Tarım Kredi

Yabancı Vatandaşlara Sosyal Uyum Yardımı 2022 Başvurusu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı Programı kapsamında Türkiye’de bulunan mülteci kamplarının haricinde Türkiye’de yaşayan kişilere geçici ya da uluslararası koruma sağlamak amacı ile yabancı vatandaşlara Sosyal Uyum Yardımı yapmaktadır. Bu yardım için birtakım kriterler bulunmaktadır. Yapılacak incelemeler sonucunda yardımdan faydalanacak olan kişilere Kızılay Kart ile yardım ulaştırılmaktadır. Bu yazımızda sizler için sosyal uyum programı kapsamında yabancılara yapılan sosyal yardımları anlatacağız. SUY ile ilgili tüm detaylar haberimizde.. 

Yabancı Vatandaşlara Sosyal Uyum Yardımı 2022 Başvurusu

Mülteciler dışında ülkemizde ikamet eden birçok yabancı vatandaşlar bulunmaktadır. Ancak ülkelerini değiştirmeleri ve adaptasyon süreçlerinde maddi anlamda sıkıntı çektiklerinden dolayı birçoğu geçimini sağlayamamaktadır. Devlet tarafından bu kişiler başka bir ülkede yaşamlarını devam ettirirken mağduriyet yaşamasınlar diye bazı yardımlar yapılmaktadır. Sosyal Uyum Yardımı da bunlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yabancılara yönelik hazırlanan bu uyum programı yalnızca koşulları sağlayan kişilere verilmektedir. Ödenecek olan tutar hanede bulunan kişi sayısına göre verilmektedir. Kişi başına ayda bir düzenli olarak nakit ödeme yapılır. Sosyal Uyum Yardımının finans kaynağı Avrupa Birliği olup Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türk Kızılay’ı arasında yapılan ortaklık ile uygulanmakta olan sosyal yardım niteliğinde bir programdır. Başlatılan bu program sayesinde ülkede ikamet eden yabancı vatandaşlar yaşadıkları mağduriyetten kurtulmuş, bir nebze olsun rahat bir yaşam sürerek ülke şartlarına uyum sağlamaya başlamışlardır.

SUY Programından Kimler Yararlanabilir?

Yabancılara yönelik hazırlanan Sosyal Uyum Yardımı Programından yalnızca belirli kişiler yararlanmaktadır. Başvuru yapacak olan kişilerin mültecilerin dışında kalan, ülkede ikamet eden ve muhtaç durumda olan kişiler faydalanabilmektedir. Bunun yanı sıra yardımdan faydalanacak olan kişilerin bulunduğu hanede kimsenin sosyal güvencesi bulunmaması gereklidir. Aynı zamanda yarım için belirlenen bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerden minimum bir tanesine uyum sağlaması gereklidir. Bu şartları sağlayan kişilerden kimlik numarası 99 ile başlayan Suriyeliler de dahil olmak üzere bütün yabancılar yararlanabilecektir. 

Sosyal Uyum Yardımı Kriterleri

Sosyal Uyum Yardım Programı için uyum sağlanması gereken bazı kriterler olduğundan söz etmiştik. Yardıma başvuru yapacak kişilerin belirlenen kriterlerden en az bir tanesini sağlaması gereklidir. Bu kriterler şu şekilde sıralanabilir;

 1. 60 yaşında veya üzerinde olan ve hanede ondan başka 18-59 yaş aralığında başka bir yetişkinin bulunmadığı haneler,
 2. Yalnızca bir kadının bulunduğu ve başka hiçbir kimsenin yaşamadığı haneler,
 3. Minimum bir tane %40 engel oranı bulunan birinin bulunduğu haneler (Engelli raporunun hastahane sağlık raporu ile belgelenmesi gereklidir.)
 4. 18 yaşını doldurmamış minimum 4 çocuğun bulunduğu haneler,
 5. Hanede 18-59 yaş arası yalnızca bir kişinin bulunduğu ve 18 yaşını doldurmamış minimum 1 kişinin bulunduğu haneler de kriterler arasında olup 60 yaş veya üzeri bir birey varsa o da katılacaktır.
 6. Kişinin sorumluluğu altında olan hane içerisinde yaşlı, çocuk, engelli gibi bireylerin bulunduğu aileler (Belirlenen kriterde hanedeki sağlıklı 18-59 yaş aralığındaki kişilerde, kişi başına 1.5 veya daha fazla oranda bakmak zorunda olunan kişiler düşmesi ile belirlenecektir.)

