Tarım Kredi

7 Sene Vadeli 2 Yıl Ödemesiz Hayvan Kredisi 2022

Bankalar tarafından verilen bireysel ihtiyaç, konut ve taşıt kredileri için her ne kadar 7 yıl vadeli olarak kredi imkanı sağlanmasa da hayvancılık için hazine desteği kapsamında bu şekilde uzun vadeli kredi kullandırımı yapılabiliyor. Ziraat Bankası 2 yıl ödemesiz ve 7 yıl vadeli olarak kredi veriyor. Bu yazımızda sizler için 2 yıl ödemesiz ve 7 yıl vadeli olarak verilen kredinin faiz oranlarını kredi hesaplamalarını, küçükbaş ve büyükbaş hayvan kredilerini araştırdık. Ziraat Bankasının yanı sıra Denizbank’da hayvan kredisi veriyor. Detaylar içeriğimiz de.. 

7 Sene Vadeli 2 Yıl Ödemesiz Hayvan Kredisi 2022

Ülkemiz hayvancılık ve tarım bakımından oldukça gelişmiştir. Bu sebeple de devlet tarafından çeşitli imkanlar sağlanarak desteklenmektedir. Çiftçilerin kalkınması adına en büyük desteği sağlayan Ziraat Bankası gerek hayvancılık alanında gerekse de tarım alanında uygun faiz oranları ve vade seçenekleri ile kredi kullandırmaktadır. Küçükbaş hayvancılık getirisi ve kazancı yüksek bir iş olmaktadır. Senede ortalama 15 milyon küçükbaşın etinden 15 milyonunda süt yetiştiriciliğinde kullanıldığını söyleyebiliriz.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi

Her ne kadar dışarıdan kolay gibi görünse de hayvancılık işi ile uğraşmak hem maddi olarak hem de manevi olarak yetiştiricileri zorlamaktadır. Hayvanların beslenmeleri için gereksinim duyulan yem fiyatları, barınacakları yere ilişkin masraflar ve bunlar gibi daha pek çok harcama için devlet tarafından destekler sağlanmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından küçükbaş hayvancılık için koşulları sağlayan kişilere 30 bin TL geri ödemesiz hibe verilmektedir. Bunun yanı sıra bankalarda düşük faiz oranlı kredi imkanı sağlamaktadır.

Ziraat Bankası küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık, tavuk yetiştiriciliği, arıcılık ve diğer pek çok sektöre yatırım ve işletme kredisi kapsamında 2 yıl geri ödemesiz 7 yıl vadeli olarak kredi imkanı sağlamaktadır. Küçükbaş hayvancılığın da içinde bulunduğu bu krediden faydalanmak için kişilerin minimum 250 tane koyunu ve yine en az 250 adet keçi besliyor olması gereklidir. Krediden faydalanılacak ise bu sayılardan az hayvanı olan kişilerin önceliğinin hayvan sayısını denkleştirmesi gereklidir.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi
Ziraat Bankası düşük faizli küçükbaş hayvan kredisi veriyor.

TKK ve Ziraat Bankası ortaklığı ile verilen bu kredinin en üst limiti 15 milyon TL‘dir. Yatırım ve işletme dönemlerinde ayrı ayrı faiz indirimi uygulanacak olup yatırım döneminde %75, işletme döneminde ise %75 indirimli olarak kredi kullanacaklardır. Tüm şartları taşıyanlar ise faizsiz kredilerden yararlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Kredisi 2022

Büyükbaş hayvancılık ile uğraşmak istiyorsanız ve sermayeniz yetersiz geliyor ise Ziraat Bankası’na bir uğramanızı tavsiye ederiz. Banka TKK ile işbirliği içerisinde küçükbaş hayvancılığın yanı sıra büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ile uğraşan kişilere de kredi imkanı sağlamaktadır. Banka tarafından köyüne yerleşerek inek satın almak ve yetiştirmek isteyen kişilere düşük faiz oranlı kredi sağlanıyor. Bunun yanı sıra şartları sağlayan kişilere Bakanlık tarafından her sene 30 bin TL geri ödemesiz olarak hibe veriliyor.

