Tarım Kredi

Bursa Sodexo Yemek Kartı Ticket Kıran Yerler

Bazı şirketler yemek ücretleri adı altında sedoxo yemek kartı ya da ticket vermektedir. Sedoxo kartlar bazı yerlerde nakite çevrilebilmektedir. İstanbul, İzmir, Ankara gibi şehirlerde bu yemek kartlarını paraya çeviren yerler bulunmaktadır. Ayrıca setcard da nakite çevrilebilmektedir. İçeriğmizde Bursa’da bu yemek kartlarını kırarak nakite çeviren yerleri bulabilirsiniz. 

Bursa Sodexo Yemek Kartı Ticket Kıran Yerler

Sodexo Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Sodexo bir firmadır. Firma resmi düzenlemeler ve yasal çerçevesinde firmalara yemek kartı basmaktadır. Firma da yemek ücreti adı altında verilen paraların vergiden düşürülmesi amacı ile kurulmuştur. Yemek fişi, yemek çeki ya da kart şeklinde üretim yapılabilmektedir. Ayrıca sadece iş yerlerinde değil üniversitelerde de kullanılmaktadır. 2020 yılında da özellikle çok çalışanı olan iş yerleri çalışanlarına yemek parası verirken bunların vergiden muaf olabilmeleri sebebi ile yemek kartı bastırmaktadır. İş yeri tarafından belirlenen limitler dahilinde çalışanlar anlaşmalı olunan yerlere giderek yemek yerler.

Sodexo Yemek Kartı

Sodexo Yemek Kartı

Yemek fişi amacı ile kullanılan bu kartlar ülkemizde de genel olarak bu firma tarafından basılmaktadır. Aslına bakılırsa bu durum çalışanlar için avantajlı olmamaktadır. Çünkü sürekli olarak aynı yerde yemek yemek gerekmektedir. Fakat iş yerleri için bu kartların çalışanlara verilmesi karlı olmaktadır. İş yerleri öncelikle yemek yenebilecek yerler ile görüşür. Fiyat olarak da anlaştığı bir yerle görüşerek kararını verir. Daha sonra aldığı kartlara aynı kredi kartı ya da banka kartında olduğu gibi bakiye yüklenir.

Çalışan bu bakiye ile yemeklerini yer. Ancak birçok çalışan bu paraları harcamak istemez ve daha sonra nakite çevirmek isteyebilir. Belirli bir komisyon karşılığında burada yüklü olan bakiyeleri nakite çeviren yerler de vardır. Böylece iş yeri tarafından verilen kart ile çalışanlar bir gelir daha elde etmiş olurlar.

Bursa Sodexo Kırdırma

Sodexo gibi faaliyet gösteren daha pek çok firma vardır. Setcard, Ticket, Multinet gibi yemek kartları bakiye yükleme esasına dayalı olarak çalışırlar. Yatırılacak olan tutarlar firmaların çalışanlarına verdikleri yemek paralarına göre değişiklik göstermektedir. Bu kartlar alışveriş merkezlerinde ya da marketlerde kullanılmaz. Sadece anlaşmalı olunan yerlerde kullanılır ve anlaşma sağlanmamış olan restoranlarda da kullanılmamaktadır.

Kartlar aylık ödeme şeklinde yapılan yüklemeler ile kullanılmakta olup, firmalar genelde 300-400 TL yükleme yapabilirler. Ancak bu tutar yüksek olabileceği gibi daha az da olabilir. Bu sistem eskiden bu kadar yaygın değildi. Ancak firmaların çoğu tarafından şu an itibari ile yaygın olarak kullanılmaktadır. Anlaşılan yerlerin çok olması durumunda çalışan farklı cafe ya da restoranlara giderek yemek yiyebilir.

Sodexo Kırdırma Bursa

Bursa Sodexo Kırdırma

Kartın çalışanlara sağladığı en önemli avantajlardan bir tanesi bakiyenin bir sonraki aya devretmesidir. Kartta 400 TL varsa ve 50 TL’si harcamadıysanız kalan tutar ertesi aya devredilmektedir. Ankara, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Antep, Maraş, Rize gibi pek çok ilimizde çalışanlar devir özelliğinden dolayı buradaki bakiyeyi harcamamakta ve biriktirmektedir. Özellikle evi yakın olanlar evlerine giderek yemek yiyor ve kartta yüklü olan bakiye farklı ihtiyaçlar için kullanılabiliyor. Böyle bir durum olmasından dolayı insanlar sürekli olarak ticket ya da yemek kartı kırdırmak için yerler arıyorlar. Bu yerler elbette ki Bursa’da da bulunuyor.

