Tarım Kredi

Evi Olmayanlara Devlet Ev Yapım Yardımı 2022

Evi Olmayanlara Devlet Ev Yapım Yardımı 2022

Ev alacak ve ev yapacak olanlara müjde! Maddi durumunun yetersizliğinden dolayı ev sahibi olamayanlar için devlet tarafından sağlanan yardımlardan bir tanesi de geri ödemeli kredi için verilen destektir. Sosyal Konut Projesi kapsamında verilen yardımlar için belirlenen birtakım koşullar bulunuyor. Bu koşulları sağlayan kişilere devlet desteği sağlanıyor. İlk defa ev alacaklara devlet tarafından verilen konut kredisi desteği hususunda bilgi almak için içeriğimizi inceleyebilirsiniz. 

Devlet Ev Yapımı Yardımı Nedir?

Günümüz şartları ve işsizlik sebebiyle yaşanan ekonomik sıkıntılar vatandaşların ev sahibi olmasını engelliyor. Sosyal yardım kapsamında vatandaşlara gıda yardımı, maaş yardımı, ev onarım yardımı  gibi pek çok yardım desteği sağlanıyor. Ev yapım yardımı da tıpkı bu saydıklarımız gibi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal güvencesi olmayan, muhtaç durumdaki kişilere Başbakanlık Toplu Konut İdareciliği tarafından verilmektedir. Proje kapsamında kişilere 1+1 ve 2+1 olmak üzere konut desteği sağlanmaktadır.

Sosyal Konut Projesi Kimlere Verilir?

Bu kapsamda başlatılan proje ile, yoksul, yardıma muhtaç, evi olmayan kişilerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile birlikte yürütülen bu proje kapsamında sağlanan destekler geri ödemesiz olarak verilmemektedir. Kişilerin yardımdan faydalanmaları için fakir ve muhtaç olduklarının tespit edilmesi gereklidir.

TOKİ tarafından uygun fiyatlar ile sağlanan konut kredilerine verilen devlet desteklerinden faydalanabilirsiniz. İlk defa konut alacaklara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu husus için bütçe ayırmıştır. Sağlanacak olan destek ödemesi bu bütçeden karşılanacak ve hak sahibinin hesabının bulunduğu banka aracılığı ile yapılacaktır.

Ev Yapım Yardımından Faydalanmak İçin Gerekli Koşullar?

Maddi durum yetersizliğinden dolayı ev sahibi olamayanlara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal Konut Projesi desteği kapsamında 1+1 ve 2+1 olmak üzere geri ödemeli olarak ev sahibi yapmaktadır. Destekten faydalanmak için ise bazı koşulların sağlanması gereklidir. Bu koşullar;

 • Devlet tarafından konut desteği alacak vatandaşların üzerlerine kayıtlı herhangi bir ev, arsa gibi yerlerin bulunmaması gereklidir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gereklidir.
 • Başvuru yapacak kişinin 18 yaşından büyük olması gereklidir.
 • Başvuru yapan kişilerin 3294 sayılı Kanun gereğince yoksul ve muhtaç durumda olduklarına karar verilmelidir.
 • Başvuru yapılacak olan hanede yaşayan kişilerin gelir durumunun kişi başına düşen kısmının, asgari ücret tutarının 3’te birinden az olması gereklidir.

Ev Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal konut Projesi kapsamında kişilere 1+1 ve 2+1 olmak üzere Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile işbirliği içerisinde konut desteği verilir. Verilen destek kredi amaçlı olup geri ödemeli olarak verilmektedir.

Sosyal Konut Projesinin planlandığı bölgede yapılan konutların inşası belli bir yapım aşamasına gelmesi halinde başvurunun tarihi ve nereye yapılacağı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından çıkılan ilanlarda belirlenir. İlanları takip ederek başvuru şartlarının tamamını ve başvuru tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz. Sosyal Konutların inşa edildiği yer büyükşehir de ise İlde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı‘na başvuru yapılır. Şayet bu sınırlar içerisinde bulunmuyorsa konutların yapıldığı yerde bulunan SYDV’ye başvuru yapılacaktır.

Ev Yapım Yardımının Geri Ödemeler Nasıl Yapılacaktır?

Konut Projesi kapsamında sosyal güvencesi olmayan muhtaç ve fakir kişilere verilecek olan desteklerin geri ödemeli olduğunu bir önceki başlığımızda belirtmiştik. Bu krediler geri ödemesiz olarak verilmemektedir. İhtiyaç sahiplerinin geri ödemeli konut desteğinden faydalanmaları için 18 yaşından büyük olmaları ve Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı ile başvuru yapmaları gereklidir. Sahip olunan evlerin geri ödemeleri ödeme dönemlerinde şu şekilde yapılacaktır;

 • Sahip olunan konutun 1+1 olması halinde; aylık 100 TL ödeme yapılacak olup 270 ayda tamamlanacaktır.
 • Sahip olunan konutun 2+1 olması halinde ise; aylık 130 TL ödeme yapılacak olup yine 270 ayda tamamlanacaktır.

İlk Defa Ev Alacaklara Devlet Desteği Veriliyor!

