Tarım Kredi

Halkbank Dolar Hesabı Açma ve İşletim Ücreti

Dövize yatırım yapmak mı istiyorsunuz? Halkbank’ tan açacağınız vadeli ya da vadesiz hesaplar ile belirli bir ücret ödeyerek birikiminizi yapabilirsiniz. Vadesiz hesaplar için bankalar müşterilerinden hesap işletim ücreti talep etmektedir. Bazı hesaplardan ise işlem ücreti alınmadığı biliniyor. Halkbank’tan döviz hesabı açabileceğiniz gibi var olan açık hesaplarınızı da kapatabilirsiniz. Ayrıca öğrenci hesabı da açtırabilirsiniz. İçeriğimizde Halkbank dolar hesabı açma ve işletim ücretleri ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Halkbank Dolar Hesabı Açma ve İşletim Ücreti

Halkbank Vadesiz Hesap Nasıl Açılır?

Döviz ile sürekli olarak ticari işlemlerde bulunan ya da yatırımlarını Türk Lirası değil de, yabancı para üzerinden yapmak isteyen vatandaşlarımız için bankalar hesap açmaktadır. Bu hesaplar bilindiği gibi vadeli olabileceği gibi vadesiz de olabilmektedir. Dolar hesabı açmak isteyenlerin hesap açarken dikkat etmeleri gereken husus, bu hesapları hangi amaçlar için kullanacaklarıdır. Örneğin birikim yapmak isteyen bir kişinin elbette ki vadeli hesap açması gerekmektedir.

Vadeli hesaplardan sürekli olarak para çekim işlemi yapmak mümkün değildir. Çünkü belirlenen sürelerde paranızı bankadan çekmeyeceğinizi taahhüt etmeniz durumunda faiz geliri alırsınız. Bankalar tarafından belirlenen faiz oranları ile paranız bankada kaldığı sürece faiz geliri elde edersiniz. Ancak vadesiz hesaplar bu şekilde işlememektedir. Sürekli olarak hesaplarına para yatırma ya da para çekme işlemi yapacakların açacakları hesap elbette ki vadesiz hesaplar olmaktadır. Para yatırma ve para çekme işlemlerinde herhangi bir ücret ödemezsiniz. Ziraat Bankası dolar hesabı açarak da yatırımlarınızı yapabilirsiniz.

Halkbank Vadesiz Hesap Açma
Halkbank Vadesiz Hesap Açma

Vadesiz hesapları genel olarak yatırım yapanlar değil de, döviz kullanarak alım satım yapanlar kullanmaktadır. Dolar düşüş yaşadığında bu durum sayesinde hiçbir şey kaybetmemiş olursunuz. Vadeli hesaplarda nasıl ki bankalar müşterilerine faiz ödüyorsa, vadesiz hesaplarda siz bankaya ücret ödersiniz. Bu ücrete hesap işletim ücreti adı verilmektedir. Hesap işletim ücreti kesilmesi için hesabınızda belirli tutarlarda Türk Lirası ya da döviz olması gerekmektedir. Hesap açma işlemi oldukça kolay olmaktadır.

T.C. kimlik numaranız ile banka şubelerine giderek hesabınızı açabilirsiniz. Ayrıca internet bankacılığı, mobil bankacılık, ATM vb. noktalardan da vadesiz açma işlemi yapılabilmektedir.

0850 220 0 400 numarasını arayarak da istediğiniz zaman işlem yapabilirsiniz. Yabancı para vadesiz hesaplarınızdan, vadeli yatırım hesaplarınıza para aktarabilir ve Eurobond (yurt dışındaki uzun vadeli borçlanma araçları) işlemleri yapabilirsiniz.

Halkbank Hesap İşletim Ücreti Ne Kadardır?

Açacağınız vadesiz hesaplarınızdan banka tarafından işletim ücreti tahsil edilmektedir. Resmi Gazete’ de yayınlanan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik uyarınca bu tutar hesaplardan kesinti yolu ile alınmaktadır. Hesap kesim ücreti, hesapların son 3 aylık durumları dikkate alınarak her bir müşteriden bir kez kesilmektedir. Müşterilerin hesapları Türk Lirası cinsinden değilse, bu durumda döviz Türk Lirasına çevrilerek işlem yapılmaktadır. Hesaplarda bakiye yoksa, bu durumda kesinti bakiye olan hesaplardan yapılacak olan kesintiler yolu ile tahsil edilmektedir.

