Tarım Kredi

Mersin de Maddi Yardım Yapan Yerler Belediye Yardımları

Mersin ilinde para yardımı yapan kişiler, hayırseverler, borçluya yardım eden dernekler ve zengin kişiler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra yoksullara yardım eden sivil toplum kuruluşları ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları bulunmaktadır. Detaylar içeriğimiz de.. 

Mersin de Maddi Yardım Yapan Yerler Belediye Yardımları

Küresel bir sorun haline gelen ve  Çin Wuhan’da ilk vaka ile dünyanın gündemine oturmuş ve bir anda dünya düzenini değiştiren yeni tip covid-19 tüm dünyada gösterdiği etki yanı sıra Türkiye’de de 11 Mart’tan bu yana sosyal hareketliliği azaltmayı sağlamak adına alınan kararlar doğrultusunda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap SEÇER tarafından Maddi Yardımlar devam ediyor. 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardımları

 • Mersin Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde ikamet eden ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara destek sağlamak adına Gıda Bankası kurulmuştur. Gıda Bankası Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı olarak kurulmuştur. Bu kapsamda gerçek ihtiyaç sahipleri belirlenerek temizlik, giyecek, yakacak ve gıda malzemeleri dağıtılacaktır. Yardımdan faydalanacak olan kişilerin ilgili belediyeye fakirlik belgesi ve T.C kimlik belgesi ile başvuru yapması gereklidir. Yapılan başvuruların ardından inceleme görevlileri başvuru sahiplerinin ikamet ettikleri yerleri ziyaret ederek sosyal ve ekonomik hayatlarını araştırıp inceledikten sonra olumlu ya da olumsuz karar verilmektedir.
 • Destekten faydalanılabilmesi için kişilerin herhangi bir şekilde sosyal güvencesi olmaması ve muhtaç durumda olması gereklidir. Aynı zamanda yakınlarını kaybetmiş ve kimsesiz kalmış kişilere de gıda, temizlik vb. yardımlar sağlanmaktadır. Bu kişilerin yanı sıra doğal afetlerden etkilenmiş ve muhtaç duruma düşmüş ailelere de mevcut yardımlar verilmektedir. Belediye kişilere yaptığı ziyaretler sonucunda edindiği bilgileri yetersiz bulur ise gerekli gördüğü taktirde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Türkiye İstatistik Kurumu gibi kurum ve kuruluşlardan bilgi alacaktır.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardımları
Mersin Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım vermektedir.

Mersin Belediyesi’nin gerçekleştirdiği yardım projelerinin içerisinde gıda, temizlik, yakacak, giyecek yardımları bulunmaktadır. Bu yardımlar kişinin vefat etmesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkması, muhtaçlık sınırından çıkması, Mersin ilinden başka bir yere taşınması veya yardım alındığı sürece herhangi bir mazeret belirtmeksizin aylığın 3 ay süreli olarak alınmaması durumunda maaş kesilmektedir. Gıda, yakacak ve temizlik kapsamında yapılan yardımlardan hane içerisinde bulunan bireylerin yalnızca bir tanesi faydalanırken giyim yardımından hanede bulunan herkes faydalanabilmektedir.

Mersin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları İletişim Bilgileri

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından kişilere nakit, gıda, yakacak, giyecek, barınma, eğitim gibi yardımlar yapılmaktadır. Bunların yanı sıra ihtiyaç sahibi vatandaşların Genel Sağlık Sigortası Primleri de ödenmektedir. Kişilere nakdi anlamda yapılan yardımlar şu şekilde olmaktadır;

Engellilere yönelik yapılan yardımlar kendi içerisinde çeşitlilik göstermektedir. Bu destekten yalnızca %40 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşlar faydalanabilmektedir. Engel oranı %40 ve %69 olan engellilere 537,09 TL tutarında, %70 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşlara ise 805,62 TL ödeme yapılmaktadır.

Yaşlılık aylığı kapsamında 65 yaşını doldurmuş olan kişilere de yardım yapılmaktadır. Yardım kapsamında aylık olarak 672,81 TL ödeme yapılmaktadır.

Engellilerin yanı sıra yakınlarına da aylık olarak 537,09 TL ödeme yapılmaktadır. Bu yardımdan faydalanılabilmesi için bakıma muhtaç olan kişinin %40 ve üzeri engelinin bulunması ve kişilerin muhtaç durumda olması gerekiyor.

