Tarım Kredi

Çatak Desteklemesi Ödeme Tarihleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2022 yıllarında çiftçilerimize çok çeşitli konularda destek verilmektedir. Bakan Bekir Pakdemirli tarafından yapılan açıklamaya göre Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması programı adı verilen çatak desteği verilmeye devam edecektir. Yayınlanan çatak projesi yönetmeliği ile bu desteklerin sınırları çizilmiştir. Çiftçilerimiz proje başvurularının ve ödemelerin ne zaman yapılacağını merak ediyor. Devlet çatak desteği ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Çatak Desteklemesi Ödeme Tarihleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üreticilere sunulan; Çatak Desteği 2022 Ne Zaman Ödenecek? Çatak Desteklemesi Ödeme Tarihleri kimlere ödenir, ÇATAK projesi ödemeleri 2022, Devlet Ne Kadar Çatak Desteği Veriyor? ÇATAK Destekleri Ne Zaman Yatacak 2022, Çatak projesi hangi illerde vb. konular ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Çatak Desteklemesi Nedir? Kimlere Ödenir?

Tarım ve Orman Bakanlığı’mız tarafından çiftçilerimize sunulan desteklerden biri olarak karşımıza çatak desteği çıkmaktadır. 2006 yılından beri verilen destek şu an itibari ile 58 ilimizde uygulanmaktadır. Destek programı öncelikle Kayseri, Konya, Kırşehir ve Isparta gibi illerimizde başlamıştır. Desteğin amacı doğal kaynakların sürdürülebilirliğinin sağlanması, su ve toprakta kalite sağlamak, erozyonu engellemek ve çiftçimizin tarımsal üretimini yaparken karşılaşabileceği her türlü soruna çözüm getirmektedir.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre bu zamana kadar 57 ilde 36.000 çiftçiye 434,5 milyon TL. destekleme ödemesi yapıldığı açıklanmıştır.

Çatak Desteklemesi Nedir? Kimlere Ödenir?
Devlet tarafından çiftçilerimize çatak desteği verilmektedir.

Çatak desteği 3 ayrı kategoride verilmektedir;

 • Tek yıllık bitkilerin üretim yapıldığı alanlar : Özellikle tek yıllık yem bitkilerinin üretildiği topraklar bilindiği gibi en az toprak işlemesinin yapıldığı alanlardır.
 • Toprak ve suyun korunması ile erozyonun önlenmesi : Üretimin temel girdilerinin ve olası doğal afetlerden üretimi korumak amacı ile pek çok uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulamalar kükürt, kireç taşı, jips, setleme, teraslama, perdeleme olmaktadır. Aynı zamanda otlatmayı engelleme, gübreleme gidi uygulamaların yapıldığı da görülmektedir.
 • Çevre dostu olan tarım tekniklerinin uygulanması : Bu amaçla basınçlı sulama sistemleri uygulanır ve doğru gübreleme ile verim alınmaya çalışılır.

Üçüncü maddede yer alan uygulamalar iyi tarım ve organik tarım, tarımsal üretimin girdileri olan gübre, ilaç gibi maddelerin doğru amaçlar doğrultusunda kullanılması, uygun sulama sistemlerinin bulunması, kapalı drenaj başta olmak üzere bu tarzda tedbirlerin alınmasından ibarettir. Üreticilerimiz aynı dönem içerisinde yukarıda bahsettiğimiz 3 başlıktan birden fazlasını da uygulayabilir. Desteğin verilmesi için ise baz alınan en yüksek destek miktarına sahip olan kategori olacaktır. Çünkü her biri için ayrı ayrı destekleme ödemesi yapılmayacaktır.

Devlet Ne Kadar Çatak Desteği Veriyor?

Çatak desteğinin kategorilere göre ayrıldığını söyledik. İşte bu uygulama şekillerine göre dekar başına verilecek olan destek miktarları değişiklik göstermektedir.

Çatak DesteğiDekar/TL
1. Kategori45 TL.
2. Kategori60 TL.
3. Kategori135 TL.

Tek yıllık bitkilerin üretiminin yapıldığı her dekara 45 TL, erozyonun önlenmesi, toprak ve suyun korunması amacı ile yapılan uygulamalarda dekar başına 60 TL., çevreye zarar vermeyecek şekilde üretim yapan ve bu teknikleri kullanan kişilere de dekar başına 135 TL. destek verilmektedir.

Örneğin çiftçimiz 4 dekara tek yıllık yem bitkileri ekti. 2 dekarda ise çevreye yararlı olan tarım tekniklerinden herhangi birisini uyguladı. Bu amaçla iki başlık için başvurusunu yaptı. 4 dekarda 180 TL., 2 dekarda ise 270 TL. destek alabilir. En çok tutara sahip olan konuda destekleme ödemesi yapılacağını söyledik. Bu durumda çiftçimiz çevre dostu teknikleri kullandığı için 270 TL. destek alabilecektir. Ayrıca biyolojik ve biyoteknik mücadele destekleri de bulunmaktadır. Bu destek tutarlarını inceleyerek başvurularınızı yapabilirsiniz.

