Tarım Kredi

Ziraat Bankası Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi

Ziraat Bankası Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi

Bir çok ev hanımı bankalardan kredi alıp alamayacağını merak ediyor. Ev hanımları kredi alabiliyor ve kredi kartı başvurusunda bulunabiliyor. Postaneden kredi alabilecekleri gibi kendilerine kredi veren pek çok banka bulunuyor. 2021 yılında ev hanımlarına kredi veren bankaların başında Ziraat Bankası geliyor. Ziraat’ in yanı sıra Şekerbank, Aktifbank gibi bankalar da çalışmayan ev hanımlarına finansman sunabiliyor. İçeriğimizden Ziraat Bankası tarafından ev hanımlarına verilecek olan kredi ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Bayanlara Kredi Veriyor

Emeklilerden çalışanlara, öğrencilerden ev hanımlarına kadar pek çok vatandaşımız finansmana ihtiyaç duyuyor. Bu finansmanın sağlanması amacı ile devreye yasal kuruluşların sokulması gerekiyor. Yasal olmayan şahıs ya da kuruluşlardan herhangi bir nakit alımı vb. yapılmaması gerekiyor. Bu noktada karşımıza bankalar çıkıyor. Bankalar gerekli şartları taşıyan müşterilerine kredi vermekten imtina etmemektedir. Zaten bankaların işleri budur. Bankalar para satarak para kazanan kurumlardır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından bankaların uygulayabilecekleri faiz oranlarına sınır getirilmiştir. Yani bankaların müşterilerine uygulayabilecekleri faiz oranları belirlenmiştir. İhtiyaç kredilerinde uygulanacak vadeler de yine aynı kurum tarafından belirlenmekte olup 36 ay ile sınırlandırılmıştır. Ziraat Bankası şubeleri, internet bankacılığı, mobil bankacılık, telefon ve sms bankacılığı gibi yöntemleri kullanarak kolayca kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kredi Notuna Göre Bayanlara Kredi

Tabi bu noktada karşımıza bankaların kredi vermek için müşterilerinden aradığı şartlar çıkmaktadır. Babanın bile oğluna para vermekten imtina ettiği şu dönemde bankaların da aradığı bazı kriterler söz konusu olacaktır. Bunlardan ilki şüphesiz kredi notudur.

Kredi notu: Müşterilerin bankalara kredi ya da kredi kartı almak için başvurmaları durumunda banka bir tahkikat başlatacaktır. Tüm bankaların bağlı olduğu KKB adlı bir sistem vardır. Burada tüm banka müşterilerinin bankalar ile 5 yıllık ilişkileri görünmektedir. Daha evvel çekilmiş kredi var mı, müşteri bu krediyi düzenli ödüyor mu, kredi kartı var mı, vadeli ya da vadesiz mevduat hesabı var mı? gibi soruların cevapları araştırılmaktadır.

Bayanlar İçin Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Hesaplaması
Ziraat Bankası Ev Hanımlarına Kredi Kartı Başvurusu

Ev hanımları şayet daha evvel herhangi bir bankacılık ürünü kullanmamışlar ise kendilerinin kredi notu bulunmayacaktır. Ancak kredi ya da kredi kartı borcu var ve bu borçları düzenli olarak ödemişse ya da bankada yatırım hesabı varsa muhtemelen kredi notu yüksek olacaktır. Elbette ki bankanın müşterilerinde aradığı tek kriter kredi notu değildir.

Gelir durumu: Konumuzun başlığı çalışmayan ev hanımları olduğu için bu kişilerin bankaya gelir belgesi sunmaları mümkün değildir. Ancak internet üzerinden kredi başvurusu yapmanız durumunda (e-krediler) bankalar gelir belgesi talep etmediklerinden dolayı bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bankalar için aslında önemli olan müşterilerinin geliri olması değil bu gelirin belgelenmesidir. Örneğin ev hanımı çalışmıyor ancak kira alıyorsa ya da herhangi bir şirketin ortağı ise bu geliri belgeleyerek bankaya kredi başvurusu için gidebilir. Kiracısı olan bir ev hanımı kira kontratını bankaya götürmesi durumunda rahatlıkla kredi alabilecektir.

Yaş: Bankaların en çok önem verdiği kriterlerden bir tanesi de yaş durumudur. Müşterilerin kredi başvurusunda bulunabilmeleri için 18 yaşını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Ziraat Bankası için üst yaş sınırı ise 70 olarak belirlenmiştir. Örneğin 68 yaşındaki kadınların kredi çekmeleri durumunda kredi vadesi maksimum 2 yıl olacaktır.

Ayrıca çalışmayan ev hanımlarının sahip oldukları bir taşınmaz olması durumunda ipotekli ihtiyaç kredisi ürünlerinden de yararlanabilirler. Emekli hanımların kredi çekmesi daha kolay olacaktır.

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası bireysel finansman ihtiyacı olan müşterilerine kredi sunan bankaların başında gelmektedir. Çiftçilerden emeklilere kadar müşteri portföyü olan Ziraat Bankası ev hanımlarına da kredi vermektedir. Kredi vadesi 36 ay olarak belirlenmiştir. Banka müşterilerinden kefil ya da teminat talep edilebilmektedir. Kredilere, vade boyunca zorunlu olarak hayat sigortası uygulanmaktadır. Kredi üst limiti 100 bin TL olarak belirlenmiştir.

