Tarım Kredi

Halkbank Eksi Bakiye Hesap Açtırma

Halkbank Eksi Bakiye Hesap Açtırma

Halkbank’ta vadesiz hesapları olanlara müjde! Halkbank açık hesap başvurusu yaparak vadesiz mevduat hesabınızda yeterli bakiye olmasa da bu hesabı kullanabilirsiniz. Açık hesaplara eksi hesap adı da verilmektedir. Halkbank kredili mevduat hesaplarına faiz eklenmekte olup, içeriğimizde hesaplamaları da bulabilirsiniz. Ayrıca açık hesabınızın limitlerini de banka şubeleri ile görüşerek artırabilirsiniz. Halkbank açık hesap nasıl açılır diye merak ediyorsanız size sunacağımız yöntemler ile kredili mevduat hesabı açabilirsiniz. 

Halkbank Açık Hesap

Halkbank tarafından müşterilerinin acil nakit ihtiyaçlarına çözümler aranmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi de açık hesaptır. Açık hesaba ek hesap adı verilse de bu hesaplar aslında kredili mevduat hesaplarını ifade etmektedir. Bildiğiniz  gibi hesap türleri vadeli ve vadesiz hesap olarak ikiye ayrılmaktadır. Vadeli hesaplar yatırım hesabı olup, müşteriler tarafından birikim yapmak amacı ile kullanmaktadır. Vadeli hesapların müşterilere bir faiz getirisi bulunmaktadır.

Diğer hesap türü ise vadesiz hesaptır. Vadesiz  hesaplar yatırım amaçlı kullanılmamaktadır. Sürekli olarak para çekme ve para yatırma işlemleri yapılabilir. Vadesiz hesaplarda ancak var olan bakiyeniz kadar tutar kullanabilirsiniz. Şayet bakiyeniz yoksa hiçbir şekilde kullanım yapamıyorsanız. Ancak açtığınız açık hesaplar sayesinde bakiyeniz belirli bir limit dahilinde eksi bakiyeye düşebilir. Böylece hesabınızdan para çektiğiniz süreden, borcunuzu kapatana kadar belirlenen oranlarda faiz uygulanmaktadır.

Halkbank Açık Hesap
Halkbank Açık Hesap

Halkbank açacağınız hesaplarınız ile, acil finansman ihtiyaçlarınız için kredi çekmenize vb. gerek kalmaksızın Bank 24 kartlarınız ile alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca eft ve havale gibi para transfer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Halkbank Ek Hesap Nasıl Açılır?

Acil finansman ihtiyaçlarınız için, kredi başvurusu yapmak ve kabul edilmesini beklemek dışında size sunabileceğimiz yöntemlerden bir tanesi de ek hesap açmaktır. Açık hesap başvurusu yapmak için birçok farklı yöntem vardır.

SMS ile başvuru : Halkbank sms bankacılığı bir çok işlem yapmanıza imkan tanımaktadır. Aralarında boşluk bırakarak ACIKHESAP, T.C. kimlik numarası, gelir bilgisi, çekmek istediğiniz tutarı yazarak 3452′ ye gönderebilirsiniz.

Halkbank Dialog : Halkbank dialog bir çok başvuru işlemine imkan tanımaktadır. Dilerseniz 0850 222 0400 numarasını arayıp 5′ i tuşlayarak müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

Şube : Banka şubeleri aracılığı ile sadece T.C. kimlik belgenizi görevliye vererek ek hesap açabilirsiniz.

Halkbank Ek Hesap Başvurusu

Halkbank kredili mevduat hesabı adı verilen eksi hesaplar, hesabınızda para kalmadığında da para çekmenize imkan tanımaktadır. Avantajlarından birazdan söz edeceğimiz bu hesaplar sayesinde limiti banka tarafından belirlenecek olan tutarlarda harcama yapabilirsiniz. Hesabınızdan para çekimi yaptığınızda hesap eksiye düşer ve daha sonra yükleme yaptığınızda ekside olan tutar kapatılarak artı bakiyeye geçiş sağlanır.