Ziraat Bankası tarafından verilen kredilerden faydalanacak olan kişilerin geçmişteki kredi sicillerinin temiz olması, daha evvelden ödenmemiş borçlar yüzünden kara listeye düşmemiş ve kredi notunun riskli derecede olmaması gereklidir. Banka tarafından büyükbaş hayvancılık için sağlanan kredinin;

  • Üst limiti 10 milyon TL‘dir.
  • Kredi yine yatırım ve işletme dönemi olarak ayrılmakta olup yatırım döneminde; %50 oranında,
  • İşletme döneminde ise %50 oranında indirim sağlanmaktadır.
Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Kredisi
Ziraat Bankası düşük faizler ile büyükbaş hayvan kredisi veriyor.

Bunun yanı sıra damızlık düve yetiştiriciliği için verilen kredilerde de 10.000.000 TL üst limitli kredi de kullandırılmaktadır. Bu kredi için yatırım döneminde %75, işletme döneminde ise %75 oranında faiz indirimi uygulanmaktadır. Şartların tamamını sağlayanlar ise tamamen faizsiz kredi kullanabilecektir. Ziraat Bankası tarafından verilen kredilerden yararlanmak için banka şubesine ya da Tarım Kredi Kooperatifine başvuru yapabilirsiniz. Ziraat Bankası büyükbaş hayvan kredisi veriyor. Kredi alarak işletmenizi kurabilirsiniz.

2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Hayvancılık Kredisi

Devlet tarafından tarım ve hayvancılık alanında birçok hibe ve teşvik programının veya faizsiz ya da düşük faizli krediler sunulduğunu biliyoruz. Geçmiş dönemlerde hayvan satın alarak köyüne dönecek olan kişilere 5 yıl ödemesiz olarak verilen hayvancılık kredisi artık 2 yıl geri ödemesiz ve 7 yıl vadeli olarak verilmeye başlandı. Bu uzun vadeli kredi imkanı yalnızca Ziraat Bankasında bulunmaktadır. Banka tarafından sağlanan bu finansal destek ile işletme sahipleri 2 yıl boyunca kazançlarını düzene sokacak ve kredi ödemelerini rahat bir şekilde yapabilecek.

2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Hayvancılık Kredisi
2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri arasında yapılan işbirliği ile verilen bu kredi “Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği”  6 Nisan 202’de Resmi Gazete‘de yayımlanmıştır. Tebliğde belirtilen maddelere göre 2022 yılında kullandırılmaya başlanmış olup 2022 yılının 31 Aralık 2023 tarihine kadar devam edecektir.

7 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz olarak verilen düşük faizli kredi Hayvansal Üretim ve Bitkisel Üretim alanlarında verilmektedir. Hayvansal Üretime konu olan kredi ve faiz indirimleri aşağıdaki görselde belirtilmiştir.

2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Hayvancılık Kredisi

7 Yıl Vadeli Hayvancılık Kredisi Şartları Nelerdir?

Kredi başvurusunda bulunacak olan kişilerden talep edilecek olan ön başvuru şartları bulunmaktadır. Şayet kişiler belirlenmiş olan şartları karşılayamıyor iseler banka kredi vermeyecektir.

Başvuru şartları şu şekildedir:

  • Başvuracak olan kişinin çiftçi olması aranan ilk şarttır.
  • İkinci koşul ise Çiftçi Kayıt Sistemine kaydının bulunması ve aynı zamanda ÇKS belgesinin bulunması,
  • Başvuru yapacak olan kişinin mevcut bir projesi olmalıdır. Bankaya başvuru esnasında hazırladığı küçükbaş, büyükbaş, arıcılık vb. projeyi sunması,
  • Kredi notu da bu konuda önemli bir etkendir. Kredi notu düşük olan çiftçilere kredi imkanı sağlanmayacaktır. 
  • İşletme sahiplerinin yetiştiriciliğini yapacakları hayvanların satın alımını gerçekleştirmek için %25 oranında sermayesi olması gereklidir.