Silikozis hastalığı sebebi ile iş gücünü kaybeden pek çok vatandaşımız bulunuyor. Bu vatandaşlara da sosyal yardım niteliğinde aylık olarak iş gücü kayıp oranına göre maddi destek sağlanmaktadır. %15 ve %34 oranında iş kaybı yaşayanlara 1.160,50 TL, %35 ve %54 oranında iş kaybı yaşayanlara 1.326,30 TL  %55 ve üzerinde iş kaybı yaşayan kişilere ise 1.477,87 TL  ödeme yapılmaktadır.

Sosyal Yardımlar
SYDV tarafından kişilere nakdi ve ayni olarak çeşitli destekler sağlanıyor.

Evde bakımı yapılan kişinin ağır engelli olması halinde engellinin bakıcısı olan kişiye aylık olarak 1.544,61 TL ödeme yapılmaktadır.  Barınma yardımları kapsamında kişilerin evlerinin oturulmayacak derecede olması halinde bakım ve onarım yapılması için ihtiyaca göre 25 bin TL’ye kadar destek sağlanmaktadır. Eşi vefat etmiş ve dul kalmış kadınlara ve muhtaç asker ailelerine de yardım yapılmaktadır. Ödemeler iki ayda bir olmak üzere 275 TL tutarında yapılmaktadır.

Annesi ve babası vefat etmiş öksüz ve yetim çocuklara 2 ayda bir defa 100 TL ödeme yapılmaktadır.

Yeni doğum yapmış annelere veya anne adına babaya doğum yardımı yapılmaktadır. Yapılan yardım kapsamında birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha sonra doğan çocuklar için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Sosyal yardım kapsamında verilen diğer nakdi veya ayni yardımları görmek için YARDIMLAR linkine tıklayarak diğer il ve ilçelerde yapılan yardımlara, yardım yapan ünlülere ve zenginlere de ulaşabilirsiniz. SYDV tarafından verilen bu yardımlardan faydalanmak için T.C kimlik belgesi ile birlikte bölgede İl veya İlçe Vakfına giderek bir dilekçe yardımı ile başvuru yapmaları gereklidir. Mersin ilinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları şu şekildedir;

 • Akdeniz Sosyal Dayanışma Ve Yardımlaşma Vakfı; 
 • İletişim Adresi: Cami Şerif Mahallesi, Uray Caddesi, Valilik Binası, Numara:8, 33060 İçel/ MERSİN
 • İletişim Numarası: 0324 231 49 70
 • Toroslar İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı; 
 • İletişim Adresi: Akbelen Mahallesi, Okan Merzeci Bulvarı, Numara:347, 33080 Toroslar/MERSİN
 • İletişim Numarası: 0324 321 34 21
 •  Mut İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı;
 • İletişim Adresi: Hamidiye Mahallesi, Hükumet Caddesi, Hükumet Konağı, 33090 İçel Merkez/MERSİN
 • İletişim Numarası: 0324 774 13 60
 • Anamur Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı;
 • İletişim Adresi: Yeşilyurt Mahallesi, Halide Edip Adıvar Caddesi, Hükumet Konağı İçi, 33640 Anamur/MERSİN
 • İletişim Numarası: 0324 814 10 61
Mersin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
Mersin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na iletişim adresi ve numaralarından ulaşabilirsiniz.

Aydıncık İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı;

İletişim Adresi: Aydıncık Kaymakamlığı K:3, Aydıncık Merkez MERSİN

İletişim Numarası: (0324) 841 20 27

Erdemli İlçesi SYDV;

İletişim Adresi: Merkez Mahallesi, Hoca Ahmet Yesevi Sokak, Numara:8, 33730 Erdemli/MERSİN

İletişim Numarası: (0324) 515 25 57

Mezitli Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı;

İletişim Adresi: Akdeniz Mahallesi, Fındıkpınarı Caddesi, Numara:147, Mezitli/MERSİN

İletişim Numarası: (0324) 357 15 09

İletişim adreslerinden ve numaralarından ikamet ettiğiniz yerdeki SYD Vakıflarına ulaşabilirsiniz.

Yoksullara Yardım Eden Sivil Toplum Kuruluşları Nelerdir?

