Tarım Kredi

Ziraat Bankası Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Ziraat Bankası Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Ziraat Bankasının kredi vermek için şartları bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ve en önemli sayılabilecek olanı da kredi notudur. Kredi notunuzu Ziraat Bankası üzerinden öğrenmek istiyorsanız içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Birkaç tıklama ve işlem ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ziraat risk notu sorgulaması ve kredi sicilinizi sorgulayabilirsiniz. Ziraat Bankası findeks kredi notunuzu T.C kimlik numaranız ile öğrenmek için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Bankalardan kredi, kredi kartı veya banka kartı gibi tüm işlemlerde bankalarda bir kredi notunuz oluşur. Eğer bankalar ile hiçbir şekilde alakanız olmamış ise finans durumunuz ile ilgili herhangi bir kayıt bulunmayacaktır. İhtiyaç anlarında bankaların bu ürünlerinden faydalanmak için gereksinim duymanız halinde bankalar ilk olarak kredi notunuzu önemseyecektir. Kredi notunuz riskli grupta ise size istediğiniz limitlerde bir kredi veyahut kredi kartı verilmeyecektir.

Kredi Notu
Kredi notunuzu bankaların uygulamaları aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Bankalar ile aranızda olan bütün finansal olaylar Kredi Kayıt Bürosunda toplanmaktadır. Bu finans durumlarının toplanması ve analiz edilmesinden sonra meydana gelen puanlama sistemine Kredi Notu adı verilmektedir. Kredi notu öğrenmenin birçok yolu vardır. Ancak henüz ücretsiz bir sorgulama işlemi uygulaması yapılmamıştır. Kredi puanını öğrenmek için bireysel müşteriler ve firmalar belirli bir ücret ödemek durumundadırlar. Ülkemizde bazı finans kuruluşları kendi puan sistemini geliştirmişlerdir. Ancak yine de müşteriler hakkındaki bütün bilgilere ulaşmak için Kredi Kayıt Bürosuna üye olmaları gereklidir.

Ziraat Bankası Kredi Kullandırma Şartları

Gerek devlet bankalarının gerekse de özel bankaların, ürünlerini kullandırmak için farklı koşulları vardır. Faiz oranları, vadeleri kampanya ve avantajlar gibi çeşitli konularda hepsi birbirinden farklı özellikleri müşterilerine sunabiliyorlar. Ancak hangi bankaya başvurursanız başvurun tek bir özellik aynı olacaktır. Bankalar müşterilerine kredi ve yüksek limitli kredi kartları verirken kredi notuna ve geçmişteki kredi siciline bakarlar. Bu kapsamda da kredi notunuz riskli grupta yer alırsa kredi almanız pek mümkün olmayacaktır. Bu sebeple kredi notunuz düşük ise yükseltmek için çalışmalar yapmalısınız. Borç yapılandırma işlemi ile kredi notunun yükseltilmesi mümkün olmaktadır.

Kredi notunuzu riskli gruba düşürmemek için bankaya olan borçlarınızı eksiksiz ve düzenli olarak ödemeniz gereklidir. Eğer riskli gruba düşmüşseniz de düşük limitli bir kredi kartı alarak ödemelerini zamanında yaparak kredi notunuzu olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Ziraat Bankasının kredi verme şartlarından en önemlisi kredi notudur. Kredi notunuz düşük ise diğer şartların pek de bir önemi yoktur. Banka sizden kredi başvurularında şu evrakları talep edecektir;

İhtiyaç Kredisi başvurusu için:

 • Ziraat Bankasından temin edilebilecek olan başvuru formu,
 • Başvuru yapacak şahsın T.C kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport fotokopisi,
 • Başvuru yapacak şahsa ait gelir durumunu belirten bir belge,
 • Ziraat Bankası şubelerinden talep edilecek olan diğer belgeler gereklidir.
Ziraat Bankasından Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?
Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi için başvuru evrakları bulunuyor.

Konut Kredisi başvurusu için:

 • Ziraat Bankası şubelerinden temin edilecek olan başvuru formu,
 • Kişinin gelir durumunu belirtecek olan belge,
 • Başvuru yapacak olan kişiye ait T.C kimlik numarasının yer aldığı nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet fotokopisi,
 • Satın alınacak olan konut tapusunun bir fotokopisi,
 • Serbest Meslek alanlarında çalışan kişilerin bağlı oldukları meslek kuruluşlarından temin edilecek olan üyelik belgesinin bir adet fotokopisi,
 • Şube tarafından talep edilebilecek olan diğer belgeler gereklidir.
Konut Kredisi
Ziraat Bankası konut kredisi için hazırlanması gereken evraklar bulunuyor.

Taşıt Kredisi başvurusu için; 

 • Krediden faydalanmak istediğinizi beyan etmek için bir adet başvuru formu,
 • Başvuru yapacak kişinin T.C kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet fotokopisi,
 • Serbest meslek alanlarında çalışanların bağlı bulundukları meslek kuruluşlarından üyelik belgesi alması gereklidir. Ancak kişi tüzel kişiliklerin ortağı ise şirkete ait ana sözleşmenin yayımlandığı ticari sicil gazetesi gereklidir. Bu belgelerin fotokopisi başvuru için gerekli görülmektedir.
 • Başvuru yapacak olan kişinin gelir durumunu beyan eden belge ve şubeden talep edilecek olan diğer belgeler ile başvuru yapabilirsiniz.
Taşıt kredisi
Ziraat Bankası taşıt kredisi için hazırlanması gereken evraklar vardır.

