Tarım Kredi

1 İnek Günlük Masrafı ve Maliyeti Ne Kadar? Çiftçi Hesabı 2022

1 İnek Günlük Masrafı ve Maliyeti Ne Kadar? Çiftçi Hesabı 2022

Büyükbaş yetiştiriciliği yapanların bu işe büyük yatırımlar yapması gerekiyor. İşletme giderlerinizde en büyük paya sahip olacak olan şüphesiz yem giderleri olacaktır. Bu giderlerin en aza indirilebilmesi için bir ineğin günlük maliyetinin hesaplanması gerekmektedir. Ayrıca dışarından yem almak yerine işletme içinde süt ineklerine 1 günlük yem rasyonu hazırlayabilirsiniz. Bir inek günlük ne kadar yem yer diye merak edenler için içeriğimizde örnek maliyet hesaplamaları yaptık. Ancak inek cinslerine göre maliyet farklılık gösterecektir. Simental ineğin yem tüketimi ile Holstein ineğin tükettikleri yem miktarı farklı olacaktır.

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Karlı mı?

Büyükbaş hayvancılık ciddi manada yatırım gerektiren iş kollarından bir tanesi olmaktadır. Sektöre ilk olarak küçükbaş hayvancılıkla başlamak mantıklı olandır. Ancak hayvancılık konusunda ilgi ve bilginiz, bir de yatırım yapmak için yeterli kaynağınız varsa, bu durumda önünüzde herhangi bir engel yok demektir. Büyükbaş hayvancılık ne kadar büyük yatırımları beraberinde getirse de karlı bir iştir. Tabi tıpkı küçükbaş hayvancılıkta olduğu gibi büyükbaş hayvancılık için de bir fizibilite raporu hazırlanması gerekmektedir. Yatırım yapmadan evvelki süreç, sonraki süreçten çok daha önemlidir. Çünkü işletme kurulumundan hayvan alımlarına kadar pek çok konuda ciddi manada araştırma yapmanız gerekmektedir.

Öncelikle ne kadar hayvan alarak işe başlayacağınıza karar vermeniz gerekiyor.  Büyük bir işletme mi kuracaksınız yoksa zamanla büyütürüm diyenlerden misiniz? Buna karar verdikten sonra arazi temin etmeniz gerekecek. Şayet kendinize ait bir tarlanız ya da araziniz varsa, yeterli otlağınız da olmalıdır. Ayrıca elektrik, su gibi sistemlerin işletmede bulunması gerekmektedir. Pazara yakınlık da oldukça önemlidir. Ürettiğiniz ürünleri satarak para kazanacaksınız sonuçta.

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Kârlı mı?
Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği oldukça karlıdır.

Hayvan temini ise en zor konulardan bir tanesi. Almak istediğiniz hayvan ırklarına karar vermeniz kolay değil. Hangi faaliyette bulunacaksanız tercih edeceğiniz hayvanlar da bu yönde olmalı. Örneğin süt hayvancılığı yapacağım diyorsanız süt verimi yüksek olan hayvanları tercih etmeniz gerekiyor. Ancak kasaplık faaliyetleri için hayvan alıyorsanız bu durumda hayvanların etçi olması ve et tutmalarına özen göstermek gerekiyor. Hayvan tercihinize de karar verdikten sonra ahırınızı yaparak hayvanları alabilirsiniz. Hayvan alımları için gerekli finansmana sahip değilseniz büyükbaş hayvan kredisi başvurusu yapabilir ve Ziraat Bankası tarafından verilen 7 yıl vadeli 2 yıl geri ödemesiz kredilerden yararlanabilirsiniz.

İşletmenizin tıpkı bir dükkan gibi giderleri olacaktır. Elektrik, su vb. derken tabi ki en büyük paya sahip olan gider yem giderleridir. Büyükbaş hayvanlar cüsseli olduklarından dolayı tükettikleri yem miktarları da küçükbaş hayvanlara göre oldukça fazla olmaktadır. Ayrıca vereceğiniz yem miktarları besi ya da süt hayvancılığı türlerine göre de verilecek olan yem miktarı değişiklik gösterecektir.