Halkbank Ek Hesap Başvurusu
Halkbank ev hesap başvurusu

Yukarıda bahsettiğimiz kanallardan ek hesap başvurusu yapabilirsiniz. Başvurular genel olarak bankalar tarafından kabul edilmektedir. Özellikle bu hesaplar bankaların maaş müşterileri için açılmaktadır. Ay sonunu getiremeyen vatandaşlarımız açtıkları bu hesaplar ile kredi kartı kullanmadan, kredilerinin onaylanmasını beklemeden acil ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

 Ziraat Bankası eksi bakiye hesap da açtırabilirsiniz.

Halkbank Açık Hesabın Avantajları

Kredili mevduat hesabı açarak aşağıdaki avantajlardan yararlanabilirsiniz;

 • Elektrik, su, doğalgaz gibi ödemelerinizi aksatmadan bu hesabınız vasıtası ile vereceğiniz otomatik ödeme talimatı ile ödeyebilirsiniz. Vadesiz hesaplarınızda bakiye bulunmaması durumunda faturalarınızın ödemesi gerçekleşmez. Ancak bu hesaplar eksi bakiyeye düştüğünden dolayı, ödemeleriniz gecikmez.
 • Açık hesabınızdan 100 TL çekmeniz durumunda günlük 9 kuruş ücret kesilmektedir.
 • 9 kuruş faize Banka Sigorta Muamele Vergisi ve Kredi Kullanımı Destekleme Fonu dahil edilmiştir.
 • Size verilen limit dahilinde para çekebilirsiniz. Ayrıca başka hesaplara para transferi yapabilirsiniz.
 • Limit dahilinde yapacağınız kullanımlar için ekstra masraf talep edilmemektedir.
 • Hesabın eksiye düştüğü dönem ile borcu kapattığınız süre arasındaki zaman dilimi hesaplanır.
 • Hesabınıza nakit yüklemesi yaptığınızda ise, buradan tutar kesilerek hesap pozitif duruma çevrilir.
 • Hesabınıza para yatırdığınızda önce eksi limit kapatılır. Halkbank kredi kartı başvurusu da yapabilirsiniz.

Halkbank Eksi Hesap Bakiye Yükseltme Nasıl Yapılır?

Kredili mevduat hesaplarının limitlerinin artırılması için banka şubelerine yazılı bir dilekçe vermeniz gerekmektedir.  Bu hesapların limitlerini banka belirlemektedir. Standart bir limit olduğundan söz etmek mümkün değildir. Limitler müşterilere göre değişmektedir. Limit yükseltme işlemi yapabileceğiniz gibi, limitinizin yüksek olması durumunda yine vereceğiz bir talimat ile limitinizi de düşürebilirsiniz.

Bankaya başvurmanız durumunda, banka ancak uygun gördüğü müşterilerinin eksi hesap bakiye yükseltme işlerini yapmaktadır. Şayet banka başvurularınızı kabul etmezse limitiniz aynı kalmaktadır.

 Halkbank Kredi kartı borcunuz varsa yapılandırabilirsiniz.

Halkbank Açık Hesap Faiz Hesaplama

Banka tarafından kredili mevduat hesapları için belirlenmiş olan faiz oranı yüzde 2,25 olarak belirlenmiştir. Açık hesap hesaplama işlemleri kredi tutarı, kullanım tarihi ve ödeme tarihi girilerek belirlenecektir. Kredili hesap hesaplaması için internet sitesi üzerinde bir hesaplama aracı bulunmaktadır. Bu bilgileri girerek ödeme tarihine kadar ne kadar faiz ödeyebileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesaplama Aracı

Ancak sizler için yaptığımız örnek hesapları da inceleyebilirsiniz. Bu hesaplamalarda faiz hesaplaması yapmak için önemli olan geçen süredir. Faiz tutarları kredi limitine göre belirlenmemektedir.

SÜREFAİZ TUTARI
1 gün0,90 TL
3 gün1,80 TL
1 hafta3,60 TL
10 gün18,90 TL
15 gün21,15 TL
1 ay14,40 TL
2 ay27,90 TL
3 ay41,85 TL
Halkbank Açık Hesap Faiz Hesaplama

Hesaplama aracını kullanarak siz de kredili mevduat hesabınızdan tutar çekeceğiniz günü ve ödeme gününü belirleyerek faiz tutarı hesaplaması yapabilirsiniz. Günlük olarak işletilen bu faizi ödediğinizde hesabınız artı bakiyeye geçecektir.