Ziraat Banka bireysel tüketici kredisi faiz oranı yüzde 1,79 olarak belirlenmiştir. Faiz oranlarının yüksek olduğu şu dönemlerde Ziraat Bankası tarafından sunulan faiz oranı oldukça makul seviyelerdedir. Ev hanımları kredi alabilmek için Ziraat Bankasına gerekli evraklar ile başvuru yapabilirler.

Banka tarafından talep edilecek olan evraklar aşağıdaki gibidir:

  • Banka tarafından temin edilecek olan başvuru formu,
  • T.C kimlik belgesi ya da bu belge yerine geçebilecek olan pasaport ya ehliyet,
  • Gelir durumunu gösteren belge gerekiyor.

Ev hanımları ipotekli krediden yararlanmak istiyorlarsa sahip oldukları taşınmaza ait tapu fotokopisini de bankaya sunmalıdır. Banka tarafından kefil istenmesi durumunda ise düzenli gelire sahip ve kredi notu yüksek olan bir kişiyi kefil olarak götürerek daha kolay kredi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Ev Hanımlarına Kredi Kartı Başvurusu

Çalışmayan ev hanımları da kredi kartına ihtiyaç duymaktadır. Öncelikli olarak kendilerine verilen kartlar eşlerinin ya da yakınlarının kredi kartlarına çıkarılan ek kartlar olmaktadır. Eşiniz tarafından size bir ek kart verilmesi durumunda bu kredi kartını belirtilen limit dahilinde kullanabilirsiniz. Ancak şahsi bir kredi kartına sahip olmak isteyenler kolayca kredi kartı başvurusunda bulunabilir. Ev hanımları ve öğrenciler düzenli gelire sahip olmayan kişiler olduklarından dolayı kendilerine verilecek olan kredi kartlarının limitleri oldukça düşük olmaktadır. Bu limit 1.000 TL civarındadır.

Ziraat Bankası tarafından banka ve kredi kartları aynı kartta birleştirilmiştir. Bu karta COMBO adı verilmektedir. Kartın ön yüzünde kredi kartı bilgileri yer alırken, arka yüzünde banka kartı bilgileri yer alır. Vadesiz ya da vadeli mevduat hesapları alanlar kredi kartı başvurusu yaptıklarında mevcut kartlarını kullanabilirler. Kredi kartı başvurusunda da bankalar tarafından gelir belgesi talep edilecektir. Yine bu noktada kira vb. gelirleriniz varsa, bu gelir tutarlarını belgelendirerek banka şubelerine sunabilirsiniz. Kredi kartı başvurunuzun kabul edilip edilmediğini internet üzerinden kolayca sorgulayabilirsiniz. Kredi kartı başvurusu sorgulama yaparak kart başvurunuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

Bayanlar İçin Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Hesaplaması

Sizler için değişen vadelerde 10 bin TL, 20 bin TL ve 30 bin TL tutarı üzerinden aylık taksit hesaplaması yaptık. Bankaların kendilerine düzenli gelir sunmayan müşterilerine verecekleri kredi limitlerinin düşük olacağının altını çizelim. Ziraat Bankasının 2022 yılı güncel tüketici kredisi faiz oranı %1,79‘dur.

Kredi tutarıKredi Vade SüresiKredi Faiz OranıKredi Aylık Taksit Ödemesi
20.000 TL36 AY%1,79803,43 TL
25.000 TL24 ay%1,791.344,04 TL
Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi

Ev Hanımlarına Kredi Veren Diğer Bankalar

İnternet bankacılığı ürünleri olan e-krediler yardımı ile gelir belgesine ihtiyaç duymadan kredi çekebilirsiniz. Bu noktada kredi notunuz devreye girecektir. Bankalar tarafından müşterilerin kredi notları yüksekse başvurular incelenerek olumlu sonuçlandırılmaktadır.

Enpara.com: QNB Finansbank’ın internet bankacılığı olan Enpara.com üzerinden ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Kredi vadesi 36 ay olmakla birlikte kredi alt limiti 1.000 TL, kredi üst limiti ise 120.000 TL’ dir. Enpara.com’ dan alacağınız kredide ücret, komisyon, dosya masrafı gibi ek maliyetler bulunmamaktadır. Güncel faiz oranı %2,29 olarak belirlenmiştir.

İş Bankası Anında Kredi: İş Bankası anında kredi hizmeti ile banka şubelerine gitmenize gerek kalmadan uygun ve size özel faiz oranları ile kredi başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.

CEPTETEB: %2.06 faiz oranı ile herhangi bir masraf ödemeden kredi alabilirsiniz. Türk Ekonomi Bankası başvuru formunu hemen doldurarak kredinizi alabilirsiniz. Bu bankaların yanı sıra Halkbank, Vakıfbank, Denizbank, Şekerbank, Aktifbank gibi bankalardan da kredi alabilirsiniz.

Bahsettiğimiz yöntemleri kullanarak bankalarda kredi başvurusu onay sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Ayrıca bankalar tarafından belirli limitler dahilinde ev hanımlarına kredi kartı  da verilmektedir. Banka şubelerine giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Halime dedi ki:

    Ben ihtiyacim var kirediye ben 1evlilik yaptim ayrildim aylemle yasiyorum durumumuz iyi deyil

  2. Selma dedi ki:

    Ihtiyacigim var zor durumdayim

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.