Büyükbaş Hayvan Irkları

Hayvan yetiştiriciliğine başlamadan evvel hangi hayvanlardan hangi konuda verim alındığını bilmek gerekiyor. Şayet kasapçılık faaliyetleri için hayvan yetiştiriyorsanız bu durumda etçi hayvan ırklarını tercih etmeniz gerekecektir. Sütçülük faaliyetleri için ise süt verimi yüksek olan hayvanların tercih edilmesi gerekiyor.

 • Etçi sığır ırkları : Piedmentosa, Belçika Mavisi, Brahman, Angus, Brangus,  Shorthon, Limousine, Macar Grisi, Charolais, Hereford (besilik erkek sığır desteklemesinden yararlanabilirsiniz.)
 • Sütçü sığır ırkları : Danimarka Kırmızısı, Montbeliard, Shorthorn, Ayrshire, Jersey, Holstein, Guernsey,
 • Kombine ırklar : Mantofon, Simmental, Sarı Alacak

Kombine ırklar hem et ve hem süt verimi için kullanılmaktadır. Avrupa Simmentali özellikle sütçü-etçi ya da etçi- sütçü kombine olarak yetiştirilir. Bazıları et ağırlıklı, bazıları ise süt ağırlıklı olmaktadır. Ancak sütçü ırklar sürekli olarak sağıldıklarından dolayı tutamama ya da diğer metobolik hastalıklara maruz kalırlar. Genel olarak sütçü ırklar 3 laktasyon sürecinde verim verir. Ömürleri kısadır ve zamanla verimleri düşer. Faaliyetlerinizi bu durumları göz önüne alarak yapmanız gerekiyor.

İneklerin Beslenmesi

İneklerin beslenmesi hususu bulundukları döneme göre değişiklik göstermektedir. Özellikle gebelik dönemlerinde bakımlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Gebelik döneminin ilk aylarında yavruların gelişim hızı düşük olduğundan dolayı yem miktarını artırmaya gerek yoktur. Aşırı besleme yaparak verim alınacağını düşünmek yanlış bir kanaat olacaktır. Beslenmenin az ya da çok olması hayvanlara zarar verecektir. Ancak gebeliğin son 2 ya da 3. ayında hayvanların ayrı bir bölüme alınması gerekmektedir. Böylece diğer hayvanlar tarafından rahatsız edilmesinin önüne geçilmiş olur. Kuruya alma döneminde hayvanın sütü sağılmaz. Çünkü hayvanlar sürekli olarak sağıldığından dolayı yorulmuş olabilirler. Yenilen yem de hayvanlardan süt verimi almak için değil yavrusunun gelişimi içindir. Zaten kuruya alınan hayvanlarda bir sonraki dönemde daha çok süt verecektir.

İneklerin Beslenmesi
İneklerin Beslenmesi

Gebeliğin son aylarında hayvanların sağılıyormuş gibi yemlenmesi gerekir. Doğuma az bir süre kala kesif yem ile kaba yem karıştırılmalıdır. Ancak son dönemlerinde çok fazla kaba yem verilmemesine özen gösterilmelidir. Doğuma 2 ay kala ineğin kuruya alınması gerekiyor. Doğumda ise hayvanın korkutulmamasına özen gösterilmelidir. İneklerin gebelik süreleri 280 gün olmaktadır. Doğuma az bir zaman kala hayvanın başı ve ön ayakları çıkar. Daha sonra doğum tamamlanır. Doğumdan sonra ineğe ılık su verilmesi ve sağılmaması gerekir. Yeni doğan buzağıların bakım koşullarına da dikkat edilmesi gerekir. Buzağı için en önemli besin kaynağı ise annesinin ilk sütü olan ağızdır. Bu sütün kesinlikle yavruya içirilmesi gerekmektedir. Hayvanların beslenmesi de dönemlere göre azaltılmalı ve artırılmalıdır. Hayvanların veteriner kontrolünden geçmesi gerekiyor ise devlet tarafından verilen aşı desteğinden de yararlanabilirsiniz.

Bir İnek Günlük Ne Kadar Yem Yer?

