Tarım Kredi

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma 2022

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma 2022

Ziraat Bankası’na kredi kartı borcu olan ve yapılandırmak isteyenler banka şubelerine yapılandırma başvurusunda bulunabilir. Kredi kartı yapılandırması için gereken bir takım evraklar bulunmaktadır. Yapılandırma şartlarını taşıyanlar borçları için uygun faiz oranlarıyla yeni ödeme planı hazırlayabilirler. Ziraat Bankası genç kart adlı kredi kartınızı dahi bu uygulama ile yapılandırabilirsiniz. Sizler için yaptığımız örnek kredi kartı yapılandırma hesaplamalarını içeriğimizde bulabilirisiniz.

Ziraat Bankası Borç Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

2021 yılında kredi ya da kredi kartı borcu olanlar borçlarını çeşitli bankalardan yapılandırabilir. Borç yapılandırma işleminin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu işlemi yapmaya karar vermeden evvel tüm bankaların faiz oranları ile ilgili detaylı bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Ziraat Bankası en uygun faiz oranını sunan bankaların başında gelmektedir. Sadece Ziraat Bankası’ ndan aldığınız değil, diğer bankalara ait kredi kartı borçlarınızı da yapılandırabilirsiniz.

Kredi kartı kullanıcıları başvurularını büyük bir heyecanla yaparlar. Kredi kartları ile yapılan harcamalar o an geri ödenmeyecek gibi gelir. Hatta limitini hiçbir zaman bitmeyecek gibi farz ederiz. Kredi kartı borçlarının vaktinde ödenmesi gerekiyor. Alışveriş faiz oranı yüzde 1,59 olurken, bankalar müşterilerinden yüzde 1,89 oranında gecikme faizi alıyor. Hiç olmazsa borçların asgari tutarlarının ödenmesi gerekiyor. Zaten bir takvim yılı içinde borçların asgari tutarlarının ödenmesi 3 kez aksatılırsa kredi kartı kullanıma kapatılıyor.

Bankalar tarafından müşterilerinin yaptığı her hareket incelenmektedir. Asgari ödeme tutarını aksatıldığında sürekli olarak bankadan telefon alırsınız. Ödemeyi aksatma gerekçenizi bankaya sunarsanız çeşitli kolaylık sağlanacaktır. Ancak herhangi bir gerekçe sunmazsanız hakkınızda icra takibi başlayabilir.

Telefon Bankacılığı Üzerinden Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Başvurusu

Borç yapılandırma işlemi için müşterisi olduğunuz bankanın müşteri temsilcisine bağlanarak bu talebinizi iletebilirsiniz. Müşteri hizmetleri bu anlamda sizi yönlendirecektir. Çağrı merkezi ile iletişim kurduktan sonra size en yakın banka şubesine giderek işlemi yapabilirsiniz. Borç yapılandırma işlemi tıpkı yeni bir ihtiyaç kredisine benzetilebilir. Sadece Ziraat Bankası değil, diğer bankalara ait olan kredi kartı borçlarınız için de kredi çekebilirsiniz. Bankalar diğer bankalardan yapılan borç kapatma işlemlerini borç transferi olarak isimlendirmekte ve borç transfer kredileri vermektedir.

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri numaraları 444 00 00 ve 0850 220 00 00‘ dır. Bu numaraları arayarak müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz. Müşteri temsilcilerine kredi kartı borç yapılandırması ile ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Daha sonra borç yapılandırma talebi ile banka şubelerine gitmeniz durumunda sizinle iletişime geçecek olan birim “kredi kartı risk birimi” olmaktadır. Birimde bulunan personeller ile yeni bir ödeme planı hazırlayabilirsiniz. Bankalar tarafından en çok gelir elde edilen bankacılık ürünleri kredi kartları olduğu için muhtemelen bankalar sizi kaybetmek istemeyecek ve talebinizi kabul edecektir.