Ayrıca sadece Halkbank değil, diğer bankalardan da ek hesap açabilirsiniz.

Ek Hesap Limitleri Nasıl Belirlenir?

Hesap açmak için bankaya T.C kimlik belgesi, gelir belgesi ve ikametgah belgesi sunmanız  gerekmektedir. Şubedeki görevli tarafından size verilecek olan kredili mevduat hesap sözleşmesini de imzaladıktan sonra sıra geliyor limit belirleme işlemine. Bankalar tarafından müşterilerinin başvuruları değerlendirilir. Gelir ve kredi notu gözlenen kişiye kredili mevduat hesabı açılır. Bu hesapların limitleri müşteri profillerine göre değişiklik göstermektedir. Gelir durumu hesapların limitlerinde baz alınmakta ve bu limitler aylık olarak gelirin 3 katı kadar olmaktadır.

Genel olarak yüksek gelire sahip olan ve geçmiş yıllarda düzenli ödeme yaparak kredi notları zarar görmeyen kişilere yüksek limitli kredili mevduat hesabı açılmaktadır.

Ek Hesap Nasıl Kapatılır?

Kredili mevduat hesapları bankalar ve banka müşterileri tarafından çok farklı isimler ile tanımlanmaktadır. Bu hesaplar genelde bankalar tarafından sürekli olarak kredi kullanan ve kredilerini düzenli ödeyen müşterilerine tanımlanmaktadır. Bankalardan bireysel tüketici kredisi geldiğinde bu kredilerin taksitlerini vadesinde ödemek durumunda kalırsınız. Ancak açılan hesaplar ile ödeme gününüz gecikse de en fazla faiz işler. Bu da size süre kazandırmaktadır.

Hesaplar, bankacılıkta esnek hesap olarak tabir edilmektedir. Kullandığınız gün kadar faiz işletilmektedir. Belirlediğiniz süre boyunca hesaplarınız eksi limitte kalabilecektir. Bankalara göre faiz oranları değişiklik göstermektedir. Ek hesabınızı kapatmak istediğinizde bankalar tarafından bakiye durumunuz gözden geçirilir. Şayet bakiyeniz eksideyse bankalar tarafından hesap kapatma işleminiz gerçekleşmez. Bu işlemin yapılabilmesi için hesaplarınızın artı bakiyeye geçmesi gerekmektedir.

Bankalar tarafından müşterilerine çok sık sunulan bankacılık ürünü olduğundan söz etmek mümkün olacaktır. Borçlarınızı ödedikten sonra bankaya yazacağınız bir dilekçe yardımı ile hesabınızı kolayca kapatabilirsiniz. Hesabı açtığınız banka şubesine dilekçe vermeniz daha doğru olmaktadır. Bilgileriniz bu bankada olduğundan dolayı işleminiz daha kısa sürede gerçekleşecektir. Verdiğiniz dilekçeye göre bankalar inceleme yaptıktan sonra bu hesaplarınızı kapatacaktır. Bu hesaplar yüzünden pek çok müşterinin mağdur olduğu bilinmektedir.

Ek Hesap Nasıl Kapatılır?
Ek Hesap Nasıl Kapatılır?

Özellikle emekli maaş müşterileri bu hesapların nasıl ve ne amaçla kullanıldığını bilmediklerinden dolayı, tutara bakmadan para çekme işlemi yapabilmektedir. Bu hesapları açtıysanız ve borcunuz varsa, bu borcu kapatıp hesabınızı artı bakiyeye getirdikten sonra banka şubelerine giderek hesabınızın kapatılmasını talep edebilirsiniz.

Kredili mevduat hesapları müşterilerin eksi bakiyeye düşmesini sağlayarak acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılabilecek yöntemlerden bir tanesidir. Bankalardan açacağınız vadeli mevduat hesapları ile siz de finansman ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Talan Sezen dedi ki:

  HAlkbank emekli maas müşterisiyim maas hesabimdan hic bir şekilde kredili mevduat kullanmadim buna ragmen bu gun hesabima yatan bakiyeyi çekemedim kullanmadim kredili mevduat hesabına kesilmiş bu miktar kredili mevduat hesap limitim sıfır olmasına rağmen kmh limitim -15.000/ tl gözüküyor sebebi nedir

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.