Tarım Kredi

Halkbank Öğrenci Kredisi 2022 Eğitim Desteği

Eğitim ve öğretim görmek hem öğrencileri hem de öğrenci velilerini oldukça zor duruma soktuğu aşikardır. Ancak bankalar gerek öğrencileri gerekse de öğrenci velilerini bu zor durumdan kurtarmak amacı ile öğrenci yani eğitim kredileri vermektedir. Halkbank’ın yanı sıra Akbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası gibi bankalar da eğitim kredisi vermektedir. Bu yazımızda sizlerle öğrencilere verilen eğitim kredilerini anlatacağız. Öğrenci ve eğitim kredisi nedir nasıl alınır? Eğitim kredisi almak için şartlar nelerdir? Burs alan bir öğrenci kredi çekebilir mi? Bunların yanı sıra Halkbank tarafından verilen öğrenci burslarına da değineceğiz. Tüm detaylar haberimizde.. 

Halkbank Öğrenci Kredisi 2022 Eğitim Desteği

Orta ve dar gelirli ailelerin çocukları eğitim hayatları boyunca sıkıntılı devam ederler. Özellikle de üniversite çağına gelmiş öğrenciler ve velileri için durum olduğundan daha da üzücü hale gelebiliyor. Okul masrafları, geçim masrafları, kurs parası, dershane parası derken liste kabarıyor. Bankalar da bu anlamda gerek ailelerin bütçelerini bir nebze rahatlatmak gerekse öğrencilerin eğitim hayatlarını daha ileri düzey devam ettirebilmeleri için kredi desteği sağlıyorlar. Sağlanan krediler ihtiyaç kredisi kapsamında verilmekte olup uygun faiz oranları ile sağlanmaktadır.

Bankalar öğrencilerin okul masrafları, dershane ve kurs masrafları ve eğitim alanında gerekli olan diğer finansman ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile 36 aya varan eğitim kredisi desteği veriyor. Öğrenciyi ve velileri rahatlatmak adına verilen bu krediler ihtiyaç kredisi olarak verilmekte olup öğrencilerin gelir belgesi olması halinde öğrenciye, eğer herhangi bir gelir belgesi durumu söz konusu değil ise aileye verilmektedir. Öğrenci ve ailesi eğitime dair okul kayıt belgesi ya da faturayı bankaya göstererek krediden yararlanabilirler.

Halkbank Eğitim Kredisi Veriyor

Ekonomik yaşamın pahalılığı ve geçimin oldukça zor olduğu dönemlerde vatandaşlar ek bir desteğe ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple de bankaların ihtiyaç kredilerine başvuru yaparlar. Bankalar da yılın çeşitli dönemlerinde veya sürekli olarak vatandaşa yönelik kampanya çalışmaları yaparlar. Uygun faiz oranları ve vade seçenekleri ile kredi imkanı sunan bankalar öğrenci ve öğrenci velilerinin eğitim masraflarını karşılamak amacı ile kredi sunmaktadır. Bu kredi imkanını sağlayan pek çok banka vardır. Halkbank’ta bu bankalardan bir tanesidir. İlköğretim, ortaöğretim ve üniversite gibi eğitim kademelerinde oluşacak her türlü masrafın giderilmesi adına banka düşük faiz oranları ile eğitim kredisi vermektedir.

Halkbank tarafından sağlanan eğitim kredileri ihtiyaç kredileri kategorisinde yer almakta olup 10 bin TL‘ye kadar 36 ay vadeli olarak kullandırılmaktadır. Banka tarafından belirlenen koşulları sağlayan kişilerin durumları değerlendirilecek ve durumlarına göre limit ve vadeler belirlenecektir. Sağlanan kredilerin faiz oranları tahsis ücretli ve tahsis ücretsiz krediye göre değişiklik göstermektedir.

 • Krediyi tahsis ücretli olarak kullanmanız halinde; %1,69 faiz oranı ile kredi kullandırılacak olup %5 oranında BSMV kesilmektedir.
 • Krediyi tahsis ücretsizolarak kullanmanız halinde ise; %1,74 faiz oranı ile verilecektir.

Halkbank tarafından verilen eğitim kredisinin bir diğer avantajı ise kişilerin bütçelerine göre ayarlanabilmesidir. Kişinin talebine göre aylık ödemeleri ayarlanabilmekte olup 3 ayda bir ya da ilk 2 taksit ertelemeli ödeme seçeneğinden yararlanılabilmektedir. Detaylar.

Halkbank Öğrenci Kredisi Şartları

Halkbank tarafından verilen uygun faiz oranlı ve vadeli krediden faydalanacak olan öğrenci ya da öğrenci velilerinin birtakım koşulları sağlamaları gereklidir;

 • Kredi başvurusunda bulunacak olan öğrencilerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gereklidir. Şayet öğrenci 18 yaşından küçük ise velisinin kredi başvurusunda bulunması gereklidir.
 • Kişinin krediden faydalanması için belgelenebilir bir gelir belgesi olması gereklidir. Aylık bir geliri bulunan öğrenciler kredi başvurusunda bulunabilir. Ancak öğrencinin herhangi bir geliri bulunmuyor ise velisi başvuru yapmalıdır.
 • Eğitim kredisinin temin edilebilmesi için bankaya eğitim ücretinin bulunduğu belgenin sunulması gereklidir.
 • Sağlanan krediden ilköğretimden lise eğitiminin sonuna kadar devlet veya özel okullarda öğrenim gören kişilerin velileri ve Önlisans, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerine verilebilmektedir.
 • Öğrenciler yarı zamanlı olarak herhangi bir yerde çalışıyor veya halihazırda bir geliri bulunuyor ise öğrenciler de kredi başvurusunda bulunabilmektedir.

