Tarım Kredi

Ankara Maddi Yardım Başvurusu 2020

Ankara Maddi Yardım Başvurusu 2020

Koronavirüsün Mart Ayları başından beri ülkemizde görülmesi üzerine uygulanmaya başlanan tedbirler ve coronavirüs salgının tehlikesi sebebiyle yapılan dezenfaktasyon çalışmalarının yanında T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın yönlendirmesi ile yeni tip covid-19 coronavirüsten etkilenen vatandaşlarının ekonomik bütçelerine yönelik yapılan desteklemeler vatandaşlara duyuruldu. Böylelikle desteklemeler ve yardımlar ile vatandaşın ekonomisini olumsuz etkileyen korona virüs salgını;  ihtiyaç sahipleri, zor durumda kalanların rahatlaması ve coronavirüsün ekonomiye etkisi minimuma düşürülmek amaçlandı. İlgili bakanlıklar tarafından koordine edilen yardımlarla Büyükşehir Belediyelerin üzerine tarimkredi.net düşen sorumluluklarda arttı. Bu kapsamda Ankara Büyükşehir Belediyesi coronavirüs salgını ile, sosyal belediyecilik anlayışı Başkent’te kriz belediyeciliği esasına uygun titizlikle süren çalışmalar hayat bulmaya başladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi görev alanı içerisinde Başkent’te ikamet eden salgın nedeniyle işsiz kalan işletmesini kapatmak zorunda olan 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olan destekleme ve yardımlar ile insanların bu zorlu süreçte yardım eli oldu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar (Covid-19)

Başkent’te coronavirüse yönelik yapılan yardımlar ve destekler her kesimden ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara hitap ederek birçok yardımı ele alıyor. Yapılan yardımlar başta; işletmesini kapatan, zor durumda olan, işsiz kalan ve 65 yaş üstü vatandaşlarla beraber bütçelerini olumsuz etkileyen virüsten etkilenen her vatandaşı kapsıyor. Coronavirüs ile mücadelede uygulanan veya uygulanmaya tarimkredi.net başlanacak olan her yardım Ankara Büyükşehir Belediyesi Dayanışma Platformu tarafından yürütülüyor. Oluşturulan bu platform ile ister yardım talaebi yapılabiliyor isterse gönüllü olarak yardım ve bağış yapılabiliyor.

Ankara Maddi Yardım Başvurusu 2020

Coronavirüs Maddi Yardım Alma Şartları

 • Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi üzerinden başvurular incelenecek olup, bir haneden birden fazla yapılacak taleplerden birisi değerlendirilecektir.
 • Halihazırda 65 yaş yaşlılık, engellilik, yaşlı ve hasta bakım ücreti alanlar ve T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen yardımlardan yararlanan vatandaşlar, dağıtılmaya başlayan 1.000 TL destek ödemesinden yararlanamayacak.
 • Başvuru talebini yapacak vatandaşın hanesinde sigortalı çalışan, kamu işçisi, memur emekli veya Bağkurdan yararlanan bir birey varsa bu kapsamda Nakit destek yapılmayacak.
 • Ankara Büyükşehir Belediyesince Başkent’in kırsal kesimlerinde uğraş veren hayvancılık ve çiftçilik yaparak geçimini sağlayan ve halihazırda bu kapsamdaki Tarım ve Orman Bakanlığının desteklerinden yararlanan, Tarım ve Hayvancılık kooperatiflerine kayıtlı olan vatandaşlar nakit destekten yararlanmayacak.
 • Korona virüse yönelik alınan tedbir ve önlemler ile beraber ekonomisi olumsuz etkilenen işletmesini kapatmak zorunda olan işsiz kalan vatandaşlara yapılan Kısa Çalışma Ödeneğinden 15 Nisan itibariyle yararlanacak olan vatandaşlar nakit yardımdan yararlanmayacak.
 • İşletmesini kapatmak zorunda olan sigortalı kapsamında çalışmayan ve desteklemelerden yararlanamayan vatandaşlar nakdi yardım başvurusu yapabilirler. (kıraathane, kafe, çay ocağı, lokanta, çiçekçi, büfe, restaurant, berber, kuaför ve benzeri)
 • Günlük yevmiye ile çalışan ve koronavirüs tedbirleri sonrası işsiz kalan kadınlar nakdi destekten yararlanabilecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Dayanışma Platformu üzerinden gerçekleştirilen uygulamalar;