Çatak Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Koruma Programını Tercih Eden Üreticilerin Desteklenmesine Dair Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Başvurular desteklenen illerdeki Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlükleri’ ne yapılmaktadır. Bu destekler üreticilerimize dekar başına yılda 1 kez olmak üzere 3 yılda 3 kez yapılır. Devlet tarafından gerekli şartları taşıdığı düşünülen üreticiler belirlenen tutarlarda çatak desteklemelerinden yararlandırılır. 2. ve 3. yıllarda ise çiftçi kayıt sistemine olan kayıtlarını güncelleyerek sözleşme dahilinde üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiğine dair belge ve bilgileri yine il ve ilçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’ ne verir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Uygulama Şekli:

ÇATAK Programı kapsamında destekleme yapılacak alanlarda, üç ayrı kategoride belirlenen uygulamalara 3 yıl süreyle ödeme yapılmaktadır.

Bu kapsamda;

ÇATAK Programında, toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik alanların korunması amaçlanmaktadır. Çatak desteğine başvurularda gerekli belgeler şunlardır;

 • İl ve İlçe Müdürlüklerinden temin edilecek olan başvuru formuna ek olarak
 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi (aslı da olmalı)
 • Çiftçi Kayıt Belgesi
 • Tüzel kişiler için vergi kimlik numarası
 • Arazi kiralanıyor ise, 3 yıllık kira sözleşmesi gerekmektedir.

Öncelikle başvuru formu ile destek verilen illerdeki Tarım Müdürlükleri’ne müracaat etmeniz gerekiyor. Projelerin değerlendirilmesi amacı ile oluşturulan proje birimi kategorilere göre başvuruları inceleyecektir. Şartları taşıdığı düşünülen çiftçilerimize çatak parası ödenecektir. Ancak öncesinde taahhütname ve hibe sözleşmesinin imzalanması gerekmektedir. Destek almaya hak kazanan çiftçilerimizin uygulamalarını doğru ve eksiksiz olarak yaptıklarına dair yerinde inceleme yapılarak arazi kontrol tutanağı düzenlenir. İlk yılda yapılan inceleme sonrası diğer yıllarda da ÇKS üzerinden kontrol yapılır.

Çiftçiler buna göre diğer yıllarda da ödemelerini alırlar.

Arazinin Çiftçiye Ait Olmaması Durumunda Ne Yapılır?

Çevre amaçlı tarımsal arazilerin korunması programı kapsamında verilen destekler Çatak Uygulama Komisyonu tarafından yürütülmektedir. İl ve İlçelerde bulunan uygulama birimlerinin görüşleri de alınarak hassas bölgelerde gerekli çalışmalar yapılır. Çiftçinin başvurusu kabul edilirse verilen bu desteklerden yararlanabilir. Ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile Bakanlık tarafından ilan edilen tarihlerde çiftçilerimizin hesaplarına yatırılır.

Ancak bu noktada farklı bir konudan bahsetmek istiyoruz. Hibe alınacak olan arazi bir başkası tarafından kiralanmış ve kullanılıyor ise, bu durumda destek alabilir mi? şeklinde bir soru akıllara gelebilir. Üreticiye ait olmayan arazilere de destek verilir. Ön başvurular kabul edilirken 3 yıllık bir sözleşme imzalanması durumu esas alınmaktadır.

Dosyaya bu kira sözleşmesi de eklenecektir. Şayet sözleşme imzalanmaz ve 3 yıldan evvel devir yapılır ise destekleme ödemesi iptal olmaktadır.

Ancak gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar için tebliğe  göre cezai ve kanuni işlemlerin uygulanması söz konusu olacaktır. Yapılan haksız ödemeler hesaplanarak gecikme zamları ile birlikte geri alınmaktadır. Ancak verilen bu desteklerden yararlanamıyorsanız bankaların verdiği tarım kredilerine de başvurabilirsiniz.

Çatak Desteği Verilen İller

Çatak desteği uygulanmaya başladığı ilk yıllarda toplamda 51 ilde uygulanmaktaydı. Ancak şu an 57 ilimizde üreticilerimize destek verilmektedir.

ÇanakkaleYalovaOrdu
KırklareliGümüşhaneErzincan
ErzurumIspartaKahramanmaraş
KaramanKayseriSivas
SamsunKırşehirKonya
NevşehirNiğdeAdana
AmasyaAksarayBilecik
BurdurDenizliDiyarbakır
AdıyamanAfyonAnkara
AydınBalıkesirBayburt
BingölBursaÇankırı
ÇorumEdirneElazığ
EskişehirGiresunHatay
İzmirKarsKastamonu
KırıkkaleKütahyaMalatya
ManisaMersinMuğla
OsmaniyeSakaryaSinop
TekirdağTokatTrabzon
UşakYozgatZonguldak
Destek Verilen İller

Bu illerde ve ilçelerinde ikamet eden çiftçilerimiz verilen çatak desteklerinden yararlanabilir. Ancak tabloda olmayan illere çatak desteği verilmemektedir.