Belirlenmiş olan koşulları sağlayan yetiştiricilerin Ziraat Bankası şubelerine müracaat ederek şahsen başvuru yapmaları gereklidir. Ön başvurusunu gerçekleştiren kişiler bankada bulunan müşteri temsilcileri tarafından değerlendirilecek ve hangi alanda ne çeşit bir kredi almak istediği hususundaki sorular yöneltilip tüm bilgiler alındıktan sonra müşteri temsilcisi kredi başvurusu yapan kişiye hazırlaması gereken evrakları söylüyor. Hayvan kredisi için gerekli evraklara linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Şartlar krediyi çekecek olan kişinin durumuna göre değişiklik de gösterebilir. Kişinin gelir durumuna göre verilecek kredi tutarı çeşitlilik gösterecektir. Teminatınız, gelir durumunuz ve kredi notunuz bu hususta çok önemli bir rol oynayacaktır.

7 Yıl Vadeli Hayvancılık Kredisi Şartları 
7 Yıl Vadeli Hayvancılık Kredisinden yararlanmak için birtakım şartların karşılanıyor olması gereklidir.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Faiz Oranları 2022

7 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz olarak verilen bu kredi bütün çiftçilere aynı oranda ve vade seçeneği ile verilmemektedir. Bir üst başlıkta da belirttiğimiz üzere başvuru sahibinin gelir durumu, gösterdiği teminatlar ve kredi notuna göre değerlendirileceklerdir. Kişiler hakkında yapılan tahkikat sürecinde kredi alımına engel bir durum teşkil etmiyor ise verilen 2 yıl ödemesiz krediden yararlanabilecektir demektir. Krediye uygulanacak faiz oranları;

  • Çekilecek olan kredi için 24 aydan 60 aya kadar vadelendirilmesi halinde yıllık %17,04 oranında aylık ise %1,41 oranında faiz uygulanacaktır.

Krediye uygulanacak faiz oranları bu şekildedir.

Kredinin kime verilip kime verilmeyeceğine banka karar vermektedir. Yani 2 yıl geri ödemesiz 7 yıl vadeli olarak sağlanan kredi herkese verilmiyor. Ziraat Bankası traktör kredisi ve diğer ekipmanlar için küçük ekipman kredilerinden yararlanabilirsiniz.

2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Kredi Hesaplama

Ziraat Bankası hayvansal üretim kredisi kapsamında verdiği 7 yıl vadeli kredi için yıllık %17,04 oranında faiz oranı uygulamaktadır. Tahsis edilecek olan kredi için kişiler 2 yıl ödemesiz olarak da kredi kullanabiliyorlar. Yani ilk taksit ödemesine kredinin çekildiği tarihi takiben 2 yıl sonra başlayabiliyorlar.

2 yıl ödemesiz dönemi için 5 yıllık vadede hesaplama yapacak olur isek yıllık %17,04 oranında, aylık ise %1,41 oranında faiz uygulaması yapılacaktır:

Kredi TutarıAylık Ödenecek TaksitGeriye Ödenecek Toplam Tutar
50 bin TL1.240,48 TL 74.428,74 TL
75 bin TL1.860,72 TL111.643,11 TL
100 bin TL2.480,96 TL148.857,48 TL
150 bin TL3.721,44 TL223.286,22 TL
200 bin TL4.961,92 TL297.714,97 TL
2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Kredi Hesaplama

Hesaplama tablosu örnek olup asıl hesaplama Ziraat Bankası Müşteri Temsilcileri tarafından yapılmaktadır. Başvuru esnasında kişilerin durumlarına göre ödeme planları da hazırlanacaktır.

Denizbank Hayvan Kredisi

Hayvancılık ve tarım alanında faaliyet gösteren işletme sahiplerine destek kredisi sağlayan bankalardan bir tanesi de Denizbank’tır. Banka tarafından sağlanan finansman desteği için maksimum vade 60 ay olarak belirlenmiştir. Tahsis edilecek olan kredi tutarı proforma fatura bedelinin maksimum %75’i kadar olacaktır.

Süt hayvanı alımı kredisi kapsamında verilen kredi 60 ay vadeli olarak, besi hayvan alımı kredisi kapsamında verilen kredi ise 6 ayda bir defa ödemeli olarak 12 ay vadeli şeklinde kullandırılmaktadır. Her iki kredi seçeneği içinde sağlanacak olan kredi proforma fatura bedelinin maksimum %75‘i kadar verilecektir.

Gerekli koşulları sağlıyor iseniz hali hazırda bulunan projeniz ile Ziraat Bankası şubesine başvuru yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.