Tarım Kredi

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2022

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2022

İlk sırada PTT olmak üzere Ziraat Bankası, Vakıfbank tarafından emeklilere kredi verilmektedir. Zaman zaman başlatılan kampanyalar ile bu krediler faizsiz olabilmektedir. Özellikle geçtiğimiz yıl emeklilere 10 maaş tutarında kredi verileceği duyuruldu. Emekliler faizsiz kredinin ne zaman verileceğini merak ediyor. Emeklilere verilecek olan 10 maaş tutarındaki faizsiz kredi ve 3 maaş tutarındaki avans henüz onaylanmadı. Ancak bankalar tarafından emeklilere uygun faiz oranları ile kredi verildiği biliniyor. 

Emekliye Faizsiz Kredi Verilecek mi?

Emekliye faizsiz kredi verilmesi konusu geçen seneden beri gündemde yer almaktadır. Hükumet tarafından söz konusu düzenleme ile kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından faizsiz emekli kredisi verilecek. Emeklilerin maaş tutarları üzerinden verilen bu krediler taksitlendirilecek ve tahsil edilecek. Kredinin üst limitinin ise 45 bin TL olacağı söylenmektedir. Kamu bankaların devreye girmesi ile verilecek olan krediyi emekliler maaş müşterisi oldukları bankalardan alabilecekler. Bu konu uzun zamandır gündemde. Ancak henüz kabul edilmedi. Özellikle seçimler yaklaşırken emekli vatandaşlarımız 10 maaş tutarında faizsiz kredi kararının onaylanıp onaylanmayacağını merak ediyor.

Emeklilere 3 Maaş Tutarında Avans

Ayrıca düzenlenen konulardan bir diğeri de yeni emekli olanlara verilecek olan 3 maaş tutarındaki avanstır. Özellikle maaşlar hemen bağlanmadığından dolayı bu konuda bazı vatandaşlarımız mağduriyet yaşamaktadır. Oluşacak mağduriyetlerin giderilmesi amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşlarımıza 3 maaş tutarında avans verilebilecek. Böylece maaşları bağlanana kadar maddi anlamda sıkıntı yaşamalarının önüne geçilmiş olacak.

Daha sonra verilen avans tutarları emeklilerin maaşları üzerinden 36 ay vade ile maaşlardan kesilecek. Emeklilere verilecek olan faizsiz kredi ve 3 maaş tutarındaki avans konusu henüz kabul edilmedi. Ancak bankalar tarafından emeklilere uygun faiz oranları ile kredi veren bankalar bulunmaktadır. Emeklilere en az maliyetler ile kredi kullandıran, faiz oranı olarak da en uygun bankalardan kredi alarak geriye ödeyeceğiniz tutarlarda kolaylık sağlayabilir, pek çok çeşitli avantajdan yararlanabilirsiniz.

PTT Emekliye Faizsiz Kredi Veriyor mu?

PTT tarafından emeklilere verilen bir takım krediler bulunmaktadır. Özellikle PTT anlaşmalı olduğu bankalar aracılığı ile emeklilere uygun faiz oranları ile kredi vermektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta kredi almak için banka şubelerine değil PTT’ ye giderek başvuru yapmak ve emekli maaşlarını PTT şubelerinden almak gerekmektedir. Emeklilere verilecek olan krediler için genelde yaş konusu gündemde olmaktadır. Postana tarafından 80 yaşına kadar emeklilere kredi verilmektedir. Bazı bankalar için bu yaş sınırları 70 ya da 75 olurken en uzun yaş haddi postanede bulunmaktadır.

 • Aktifbank,
 • Vakıfbank,
 • Türk Ekonomi Bankası,
 • İNG Bank,
 • Şekerbank,
 • Fibabanka,
 • Vakıfbank,
 • Denizbank,

Bu bankalar tarafından güncel olan verilen bir faizsiz kredi bulunmamaktadır. 

Maaşınız PTT’den, Krediniz Vakıf’tan!