Ticket Nakite Çevirme

Bu uygulama ülkemizde birçok şehirlerde yapılmaktadır. Yemek kartı ticket kıran yerler çok yaygın olmamakla birlikte bulunmaktadır. Kırma işleminin nasıl yapıldığını anlatmadan evvel bu şekilde sodexo ya da ticket kıranların müşterilerinden komisyon talep ettiğini belirtelim. Bu komisyon oranları genel olarak %10 ile %30 aralığında olmaktadır. %20 oranında komisyon alındığını farz edecek olursak;

Çalıştığınız iş yerinin yemek parası olarak 300 TL verdiğini farz edelim. Bu kartta var olan bakiyeyi nakite çevirmek istediğinizi farz edelim. Bu durumda;

300 * %20 = 60 TL (komisyon alınacak)

Ticket Nakite Çevirme

Ticket Nakite Çevirme

Bu durumda sizden 60 TL komisyon alarak kartınızı kıracak olan kişi size 240 TL. nakit verecektir. Yani belirlenen oran ile kart bakiyesinden kesinti yapılmaktadır. Bu kartlar nakite çevirenler marketler olmaktadır. Alışverişe açık olması durumunda, yemek parası vermek yerine bu kartlar ile alışveriş de yapabilirsiniz. Alışveriş için komisyon ödenmez. Ancak yine bazı kişiler tarafından komisyon karşılığında kart kırma ve nakite çevirme işlemleri yapılmaktadır. Buralara ulaşabilirsiniz.

Sodexo Kartın Avantajları

Kartın sağladığı avantajlardan da söz etmek gerekiyor. Birçok firma tarafından kullanılmasının elbette ki bir sırrı vardır. İşverenlere sağladığı avantajları  da oldukça çoktur. İş yerleri çalışanlarının yemek ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile yüzde 90 oranlarında vergi indiriminden yararlanabilmektedir. Ayrıca muhasebe de böylece daha az çalışmış olacaktır. Çünkü tüm yemek giderlerinin tek bir fatura ile belirtilmesi mümkündür.

Yemek kartlarına kolayca bakiye yüklenebilmektedir. Bunların yanı sıra kullanan listesi hazırlamak, kayıp ve çalıntı gibi durumlarda kartı kapattırmak mümkün olmaktadır. Kartlar ülkemizde 45 bin noktada rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Bursa’da Sodexo Kıran Yerler

Bursa‘da kartları kırdırabileceğiniz pek çok yer bulunmaktadır. Bunlar Yenişehir, Osmangazi, Nilüfer, Orhangazi, Büyükorhan, Gemlik, Keles, Kestel, İznik, Yıldırım, Orhaneli, Mustafakemalpaşa gibi ilçelerde bulunmaktadır. Bu ilçelerde dükkanlarda sodexo kırılır, ticket kırılır gibi ilanlara denk gelmek mümkün değildir. Ancak bu yerler elbette ki sizler komisyon talep edecektir. Yüksek oranlarda komisyon talep edilmesi durumunda aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Bursa'da Sodexo Kıran Yerler

Bursa’da Sodexo Kıran Yerler

Ticket kırmak için bakkal, market gibi yerlerle görüşebilirsiniz. Fakat tefeci gibi yasal olarak faaliyet  göstermeyen kişilere gitmeyiniz. Ticket kırma bahanesi ile sizden yüksek komisyonlar talep edilebilir. Kartınızda yüksek meblağlar varsa bunlara dahi el koyabilirler. Bu kişilere Donanımhaber ve Ekşisözlük gibi internet sayfaları üzerinden de ulaşabilirsiniz. Ancak internet üzerinden işlem yaparken dikkatli olmak gerekiyor. Kişilerin profillerini inceleyerek ne kendileri ile irtibat kurarak ne kadar güvenilir oldukları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Ticket Kırdırmak Yasal mı?