Sosyal Uyum Yardımı Ödeme Tutarı Nedir?

Şartları yani belirlenmiş olan  kriterleri sağlayan ve sosyal güvencesi olmayan muhtaç durumdaki kişilere Sosyal Uyum Yardımı Projesi kapsamında hanede bulunan kişi başı sayısına göre 155 TL ödeme yapılmaktadır. Ödemeler her ay düzenli bir şekilde nakdi olarak yapılmaktadır. Başvurusu onaylanan kişiler verilecek olan yardımdan faydalanabileceklerdir.

Bireylere yapılacak olan ödemelere ilişkin tüm sorumluluklar Kızılay’a verilmiştir. Ödemelerden yararlanmak için hak kazanmış olan kişiler ödemelerini Kızılay Kart aracılığı ile Halk Bankası üzerinden alacaklardır. Kızılay tarafından aylık olarak ödeme yapılacaktır. Finans kaynağı Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerden gelmektedir. Programın uygulanması için gerekli olan birçok harcama vardır. Uluslararası ve geçici koruma altındaki yabancı vatandaşların tespit edilmesi, bu kişilerin kayıt işlemleri, bankadan hesap açtırma işlemleri, kart basımları ve para dağıtımları gibi gerekli olacak her işlemle oluşacak masraf Avrupa Birliği tarafından gönderilen nakitten karşılanmaktadır.

SUY Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardım programı mültecilerin dışında ülkede ikamet eden yabancı vatandaşlara sağlanmaktadır. Yardım kapsamında belirlenmiş olan kriterlere ve şartlara uyum sağlayan kişilere hane içerisinde bulunan kişi başı sayısına göre 155 TL ödeme yapılmaktadır. 155 TL ödenekten faydalanmak için kişilerin başvuru yapması gereklidir. Başvurular, yardımlardan faydalanacak olan ailelerin ikamet ettiği il ya da ilçelerde bulunan Valilik ve Kaymakamlıklara bağlı olarak hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ya da seçili il ve ilçelerde kurulmuş olan Kızılay Hizmet Merkezlerine de müracaat edebilirsiniz. Başvuru için herhangi bir evrak gerekli değildir. Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile başvuru yapılması yeterli olacaktır.

Başvurunun yapılmasının ardından, başvuru yapacak olan kişilerin hakkında bir değerlendirme süreci başlatılır. Başlatılan süreç ortalama bir ay kadar sürecektir. Bir aylık süreçte kişilerin muhtaçlık seviyeleri, sosyal güvenceden yoksun olup olmadıkları, belirlenmiş olan kriterlere uyum sağlayıp sağlamadığı araştırılacaktır. Başvuru sahiplerine olumlu ya da olumsuz dönüş SMS aracılığı ile sağlanacaktır.

Muhtaçlık durumu tespit edilen ve sosyal güvencesi olmadığı belirlenen kişilerin kriterlere uymaları halinde başvuruları kabul görecektir. Başvuruları kabul edilen kişilere Kızılay Kart dağıtılacaktır. Bu kart ile yalnızca alışveriş ihtiyaçları değil giyim gibi temel ihtiyaçlarını da giderilebilecektir. 155 TL olarak yapılan ödemeyi kişiler Halkbank üzerinden nakdi olarak da çekebileceklerdir.

Yardımlar Hangi Durumlarda Kesilir?