Tüzel kişilerin şayet birden çok hesapları varsa bu durumda işlem farklı yürümektedir. Sahip olunan hesapların her birinden aylık olarak kesinti yapılmaktadır. Ayrıca hesap işletim ücreti üzerinden aylık yüzde 5 oranında Banka Sigorta Muamele Vergisi kesilmektedir. Halkbank tarafından müşterilerinden yapılan hesap işletim ücreti kesintisi 78 TL‘ dir. Aylık olarak hesapladığımızda 78/12= 6,5 TL olmaktadır. Bu tutarlar banka tarafından hesaplardan otomatik olarak her ay kesilmektedir.

Halkbank Hesap İşletim Ücreti
Halkbank Hesap İşletim Ücreti

Halkbank Hesap İşletim Ücreti Almıyor mu?

Zaman zaman Halkbank işletim ücreti almıyor şeklinde söylemler ile karşı karşıya kalmaktayız. Bankalar tarafından sadece muafiyet tanınan hesaplardan işletim ücreti alınmamaktadır. Bu hesaplar dışında kalanlardan aylık olarak bankaca belirlenen tutarlarda hesap işletim ücreti kesilmektedir. 2022 yılında muafiyet kapsamında olup da herhangi bir kesintiye tabi olmayan hesaplar aşağıdaki gibidir:

 • Kumbara hesapları
 • Birikimli altın hesapları
 • Protokolü devam eden kurum hesapları
 • Protokolü devam eden maaş hesapları
 • Müşterilerin düzenli ödemeler yapması dahilinde kendileri için muafiyet kararı verilmiş olan hesapları
 • Bloke edilmiş ve depozito hesapları
 • Birikimli mevduat hesapları
 • Toki Gayrimenkul hesapları
Halkbank Hesap İşletim Ücreti Almıyor
Halkbank Hesap İşletim Ücreti Almıyor
 • Toki kooperatif hesapları
 • Vergi dairesi hesapları
 • Öğrenci hesapları
 • Bireysel kredi ödemesi yapılan hesaplar
 • Bireysel Emeklilik Sistemleri tahsilat hesapları
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli olmuş maaşlara ait hesaplar
 • Düzenli ya da otomatik ödeme talimatı verilmiş olan müşterilerin 3 ay içerisinde 1 kere ödemesi yapılan faturaları olan bireysel müşterilerin hesapları (Kredi kartı otomatik ödeme, fatura, düzenli eft ya da düzenli havale işlemleri) bu kapsamdadır.

Halkbank eft ve havale saatleri hakkında bilgi alabilir ve işlemlerinizi bu saatler arasında yapabilirsiniz.

Halkbank Açık Hesap

Açık hesaplar aslında kredili vadesiz hesap olarak tanımlanmaktadır. Acil nakit ihtiyaçlarınızın olması durumunda Bank 24 kartınızdan ya da şubelerden para çekimi yapabileceğiniz açık hesaplarınızı açabilirsiniz. EFT, havale vb. bankacılık işlemlerinizi olduğu gibi alışverişlerinizi de bu açık hesaplar yardımı ile yapabilirsiniz. Bu hesabınızla kredi taksitlerinizi düzenli olarak ödeyebilir, elektrik, su, doğalgaz, faturalarınızı vb. ödemelerinizi bu sayede hesabınızda bakiye olmasa da ödeyebilirsiniz. Açık hesap için bankalar tarafından belirlenmiş olan bir müşteri limiti bulunmaktadır.

Hesabınızdan yapacağınız 100 TL çekimler için sadece 0,07 kuruş ödersiniz. Bu tutara Banka Sigorta Muamele Vergisi ve Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu için yapılacak olan kesintiler dahil edilmemiştir. Size verilen limit dahilinde havale, eft vb. işlemlerinizi yapabilirsiniz. Limitinizi kullanmanız için sizden ekstra bir masraf ya da komisyon talep edilmemektedir. Kredili mevduat hesaplarınızdan vereceğiniz otomatik ödeme talimatları ile ödemelerinizin gecikmeye uğramasına engel olabilirsiniz. Ayrıca kredili hesaplarınız ile eşleştirilen vadesiz hesaplarınızdan nakit girişi yapıldığında bakiyeniz kapatılacaktır. Hesabınız eksiye düştüğü anda geri ödeme tutarları otomatik olarak hesaplanacaktır. Aylık ya da üç aylık dönemler ile ödemeyeceğiniz tutar hesabınızdan yapılacak olan kesintiler ile tahsil edilecektir. Hesabınızı halkbank.com.tr üzerinden, internet bankacılığı ya da müşteri hizmetlerin arayarak açabilirsiniz.

Göndereceğiniz bir kısa mesajla da hesap açmanız mümkün olmaktadır. ACIKHESAP T.C. kimlik numarası gelir bilgisi ve kullanmak istediğiniz kredi limitini aralarında bir boşluk bırakarak 3452′ ye gönderebilirsiniz. Ayrıca bankanın internet sayfası üzerinden döviz alım işlemi yapmak istediğinizdede yine, hesabınız olmadığı ve bir hesap açmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Düşük tutarlarda dolar alımı da yapsanız bu işleme onay verdiğinizde hesabınız açılmış olur. Banka tarafından hesap açmak için belirlenen bir limit söz konusu değildir.