 1. Koronavirüs ile mücadelede sosyal dayanışma için bağışta bulunmak isteyenler
 2. Koli yardımı yapmak isteyen vatandaşlar
 3. İşini kaybeden işverene yönelik bildirim formu
 4. İşini kaybeden işsiz vatandaşlara yönelik bildiri formu
 5. Gıda yardımı tarimkredi.net almak isteyen vatandaşlar
 6. 65 yaş ve üstüne hizmet veren marketler
 7. Kronik rahatsızlığı bulunanlara hizmet veren marketler
 8. İhtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik talep formu
 9. Acil durum için gönüllü olma başvurusu

Ankara Sosyal Yardım Almak İçin

Ankara Büyükşehir Belediye görev alanı içinde ikamet eden ekonomik sıkıntıyla beraber zor durumda olan vatandaşlar için temel ihtiyaçları üzerine olan gıda, barınma ve yakacak yardımlarına ilave olarak eğitim alanında giyim ve kırtasiyeye yönelik olan yardımlar, belirlenen gelir düzeyi altında olan vatandaşlara yapılacak olan yardım çeşitleri aşağıdaki gibidir;

Muhtaç Aylığı

Muhtaç aylığı Vakıflar Genel Müdürlüğü eli ile ödenmektedir. Vakıflar Yönetmeliğine uygun olarak ve burada belirlenen sınırlar dahilinde ödeme yapılmaktadır. Muhtaç aylığından yararlanmak isteyen vatandaşlar için gerekli başvuru şartları ise aşağıdaki gibidir;

 • Sosyal Güvencesi bulunmayan
 • Gelir getiren bir işte çalışmayan
 • Gelir getiren bir menkul ya da gayrimenkule sahip olunmaması
 • Gelir getiren herhangi bir malın bulunması halinde aylık miktarını geçmemesi
 • Muhtaç olunması (Yetim ve öksüz çocuklar)
 • Engellilik oranının %40 olması durumunda muhtaçlık aylığı ödenmektedir.

Muhtaç aylığı başvuru formunun teslimi ve engelliler için geçerli olan bir kural olarak sağlık raporu ile birlikte illerde bulunan müdürlüklere başvuru yapılacaktır.  2020 yılında muhtaç engelliler ile yetim çocukların her birine aylık olarak 914,49 TL ödenmektedir.

Ankara Maddi Yardım Başvurusu 2020

Sosyal Yardımlar

Gıda Yardımı


Belediyelerin bünyesinde hizmet veren kurumlar ile yapılacak olan başvuruda belirlenen gelir düzeyinin altında bulunma şartı (TÜİK) ile ihtiyaç sahibi ailelere gıda kolisi yardımı yapılmaktadır. Bu kapsamda yapılan yardımlar ihtiyaç sahibi ailelere başta Ramazan ve Kurban Bayramı olmak üzere yılın belirli dönemlerinde ve belirli süre ile yapılır. Gıda yardımında yararlanacak vatandaşlar için kolilerde, temel gıda malzemeleri yer alır. Başkent’te bu yardımdan yararlanmak için Ankara Büyükşehir Belediyesi il sınırı içerisinde ikamet etmek. alan sınırları dahilinde oturuyor olmak.

