Tarım Kredi

Halkbank Eft Havale Saatleri 2022

Halkbank Eft Havale Saatleri 2022

EFT ve Havale birbirlerinden farklı para transferi yollarıdır. Biri ile aynı bankalar arası transfer yapılabiliyor iken diğer ile farklı bankalar arasında da para aktarımı yapılabilmektedir. Bankaların EFT ve Havale saatleri birbirlerinden farklıdır. Bu yazımızda sizler için Halkbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Akbank gibi bankaların EFT saatlerini anlatacağız. Bunun yanı sıra Halkbank EFT’sinin kaç saate gittiğini ve hafta sonu EFT saatlerine de yer vereceğiz. 2021 yılı EFT ve Havale işlemleri ile ilgili tüm detaylar içeriğimiz de.. 

EFT ve Havale İşlemleri

EFT ve Havale arasındaki farkları incelemek için ilk olarak bu iki kavramın ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. EFT ‘nin açılımının Elektronik Fon Transferi olduğunu belirterek başlayalım. Bu işlemde kurumlar ve kişiler arasında oluşan para alışverişinin internet sistemi üzerinden veya bankalar üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.  İnternet üzerinden yapılan transfer işlemleri daha hızlı ve kolay olarak yapılmaktadır. EFT ile yapılan alışverişler farklı bankalar aracılığı ile yapılmaktadır. Yani siz Halk Bankasından para göndereceksiniz, karşınızdaki kişinin hesabı da Halk Bankası olmak zorunda değil. Ziraat Bankası hesabına da gönderim yapabilirsiniz. Ziraat Bankası eft ve havale saatleri farklıdır. Her bankada işlem saatleri ve sistemin kapanma saati farklı olacağından bilgi alarak işlemlerinizi yapmanız gerekecektir.

Havale ve EFT Arasındaki Farklar
Havale ve EFT Arasındaki Farklar

Havale işleminde ise  yine internet üzerinden online olarak para transferi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra banka şubelerinden de gönderim yapabilirsiniz. Ancak havale işlemlerinde para transferi yapılacak olan bankalar aynı olmak zorundadır. Farklı bir banka hesabına para aktarımı yapılamamaktadır. EFT ve Havale arasındaki farklar ise tablodaki gibidir;

EFTHavale
EFT ile farklı bankalar arasında para alışverişi yapılır.Havale ile aynı bankalar arasında para transferi yapılmaktadır.
EFT bankaların belirlediği saatlerde yapılmaktadır.Havale 24 saat boyunca yapılmaktadır.
EFT işlemi hafta sonu gerçekleştirilemez.Havale işlemi aynı banka hesapları üzerinden yapılacağı için hafta sonu da yapılabilir.
EFT ücreti daha fazladır.Havale işlemlerinde ödenen tutar daha azdır.

Halkbank EFT ve Havale Saatleri

Ülkenin önemli devlet bankalardan biri olan adını da halktan alan Halkbank, müşterilerine özel birçok kampanyalar oluşturmakta olup sürekli yenileşmeye ve gelişmeye doğru gitmektedir. 1933 yılından bu yana hizmet veren banka binlerce çalışanı ve birçok şubesi ile Türkiye’nin hemen hemen her yerinde hizmet vermektedir. Dijital alt yapısı ile müşterilerinin para transferi işlemlerinde basit ve seri bir şekilde işlem yapabilmeleri için  günün belirli saatleri arasında EFT yapılmasına olanak sağlamaktadır.

EFT işlemleri bankalarda her saatte yapılamamaktadır. Çünkü bu işlem bir önceki başlıkta da belirttiğimiz üzere EFT farklı bankalarda bulunan hesaplar arası transfer işlemlerinde kullanılmaktadır. Bu işlem yalnızca bankaların çalışma günleri içerisinde yapılmaktadır. Günün belirli saatlerinde yapılan EFT bazı bankalarda farklılık gösterse de genel anlamda 08:30 ve 17:30 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir. Halk Bankası aracılığı ile yapılan EFT‘leri inceleyecek olursak da EFT işlemlerinin sabah 08:00 ile akşam üzeri 16:30 saatleri arasında yapıldığını söyleyebiliriz. Gün içinde belirlenen bu saatlerin dışında işlem yapılması halinde transfer işlemi bir sonraki güne aksayacaktır. EFT işlemi resmi tatiller ve hafta sonlarında da yapılamamaktadır.

Havale işlemleri için herhangi bir saat yoktur. Gün içinde her saat havale işlemi yapılabilmektedir. Bu kapsama hafta sonu tatilleri ve resmi tatiller de dahil olmaktadır. Havale işlemleri aynı bankalar arasında olması sebebi ile banka tarafından oluşan bir sıkıntı yok ise havale işlemi gün içinde hemen yapılabilecektir. 7 gün 24 saat kesintisiz işlem için havale seçeneğini kullanabilirsiniz.

Halkbank EFT ve Havale Saatleri
Halkbank EFT ve Havale Saatleri

Halkbank Hafta Sonu EFT Saatleri

Gerek özel bankalar gerekse de kamu bankalarından paraya ihtiyacı olan uzaktaki bir kişiye, kendi hesaplarımız arasında alışverişlere, kira ödemelerine, aidatlara gibi birçok alan için para transferi yapmak durumunda kalabiliriz. Bu sebeple de para transfer işlemleri için EFT ya da Havale seçeneklerine başvururuz. Ancak bu işlemler için de bazı kriterler bulunuyor. Bilindiği üzere havale işlemleri yalnızca aynı bankadan bankaya para gönderimi yapılması sebebi ile hafta içi ve hafta sonu her gün para transferi yapılabiliyor. Ancak EFT işlemlerinde durum biraz farklılık gösteriyor. Yurtdışı para havalesi yapmak da mümkündür. İçeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

EFT işlemlerinde günün yalnızca bankalar tarafından belirlenen saatlerinde işlem yapılıyor. Halkbank için belirlenen saatin 08:00 ve 16:30 saatleri arasında yapıldığını belirtmiştik. Bu saatlerin dışında yapılan ödemeler ertesi güne sarkmaktadır. Hafta sonu EFT işlemi gerçekleştirilemez. Bu sebeple Cuma günü yapılan EFT’ler Pazartesi gününe sarkacaktır. 

