Tarım Kredi

Emekliye En Avantajlı Banka Hangisi?

Emekliye En Avantajlı Banka Hangisi?

Emekliler maaşlarını alacakları bankalar ile ilgili sürekli olarak araştırma yapıyor. Bu anlamda hangi bankadan maaşları almanın avantajlı olduğu merak ediliyor. SGK ile anlaşmalı olunan bankalar tarafından emeklilere maaşlarını bu bankalardan alma vaadi ile promosyon ödemesi yapılıyor. Emekli maaşını taşıyana Ziraat Bankası, Halkbank gibi bankalar tarafından sunulan pek çok ayrıcalık bulunuyor. İlk emekli maaşı hangi bankaya yatar diye merak edenler şayet bir banka belirtmedilerse maaşları Ziraat Bankası şubelerine yatırılmaktadır. Emekli maaşımı hangi bankadan almalıyım şeklinde soruları olanlar içeriğimizi inceleyerek bankaların emeklilere sunduğu avantajlardan yararlanabilir ve maaşlarını bu bankalardan alabilir.

Emekli Maaşını Hangi Bankadan Almak Avantajlı?

Emeklilerin en büyük sorunsalı maaşlarını hangi bankalardan alacakları hakkında karar verememeleridir. Sosyal Güvenlik Kurumu’ na giderek emeklilik dilekçesi verdiğinizde bu aşamada herhangi bir banka belirtilmemiş ise maaş ödemeleri Ziraat Bankası aracılığı ile emeklilere yapılmaktadır. Ancak emeklilerimizin kendilerine en çok fırsatı sunan bankaları tercih etmeleri gerekmektedir. Ülkemizde 12 milyon emekli bulunmaktadır. Emekli vatandaşlarımız genel olarak devlet bankalarını garanti görmekte ve özellikle Ziraat Bankası’na giderek emekli maaşlarını almaktadır.

Ancak diğer bankaların da sundukları fırsatları incelemek gerekiyor. Özellikle 2017 yılından beri Sosyal Güvenlik Kurumu ile bazı bankalar arasında yapılan protokol gereği vatandaşlarımıza promosyon ödemeleri yapılmaktadır. Bankalar bu anlamda müşteri kazanmak için kıyasıya bir rekabet içindedir. Özellikle bazı bankalar maaşlarını taşımaları kaydı ile emeklilere çeyrek altın vb. vaat etmektedir.

Emekli Maaşını Hangi Bankadan Almak Avantajlı?
Emekli Maaşını Hangi Bankadan Almak Avantajlı?

İçeriğimizde maaşınızı hangi bankadan almanızın daha avantajlı olacağını tartışacağız. Elbette ki bu kararı vermek zor. Çünkü her bankanın maaş müşterileri için sundukları avantajlar birbirinden farklı. Kimi faturalarını ücretsiz ödeme talimatı hizmeti sunarken, kimi de tıbbi konularda bazı avantajlar sunmaktadır. Bu avantajlar bankalara göre değişiklik göstermekle birlikte bankalar tarafından sunulan fırsatlardan bir tanesi de şüphesiz maaş promosyonları olmaktadır. Emekliye en yüksek promosyonu veren bankalar bulunmaktadır. Bu bankalara maaşlarınızı taşıyarak hem özel avantajlardan hem de promosyon imkanından yararlanabilirsiniz.

Emekli Maaşına Promosyon Veren Bankalar Hangileri?

Bankalar tarafından emeklilere sunulan avantajların başında şüphesiz emekli promosyonları gelmektedir. Daha evvel bankalar tarafından memurlara promosyon verildiği bilinmekteydi. Ancak yapılan son düzenleme ile SGK ve bankalar arasında bir sözleşme imzalanmış ve bu sözleşme gereği bankalar tarafından emekli banka müşterilerine promosyon ödemesi verilmesi kararlaştırılmıştır. Emekli maaşı promosyon konusu şu an itibari ile gündemdedir. Ödemeler,  emeklilere 3 yılda bir bankalar tarafından peşin olarak yapılmaktadır. Ancak 2022 yılı için tutarların yükselmesi gibi bir durum söz konusu olmaktadır.

