Tarım Kredi

Halkbank Bireysel Emeklilik İptal Ettirme

Geçtiğimiz yıllarda zorunlu ve otomatik olarak yapılan Bireysel Emeklilik Sigortası ile birçok vatandaş maaşlarında oluşan kesintilerden dolayı mağdur durumda kaldı. Bu sebeple de vatandaşlar bu sistemden caymanın ve iptal ettirmenin yollarını aramaya başladı. Halkbankası BES iptali için bazı uygulamalar yapılması gerekiyor. Bu yazımızda sizler için Halkbank BES numarası, para iadesi ve iptali gibi hususları açıklayacağız. Bunun yanı sıra Halk emeklilik ayrılma talep formu, telefonları, çağrı merkezi ve müşteri hizmetleri numarası gibi konuları açıklamaya çalışacağız. Detaylar haberimizde.. 

Halkbank Bireysel Emeklilik İptal Ettirme

Halkbank Bireysel Emeklilik iptaline ilişkin Cayma ve İptal durumlarının nasıl olacağı vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Kişilerin Bireysel Emeklilik Sigortasına otomatik olarak kaydedilmeleri sebebi ile maaşlardan eksilmeler yaşanıyor. Bu sebeple de vatandaşlar birtakım mağduriyetler yaşayabiliyorlar. Otomatik olan yapılan BES işlemlerinden caymanın nasıl olacağını detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Halkbank Bireysel Emeklilik İptal Ettirme Yöntemleri 2022

Halk Emeklilik sisteminden ayrılmak için 3 farklı alternatif yol bulunuyor. Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptali yapabilirsiniz.

  • Mobil Şube aracılığı ile iptal edebilirsiniz.
  • SMS Bankacılığı ile iptal talebinde bulunabilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi aracılığı ile iptal işlemi yapabilirsiniz.

İnternet Şubesi İle İptal Nasıl Yapılır?

Halk Emeklilikten caymak için birden fazla seçenek olduğundan bahsetmiştik. Bu yollardan bir tanesi de İnternet ve Mobil Şube aracılığı ile gerçekleştirilecek olan iptal işlemleridir.

❏ Bu işlem için başlangıçta Halk Emeklilik sitesine giriş yapmanız gereklidir.

❏ Karşınıza açılacak olan pencerede sağ üst kısımda bulunan “Online İşlemler” sembolünün üzerine geldikten sonra yana açılır sekmeden “Bireysel Giriş” butonuna basınız.

SMS Aracılığı İle İptal İşlemleri
SMS Aracılığı İle İptal İşlemleri

❏ Daha sonra karşınıza giriş yapmanız için bilgilerinizin talep edileceği sayfa açılacaktır. Buraya ister T.C Kimlik Numarası ve Cep Telefon  Numarası ile isterseniz de Müşteri Numarası ve Cep Telefonu Numaranız ile giriş yapmalısınız.

Bireysel Emeklilik Şubesi Giriş
Bireysel Emeklilik Şubesi Giriş

❏ Sisteme giriş yaptıktan sonra menüler kısmından “Otomatik Katılım” butonuna tıklamanız halinde “Bireysel Emeklilik Sistemi” bilgileriniz ekrana gelecektir. Karşınıza gelecek ekrandan “SEÇ” butonuna basınız.

Otomatik Katılım Cayma
Otomatik Katılım Cayma

Seç butonuna basmanız halinde karşınızda “BES Sözleşme Detay Bilgileri” gelecektir. Sol kısımda bulunan “Değişiklik Talepleri” butonuna tıklayınız.

Değişiklik Taleplerine Tıklayınız
Değişiklik talepleri butonuna tıklayınız.

❏ Açılan pencereden “Ayrılma Talebi” kısmını seçtikten sonra “Kaydet” butonuna tıklayın.

Ayrılma Talebinizi Onaylayın
Ayrılma talebinizi sisteme kaydedin.

❏ Son işlemde ise Bireysel Emeklilik Sistemini onaylamanız istenecektir. “Onayla” butonuna basmanız BES’ten ayrılmış olacaksınız.

Onayla butonuna tıklayın
Onayla butonuna tıklayın ve işleminizi sonlandırın.