Halkbank EFT Kaç Saate Gider?

Halkbank tarafından EFT saatlerinin 08:00 ile 16:30 arasında yapılacağından bahsettik. Aynı zamanda hafta sonu ve resmi tatil günlerinde de EFT işleminin gerçekleşmeyeceğini belirttik. Eğer bu günlerde ve 16:30 saatlerinden sonra yapılır ise bir sonraki iş günü ne zaman ise o zaman EFT işlemi tamamlanacaktır. Ancak iş günü içerisinde ve belirlenen bu saatler arasında para transferi yapılması halinde 5 dakika ile 45 dakika arasında bir sürede transfer yapılabilecektir.

Halkbank EFT Kaç Saate Gider
Halkbank EFT Kaç Saate Gider

Halkbank EFT ve Havale Nasıl Yapılır?

Bu işlemleri gerçekleştirmek için dört farklı yol vardır. Halkbank üzerinden para transferi yapmak için;

 1. En yakın Halkbank Şubesine müracaat edebilirsiniz.
 2. İnternet Bankacılığı ile EFT ya da Havale yapabilirsiniz.
 3. Mobil Bankacılığı indirerek de para transferi yapılabilir.
 4. Halkbank Diyalog aracılığı ile de EFT ve Havale yapabilirsiniz.

Halkbank aracılığı ile para transferi gerçekleştirmek için ödenmesi gereken ücretler bulunuyor. EFT ve Havale için ödenmesi gereken ücretler ise şu şekildedir;

 •  Havale işleminin İnternet Şubeleri aracılığı ile yapılması halinde; 1,43 TL, 
 •  Havale işleminin Çağrı Merkezi aracılığı ile yapılması halinde; 3,33 TL, 
 •  Havale işleminin Hesaptan Hesaba düzenli yapılması halinde; 1 TL, 
 •  Havale işleminin Kasadan Hesaba yapılması halinde; 39 TL, 
 •  Havale işleminin Kasadan İsme yapılması halinde; 53 TL
Halkbank EFT ve Havale Nasıl Yapılır
Halkbank EFT ve Havale Nasıl Yapılır
 •  EFT işleminin İnternet Şubesi üzerinden gönderilmesi halinde; 3. 33 TL,
 •  EFT işleminin İnternet Şubesi üzerinden düzenli olarak gönderilmesi halinde; 0,43 TL,
 •  EFT işleminin Çağrı Merkezi üzerinden gönderilmesi halinde; 4,76 TL, 
 •  EFT işleminin Çağrı Merkezi üzerinden düzenli olarak gönderilmesi halinde; 0,43 TL,
 •  EFT işleminin Nakit Olarak gönderilmesi halinde; 53 TL, 
 •  EFT işleminin Nakit Olarak gönderilmesi ancak Geç EFT konumuna düşmesi halinde; 60 TL 
 •  Kişilerin adına gelen EFT’lerin banka kasasından ödenmesi halinde; 39 TL
 • Banka hesabından gönderilen EFT’ler için ise; 46 TL ödeme yapılmaktadır.

Diğer Bankaların EFT ve Havale Saatleri

EFT işlemlerinin saatleri her bankada hemen hemen Halkbankası‘na yakın olsa da bazılarında ufak değişiklikler meydana gelebiliyor. Bazen ise EFT işleminin yapılmasının ardından bazı sebepler dolayısı ile para transferinde sorunlar meydana geliyor. Bu tarz sebeplerin meydana gelmesi halinde EFT işleminizi iptal ettirebilir ya da sorgulama talebinde de bulunabilirsiniz. Eğer bu işlemler için belirlenen adımları gerçekleştirmişsiniz ancak halen para yerine ulaşmamış ise transfer yapılacak olan hesabın bilgilerini yanlış girmiş olabilirsiniz. Bunun yanı sıra sistemsel bir hata ile de karşı karşıya kalınmış olabilir. Eğer bankalar tarafından belirlenen saatlerde işlem yapmışsanız 5 dakika ile 45 dakika arasında gönderim tamamlanacaktır. Ancak işlem gerçekleşmemiş ise en yakın banka şubelerini ziyaret edebilir ya da Telefon Bankacılığı ile Müşteri Temsilcisinden işleminiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bankaların EFT ve Havale Saatleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Banka AdıEFTHavale
Ziraat Bankası

08:30 – 17:00

24 Saat

Akbank

09:00 – 17:00

24 Saat

Şekerbank

09:00 – 17:15

24 Saat

Vakıfbank

09:00 – 16:30

24 Saat

Halkbank

08:00 – 16:30

24 Saat

Denizbank

08:00 – 16:30

24 Saat

QNB Finansbank

09:00 – 17:00

24 Saat

Türkiye Ekonomi Bankası

09:00 – 17:15

24 Saat

Garanti Bankası

09:00 – 17:15

24 Saat

Yapı Kredi Bankası

09:00 – 16:45

24 Saat

Belirlenen zaman aralıklarında EFT yapılmaması halinde bankalar nezdinde Geç EFT olarak sayılacak ve ücrette farklılık oluşacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.