Bursa’da bu tür yerlere ulaşmak oldukça zor olmaktadır. Bu tür yerlerde genel olarak yemek kartı kırılır şeklinde ilanlar bulunmamaktadır. Bu da vatandaşlarımızı acaba yasal değil mi şeklinde düşünmeye itmektedir. Bu kartlar anlaşmalı olunan yerlerde kullanılmaktadır. Tefeciler gibi şahıslardan bu noktada uzak durmanızı öneriyoruz. Bu kişiler yüksek komisyon oranları ile kartı kıracaklardır. Mecbur kalmadıkça bu kişilerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Tefecilik faaliyetleri kesinlikle yasal değildir. Bir kazanç elde etmek amacı ile insanlara para vermek suç kabul edilmektedir. Ancak aşağıdaki yöntemleri kullanarak bu işi daha yasal hale getirebilirsiniz.

 1. Kuyumcuların bazıları bu kartları kullanmaktadır. Bu şekilde altın alabilir ve daha sonra aynı kuyumcuya satarak nakite çevirebilirsiniz.
 2. Sürekli olarak yemek yemeğe gittiğiniz yere giderek kartı bozdurmasını talep edebilirsiniz.
 3. Bursa’da bunları kıran yerler vardır. Ancak üzerlerinde sodexo kırılır şeklinde ilanlar görmek zordur. Mahallenizde bulunan bir bakkal dükkanı bile kırıyor olabilir. Bu sebeple detaylı bir araştırma yapmanız gerekiyor.
 4. İşi yasal hale getirmek için işyerinizle konuşarak size kart değil de nakit olarak yemek parası verilmesini talep edebilirsiniz.
 5. Kartın geçtiği yerlerden farklı kişilerin alışveriş yapmalarını talep edebilir ve paranızı onlardan alabilirsiniz. Bu şekilde komisyon da ödememiş olursunuz. Ancak bu kişilerin yakınlarınız olmasına özen gösterin. Yoksa dolandırıcılık gibi bir durum söz konusu olabilir.
 6. İş yerinde bulunan arkadaşlarınıza kartınızdaki limiti kullanmalarını ve size karşılığında nakit para vermelerini talep edebilirsiniz.

Bu yöntemleri kullanarak işi yasal hale dönüştürmüş olabilirsiniz.

Ticketlar Nerede Geçerli ?

Ülkemizde özellikle Sodexo firması 81 ilde faaliyet göstermektedir. 50 binden fazla sisteme üye ve anlaşmalı olan firmalar tarafından bu kartlar çalışanlara verilmektedir. Kartların nereler ile anlaşmalı olabileceği iş yerleri tarafında belirlenmektedir. Bunların yanı sıra bu kartlar aşağıdaki mağazalarda geçerli olmaktadır;

Ticketlar Nerede Geçerli ?

Ticketlar Nerede Geçerli ?

 • A101
 • Migros 
 • Şok
 • Migros 
 • LC Waikiki
 • Happy center
 • Selam market

Kartlarda ne kadar bakiye kaldığı internet üzerinden de görülebilmektedir. Ayrıca alışveriş yaptığınız marketlerden de kartta ne kadar bakiye kaldığını öğrenebilirsiniz. Bu şekilde puan kullanabileceğiniz gibi puanlarınızı başkalarına da devredebilirsiniz. Bu marketlerin yanı sıra iş yerinizin size tavsiye edeceği yerlerde alışveriş yaparak kartınızı kullanabilirsiniz. Kartlar yemek ve gıda ürünleri için kullanılmaktadır. Özellikle alkollü ürünlerin alımlarında bu kartlar kullanılmamaktadır. Birçok şirket tarafından yemek fişi uygulaması kullanılsa da bazı firmalar kart kullanımına geçmiştir.

Siz de kartınızı kırdırarak biriktirdiğiniz tutarları nakit paraya çevirebilirsiniz. Ancak bu tarz yerlere dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle bazı şahıslar tarafından iş yerinize şikayet edilmeniz gibi bir durum söz konusu olabilir. Ciddi manada paraya ihtiyacı olanlar iş yerlerine giderek yemek kartına ikame olarak kendilerine yemek parası verilmesini talep edebilir. Ancak ticketlarında milyarlar biriktirenler de yok değildir. Yemeyip içmeyip biriktirdiğiniz bu paraları uygun yerler bularak bozdurabilirsiniz. 🙂

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.