SMS Aracılığı İle İptal İşlemleri

Halkbank Bireysel Emeklilik iptalini SMS aracılığı ile de iptal edebilirsiniz. SMS aracılığı ile iptal işlemi Mobil Bankacılık ve İnternet Bankacılığına göre biraz daha kolay olmaktadır. Bu şekilde iptal işlemi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

  • İlk olarak cep telefonunuzun mesaj bölümüne girerek mesaj bölümüne büyük harfler ile “AYRILMA” , “T.C Kimlik Numaranızı” aralarında bir boşluk bırakıp yazarak, alıcı bölümüne de “2560” yazmanız yeterli olacaktır. Örneğin; “AYRILMA 16524563201= 2560”
  • Cep telefonunuzdan gönderdiğiniz SMS içeriğinin ve alıcının doğru olması halinde karşılığında bir bilgilendirme mesajı gelecektir. Bilgilendirme mesajının içeriğinde “Sistemden Ayrılmanız Halinde Önümüzdeki Bir Sene Boyunca Tekrar Sisteme Giremeyeceğiniz” bilgileri yer alacaktır. Eğer halen sistemden çıkmak için kararlı iseniz mesaja “EVET” yazarak yanıtlamanız gereklidir.
  • İşleminizi doğru bir şekilde gerçekleştirmeniz halinde sistem tarafından “İşleminiz Başarı İle Tamamlanmıştır” gibi bir mesaj ile bilgilendirilirsiniz.
SMS Aracılığı İle İptal İşlemleri
SMS Aracılığı İle İptal İşlemleri

Çağrı Merkezi Aracılığı İle İptal Etme

Halkbank Bireysel Emeklilikten caymanın şubelere müracaat etmeden online olarak halletmenin bir diğer yolu ise Çağrı Merkezini arayarak Müşteri Temsilcileri aracılığı ile iptal ettirmektir. Bu işlemde ise;

Halk Emeklilik Çağrı Merkezine bağlanmak için 444 44 00‘ı tuşlamanız gerekecektir. Bu numara 2019 Şubat ayı sonunda kullanıma kapatılacak olup Halkbank Emeklilik Çağrı Merkezi’ne 0850 800 44 00 numaralı iletişim numarasından ulaşabilirsiniz. Bu numaralardan herhangi bir tanesini arayıp T.C kimlik numaranız ile giriş sağlayarak Bireysel Emeklilik Sigortasına dair iptal işlemlerinizi asistanın yönlendirmelerine göre birkaç adımda halledebilirsiniz. Halkbank müşteri hizmetleri aracılığı ile bütün işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Çağrı Merkezi Aracılığı İle İptal Etme
Çağrı Merkezi Aracılığı İle İptal Etme

Halk Emeklilik Çağrı Merkezi Numarası

Vatandaşlar bankalar hakkında merak ettikleri hususunda bilgi almak ve bazı konuları danışmak adına şubeye gitmek yerine banka şubelerinin çağrı merkezi numaralarını arayarak bilgi almak isteyebilir. Ancak bu hususta da müşteri yoğunluğunun fazla olması sebebi ile Çağrı Merkezlerinin ve Müşteri Temsilcilerinin belirli bir zaman beklenmesi gerekebiliyor. Şubelerde beklemek yerine telefonda beklemek tabii ki biraz daha mantıklı. Çağrı Merkezlerinin müşteri yoğunluklarına göre kısa zaman içinde sizlere geri dönüş sağlanacak, sorunlarınız ve sıkıntılarınız ile yakinen ilgilenilecektir.

Halk Emeklilik Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisine bağlanarak otomatik olarak yapılmış olan Bireysel Emeklilik Sigortanızı iptal ettirebilirsiniz. Çağrı Merkezi sayesinde iptal işleminin haricinde diğer bilgilere de kısa zaman içerisinde ulaşabilir, sorunlarınız için destek alabilirsiniz. Halk Emeklilik için normal şartlarda iki numara hizmet vermekte idi. Ancak 444 44 00 numarası 2019 Şubat ayının sonunda hizmet vermeyecektir. Müşteri Temsilcilerine ulaşım sağlayacağınız numara;