Ziraat Bankasından Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu öğrenmenin birçok yolu olduğundan bahsetmiştik. Bankaların hazırladığı findeks kredi notu öğrenme sistemleri de bu yollardan bir tanesidir. Kredi notunuzu birkaç adımda kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenerek finansal hareketlerinizi kontrollü bir şekilde sağlayabilirsiniz. Ziraat Bankası üzerinden kredi notu öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. Ziraat Bankası üzerinden kredi notunuzu Mobil Bankacılık ya da İnternet Bankacılığı aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Banka aracılığı ile kredi notu öğrenme işlemleri ücretli olmaktadır. İşlem sırasını takip ederek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. 

➤ İlk olarak Ziraat Mobil uygulamasını App Store ya da Google Play Store aracılığı ile cep telefonunuza indirmeniz gereklidir. 

Ziraat Mobil uygulama indirme
Ziraat Mobil uygulamasını cep telefonunuza indirin.

➤ Uygulamayı indirdikten sonra Ziraat Mobil uygulamasına giriş yapın. Giriş işleminde T.C Kimlik Numarası ya da Müşteri Numarası ve şifre ile giriş yapmanız gerekecektir. Bu hususta öncelikle bir şifre almanız gerekecektir. Şifrenizi 0850 220 00 00 Müşteri Hizmetlerini arayarak alabilirsiniz.

Mobil Bankacılık giriş
Mobil Bankacılığa T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapın.

➤ Açılan pencereden “Başvurular” sekmesine gelin ve üzerine tıklayın. Açılan sayfanın sağ alt kısmında bulunan “Çek ve Risk Raporu” na tıklayın. Aşağıya açılan çoklu sekmeden “KKB Risk Raporu” seçeneğinin üzerine tıklayın.

KKB Risk Raporu
Başvurular butonunda açılan KKB Risk Raporuna tıklayın.

➤ KKB Risk Raporuna basmanız halinde karşınıza bir pencere açılacak. Açılan ekranda size ait hesaplar ve e-posta seçeneği bulunacak. Bu hesapların içerisinde kredi notu öğrenmek için gerekli olan ücret tutarı kadar nakit olması gereklidir. Oradan kullanmış olduğunuz hesabı seçin. Banka üzerinden kredi notu öğrenmek için 8 TL. ücret ödemeniz gerekecektir. Masrafların kesileceği hesabı da seçtikten sonra “E-Posta Gönder” butonuna bastıktan sonra kredi notunuz şahsi mail hesabınıza direkt olarak gönderilecektir.

Ziraat Bankası Puan Öğrenme

Bankaların birçok avantajı ve kampanyası bulunduğundan bahsetmiştik. Bankalar kredi kartları ile yapılan alışverişlerde taksitlendirme, borç öteleme, sonradan taksitlendirme gibi işlemlere uygun faiz oranları ile olanak sağlamaktadırlar. Bankalar bu avantaj ve kampanyaların yanı sıra bir de puan uygulaması yapmaktadır. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde anlaşmalı olan bankalardan taksit talep edebilir, ödemelerinizi daha kolay ve esnek koşullar ile gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca anlaşmalı üye işyerlerinden yapacağınız alışverişlerde puan uygulamasından faydalanabilirsiniz. Ayrıca müşteri hizmetlerini arayarak da konu ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ziraat Bankası Puan Öğrenme
Ziraat Bankası puanlarınızı yaptığınız alışverişlerde kullanabilirsiniz.

Puan demek bir nevi para anlamına gelmektedir. Bir önceki alışverişlerinizden kazanıp biriktirdiğiniz puanlarınızı diğer alışverişlerde kullanarak diğer alışverişlerinizi bedavaya getirebilirsiniz. Eğer puan kazanmışsanız alışveriş esnasında POS cihazında görünecektir. Çalışan personelden sizi bilgilendirmesi için ricada bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra Mobil Bankacılık aracılığı ile de kredi kartınızın puanlarını kontrol edebilirsiniz.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Herhangi bir ücret ödemeden kredi notu öğrenmek herkesin en çok araştırdığı konulardan bir tanesidir. Ancak bu hayatta aç olana bedavaya ekmek bile verilmediği için bu hususta da böyle bir durum  söz konusu değildir. 🙂 Kredi notunuzu nerede sorgularsanız sorgulayın belirli bir ücret ödemek durumunda kalırsınız. Yalnızca biri diğerine göre daha ucuz olacaktır. Ücretsiz olarak kredi notu öğrenmenin tek bir yolu vardır. Bankalara kredi çekme talebi ile giderseniz bireysel müşteri temsilcisinden kredi notunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kredi notu sorgulamalarında bankaların uygulamalarını kullanmanız halinde ödeyeceğiniz ücret 5 ile 10 TL. arasında değişiklik gösterir. SMS aracılığı ile öğrenmeniz halinde yaklaşık 9-10 TL. ödeme yapmanız gerekir. Bunların yanı sıra Findeks Kredi Notu sayfasından da kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu işlem için ise 5,50 TL.+ KDV tutarında ödeme yapmanız talep edilecektir.

Ziraat Bankası aracılığı ile kredi notunuzu verdiğimiz adımları izleyerek öğrenebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.