Yabancılara yönelik yapılan yardımlar belli başlı şartlar ve kriterlere göre belirlenmektedir. Kişilerin bu şartlara uygun olmadığının tespiti ve diğer bazı durumlarda verilen aylıklar durdurulabilir ve feshedilebilir. Yabancılara yönelik hazırlanan Sosyal Uyum Yardımı kapsamında şu durumlarda yardım kesilebilecektir;

 • Yardımdan faydalanacak olan ailenin muhtaçlık sınırının üstüne çıkması ve yapılan incelemeler sonucunda muhtaç olmadığının tespit edilmesi halinde,
 • Yardım başvurusunda bulunan hanedeki kişinin verilen haktan feragat etmek istemesi halinde,
 • Yardımdan faydalanan kişinin ikamet ettiği yeri dışında bir yere taşınması veya adres değişikliği yapması halinde,
 • Yardım için talep edilen diğer şartların sağlanmaması halinde,
 • Yardım için talep edilen kriterlerin sağlanmıyor olması halinde,
 • Yardımdan faydalanan ailede sosyal güvencesi olan bir kişinin bulunduğunun tespit edilmesi durumunda,
 • Yardımdan faydalanan kişinin vefat etmesi durumunda,

Bu durumların tespit edilmesi halinde Vakıf tarafından belirlenen Mütevelli Heyetince feshedilebilecektir. Belirlenen durumlar Mütevelli Heyeti tarafından tespit edilmese bile yapılan sorgulamalar sonucunda sistem tarafından tespit edilebilecektir. Tespit edilmesi halinde de Mütevelli Heyeti kararı bile gözetilmeden Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi tarafınca otomatik olan sona erdirilecektir. Yardım kapsamında verilen maddi destek kesilmesi halinde de yardım programı da son bulacaktır.

Kızılay Sosyal Uyum Yardımı Nedir?

Ülkelerindeki zorluklardan ve iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan birçok vatandaşa Sosyal Uyum Yardımı kapsamında destek sağlanmaktadır. Türkiye’de ikamet eden ve kamplar dışındaki yerlerde yaşayan pek çok Suriyeli vatandaşın giyim, gıda gibi temel ihtiyaçlarının giderilmesi ve mağduriyetlerinin önlenmesi adına başlatılan bu program için başvuru yapılabilmektedir. Kaynağının Avrupa Birliği tarafından karşılandığı bu proje için başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanıyor iken ödemeler Kızılay Kart aracılığı ile verilecektir. Bu sebeple yardımdan faydalanacak olan yabancı vatandaşlara Kızılay Kart dağıtılacaktır.

Sosyal Uyum Yardımından faydalanmaya hak kazanan  yabancı vatandaşlar için yapılacak olan ödemeler Türk Kızılay’ı tarafından verilecek olan Kızılay Kart yardımı ile yapılacaktır. Hak sahipleri Kızılay Kart ile gıda alışverişlerini yalnızca anlaşmalı marketler üzerinden gerçekleştirebileceklerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 51 YORUM
 1. Gurban dedi ki:

  Türkmenıstanlıyım oturma iznim var ama buna rağmen şuan çalışma izni olmayan yabancıları işden atiyorlar
  Maddi sıkıntı yaşıyoruz çalışma izni üçın para lazım kredi alabilirmi yabancılar

 2. Ilkay dedi ki:

  Qida yardimi

 3. EBRAHIM dedi ki:

  Yardım

  1. Ali Albusten dedi ki:

   Yardım için ben yardım alamıyorum kart

 4. alexandru dedi ki:

  herkeze yardım veryo bi tek bize vermiyo herkeze verinde bizde mutlu olalım

 5. samira Davudova dedi ki:

  erzak yardım ehtiyacım var iki çoçuk var lütfenyardımcı olurmusunuz ve ya kredi almamda yardımcı olurmusunuz

 6. Olia dedi ki:

  Ben Gürcistan vatandaşlığım ve oturmak izin başvuru var memlekete gidemiyorum yardımı bize

 7. Elcin dedi ki:

  Selam men 4 kişilk aleyem madi durumuzda yok sizden yardim istyorum qida yardimi

 8. Dildora dedi ki:

  Acaba bana olurmu şu ande çalişmiyorum yalnizim evdeyim evimin kirasi var fatura falan filan

 9. Dildora dedi ki:

  Başvurdum amma heç bir cevab yok??