Çoğu banka tarafından verilen bu promosyon ödemelerinin tutarları vatandaşlarımızın maaşlarına göre değişiklik gösterecektir. Özellikle maaşta herhangi bir haciz ya da nafaka kesintisi gibi bir durumun söz konusu olması halinde 1 aylık maaş tutarı üzerinden kesintiler yapılacak ve daha sonra emeklilere bankaca belirlenen tutarlarda promosyon ödemesi yapılacaktır. Emekli maaşına promosyon veren bankalar aşağıdaki gibidir;

Emekli Maaşına Promosyon Veren Bankalar
Emekli Maaşına Promosyon Veren Bankalar
 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Akbank
 • QNB Finansbak
 • Şekerbank
 • İş Bankası
 • İNG Bank
 • Kuveyt Türk
 • Yapı Kredi Bankası
 • Türkiye Finans
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Denizbank gibi bankalar tarafından promosyon ödemesi yapılmaktadır. Promosyon ödemelerinin yanı sıra konut, ihtiyaç gibi kredilerde de çeşitli avantajlar sağlanmaktadır. Emekli vatandaşlara en uygun ev kredisi veren bankaları inceleyerek düşük faiz oranlı kredilerden yararlanarak ev sahibi olabilirsiniz.

İlk Emekli Maaşı Hangi Bankaya Yatar?

Emekliliği hak ettiniz ve SGK’ ya giderek emeklilik dilekçenizi verdiniz. Size maaş bağlanacak tarih kurumun yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak 1 ya da 2 ay içinde bağlanacaktır. Maaş tahsisi talep formunda banka alanına maaş almak istediğiniz banka ile ilgili herhangi bir bilgi yazmışsanız, bu durumda ilk maaşınız verdiğiniz bilgiye göre talep ettiğiniz bankaya yatırılmaktadır. Ancak herhangi bir talepte bulunmadıysanız bu durumda maaş Ziraat Bankası şubelerine yatırılmaktadır. Ancak daha sonra farklı bir banka size daha avantajlı gelirse bu durumda e-devlet üzerinden ya da kuruma yazacağınız bir dilekçe ile farklı bir bankaya maaş transferi yapabilirsiniz.

Akbank Emekli Maaş Avantajları

Emeklilere uygun fırsatlar sunan bankalardan bir tanesi de Akbank olmaktadır. Şayet maaşınızı bu bankadan almıyorsanız, SGK’ ya maaş transfer dilekçesi yazabilir ya da e-devlet üzerinden banka ve adres değişikliği yapabilirsiniz. İlk kez maaş bağlanıyorsa maaş talep formu dilekçesine maaşınızı Akbank’tan almak istediğinizi belirtebilirsiniz.

 • 3 yıl boyunca maaşınızı Akbank’tan alacağınızı taahhüt etmeniz durumunda 650 TL’ ye varan promosyon ödemelerinden yararlanabilirsiniz.
 • Banka müşterileri sıra alırken müşteri numaralarını girmeleri durumunda bankalarda öncelikli olarak işlem yapabilmektedir.
 • Maaş hesabınız üzerinden hesap işletim ücreti gibi kesintiler yapılmamaktadır.
 • Bankadan yapacağınız eft ve havale işlemlerinde herhangi bir ücret talep edilmemektedir.
 • Diğer banka ATM’lerinden para çekmeniz halinde 2 kez ücretsiz çekim yapabilirsiniz.
 • Banka tarafından müşterilerine uygun faiz oranları sunulur.
 • İhtiyaç kredilerini özel indirimler ve faiz oranları sunulmaktadır.
 • Ayrıca bireysel tüketici kredilerinden yararlanmanız halinde banka sizden kefil talep etmeyecektir.
 • Maaşını Akbank şubelerinden 3 ayda bir alanlara 3 ayda bir ödemeli kredi sunulacaktır.
Akbank Emekli Maaş Avantajları
Akbank Emekli Maaş Avantajları

Bu avantajlardan yararlanmak isteyenler maaşlarını Akbank şubelerine taşıyabilirler.

Yapı Kredi Emekli Maaş Ödemeleri

Yapı Kredi Bankası tarafından emekliler için geliştirilmiş olan emeklilik paketi ile sunulan avantajlardan yararlanabilirsiniz. Maaşınızı Yapı Kredi’den almayanlar bankalara T.C. kimlik belgesi ile başvurarak maaş transfer işlemi yapabilir. Maaş taşıma işleminden sonra banka adınıza Emekli Maaş Hesabı açmakta size bir banka kartı basmaktadır. Maaşlarını Yapı Kredi Bankasından alanlara sunulacak olan avantajlar aşağıdaki gibidir;

 • Müşteri iletişim merkezleri, mobil şube ve internet şubesi ile ATM’lerden yapılacak olan para transfer işlemlerinde herhangi bir ücret talep edilmemektedir.
 •  ATM’lerden normal şartlarda çekilebilecek tutar düşüktür. Ancak emekliler 3.000 TL.’ye kadar para çekebilirler.
 • Medline acil sağlık hizmetlerine ücretsiz olarak üyelik yapabilir ve doktorlu kara ambulansı, tıbbi danışmanlık gibi hizmetlerden  yıl boyunca ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.
 • Ücretsiz olarak düzenli ödeme avantajı bulunmaktadır.
 • Uygun faiz oranları ile ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.
 • 650 TL’ ye varan promosyon ödemelerinden yararlanabilirsiniz.
 • Ayrıca promosyon alanlara ek olarak 200 TL puan verilmektedir.
 • Promosyon ödemeleri 3 yıllık peşin olarak yapılmaktadır.
 • Puan ödülü verilebilmesi için emekli maaş müşterisinin en az 1 adet kullanıma açık kredi kartının olması gerekmektedir. (Puanlar seyahat kampanyalarında kullanılmaz.)
Yapı Kredi Emekli Maaş Ödemeleri
Yapı Kredi Emekli Maaş Ödemeleri