Çatak Desteği 2022 Ne Zaman Ödenecek?

2020 yılında da başvurular alınacak olan belirlenen 58 ilde belirlenecek üretici sayısına göre bütçe ayrılıp çatak destekleme ödemesi yapılmaya devam edecektir. Çiftçilere 25 Aralık 2020 tarihinde yapılacak olan ÇATAK desteği kapsamında 9.092 üreticiye 42 milyon 814 bin TL destekleme ödemesi yapılacaktır.

2006 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması Projesi ile tarım yapılan topraklarda çevre sorunları ile ilgili mücadele başlatıldı. Geçtiğimiz yıl proje 57 ile yayıldı. 2021 yılı için ödeme listeleri Ocak tarihi ile Ziraat Bankası’na gönderildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre Ocak ayında 84 milyon TL çatak desteği verileceği duyurulmuştu. Geçtiğimiz yıllarda Aralık ayında ödenen çatak destekleri bu yıl Ocak ayı sonunda ödendi.

Çatak Desteklemesi Ödeme Tarihleri 2022

Tarımsal ödemeler bilindiği gibi çiftçilerimizin T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre yapılmaktadır. 0 ve 2 ile bitenlere 1 Şubat’ta, 4,6 ve 8 ile bitenlere 25 Ocak‘ ta ödemeleri yapıldı. 50 dekardan fazla arazisi olanlar devletten toprak analiz desteği de alabilir ve arazilerine ekecekleri ürünlerin kararını verebilir. Doğru gübreleme ve verim almak açısından çiftçilerimizin toprak analizi yaptırmaları yararlıdır.

Çatak Projesi Kapsamında Makine ve Ekipman Hibesi Veriliyor

Çatak projesi kapsamında çiftçilerimize verilen desteklerden biri de makine ve ekipman alım desteğidir. Aksaray, Niğde, Konya ve Karaman gibi illerimizde çiftçilerimizin makine ve ekipman alımlarına da destek verilmektedir. Bu destek kapsamında çiftçilerimiz aşağıdaki ekipmanlarının alımını gerçekleştirebilir;

 • Sulama sistemi aletleri
 • Taş toplama makinesi
 • Anıza direkt ekim makinesi
 • Gübre dağıtma makinesi alımları için destek alabilirsiniz.

Bakanlık tarafından yayınlanan ÇATAK programları çerçevesinde makine ve ekipman alımlarının nasıl yapılacağı düzenlenmiştir. Başvuru formu ve diğer ekler Tarım ve Orman Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerinde bulunmaktadır. Başvurular ÇATAK Proje Uygulama Birimi’ ne yapılacaktır. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir. Bu sebeple kurye, e-posta vb. yöntemleri kullanılarak yapılacak olan başvurular kabul edilmeyecektir.

Başvuru için aşağıdaki belgeler talep edilecektir;

 • Başvuru formu (il ve ilçe müdürlüklerinden alabilirsiniz.)
 • Satın alınacak olan tarım makinesine ait bilgi ve belgeler
Çatak Projesi Kapsamında Makine ve Ekipman Hibesi Veriliyor
Çatak projesi kapsamında tarımsal alet alımları için hibe verilmektedir.

Bu belgeler ile uygulama birimlerine gittiğinizde, birim tarafından bir inceleme başlatılacaktır. Çiftçilerimiz %70 oranında desteklenecektir. Destek üst limitleri yine bakanlık tarafından belirlenmiştir.

 • Üretici örgütlere : 300 bin TL.
 • Gerçek ve tüzel üreticiler : 50 bin TL.

Şayet alınacak olan ekipmanın tutarı hibe tutarından fazla ise kalan tutar yatırım sahibi tarafından karşılanacaktır.

Bahsettiğimiz 3 kategoride tarımsal faaliyetlerini göstermekte olan çiftçilerimize geçtiğimiz yılın ödemeleri bu yıl Ocak ayında yapıldı. Bu yılın ödemeleri ise bir sonraki yıl yapılacaktır. Çiftçilerimiz bakanlık tarafından ilan edilen tarihlerde başvurularını yapmak sureti ile verilen desteklerden yararlanabilecektir. Hayırlı uğurlu olsun.

Not: ÇATAK Programı destekleri 2006 yılında dış kaynaklı olarak başlamış olup 2009 yılı ikinci döneminden itibaren ise iç kaynaktan finanse edilmektedir. Toplamlar kümülatif değerleri ifade etmektedir. Birden fazla kategoride uygulama yapan üreticilerin destekleri ayrı ayrı hesaplandığından, yukarıdaki tabloda yer verilen üretici sayılarında mükerrerlik olabilmektedir.​

2018 Yılından itibaren ÇATAK Programına yeni başvuru alınmamaktadır. Programın 2020 yılı sonunda tamamlanması öngörülmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.