Emekli maaşlarını postaneden alanlar için başlatılan kredi kampanyası dahilinde emeklilere cazip faiz oranları ile kredi verilmektedir. Kredi başvurusu yapmak için PTT şubelerinde bulunan başvuru formunun doldurulması yeterli olmaktadır.

Kredinin özellikleri: 

 • Kredi üst limiti 20 bin TL olarak belirlenmiştir.
 • 36 aya varan vadeler ile kredinizi kullanabilirsiniz.
 • Uygun faiz oranları ile PTT şubelerinden kredinizi alabilirsiniz.
 • 80 yaşına kadar olan müşteriler kredi alabilir.

Örneğin 78 yaşındaki bir müşteri 2 yıl vadeli olarak kredi alabilir. Yaş hususu vadelerin belirlenmesinde etkili olmaktadır. Vakıfbank emekli yaş sınırı 75’in üzerine kadar çıkmaktadır. Bankaya müracaat ederek kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Aktifbank Emekliye Özel PTT Kredisi Veriyor mu?

Maaşını PTT şubeleri aracılığı ile alan SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı emeklilerine yönelik olarak verilerin kredinin üst limiti 60 bin TL olarak belirlenmiştir. PTT şubelerine giderek kredi başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz. Üstelik kefil talebinde bulunulmamaktadır. Kredinin faiz oranı yüzde 2,69 olarak belirlenmiştir. Kredi tahsis ücretli olarak ise banka tarafından 50 TL talep edilmektedir. Maaşını PTT’den alanlar banka tarafından verilen bu kredilere başvuru yapabilirler.

Aşağıdaki tablodan örnek kredi hesaplamalarını inceleyebilirsiniz. 36 ay vadeli ile 10 bin TL’den 36 bin TL’ ye kadar aylık taksit tutarları tabloda gösterilmektedir. Kredi faiz oranı %2,49’dur.

Kredi TutarıKredi Faiz OranıAylık Taksit Tutarı
10.000 TL%2,49457,22 TL
20.000 TL%2,49914,44 TL
30.000 TL%2,491.371,65 TL
40.000 TL%2,491.828,87 TL
50.000 TL%2,492.286,09 TL
60.000 TL%2,493.538,27 TL
Emeklilere Özel Kredi

Emekliye tarım ve hayvan kredisi de verilmektedir. Bu kredilerden yararlanabilir ve emekliliğinizi tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile geçirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Emeklinin Artısı Kredi Paketi

Ziraat Bankası tarafından geliştirilen kredi paketi ile emeklilere uygun faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi ve konut kredisi sunulmaktadır. Ayrıca ihtiyaç kredisi vadelerinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından verilen karar neticesinde 60 aya çıkarılması ile emeklilere uygun geri ödeme koşulları da sunulmaktadır.

1- Emeklinin artısı konut kredisi 

 • 120 ay vadeli olarak kredinizi kullanabilirsiniz.
 • Kredi üst limit alacağınız konutun ekspertiz değerinin %80′ i kadar olabilmektedir.
 • Güncel faiz oranı %1,50-1,65 olmaktadır.
 • Alacağınız konuta ipotek yapılmaktadır.
 • Ayrıca kredi çeken şahsa hayat sigortası yapılmaktadır.
 • Konut ve deprem sigortası yapılması da zorunlu olmaktadır.
 • Banka gerekli gördüğü durumlarda müşterilerinden kefil ya da ek teminat talebinde bulunabilmektedir.

2- Emeklinin artısı bireysel tüketici kredisi 

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranları en düşük olan bankalar arasında yer almaktadır. Geçtiğimiz günlerde faiz oranları da oldukça düşüş seyretti. İhtiyaçlarınızı karşılamak amacı ile kredinizi Ziraat Bankası şubelerine giderek alabilirsiniz.

Tüketici kredisi 36 ay vade ile 20.000 TL %1,55 faiz oranında kullanılıyorken emekliler için 40.000 TL faiz oranı %1,69 ile kullanılmaktadır.