Kira ödeme sıkıntısından bir an evvel kurtulmak ve yine aylık kira ödemesi gibi ödeme yapıp ev sahibi olabilmek birçok kişinin en büyük isteğidir. Yükselen faiz oranları ve yaşam koşullarında oluşan pahalılık sebebi ile evinin sahibi olamayanlara devlet desteği verileceği açıklandı ve vatandaşların yüzü güldü. Yeni ev alacak olanlara 15 bin TL’ye kadar devlet desteği sağlanmaktadır.

Torba yasa ile yürürlüğe giren bu kampanyadan yalnızca evi olmayanlar ve ilk defa konut sahibi olan vatandaşlar faydalanabilecektir. Bunun için yapmanız gereken ilk şey bankanın birini ziyaret ederek konut hesabı açtırmak olacaktır. Daha sonra bu bankaya minimum 3 yıl ödeme yapmanız gerekecektir. Devlet desteğinden faydalanmak için herhangi bir yaş şartı aranmamaktadır. Yaşınız kaç olursa olsun daha evvel ev almamış iseniz verilen konut desteğinden faydalanabilirsiniz.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olun!

Devlet desteklerinin yanı sıra aylık kira öder gibi evinizin sahibi olabileceğiniz birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalar peşinatı olmayan ancak ev sahibi olmak isteyenleri hayallerine kavuşturmak için kurulmuşlardır. Faizsiz ve kredisiz ev sahibi yapan bu yerler sayesinde kendi evinizin sahibi olabilirsiniz. Bu sayede bankalar ve yüksek faiz oranları ile uğraşmak durumunda kalmazsınız.

Bu firmalar ise şu şekildedir:

EminEvim

28 yıldır vatandaşlara hizmet veren bu kurum sayesinde herhangi bir kredi sistemine bulaşmadan kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Üstelik sizden herhangi bir peşinat da talep edilmemektedir. Yeni başlatılan bir kampanya ile Ocak ayının sonuna kadar EminEvim’e ev sahibi olmak için başvuru yapan vatandaşların düşük taksit oranlı ve erken teslimat ile konut sahibi yapılacağını açıklamıştır. Bütçenize uygun ödeme kolaylıkları ile istediğiniz bölgeden ev almak istemez misiniz? Ev sahibi olmak  için firmanın sunduğu seçenekler ise şu şekildedir;

Çekilişli sistem; Bu sistem diğer sistemlerden farklı olarak başvurunun yapıldığı ilk aylarda konut alma imkanı sağlamaktadır. Grup olarak yapılan ev çekilişlerindeki var olan kişi sayısı vadeyi de ifade etmektedir. Bu sebeple verilecek olan peşinat taksitleri de belirlemektedir. Çekilişli olan ev sisteminde peşinat ödemesi yapan kişilerin vermeyene göre avantajı ise taksitlerinin daha düşük olacağı ve teslimat süresinin daha kısa olmasıdır.

Peşinatlı sistem; EminEvim’den konut sahibi olmak için peşinat ödeyenler diğerlerine göre daha avantajlı olacaktır. Çünkü ödenen peşinat toplam ana paradan düşülecek ve aylık ödenecek taksit tutarlarında da otomatik olarak bir düşüş meydana gelecektir. Aynı zamanda müşteriler Esnek Ödeme alternatifi ile kendisine göre değişken ödeme planı da hazırlayabilir. Peşinatlı sistemde diğerlerine göre daha erken teslimat yapılmaktadır.

Vade ortası sistem; Bu sistemde ise kişiler ne kadar tutarda bir ev sahibi olmak istediğine karar verir ve peşinat ödeme zorunluluğu yoktur. Yalnızca organizasyon ücreti için gerekli olan miktarı ödeyerek bu sisteme dahil olabilir ve aylık ne kadar taksit ödeyebileceğini belirler. Herhangi bir peşinat ödenmediği için Konutun mevcut tutarı aylık taksitlere bölünerek vade belirlenecektir. Bu sistemde de kişi Esnek Ödeme ile aylık taksitlerini kendisi belirleyebilir. Vade ortası sisteme göre belirlenen ortalama vade hesabına göre de hesaplanan ayda konut bedelinin teslimatı yapılacaktır.

EminEvim tarafından oluşturulan diğer sistemler hakkında bilgi almak için linke tıklayınız.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından TOKİ aracılığı ile verilen konut projelerinden siz de yararlanabilirsiniz. Bunların yanı sıra EminEvim, BirEvim gibi firmalardan ev satın alabilir, kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank gibi devlet bankalarının başlattığı %0,98 faiz oranlı konut kredisi kampanyasına da başvuru yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Aygun dedi ki:

  evi olmayanlara ev dusur yeniki pulu olmayanlar nece ev ala bilerler?zehmet olmasa cavab yaza bilersiz?

 2. Yuksel dedi ki:

  Ben çaresiz bir insanım oturacak evim bile yok

 3. Mehmet emin çetinkaya dedi ki:

  Evyapimiçin yardım bekliyorum şanlıurfa harran buldum mahhallesi

 4. akın dedi ki:

  merhaba ben akın sizden bir isteğim olucak benim cocukluk arkadaşım var şuan evli bir yaşında cocugu var ve arkadaşımın baldızı zihinsel hasta ve evlerinde doğru duzgun eşyaları yok ve ev her yeri pas ve rütübetli sizden ricam onlara yardımcı olur musunuz tekirdağ kapaklı

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.