Denizbank Emekliler Deniz’de Mutlu

Emeklilere farklı fırsatlar sunan bankalardan bir tanesi de Denizbank olmaktadır. Bu avantajlardan bir tanesi şüphesiz emekli promosyonu olmaktadır.

1- Emekli promosyonu

3 yıl boyunca maaşlarına Denizbank’tan alacaklarına dair söz verenlere promosyon ödemesi verilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda

 • 2.000 TL ve üzerinde maaş alanlara 650 TL
 • 1.000 TL ve 2.000 TL arasında maaş alanlara 875 TL
 • 1.000 TL’ den daha az maaş alanlara ise 450 TL promosyon ödemesi yapılmaktadır. 2022 yılında ilk kez maaşını bankaya taşıyan emeklilere verilecek olan promosyon ödemeleri bu tutarların üzerinde güncelleneceği konuşuluyor.

Emekli promosyonunun yanı sıra Denizbank tarafından sunulan avantajlardan bir tanesi de SGK’dan maaş alan herhangi bir emekliyi promosyon için bankaya yönlendirmeniz durumunda 100 TL. nakit kazanırsınız.

Denizbank Emekliler Deniz'de Mutlu
Denizbank Emekliler Deniz’de Mutlu

2- Transfer kredi

Maaşlarını Denizbank’a transfer edenlere kefilsiz olarak 36 aya varan vadeler ile bireysel tüketici kredisi sunulmaktadır. T.C. kimlik kartı, gelir ve ikametgah belgesi ile banka şubelerine giderek başvurularınızı yapabilirsiniz.

3- Emekli bonus kredi kartı

Bankanın emekli müşterileri için geliştirdiği bir kredi kartı ürünü bulunmaktadır. Yapacağınız alışverişlerde puan kazanarak anlaşmalı yerlerden bedava alışveriş yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra güncel olarak başlatılan kampanyalardan bir tanesi de su faturası kampanyası olarak karşımıza çıkmaktadır. Su faturanızı kartınız ile ödemeniz durumunda %10 indirim yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Emeklinin Artısı Ziraat’te!

Maaş müşterisi olanlara farklı avantajlar sunan bankalardan bir tanesi de şüphesiz Ziraat Bankası olmaktadır. Banka tarafından emeklinin artısı adı altında başlatılan kredi kampanyası ile uygun faiz oranlarıyla ihtiyaç ve konut kredisi alabilirsiniz. Özellikle promosyon ödemelerinden sonra kredi almak isteyen emekliler için faiz oranlarının oldukça avantajlı olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Ziraat Bankası emekli konut kredisi de veriyor. Bu kredilerden yararlanarak konut alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Emeklinin Artısı Ziraat’te!

⚝ Emeklinin artısı konut kredisi : Ziraat Bankası tarafından emekli maaş müşterilerine sunulan avantajlardan ilki emeklinin artısı konut kredisi olmaktadır. Bankalar özellikle konut kredisi gibi yüksek tutarlı ve uzun vadeli kredileri bir kefil ya da teminat karşılığında kullandırmaktadır. Ancak Ziraat Bankası faiz oranlarında indirime gitti. 120 ay vadeli olarak %0,99 faiz oranı ile konut kredinizi Ziraat Bankası şubelerine giderek alabilirsiniz.

⚝ Emeklinin artısı tüketici kredisi : Emeklilerimiz de zaman zaman tüketici kredilerine ihtiyaç duyuyor. BDDK tarafından yapılan son düzenlemeye göre ihtiyaç kredilerinde vadeler 36 aya çıkarıldı. 36 ay vadeli olarak tüketici kredisi alabilir ve aylık düşük taksitler ile ödeyebilirsiniz. %1,50 faiz oranı ile tüketici kredisi alabilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Emekliler için en avantajlı banka yararlanmak istediğiniz konuya göre değişiklik gösterecektir. Krediler için Ziraat Bankası avantajlı olurken, kredi kartı için Denizbank, tıbbi konularda ise Yapı Kredi Bankası avantajlı olmaktadır. Kararınızı vererek maaş transfer işlemi yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.