Tarım Kredi

Halkbank Yurtdışı Para Havalesi Nasıl Yapılır?

Halkbank’ tan para transfer işlemlerinin nasıl yapıldığını mı merak ediyorsunuz? Havale ve eft işlemleri ile siz de kolayca para gönderebilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için havale ya da eft talimatı formunu doldurmanız gerekmektedir. Halkbank tarafından belirlenen havale ve eft işlem saatleri bulunmaktadır. Halkbank eft ne zaman hesaba geçer diye merak edenlerin işlemin yapıldığı saate dikkat etmeleri gerekmektedir. Havale işlemi yapabilmek için para transferi yapacağınız şahsın IBAN numarasını bilmeniz gerekmektedir. İçeriğimizden yurt içi ve yurt dışı para transferleri ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Halkbank Yurtdışı Para Havalesi Nasıl Yapılır?

Halkbank havale işlemleri pek çok yöntem ile yapılmaktadır. Müşteri hizmetleri, Mobil bankacılık, Sms bankacılığı, Atm, banka şubeleri vb. tüm yöntemlerden bu işlemleri yapabilirsiniz. Ancak havale işlemleri bildiğiniz gibi yurt içinde yapılmaktadır. Yurt dışında yapılan işlemler farklı isimler ile anılmaktadır. Halkbanka param yattı mı? diye merak edenler içeriğimizi inceleyerek bilgi alabilir.

Halkbank Havale Saatleri

Halkbank’ ta var olan hesapların birbirine para transferi yapması işlemine havale isminin verildiğinden söz ettik. Bu noktada banka 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Havale işlemlerini kullanarak bir günde 150 bin TL havale yapabilirsiniz. Ancak EFT işlemleri belirli saatler dahilinde yapılmaktadır. Örneğin banka tarafından sistemin kapatılmasına 10 dakika varsa işleminiz bir sonraki güne ertelenmektedir. Ayrıca araya hafta sonu girmesi durumunda işleminiz ilk iş günü yapılacaktır.

Halkbank tarafından yapılacak olan işlemler ve işlem saatleri aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

İşlem Türü İşlem Saati
Havale işlemleri24 Saat
EFT işlemleri08:00 ile 16:30 arasında
İleri Tarihli EFT işlemleri24 Saat
Repo işlemleri10:00 ile 15:30
Bono/Tahvil işlemleri15:30 ile 18:00 saatleri dışında
Fon 2 (müşteriden alış)15:30 ile 18:00 saatleri dışında
Fon 7 (müşteriden alış)16:00 ile 16:15 saatleri dışında
Fon 7 (müşteriden satış)16:00 ile 18:00 saatleri dışında
Değişken fon işlemleri24 Saat
Halkbank vadeli hesaptan vadesiz hesaba havale08:45 ile 17:00 saatleri arası
Halkbank vadesiz hesaptan vadeli hesaba havale08:45 ile 18:10 arası
Halkbank Havale Saatleri

Bu saatler arasında işlemlerinizi yapabilirsiniz. İnternetten para transferi yapmak istiyorsanız, transferler bölümüne tıklamanız gerekiyor. Hesabınızın döviz hesabı olması durumunda açılacak olan swift menüsünden kodu yazarak işlemi yapabilirsiniz. Halkbank eft ve havale saatleri hakkında bilgi alabilir ve işlemlerinizi bu saatler arasında yapabilirsiniz.

Halkbank IBAN İle Havale Nasıl Yapılır?

Havale işlemlerini şayet banka ATM’ leri üzerinden yapıyorsanız para transferi yapacağınız hesaba ait IBAN numarasını bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca internetten yapacağınız para transfer işlemlerinde de yine bu numarayı bilmek gerekmektedir. Para transferi şayet size yapılacaksa IBAN numaranız hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Ayrıca bu link üzerinde de IBAN hesaplama işlemi yapabilirsiniz.

IBAN yapısı
IBAN Yapısı

IBAN numarası yukarıdaki şekilde oluşturulmaktadır.

Halkbank EFT Ücretleri

Aşağıdaki tabloda Halkbank eft ve havale işlemleri için alınacak ücretler ve komisyon oranları gösterilmektedir. İlk oran, komisyon oranlarını ifade ederken, işlemlerden alınabilecek olan olan azami ve asgari tutarlara da yer verilmiştir.

Nakit yapılacak olan eft işlemlerinden 40 TL ile 500 TL arasında bir ücret alınacaktır. Hesaptan gönderim işlemleri için 25 TL ile 400 TL arasında ücret alınacaktır. İsme gelen EFT‘ lerin kasadan ödenmesi esnasında ise 30 TL ile 500 TL arasında bir ücret talep edilecektir.

Halkbank Swift Kodu

Yurt dışına para gönderme işlemlerine ne yazık ki ne havale ne de eft ismi veriliyor. Bu işlemler için oluşturulmuş olan sistemler bulunuyor. Yurt dışına para gönderme işlemleri swift olarak tanımlanıyor. Bu swift sisteminde her bankanın kodu bulunuyor. Ülkemizde bulunan bankalar da bu sisteme üye olduklarından dolayı, kendilerinin de kodları var ve sahip olunan bu kodlar sayesinde paranın hangi ülkeden ve hangi banka şubesinden geldiği hakkında kolayca bilgi edinilebiliyor.

Halkbank’ ın swift kodu;  “TRHBTR2A” olarak belirlenmiştir.