Ülkemizde ekonomik kriz sebebi ile hayat şartları zorlaşırken ihtiyaçlar giderilemiyor, vatandaşlar bu sebeple geçim sıkıntısına düşüyorlar. Muhtaç vatandaşların yaşam standartlarını üst düzeye çıkartmak için sivil toplum örgütleri kurulmuştur. Bu örgütler resmi kurum ve kuruluşlardan bağımsız olarak kurulmuş olup herhangi bir kar amacı gütmeden ihtiyaç sahibi vatandaşların dertlerine derman olmaktadır. Bu örgütler genel olarak gönüllü kişiler tarafından oluşturulmuş olup diğer farklı örgütler ile ilişki içerisinde çeşitli destekler sağlamaktadır. Sivil toplum örgütlerinin yanı sıra maddi yardım yapan zenginler ve sanatçılar, para yardımı yapan hayırsever kişiler, öğrencilere burs veren hayırsever ve zenginler, bulunmaktadır. Bu kişiler ile de iletişime geçebilir, durumunuzu anlatarak maddi yardım talebinde bulunabilirsiniz. Ünlülere, zenginlere, iş adamlarına ve futbolculara ulaşmak için linklere tıklayarak yardım yapan kişileri inceleyip sosyal medya hesaplarından veya resmi internet sayfalarından iletişim sağlayabilirsiniz. Ülkemizde faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma Vakfı (TEMA)
 • Türk Kızılayı
 • AKUT
 • Yeşilay
 • Lösev
 • Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı
 • Kadın Haklarını Koruma Derneği
 • Toplum Gönüllüleri Vakfı
 • Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı
 • Darüşşafaka Cemiyeti
 • Türkiye Eğitim Vakfı
 • Mehmetçik Vakfı
 • Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER)
 • Diyanet Vakfı

Gibi topluluklar ihtiyaç sahibi vatandaşlara maddi ve manevi olarak pek çok destek ve yardım sağlamaktadır. Bu örgütler gönüllü vatandaşların hizmet amaçlı olarak bir araya gelmesi ile oluşturulmuştur. Kişilere yapılan yardımlardan herhangi bir kar amacı güdülmemektedir. Mersin sınırları içerisinde ikamet ediyor iseniz belirtiğimiz yerlere veya belediyelere müracaat ederek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Feride dedi ki:

  Benimde ihtiyacım var 5çocuğum var 4okuyor eşim çalışmıyor iş yok

 2. Pınar kurtar dedi ki:

  Çok caresizim çocuklarım aç lütfen bana yardım 4 tane çocuk var işsiz 1adam var evde hiç bir gelir yok kira var nasıl yapacağız yardım edin lütfen

 3. Leyla demircan dedi ki:

  Merhaba adım leyla kiracıyım eşim calismiyo bebeğim.var maddi durum sıkıntısı çekiyoruz lütfen yardım.edin ne olur kiramı paranı ödeyemiyorum bi kira parası lütfen

 4. Hicran Fırat dedi ki:

  Eşimden ayrıyım 2 çocuğum var kiradayım yardım için yazıyorum

 5. Yazgül aydar dedi ki:

  Benim 3çocuğum var geçimimi yapamıyorum eşimin çalıştığı bize yetmiyor

 6. Fatime Akgül dedi ki:

  Ben Fatime 3 çocuğum var eşim çalışmıyor hacizlik oldu borçlardan şuan da böbrek kanseri eşim acil ameliyat olması lazım ameliyatı da riskli 5 kiram birikti ödeyemiyorum İzmir’den Mersin’e taşındık bir senedi geçim sıkıntısından burda da yardım eli bekliyorum çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılayamıyorum gerçekten perişanız burda önce Rabbimden sonrada sizlerden nakdi yardım istiyorum

 7. Melek dedi ki:

  Bende yardım almak istiyorum durumun yok bahcede calisiyorum Allah icin bizide görun

 8. Emine mıgırdagı dedi ki:

  Hayırlı günler eşim çalışmıyor uyuşturucu bağımlısı tedavisi görüyor 3 çocuğum var birde hamileyim evim kira ramazan ayı için yardım istiyorum Allah rızası için yardım edin

 9. Öznur dedi ki:

  Benim 3cocugum var kiraciyim eşim bir kaza geçirdi sağ elinden ameliyat oldu tendonlari kopmuş tü şimdi çalışıyor ama eskisi gibi yapamıyor elinden rahatsız oluyor eli eskisi gibi tutmuyor

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.