Öğrenci Kredisi Nasıl Alınır?

Halkbank veya diğer bankalardan eğitim kredisi alacakların bankalar tarafından belirlenmiş olan evrak ve belgeler ile birlikte banka şubelerine müracaat etmeleri gereklidir. Gerekli belgeler ile başvuru yapılması halinde başvuru sahibinin hakkında bir tahkikat süreci başlatılacaktır. Bu süreçte kişilerin mali gelir durumu, kredi notu, geçmişteki kredi sicili gibi hususlar incelenecektir. Banka, başvuru sahiplerinin krediye uygunluğu için onay verir ise eğitim kredisi desteği sağlanacaktır. Başvuru için gerekli evraklar şunlardır;

 • T.C nüfus cüzdanı,
 • Kredi başvurusu yapmak için gerekli olan başvuru formu (bankadan temin edilecek)
 • Öğrencinin eğitim ve öğretim gördüğünü belirten belgeler ve fatura, 
 • Öğrencinin eğitim hayatının devam ettiğini ve aktif olarak öğrenim gördüğünü beyan eden bir belge,
 • Banka tarafından talep edilecek diğer evraklar

Bu belgeler ve evraklar ile birlikte Halkbank şubelerine müracaat ederek eğitim kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru esnasında hakkınızda yapılacak olan incelemelerden olumlu bir sonuç ile ayrılmanız halinde verilen krediden faydalanabileceksiniz. Kredi başvurunuzu velileriniz yapıyor ise kredi notları yüksek olmalıdır.

Halkbank Öğrenci Bursu Veriyor mu?

Halkbank emeklilerden öğrencilere birçok kategoride kredi imkanı sağlamaktadır. Şahsi olarak herhangi bir burs vermemekte olup devlet tarafından maddi durumu yetersiz olan öğrencilere verilen burslar bu banka üzerinden yatırılmaktadır. Devlet bursları için anlaşmalı olunan banka Halkbank olması sebebi ile öğrenciler hesaplarına yatan bursları bu bankadan temin etmektedir.

Burs Alan Öğrenci Kredi Çekebilir mi?

Burs alan öğrencilere banka tarafından yüksek limitli olmasa da 1.000 TL limitli ihtiyaç kredileri veya kredi kartları verilebilmektedir. Ancak bazı bankalar öğrencilerden gelir belgesi talep etmektedir. Herhangi bir şekilde geliri bulunmayan öğrencilere kredi imkanı sağlayamayabilirler.

Ziraat Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, Vakıfbank gibi bankalar öğrencilere yönelik kredi kartı vermektedir. Bu bankalara düşük limitli kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunulabilir. Mevcut durum değerlendirmesi yapılarak başvurular olumlu sonuçlanabilir.

Faizsiz Eğitim Kredisi

Eğitim kredisi bankaların ihtiyaç kredisi kategorisinin altında verdiği bir kredi türüdür. Öğrencilerin okul masrafları, eğitime dair ihtiyaçlarını finanse etmek adına bankaların sağladığı bu krediler ne yazık ki faizsiz olarak verilmemektedir. Yalnızca Ziraat Bankası tarafından öğrencilere verilen Geri Ödemeli Öğrenim Kredisi faizsiz olarak verilmektedir. Bunun yanı sıra bankalar tarafından öğrencilere ya da öğrenci velilerine kullandırılan krediler faizli olarak verilmektedir.

Öğrencilere Kredi Veren Diğer Bankalar

Öğrencilerin eğitim ve öğretim hayatlarını en makul şekilde tamamlamaları adına Halkbank haricinde bazı bankalar da eğitim kredisi vermektedir. Bu bankaların da eğitim kredisi için belirlediği faiz oranları ve bazı koşulları bulunmaktadır;

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi

Ziraat Bankası öğrencilerin her türlü eğitim giderlerini karşılamak adına “Ders Çalışmak Sizden, İhtiyaçlarınızı Karşılamak Bizden” sloganı ile 36 aya varan vadeler ile kredi imkanı sağlamaktadır. Öğrencilerin ve velilerin okul, kurs, dershane ve üniversite de oluşacak masraflarını finanse etmek için Eğitim Kredisi başvurusu yaparak eğitiminize ara vermek zorunda kalmayın. Ziraat Bankası tarafından verilen eğitim kredilerine vade süresince hayat sigortası yapılmaktadır.

Kredi 36 aya kadar vadelendirilebilmekte olup taksitli ya da Kredili Mevduat hesabı halinde kullandırılmaktadır. Başvuru yapacak olan kişilerden krediye karşılık maddi bir teminat ya da kefil talep edilebilir. Banka Eğitim Kredisini ihtiyaç kredisi kategorisinin altında vermekte olup uygun faiz oranını uygun görmüştür.

İş Bankası Eğitim Kredisi

Çocuğunun eğitim giderlerini karşılamakta zorlanan ailelere öğrencilerin üniversite, özel okul gibi ihtiyaçlarında kullanabilecekleri Eğitim Kredisi vermektedir. Eğitim Kredisinden faydalanacak olan kişilerin öğrenci kayıt belgesi ya da okul ücretini belirten bir belge ile bankaya başvuru yapmaları gereklidir. Kredi miktarını okul hesabına ya da fatura karşılığında nakdi olarak temin edebilirsiniz. Kredi için maksimum vade 36 aydır. Faiz oranları 2,19 ‘dur.

Bunların yanı sıra devlet  tarafından öğrencilere verilen eğitim yardımları da bulunmaktadır. Bu yardımlara da başvuru yapabilirsiniz.

Bankalar tarafından öğrencilere verilen kredilerden faydalanmak için öğrenci belgeleri ile birlikte banka şubelerine başvuru yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.