  0850 800 44 00 

Halkbank Bireysel Emeklilik Para İadesi

Bireysel Emeklilik Sisteminden teklifin onaylandığı tarihi takiben 60 gün yani iki ay içerisinde cayma hakkınız bulunmaktadır. Cayma işlemlerini yaptıktan sonra tarafınızdan alınan tüm ödemeler; fon toplam gider kesintisinin dışında hiçbir kesinti yapılmaksızın eğer bulunuyor ise yatırım giderleri ile beraber 10 iş günü içerisinde kişilere geri verilmektedir. Yani bu kapsamda emeklilik sözleşmesi zamanı içerisinde talep edilen anda sistemden yapılan birikimleri alarak ayrılmanıza olanak sağlanacaktır. Mevcut birikimlerden stopaj ve bulunuyor ise giriş aidatı kesilecektir.

Kişinin çalıştığı şirket sistemden ayrılmak için gerçekleştirilen başvuru tarafına ulaştığı tarihi takiben 5 iş günü içerisinde kişinin ayrılma bilgilerini ve sistemden ayrılacağına dair istek formu ile hesap özetini sistemden ayrılacak olan kişinin mail ya da elektronik posta adresine iletilecektir. Ayrılmak isteğine dair oluşturulan talep formu imzalandıktan sonra posta ya da faks aracılığı ile şirkete ulaştırılması durumunda bireysel emeklilik hesabında bulunan birikimler ve mevcut olarak bulunuyor ise hak kazanılan miktarlar talep formunun şirkete vardığı tarihi takiben 20 iş günü içerisinde BES’e katılım yapan şahsın belirttiği hesaba ödeme yapılır.

Bireysel Emeklilik Sistemine kayıt olup birikim yapmış kişilerin vefat etmesi durumunda 22 Kasım 2001 tarihli 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda belirtilen hükümler neticesinde emeklilik sözleşmesinde belirlenmiş olan yasal olarak mirasçınız olan kişilere ödenecektir.

Halkbank Bireysel Emeklilik Para İadesi
Halkbank Bireysel Emeklilik Para İadesi

Bireysel Emeklilikte Yeni Dönem

2016 tarihi itibari ile Bireysel Emeklilik Sisteminde yeni bir dönem başlamış ve farklı uygulamalar başlamıştır. Uygulama kapsamında 1 Ocak 2016 tarihini takiben sistemde beş senesini doldurmuş olan BES katılımcılarından Giriş Aidatı ve Yönetim Gider Kesintisi alınmamaktadır.

Kişiler ile yapılan sözleşmenin 6. senesini takiben fon toplam giderlerin kesintisi ile ilgili iade işlemi başlayacaktır. Fon toplam gider kesintileri şirket tarafından sözleşmenin 6. senesini takiben senelik yüzde 2,5 oranında Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcısının Bireysel Emeklilik için açtığı hesaba geri iade edilecektir. Yeni dönem ile ilgili tüm detaylara ulaşmak için tıklayınız.

Kurumsal Halk Emeklilik

Halk Emeklilik için bireysel sistem olduğu gibi kurumsal bir sistem de bulunuyor. Bu sistem de Bireysel Emeklilik Sistemi ve diğer işlemler hakkında vatandaşa destek olmak ve sorunlara çözüm bulmak için kurulmuşlardır. Kurumsal Şube’ye gerek Çağrı Merkezi numarasından gerekse de İnternet Şubesi aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Çağrı Merkezi üzerinden ulaşım sağlamak için;

0850 800 44 01 numarasını tuşlamanız gereklidir. Ancak Kurumsal Şube için çağrı merkezi yalnızca hafta içi her gün 08:00 ve 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Müşteri Temsilcileri ile iletişime geçmek için bu saatler içerisinde aramalısınız. Çağrı merkezinin yanı sıra İnternet Şubesi üzerinden de Halk Emeklilik Kurumsal Şubeye T.C kimlik numarası ve cep telefon numaranız ile girebilirsiniz. Sisteme kayıtlı cep telefonunuz ile giriş yapmanız halinde cep telefonunuza bir onay kodu gönderilecektir. Bu kodu doğru girmeniz halinde sisteme yönlendirileceksiniz.

Halkbank emekli maaş müşterilerine pek çok avantaj sağlamaktadır. Bunlardan bir tanesi de emekli promosyon ödemesidir. 650 TL’ye varan promosyon ödemelerinden yararlanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.