Borcunuzun icra takibine düşmesini istemiyorsanız en kısa sürede banka şubelerine giderek yeni bir ödeme planı hazırlatmanız gerekmektedir. Kredi notunuz da düşük olsa bankalar müşterilerini borç yapılandırması uygulamalarına gidebilmesine imkan tanımaktadır.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Yapılandırma Numarası
Ziraat Bankası Kredi Kartı Yapılandırma Numarası

Ziraat Bankası Kredi Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası tarafından 2021 yılında kredi kartı borcu olanlar için bir uygulama başlatılmıştır. Ziraat Bankası’ na ve diğer bankalara kredi kartı borcu olanlar için Birleştirilen İhtiyaç Kredisi adı verilen bir kredi kampanyası oluşturulmuştur. Bu kampanyadan yararlanmak isteyenler için aranan şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Bireysel tüketici kredileri bu kampanya kapsamında değerlendirilmemektedir. Sadece bireysel kredi kartı borçluları kredi talebinde bulunabilir.
 • Borçlu şahsın borcunu ödemede güçlük çekmesi esas alınmaktadır.
 • Borçlu şahsın bankaya belgelenebilir gelir bilgisi sunması gerekmektedir.
 • Banka tarafından kefil, teminat vb. talep edilmemektedir.
 • Hayat sigortası ise müşterinin insiyatifine bağlı olarak yapılacaktır.
 • Takipten çıkan kişiler bu krediden yararlanabilir.
 • Ticari kredi kartları kampanya dahilinde değildir.
Ziraat Bankası Kredi Yapılandırma Şartları
Ziraat Bankası Kredi Yapılandırma Şartları

Kredi kartı borçlarını kapatmak için kredi çekmek isteyenlerin başvuruları banka şubeleri aracılığı ile kabul edilmektedir. Bu kapsamda borçları ödenen kredi kartlarının iptal edileceğinin de altını çizelim. Ancak yeni bir kredi kartı almak için bankaya müracaat edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Gerekli Evraklar

Ziraat Bankası’ nda kredi kartı borcu yapılandırmak isteyenlerin banka şubelerine giderken yanlarında bulundurmaları gereken bir takım evraklar vardır. Ziraat Bankası müşterisi olanlardan banka kredi kartı numarası talep edebileceği gibi ek evrak isteme yetkisi de vardır. Genel olarak istenecek evraklar ise aşağıdaki gibidir;

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi,
 • Gelir belgesi,
 • Banka tarafından isteğe bağlı olarak talep edilebilecek olan tapu senedi vs.,
 • Diğer bankalara borcu olanların borç tutarlarını gösteren belge gerekmektedir.

Banka gerekli görmesi halinde sizden kefil ya da teminat talebinde bulunabilecektir.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Kredisi Veriyor

Kredi kartı borç yapılandırma işlemi banka şubelerinden yapılabileceği gibi yukarıda belirttiğimiz gibi telefon bankacılığı üzerinden de yapılabilecektir. Banka müşteri hizmetleri numaralarını aradığınızda risk birimi ile görüşmek istediğinizi söylemeniz durumunda sizi bu birim bağlayacaklardır. Banka tarafından 60 gün süre ile ödenmeyen borçlar risk birimine sevk edilmektedir. Burayı aramanız durumunda kısa süre içerisinde sorununuza çözüm bulunacaktır.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma İşlemi 
Kredi Kartı Borç Yapılandırma İşlemi

Ayrıca yukarıdaki evraklar ile birlikte banka şubelerine giderek de yapılandırma talebinizi iletebilirsiniz. Talebiniz kabul edildikten sonra 9 ay ila 24 ay arasında size yeni bir ödeme planı hazırlanacaktır. (Ziraat Bankası borç kapatma kredisi 36 ay vadelidir.) Borcunuz 3 bin TL’ nin altında bir tutarda ise banka tarafından daha kısa vadeler sunulabilir. Ya da ödemesiz dönemler belirlenebilir. Bu aşamada borcunuzun yeni bir faiz oranı ile hesaplanacağı ve vadeye göre size yeni bir ödeme cetveli hazırlanacağını unutmamanız gerekmektedir.