Halkbank Döviz Alım – Satım İşlemleri

Döviz hesabınızı hangi para biriminden açmak istiyorsanız hesabınızı da o para birimi üzerinden açmanız gerekmektedir. Örneğin dolar hesabı açacakların dolar satın almaları gerekmektedir. Banka tarafından belirlenmiş olan işlem saatleri sabah saat 09:00 olurken akşam da 15:30 olarak belirlenmiştir. Bu işlem saatleri dışında alım satım yapılması durumunda fark büyük olacaktır. Makas aralığı olarak belirlenen tutarlar işlem saati olarak belirlenen zamanlarda makas aralığı dolar için birim fiyatı olarak 1 kuruş olurken işlem aralığı için belirlenen saatler haricinde 15 kuruş olabilmektedir. Belirlenen saatler arasında işlem yapmanız kar elde etmenizi sağlayacaktır. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Halkbank Vadeli Döviz Mevduat Hesabı

Yatırım yapmak isteyen okurlarımızın vadeli mevduat hesaplarını açarak işlem yapmaları gerektiğinden söz etmiştik. Vadeli hesaplar güvenli yatırım araçları olarak bilinmektedir. Uzun vadede yatırım yapmanız durumunda faiz geliri elde etmenizi sağlayacaktır. Yapacağınız yatırımlar için vadeleri uzun tutarak daha çok faiz geliri elde edebilirsiniz. Vadeli hesabınızdan vade bitiminde para çekeceğinizi banka şubelerine belirtmemeniz durumunda vade yenilecektir. Ancak para çekmek istediğinizi dile getirmeniz durumunda vade bitiminde paranızı anapara + faiz geliri ile birlikte kolayca çekebilirsiniz. Ancak vadeden evvel hesabınızdaki tutarı çektiğinizde faiz geliri elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Vadeli hesaplar banka şubeleri aracılığı ile açılmaktadır.

Halkbank Vadeli Döviz Mevduat Hesabı
Halkbank Vadeli Döviz Mevduat Hesabı

Vadeli hesap açarken dikkat etmeniz gereken husus elbette ki bankaların verdikleri faiz geliri tutarı olacaktır. Vadeli hesabınızı en çok faiz getirisi olan bankalardan açmanız kar elde etmenizi sağlayacaktır.  Ziraat Bankası mevduat faiz oranlarına da göz atabilirsiniz. Diğer bankaların faiz oranlarını da inceleyerek en yüksek faiz getirisi olan bankadan hesabınızı açabilirsiniz. Açtığınız hesaplar ile faiz geliri elde edebilir ve vade sonunda anaparanızı faiz geliri ile birlikte çekebilirsiniz.

Ayrıca Halkbank tarafından Türk Lirası ve yabancı para cinslerini kullanarak açtığınız vadeli hesaplarınızda faiz getirisi oranları aşağıdaki tabloda gösterilmektedir. Yatırılan tutarlara ve belirlenen vadelere göre elde edilecek olan faiz getirisi farklılık gösterecektir.

Yatırılacak olan tutar1 Ay Vadeli3 Ay Vadeli6 Ay Vadeli1 Yıl Vadeli
TL (500 ile 5.000 TL Arası)4,504,754,754,75
TL (5 bin ile 25 Bin TL Arası)4,504,754,754,75
TL (25 Bin TL’ den daha fazla )4,504,754,754,75
USD (500 Dolardan fazla)1,001,001,001,00
EUR (500 Eurodan fazla)0,500,500,500,50
GBP (500 USD ve fazla)0,750,750,750,75
CHF (500 USD ve fazla)0,250,250,250,25
DKK (500 USD ve fazla)000,100,10
SEK (500 USD ve fazla)000,100,10
JPY (500 USD ve fazla)0,250,250,250,25
NOK (500 USD ve fazla)0,500,500,500,50
ALT (10 Gram ve daha fazla)0,550,800,850,85
Diğer (500 USD ve daha fazla)0000

Halkbank aracılığı ile dolar hesabı açarak yatırımlarınızı yapabilirsiniz. Ayrıca yapılacak olan kesinti miktarlarına, hangi hesaplardan kesinti yapılmayacağına vb. konulara içeriğimizde yer verdik. Bu bilgilerden istifade ederek Halkbank aracılığı ile vadesiz yabancı para hesapları açabilir ve bu hesaplar üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca vadeli hesaplar açarak faiz geliri de elde edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.