Halkbank swift kodu
Halkbank Swift Kodu

Swift kodları yukarıdaki şemaya göre oluşturulmuştur. Bu sistemde bankaların kodları, bu şartlar dahilinde belirlenmektedir. Swift işleminin yapılabilmesi için bu kodun bilinmesi gerekiyor. Bu işlem yalnızca vadesiz hesaplar aracılığı ile yapılabiliyor. Swift işlemleri 17:00 saatinden önce ise 2 günde, 17:00 saatlerinden sonra yapılmışsa 3 gün sürmektedir. Bankalar tarafından işlemin aynı gün yapılması hususunda bazı kolaylıklar sağlanabilmektedir.

Yurtdışına Nasıl Para Gönderebilirim?

Yurt dışına para gönderme işlemi sandığınız kadar zor değildir. Bankalar artık kurdukları online sistemler ile müşterilerine daha kolay ve kısa sürede hizmet vermektedir. Swift işlemi de genelde online olarak yapılabilmektedir. Para transferi menüsüne girdiğinizde tutarı, kodu ve para transferi yapacağınız kişinin isim ve soy ismini bilmeniz gerekiyor. Para gönderim işlemi yapmadan evvel kendinize vadesiz bir döviz hesabı açmanız gerekmektedir.

Açılacak olan hesap, gönderilecek para cinsinden olmalıdır. Örneğin euro transfer edecekseniz hesabınızın da euro hesabı olması gerekiyor. Şayet dolar göndereceksiniz, dolar hesabı açmanız gerekmektedir. Tabi para transferi yapacağınız hesabın da yine  göndereceğiniz döviz cinsine sahip olması gerekmektedir. Karşı tarafa ait bilgilerin yanı sıra, banka şubesi hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

 • Para transfer işlemi yapacağınız hesabı
 • Halkbank kodunu
 • Para transferi yapacağınız ülke ve bankanın ilk harfi 
 • Şubenin bulunduğu şehrin ilk 3 harfini girmeniz gerekiyor.

Ancak swift kodlarının bilinmesi bu anlamda banka müşterilerine büyük kolaylıklar sağlıyor. Tüm bu bilgilere erişmek yerine, 11 haneli swift kodları sayesinde işlemlerinizi kolayca yapabiliyorsunuz. Swift işlemleri için bankalar bir transfer sözleşmesi hazırlamaktadır. Bu sözleşmeyi hesapladıktan sonra para transfer işleminiz bir kaç güne kadar gerçekleşecektir.

Halkbank Swift Ücretleri

Halkbank’ tan döviz transferleri yurt içine yapılabildiği gibi yurt dışına da yapılmaktadır. Bu işlemlerden alınacak olan işlem ücretleri aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

swift ücretleri
swift ücretleri

Şayet masraf lehtar tarafından karşılanıyor ise asgari olarak 25 TL. ücret alınacaktır. Ancak masraflar amire ait ise 75 TL. ücret ödemesi yapılması gerekmektedir. Ayrıca düzeltme işlemleri vb. işlemler için banka şubelerine gönderilecek olan mesajlardan da 5 amerikan doları ücret alınmaktadır. Ziraat Bankası yurtdışı para havalesi ücretlerini de inceleyerek en uygun ücrete sahip bankadan para transferi yapabilirsiniz.

 Halkbank Swift Transfer Sözleşmesi

Bankalar tarafından swift işlemleri için bir sözleşme imzalatılmaktadır. Bu sözleşmenin imzalanmasından sonra işleminiz tamamlanmış demektir. İşlemin şubeden yapılması durumunda kesilecek olan bedeller aşağıdaki tabloda gösterilmektedir. Bedelli Türk Lirası ya da Döviz hesaplarından tahsil edilen tutarlar en az 10 dolar olabilecektir. Bedelli efektif olarak tahsil edilenlerden de yine 10 dolar alınacaktır. Şayet işleminizi internet üzerinden gerçekleştireceksiniz 25 TL ile 75 TL arasında bir tutar ödemeniz gerekmektedir.

swift transfer sözleşmesi
swift transfer sözleşmesi

Diğer Bankalara Ait Swift Kodları

Aşağıdaki ülkemizde bulunan bankalara ait swift kodları gösterilmektedir. Bu kodlar sayesinde transferlerin hangi bankalar tarafından yapıldığı ile ilgili bilgi sahibi olunmaktadır.

 • Akbank: AKBKTRIS
 • Albaraka Türk: BTFHTRIS
 • Alternatif Bank: ALFBTRIS
 • Anadolubank: ANDLTRIS
 • Citibank: CITITRIX
 • DenizBank: DENITRIS
 • QNB Finansbank: FNNBTRIS
 • Fortis Bank: DISTRIS
 • Garanti Bankası: TGBATRIS
 • Halkbank: TRHBTR2A
 • HSBC Bank: MIDLTRIX
 • Türkiye İş Bankası: ISBKTRIS
 • ING Bank: OYAKTRIS
 • Kuveyt Türk: KTEFTRİS
 • Şekerbank: SEKETR2A
 • Türk Ekonomi Bankası:  TEBUTRIS
 • Türkiye Finans: TAFKBTRIS
 • VakıfBank: TVBATR2A
 • Yapı Kredi: YAPITRISFEX
 • T.C Ziraat Bankası: TCZBTR2A
 • Burgan Bank: TEKFTRIS
 • Fibabanka: BCOMTRIS
 • Turkish Bank: TUBATRIS
 • Halkbank: TRHBTR2A
 • Türkiye Finans: AFKBTRIS
 • Albaraka Türk: BTFHTRIS
 • QNB Finansbank Enpara: FNNBTRISXXX

Yurt dışı para transfer işlemleri olarak nitelen bu işlemleri, işlem saatleri dahilinde yapmanız gerekmektedir. Her banka tarafından alınan transfer ücreti farklılık gösterecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.