Bankaya olan borçlarınız bu noktada sadece ana paradan meydana gelmemektedir. Otomatik olarak günlük faiz de işleyecektir. Banka tarafından borcunuzu peşin ödemeniz durumunda size indirim sunulacağı söylense de bu çok da doğru değildir. Borcunuzu erken kapatmanız durumunda sadece gecikme faizlerinden ve banka tarafından size sunulan vade boyunca faiz ödemekten kurtulmuş olursunuz. Banka tarafından size verilen ödeme planında yer alan tutarları vaktinde ödemeniz gerekiyor. Borçlarını ancak bir yıl içinde maksimum 2 ay geciktirebilirsiniz. 

Borç yapılandırma işlemini tamamladıktan sonra taksitlerinizi ertelerseniz bu işlem sonlandırılmaz. Fakat gecikme faizi ödemek durumunda kalırsınız. Yapılan düzenleme ile yapılandırma vadesine kadar kredi kartı kapalı olmaktadır. Borcunuzu kapatsanız da aynı kredi kartını bir kez daha kullanamayacağını bu noktada ifade edelim.

Ziraat Kredi Kartı Yapılandırma Hesaplaması

Bankalar tarafından ödenmeyen borçlar icraya gönderilmektedir. İcra aşaması tamamlandıktan sonra artık muhatabınız banka olmaktan çıkar. Sürekli olarak gecikme faizi işleterek borcunuz birikir. Bu durumdan kurtulmak isteyenlerin bir an evvel yapılandırma işlemini yapması gerekiyor. Ziraat Bankası’nın yanı sıra 2021 yılında Vakıfbank da kredi ve kredi kartı borcu olan müşterilerine düşük faizler sunarak bir an önce borçlarından kurtulmaları için imkan tanımaktadır.

Ziraat Kredi Kartı Yapılandırma Hesaplama 
Ziraat Kredi Kartı Yapılandırma Hesaplama

Ziraat Bankası’ ndan geçen yıla ait olan kredi kartı borçlarını yapılandırmak isteyenler için örnek hesaplamalar yapalım;

✘ Ziraat Bankası’ndan 20 bin TL’ lik kredi kartı borcunuz için 24 ay vadeli olarak kredi çekmeniz durumunda uygulanacak olan faiz oranı yüzde 1,50 olmaktadır. Borçlarınızı kısa vadelerde ödemeniz her zaman lehinize olacaktır. Aylık 1005,87 TL taksit ödeyerek borçlarınızı kapatabilirsiniz.

✘ 10 bin TL kredi borcunuz için 36 ay vadeyi tercih etmiş olduğunuzu farz edersek uygulanacak olan faiz oranı yüzde 1,50 olacaktır. Aylık 240,53 TL taksit ödeyerek borcunuzu kapatabilirsiniz.

Borç yapılandırması işlemi borçlu banka müşterilerini faiz yükünden kurtarmaktadır. Bu sebeple borçlarınız icraya düşmeden evvel yapılandırma işlemi ile düşük faiz oranları ödeyerek borçlarınızdan kurtulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Cemil nadir özgün dedi ki:

  Ziraat, vakıflar, halk, veya özel herhangi bir banka farketmez. hepinizin hepsinin ortak özelliği insanları yarasa gibi emme. .devleti yönetenler de insanları bu duruma düşürmek için ne yapılmalıyı düşünmek yerine marifetmiş gibi borç yapılandırma yapılandırma övünüyorlar…hani hasta olmamayı sağlamak yerine ambulans yollamakla övünmek gibi bir saçmalık. ….Ama bizi yönetenlerin buralara getiren biz müstehakız müstehakız olmasınada. .Suriyeden beter olmaya çok kalmadı. ..

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.