İneklerin beslenmesinin de dönem dönem olduğu söyledik. Hayvanların ihtiyaç duyduğu yemin ne kadar olduğuna karar vermek önemli faktörlerden biridir. Hayvanlara az yem verilmesi yararlı olmadığı gibi çok yem verilmesinin de bir manası yoktur. Bazı yetiştiricilerimiz hayvanlardan yüksek verim almak adına sürekli olarak yem takviyesi yapıyor. Ancak hayvanlara çok yem vermek demek ondan çok verim alınacağı manasına gelmiyor.

 • Kuru ot : Süt inekleri için en ideal beslenme tipi kuru ot yemektir. 25 kilogram ve üzerinde verime sahip olan hayvanlara yonca yedirilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Süt yemi : Fabrikasyon yemlerdir. Hayvanların ihtiyaç duydukları tüm vitamin ve mineraller mevcuttur. Fakat sadece süt yemi yedirmek size pahalıya mal olacaktır.
 • Mısır silajı : İhtiyaç doğrultusunda verilmektedir.
Canlı AğırlıkSüt Verimi Kuru OtMısır SilajıSüt YemiTOPLAM
500 kg15 kg5165,526,5
550 kg15 kg517628,0
550 kg20 kg5187,530,5
600 kg25 kg5198,532,5
600 kg30 kg6189,533,5
650 kg35 kg61910,535.5

Tabloda verdikleri süt verimliliğine göre hayvanların yiyebilecekleri yem kilogramları gösterilmektedir.

1 Süt İneğinin Günlük Maliyeti

500 kilogram olan ve günlük 20 litre süt verimi olan bir inek üzerinden hesaplama yapalım.

 • 6 kilogram süt yemi yediğine göre; kilogramı 1,6 TL’den 9,6 TL ( 50 kg Süt yemi 80 TL)
 • 5 kilogram yonca ; kilogramı 1,5 TL’den 7,5 TL eder.  ( Yoncanın 1 kilosu 1,5 Tl Balyası 30 Tl)
 • 17 kilogram mısır silajı ; 0,36 TL’den  6,12 TL ( 1.000 KG 360 TL)
1 Süt İneğinin Günlük Maliyeti 
1 Süt İneğinin Günlük Maliyeti

Toplamda 23,22 TL bir ineğin günlük yem maliyeti olacaktır. Yukarıdaki tablodan siz de hayvanlarınızdan aldığınız süt verimine göre tüketilecek olan yem miktarlarını hesaplayabilirsiniz. Günde 23,22 TL’den bir ineğin aylık yem masrafı 696 TL olacaktır. Bu maliyet yılda 8,359 bin TL anlamına gelmektedir. Büyükbaş hayvan çiftliği maliyeti hesaplaması isimli içeriğimizi inceleyebilir ve diğer tüm gider kalemleri ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Besi Danası Günlük Yem Maliyeti

200 kilogram ağırlığa sahip bir dana 350 kilogram olana kadar günlük 0,8 kg canlı ağırlığa ulaşmıştır. 350 kilograma gelene kadar : 4 kg besi yemi, 2 kg yonca, 4 kg mısır silajı ve yarım kg saman yemiştir. 350 kilograma ulaştıktan sonra : 6 ile 12 kilogram arasında yem kırması, 2 kg mısır silajı, yarım kilogram yonca ve 2 kilogram da saman yer.

 • Mısır silajı : 0,36 TL
 • Yonca : 1,5 TL
 • Saman : 0,80 TL
 • Besi başlangıç yemi : 1,70 TL ( 50 kg 85 tl)
 • Arpa kırması : 1,90 TL
Besi Danası Günlük Yem Maliyeti
Besi Danası Günlük Yem Maliyeti

Kesif ve kaba yemlerin üretimi işletme içinde gerçekleşirse yem  masrafları da en aza indirilecektir. Ayrıca küçükbaş hayvancılık ile uğraşanlar için 1 koyun yem hesaplaması isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz. Küçükbaş hayvanların büyükbaşa göre 1/10 oranında daha az maliyetli olduğunu göreceksiniz.

