Tarım Kredi

Deprem Kredisi 2022 (ACİL DESTEK)

Deprem Kredisi 2022 (ACİL DESTEK)

Bölgede yaşanan deprem, sel, yangın gibi  doğal afetler sonucu depremzede esnaflarına yönelik, ekonomiyi canlandırma amacıyla Acil Destek Kredisi verilmeye başlandı. Ülkemizde yaşanan Elazığ ve Malatya illerinde 6.8 büyüklüğündeki deprem felaketi bölgedeki yaşama kısa süreliğine de olsa ara verdi. Faaliyetleri duran esnafların, durmuş olan faaliyetlerinden doğacak zararların önüne geçilecek olan deprem kredisi ile ilgili detaylı bilgiye yazımızda ulaşabilirsiniz.

2022 Acil Destek Kredisi KOSGEB 

Yaşanan üzücü deprem felaketinden etkilenen ve faaliyetlerine ara veren esnaflara yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimatla Acil Destek Kredisi başlatıldı. Gazetecilerin sorduğu soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, acil destek kredisini:

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ise konu hakkında sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yaparak;

“Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Elazığ ve Malatya’da depremden zarar gören KOBİ’lerimize KOSGEB’in “Acil Destek Programı” kapsamında 100.000 TL’ye kadar sıfır faizli ve 1 yıl geri ödemesiz kredi veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Destekler bununla sınırlı kalmıyor.

Deprem bölgesinde faaliyet gösteren Kobilere destekler bununla da bitmiyor. Deprem bölgesindeki 50 den fazla istihdam sağlayan işletmelere depremden zarar görmeseler bile İmalat sanayi işletme kredisi faiz desteği programı kapsamında  150 bin liraya kadar faizsiz kredi verileceği duyuruldu. Bunun yanında Halk bankası ve Ziraat bankası esnaf ve çiftçilerin kredi borçlarını 1 yıl ertelediklerini ve 50 bin liraya kadar 5 yıl vadeli finansman desteği verecekleri açıkladı. 

Esnafa Yönelik Deprem Kredisi

Deprem bölgesi esnaflarına yönelik KOSGEB acil destek kredi desteği vermektedir. Kredi kapsamında Elazığ, Malatya ve çevre illerde doğal afet sonucu zarar gören ve zararını ilgili birimlere bildiren tüm işyerleri başvurabilmektedir. Esnaflar için acil destek kredisi başvuruları da başlamıştır. Anlaşmalı bankalar aracılığıyla küçük ve orta büyüklükteki işletmelere 100.000 TL ‘ye kadar kredi imkanı sağlanmaktadır. Esnafa yönelik verilen acil destek kredisini kullanmak isteyen işyerleri, deprem sonrası oluşan zararlarını valilik ya da kaymakamlık gibi makamlara bildirerek zararlarının belgelenmesi gerekmektedir.

Deprem bölgesindeki işyerleri için işletme başına 100.000 TL ye kadar 1 yıl ödemesiz ve 2 yıl vadeli faizsiz kredi kullanabileceklerdir. Kredide ortaya çıkan tüm faizler KOSGEB tarafından karşılanacaktır.

Acil destek kredisinin amacı depremzede esnafın ve Kobilerin kısa süre içerisinde toparlanmasını ve işsizlik gibi ekonomik sıkıntıların en aza indirilmesidir. Ekonomide canlılık, istihdam ve üretimde devamlılık için KOSGEB’in sunduğu destek kredisi ile işyeri sahiplerinin şartlarının iyileştirilmesi, ödemelerinde güçlük çekememesi ve iş sıkıntılarının en aza indirgenmesi hedeflenmektedir.

2022 Acil Destek Kredi Başvuruları

Acil destek kredisinden yararlanmak için öncelikle esnafın ve işletmelerin depremden doğan zararlarını valilik ve kaymakamlıklara bildirilmesi gerekmektedir. Valilik ve kaymakamlıkta yaşanan yoğunluk sebebiyle Elazığ Ticaret ve Sanayi odası bir kriz masası oluşturmuştur. Bu kriz masasında depremzede esnafın zarar bildirme işlemleri alınmaya başlanmıştır. Alınan başvuruların KOSGEB’e bilgilendirmesi yapılmaktadır. Acil destek kredisinden yararlanabilmek için KOSGEB’in veri tabanına kayıtlı olan işletmeler başvuruda bulunabilmektedir.

Destek Kredisi için Kredi Garanti Fonu

Acil destek kredisinden yararlanmak isteyen fakat teminat sıkıntısı çeken ve yaşanan depremde faaliyetleri duran küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için Kredi Garanti Fonu (KGF) devreye girecektir. Kredinin faizlerinin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacaktır. Acil destek kredisinin üst limiti 100 Bin TL olup 1 yıl ödemesiz olacak ve kredinin kalanı ise 3′ er ay eşit taksitler halinde toplam olarak 3 yıl olarak gerçekleşecektir. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arslan teminat sıkıntısı ve kredi garanti fonu (KGF) hakkında şöyle konuştu;

“İlin yaşamış olduğu bu felaket ortamında KGF kefaleti çok büyük önem taşıyor. İnşallah hiçbir üyemiz ve işyerinin mağdur olmadan bu destekten istifade etmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bu destek iş dünyasının bir nebze olsun yaralarının sarılmasına katkı sağlayacaktır. Deprem sonrası hayatın normalleşmesi ve bundan sonraki yol haritasının oluşturulması için çok önemli girişim ve çalışmalarımız mevcut. Bunların çok sıkı bir şekilde takibini yapmaya mesai kavramı gözetmeksizin büyük bir mücadele ile devam ettiriyoruz” dedi.

Acil Destek Kredisi Verecek Bankalar

24 Ocak meydana gelen Elazığ, Malatya ve çevre illeri etkileyen 6.8 büyüklüğündeki depremden zarar gören işyeri sahiplerine kullandırılacak olan kredinin üst limiti 100 Bin TL’ye kadar 1 yıl ödemesiz 2 yıl vadeli kredinin tüm faizleri KOSGEB tarafından karşılanacaktır. KOSGEB ile anlaşmalı kamu bankaları Ziraat bankası, İş bankası ve Halk bankası esnafa yönelik Acil destek kredisi vermek için çalışmalarına devam ediyor. İlerleyen günlerde netlik kazanacaktır. Kamu bankaları esnafa ve kobilere talepleri doğrultusunda Acil destek kredisi vereceklerdir. Başvuruda bulunmak isteyen esnaflar bankaların şubelerinden gerçekleştirebileceklerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.