 10. Nino dedi ki:

  Merhaba ben türkıede evlendyım benim 7yaşinda cocuk var türk vatandaş oldu bır defa yardımedılar şımdı da yardımedıceklarm?hab er nasıl alabılırım

 11. BABAMURAT HYDYRNİYAZOV dedi ki:

  Ben yüz tuttum ama olumsuz dedi kimligimin süresi doldu rendevu var uzatma için nasil yardım edebilirsiniz

 12. Farid Isakandarov dedi ki:

  Kira fatura qida ihtiyaclarimizi karsilaya bilmirik yardiminiza cok buyuk ihtiyacimiz var ailede 3 kisiyiz 1cocuk olmagla. Kendimde diabet hastasiyim ilac almaga param bile yokdu gunde 4dafa insulin iynesi kullaniram cok rica ediyorum bize yardimci olmaginizi. Onceden tesekkurler.

 13. Sibel dedi ki:

  Para yardımı istiyorum

 14. Salice yeşim demir dedi ki:

  Slm benim adım salice yeşim demir zor durumdayım çöplerden yemek yiyorum Allah askına bu kugruna yardım edin Allah rızası

 15. Şeyma kocagoz dedi ki:

  Eşim ceza evinde ve hiç bir gelirim yok dortane çocuğum var para yardımı istiyorum

 16. Erkan guner dedi ki:

  Çök zor durumdayim bana yardim ederseniz cok sevinrim saygılarımla tesekur ederim

 17. Lale dedi ki:

  Para yardımı almak istiyorum

 18. Lale abdullayeva dedi ki:

  Gıda yardımı aldm ama para yardımı almak istirorum okullar açıldı ama çocukları okula yollayamadm okul.elbisesi alamadm iki çocuğum var esim garsondu pandemiden dolayı işyeri kapandı işten ayrıldı şimdi yine işe girdi ama yine yasaklar girdi geçimim cok zor lütfen yetkililerden evimi geçindirecek kadar nakit yardımı istiyorum kiradaym faturalar allah rızası için yardm

 19. Lale abdullayeva dedi ki:

  Madi yardm istiyorum allah rızası için eşim lokantada çalışıyordu kıstlamadan dolayı kapandı durumuz düzelene kadar lütfel yardm edin

 20. Rano dedi ki:

  Selam alekum yabanciyim kisitlamadan dolayi isten çıkardı sosyal yardim alabilirmiyim.kirada oturuyorum

 21. Rano dedi ki:

  Mrb Özbekistanliyim kisitlamadan dolayi calismiyorum kirada oturiyorum sizdan para yardim almak istiyorum.teşekkürler

 22. Nodirbek dedi ki:

  Merhabala nasl basvur yapabiliriz

 23. İnci Nizam dedi ki:

  Maddi yardım istiyorum lütfen Allah razıas için

 24. Yusup dedi ki:

  Para ihtiyacim var

 25. Gelareh safa dedi ki:

  Ban yardim istiyorom

 26. Batyr dedi ki:

  Ikı aydır çalışmıyorum ben

 27. Batyr dedi ki:

  Başvuru yaptım ama hiç kimse cevap vermiyor

 28. Rano dedi ki:

  Mrb yabancıyım pandemiden dolayi çalışmıyorum kirada oturuyorum para yardımı alabilirmiyim

 29. sevinj ALIYEVA dedi ki:

  kimseni umrunda değil bizde 5kişiyiz amma almıyoruz kimi

 30. esra dedi ki:

  hayırlı ramazanlarınız olsun hayırlı kandilleriniz olsun. maddi yardım ediyormusunuz çok zor durumda kaldığım için sizlere yazdım gönlünüzden ne koparsa ona da razıyım ihtiyacım var insanların verdi giysileri çoçuklarıma kendim için giyiniyorum iki çoçuk annesiyim evim kira borcumuz var gelirim yok