20 İnek Günlük Masrafı ve Maliyeti

Yem giderlerinin en aza indirilmesi için işletmelerinizde aşağıdaki tariflere uygun olarak yem rasyonu hazırlayabilirsiniz. Aşağıda 20 süt ineği için hazırlanmış olan bir rasyon yer almaktadır. Yem giderlerini en aza indirerek ne kadar kar elde edebileceğinizi sizler için araştırdık. 500 kilogram olan ve günlük 20 litre süt verimi olan bir inek üzerinden hesaplama yapalım.

 • 6 kilogram süt yemi yediğine göre; kilogramı 1,6 TL’den 9,6 TL ( 50 kg Süt yemi 80 TL) 20 İNEK İÇİN: 9,6 * 20: 192 TL.
 • 5 kilogram yonca ; kilogramı 1,5 TL’den 7,5 TL eder.  ( Yoncanın 1 kilosu 1,5 Tl Balyası 30 Tl) 20 İNEK İÇİN: 7,5*20: 150 TL.
 • 17 kilogram mısır silajı ; 0,36 TL’den  6,12 TL ( 1.000 KG 360 TL) 20 İNEK İÇİN: 6,12*20: 122,4 TL.
 • 1 saman balyası : 12 TL 20 İNEK İÇİN: 12*20: 240 TL.
 • Küspe : 85 TL.
 • 1 torba kepek : 30 TL.

20 ineğin günlük maliyeti 819 TL. olacaktır. 20 ineğin her gün 20 kilogram süt verdiği farz edersek sütü de 3 TL.’ den hesaplarsak 1,200 TL. süt kazancımız olacaktır.

Bu durumda günlük kar 381 TL.,  30 GÜNDE 11.430 TL. Kar yapılır Yemi kendiniz ekiyorsanız maliyeti daha da düşürmek için size bir tavsiyemiz var. Devletten yem bitkisi destekleme ödemesi alabilirsiniz.

Bir ineğin günlük yem masrafı 23,22 TL. olsa da siz de yem rasyonları hazırlayarak maliyetleri en aza indirebilirsiniz.

İnek Süt Yem Maliyeti Hesaplama 2022

2022 yılı için 20 inekten 15 lt süt alsanız. Aylık 16 200 tl oluyor. 15 lt süt veren ineği 8 ay yaylımda bırakıcaksın. 20 inek toplamda 6 bin lira filan çoban parası gider yıllık. Bu seneyi baz alarak 5 ay desek içeride 41,400 tl yem parası verirsiniz. 20 inekten aldığınız 10 erkek buzağıyı sattığınızda 17 bin lira gibi bir miktar kalır onu da 8 ayda aldığınız süt parasından ödersiniz. Tüm ilaç masraf her şey çıktığında size 100bin tl gibi bir fiyat kalır. Ama 20 ineği 12 ay boyunca evde yem verirseniz bu işten don alacak paranız bile kalmaz. O na göre hesaplama yapın. Evde 12 ay yem vereceğiniz inek en az 23 24 lt süt vermesi lazım.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Yusuf dedi ki:

  20kg süt veren inek için yaptığınız hesaplamada yem rasyaonunu kendim hazırladığımi düşünerek bir inek için günlük maliyet 10 TL diyelim.10 inek ile günde 300 TL lik bı kâr söz konusu bu mümkün mü.
  (Hayvancılığa merakım var ama fiziksel olarak yapmıyorum)

 2. 2020 hibesi dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Sayenizde ineğin bir günlük yem ve ot masrafını öğrendim. Devlet hibesiz olmaz. 2020 de hibe alacam.

 3. Mustafa dedi ki:

  Youtubede günlük yem maliyeti 25 tl den hesaplıyor burda 13 tl den çok çelişkili mevzular var !!!!

 4. İsmail dedi ki:

  Sütün litresini 3tl den hangi kafayla hesapladınız ?

  1. ABDULHADİ BAŞARAN dedi ki:

   Hesabınızda eksiklik var beş kuruş kar edemez ancak ineğe çalışırsınız. Tüm yılı düşündüğünüz de zarardasınız.