Giysi Yardımı


Belirlenen gelir sınırının altına bulunan vatandaşların tespiti halinde yapılan gıda yardımına ilave olarak gerekli incelemeler sonrası ihtiyaç sahibi ailelere giysi yardımı da yapılmaktadır. Giysi yardımında yararlanacak vatandaşlar belediyeler tarafından anlaşmalı olan mağazalardan giyim ihtiyacını karşılayabilmektedirler.

Barınma Yardımı


Belediyeler maddi yetersizlikler sebebi ile kiralarını ödeyemeyen vatandaşlarına kira yardımında bulunmaktadır. Ayrıca başlatılan yardım kampanyaları ile evi olmayan ve yaşamlarını sokaklarda geçiren vatandaşları için belediyeler barınma imkanı sunmaktadır. Ev eşyalarının temini esnaf ve sponsorlar aracılığı ile yapılmaktadır.

Yakacak Yardımı (İthal kömür)


İhtiyaç sahiplerine yönelik olan yakacak yardımı kış aylarında vatandaşların kömür ihtiyacını karşılamak üzere uygulanan yardım çeşididir. İhtiyaç sahibi ailelerin ilgili kurumlarca yapılan yardım başvuruları sonrası formda bulanan ikamet adresine göre belediye ekipleri tarafından odun ve kömür tahsis edilir. Dikkat edilmesi gereken detay ise yakacak yardımı alacak hanenin evinde doğalgaz olmaması gerekir.

Ekmek Yardımı


Patates-Soğan Yardımı


Yemek Dağıtımı


Çorba Dağıtımı


Eğitim Yardımları


Belediyeler tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin tespiti sonrası hanede bulunan ve eğitim öğretime devam eden öğrenciler için okul devamı teşvikine yönelik öğrencilerin okullarına devam edebilmelerini sağlamak amacı doğrultusunda saplanan desteklerdir. Ankara Büyükşehir Belediyesi eğitim destekleri;

 • Bot yardımı
 • Kaban yardımı
 • Çanta yardımı
 • Kırtasiye yardımı

Kadınlara Verilen Destekler


Dul ya da eşinden boşanan kadınlara maddi anlamda destek olunmaktadır. Ayrıca yardıma muhtaç kadınlar dul aylığına da başvurabilmektedir. Eşi vefat etmiş kadınlara verilen bir maaş türüdür. 2020 yılı itibariyle belirlenen maaş tutarı 550 TL’den  587 Türk Lirasına çıkarılmıştır. Bu maaş dul kadınlara her ay değil 2 ayda bir ödenmektedir. Maaş başvurusunda bulunan kadının sosyal güvencesinin olmaması ve herhangi bir gelir durumu olmaması gerekmektedir. Ayrıca vefat eden anne ve babası üzerinden ölüm aylığı alması durumunda dul maaşından faydalanamaz.

Sağlık Yardımları


Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlık sorunları yaşayan kronik rahatsızlığı olan ihtiyaç sahibi hanelere yönelik olan bu hizmette ilaç desteği, tedaviye yardım, tıbbi malzeme desteği sağlanmakta olup bunun yanı sıra evde bakım ve evde sağlık hizmeti sunulmaktadır.

Sosyal Yardım Başvurusu İçin Gerekli Evraklar 

 • Ailenin gelirinin TÜİK yoksulluk sınırları altında olması
 • Muhtaçlık durumunu ve yardım talebini ifade eden dilekçe
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Tapu Müdürlüğü’nden alınan mal beyanı
 • SGK’ dan alınan gelir belgesi
 • Farklı bir yardım alınmadığını dair belge
 • Ankara Büyükşehir Belediyesi mücavir alan sınırları dahilinde oturuyor olmak.
 • Sosyal inceleme sonucunda yardım komisyonun belirlediği puanlama sisteminden 100 ve üzeri puan almış olmak
 • Adrese dayalı hane halkı aile beyan fişi
 • 18 yaş üzeri aile bireylerinin nüfus cüzdanının aslı ve nüfus cüzdan fotokopileri
 • Doldurulmuş başvuru formu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.