 31. Rapieullah dedi ki:

  3 çocuğum var yardımcı olumusunuz çalışmıyor um çalıştigı firma 2ay izin de gecinemiyorum lütfen afgan vatantaşıyim

 32. Gulsunai dedi ki:

  Bir kzim var 6 yasinda yabanciyim 28 yasindayim bu donemde maddi ve gida yardima cok ihtiyacim var tek basima cocuguma bakiyom o yuzden surekli calisamiyom

 33. muhammed dedi ki:

  merhaba ben afganistan lıyım adana da yaşıyorum ülkeme savaş var ailemi durumu yok ucuz maş ile çalışıyorum allah ıçın yardim edin annem babama göndereceğim lütfen

 34. Tamar dedi ki:

  Yabanciyim turk vatandasiyla evliyim eşim günlük işe gidiyor şu an pandemiden dolayı çalışamıyor yardimlarinizi bekliyorum

 35. Gunel hüseynova dedi ki:

  Merabalar anem kizım ve ben isdanbulda ikamet ediyoruz kirami yetişdiremiyorum yardım isdiyorum kizım turkiyede okuyo

 36. Badri dedi ki:

  Merhabalar ben badri Parjiani evliim karım ikinci cucuma hamile ve bekar kız kardeşim var Gürcistan vatandasiiz Gürcistan’dan imkan olmadı için gialdik ve çok zor dönem gecirioruz gecici olarak annemde kalioruz ve kendisi kanser hastası çok zor durumdayım naapacami bilmiorum kizilaidan iardim istiorum lütfen bize iardim edin bizim gedecek ierimiz iok ve sizden iardim istioruz

 37. Süleyman şimşek dedi ki:

  KİRA YARDIMI ALMAK İSTİYORUM

 38. Yasha Naydimov dedi ki:

  Oyrenciyim sikinti yasiyorum hem okuyum hem calismada Azerbaycandan geldim

 39. Hasaan alhomsy dedi ki:

  Yardım

 40. Kaisar dedi ki:

  Ailem uzaktaaa para ile yapdım verseniz lütfen

 41. Tamila dedi ki:

  Para yardim istiorum dogum yçin

 42. Dildora dedi ki:

  benide cok ihtiyacim var yardamci olurmisiniz

 43. Ranokhon İBRAGİMOVA dedi ki:

  Yabancı vatandaşlara yardım yaparsanız teşekkür ederim

 44. Niyazjan Atajanova dedi ki:

  Merhaba benim 6 aylık bebeğim var tek başımayım yardamcı olurmusunuz maddi yardamda ricada bulunuyorum

 45. Saime Süleyman ahmed dedi ki:

  Merhabalar ben bulgaristana yim turkiyeden evli yim kırıkkale de yasiyorum eşim çalışmıyor ben de calismiyorum destek hiç almadı. Tesekurler

 46. Aynur dedi ki:

  Merhaba Azarbaycan vatandaşıyım 3senedir türkiyede yaşıyorum 13 yasında kızım var çok zor şartlar altında yazıyoruz çalışmıyorum ve hiç gelirim yok 3 senedir kızım okula gidemiyor lütfen Allah rızası için bize yardım edin

 47. PARVIN NURALIYEV dedi ki:

  Para yardimi gecinemiyoruz

 48. MAFTUNAKHON dedi ki:

  Bn Kızılay kart lazım yardam

 49. MAFTUNAKHON dedi ki:

  Bebek hıdrsaflen hasta bn yardam lazım çalşmyur. Evda çocuk bakyurm 8oy cocuk yardam lazım bn kıra dy

 50. Dilnoza dedi ki:

  Türkmenistanlıyım ben de Çalışma iznim olmadığı için hiçbir yere başvuramıyorum şu an çok maddi sıkıntı yaşıyorum kredi alamıyorum yabancı olduğum için şu an çok ihtiyacım var

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.