 5. Tayfun Salmanlı dedi ki:

  Sutu 3 tlden satiyorsun eyvallah anladim bir inek gunluk 20 litre sut veriyor yaptiniz hadi onada eyvallah bu hesapla bile gunluk 300 kusur kâr hesabi cikti ve burda olmayan giderlerde var elektrik su yeriniz kiralikla kira eleman calistiriyorsan onun maasi vergiler muhabe ucretleri veteriner giderleri vesayre vesayre bir duzune de gider bu sekilde nasil hayvancilikdan para kazaniliyor kâri birak birde cepten yersin

 6. Ferhat dedi ki:

  Maşa başında hesap makinesi ile bu işi yapmak çok karlıymış. İsterseniz işgal ettiğiniz koltuğu hakeden birisine bırakın ve süt inekçiliği yapın. İşin içine girince belki gelir gider kalemlerinin bu yazdıklarınız kadar sade olmadığını, veteriner, işçilik, elektrik, su gibi diğer masraflarında olduğunu, kullanılan paranın faizi, işletme içerisindeki malzemenin amortismanı, gibi unsurlarında yer aldığını. İşletme için gerekli sermayenin sürekli oynak vaziyette olduğunu ve daha öngörülmeyen birtakım maliyet unsurlarının hesaba katılması gerektiği bir yüzdelik pay bırakılmasını ve en önemlisi bu yazınıza ilk yorum 10 Nisan 2019 da yapılmış. Şu an tarih 9 Temmuz 2020 ve hala günümüzde bir litre süt fiyatının satın alan mandıralar tarafından 3 tl olmadığınıda öğrenmiş olursunuz.

  1. Yönetim dedi ki:

   Biz hangi koltuğu işgal ediyormuşuz bir söyleyin bakalım?
   Halen 3 TL.’ye süt satan mandıralar mevcut.

  2. Hakan dedi ki:

   Senin gibiler yüzünden bu ülke bu hale geldi. Hiç bir işe yaramayıp yorum yapan insanlardan bıktık usandık. İlk önce nereye yazdığını, bu web sitesinin herhangi bir koltuğu olmadığını öğren.

 7. Erhan dedi ki:

  20 süt ineğine 20 balya yer diye 240 TL hesaplayıp büyük bir fark çıkmış diye düşünüyorum,nihayetinde masa başında bu hesap pek tutmaz gibi,ayrıca ben çankırıdayım ve süt birliğinde süt alım fiyatı daha yeni 2.20 TL oldu,sizin rasyonunuzla daha fazla süt verir ayrıca bu hayvanlar,yani neredeyse tüm hesaplar biraz yanlış gibi

  1. Emirhan Erdoğan dedi ki:

   Ben Kırşehirdeyim. Burada sütün litresi 2.5 ile 3 arası değişiyor. 2.5 un altında alanı veya satanı görmedim

 8. Halil dedi ki:

  Yıl 2021 yemin fiyatı ortalama 130 TL sütün fiyatı en yüksek 3 TL

 9. Turgut dedi ki:

  Bütün yorumları okudum. Fakat şöyle bir durum söz konusu yazıyı yazan şahsı tanımam etmem ama şu var burada sadece ineğin size maliyeti ve yapılan maliyetten elde edilen ürün sonucunda karı var. İşletme içerisinde diğer maliyet hesaplamaları yok tabii. Onu da toplam elde edilen kardan diğer giderleri hesaplamak daha doğru olacaktır.

 10. Şahin dedi ki:

  Benim anlamadığım bir şey var ” bu seneyi baz alarak 5 ay desek 41400 TL yem parası verirsiniz” demişsiniz bunu nasıl ve neye göre veriyoruz bir daha açıklayıcı yazarmısınız

 11. Sinan dedi ki:

  Adam günlük yem miktarını yazmış elindeki ineklerin cinsine kg göre rasyonunu kendin ayarla ne bilsin adam senin nereye sütü kaça verip yemi kaçtan aldığı bölgeye ineğe göre değişir tonu 300 TL silaj var 700 TL var sağlıklı bakarsan veteriner az ödersin yaylima salarsan yem masrafın azalır hastalinda azalır 5 dönüm reygras ek toprak altı sulama yap biçim paket nakliye yapma 6 ay hangi üretici çalışmadan çalıştırarak para kazanıyor bankadan faiz desen para birimin yerinde kalıyor bir yıl önce 000 TL ne alıyorsun şimdi ne alıyorsun

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.