Kredi başvurusu için gerekli belgeler

Ziraat Bankası şubelerine giderek bireysel tüketici kredisi almak için başvuru yapmanız durumunda sizden talep edilecek olan evraklar aşağıdaki gibidir;

 • T.C. kimlik belgesi
 • Gelir belgesi
 • İkametgah belgesi

gerekiyor. Banka gerekli gördüğü durumlarda müşterilerinden ek belge talep edebilmektedir. Bankadan çekilen kredilerin geri ödenmemesi halinde evinize haciz gelmektedir. Emekliye haciz uygulamasından etkilenir mi sorusuna cevap arıyor ancak bulamıyorsanız içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Halkbank Mutlu Emekli İhtiyaç Kredisi

Emeklilere kredi veren bankalardan bir tanesi de Halkbank olmaktadır. Banka tarafından emekli maaş müşterilerine 36 aya varan vadeler ile 50 bin TL üst limitli kredi verilmektedir. EMEKLİ T.C. kimlik numarası, gelir bilgisi ve çekmek istediğiniz kredi tutarını yazarak 3452‘ye gönderebilir ve kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Halkbank emekliye özel kredisinde 25.000 TL kredi kullanan emeklilere özel 36 ay vadeli %1.55 ve %1.60 faiz oranı ile kredi kullandırmaktadır. 100.000 TL kullanacak emeklilere özel ise 24 ay %1.69 ve %1.74 faiz oranı ile kredi imkanı sağlamaktadır.

Faiz oranları kredi tutarını ve tahsis ücreti alınıp alınmamasına göre değişiklik göstermektedir.

Şekerbank Emeklilere Özel İhtiyaç Kredisi

Emekli müşterilerine kredi imkanı sunan bankalardan bir tanesi de Şekerbank olmaktadır. 36 aya varan vadeler ile kredinizi çekebilirsiniz. Faiz oranları vadelere göre değişiklik göstermektedir.

 • 1.69 ’dan başlayan faiz oranıyla dosya masrafsız kredi fırsatı sunan banka;
 • Şekerbank Emeklilere özel promosyon emekli maaşını Şekerbank’a taşıyan müşterilerimiz 2.100 TL’ye varan nakit hediye kazanıyor.

Faiz oranlarından ve sunulan diğer avantajlardan yararlanmak için Şekerbank emekli maaş müşterisi olmanız gerekmektedir. Ayrıca banka tarafından 3 yıl boyunca maaş alacaklarını vaat edenlere 650 TL tutarında promosyon ödemesi yapılacaktır. Bunların yanı sıra 2 adet faturanıza otomatik ödeme talimatı vermeniz halinde banka tarafından 150 TL promosyon daha verilecektir. Böylece toplam promosyon tutarı 800 TL oluyor. Emeklilere sunulan ayrıcalıklar promosyon ödemeleri ile de sınırlı değildir.

 • Ücretsiz eft ve havale imkanı sunulmaktadır.
 • Müşterilere şubelerde işlem önceli hakkı tanınmaktadır.
 • Maaşını almaya gelemeyecek durumda olan müşterilerin maaşları ikametgah adreslerine götürebilmektedir.
 • Maaş hesaplarından hesap işletim ücreti talep edilmemektedir.
 • Ayrıca diğer bankalara ait ATM’lerden ücretsiz olarak maaş çekim işlemi yapabilirsiniz.
 • Bankada bulunan emekli destek hattını arayarak tüm sorunlarınıza çözümler arayabilirsiniz. (444 0 344) Detaylar.

İş Bankası Emeklilere Özel İhtiyaç Kredisi

Emeklilere bireysel tüketici kredisi imkanı sunan bankalardan bir tanesi de İş Bankası olmaktadır. Banka 36 aya varan vadeler ile aylık eşit taksitler halinde sunduğu ödeme planı ile müşterilerine kredi taksitlerini ödeyebilmeleri için pek çok avantaj sağlamaktadır.

NAKİT, T.C kimlik numarası, çekmek istediğiniz kredi tutarı ve gelir bilginizi aralarında boşluk bırakarak 4402‘ ye gönderebilirsiniz. Ayrıca internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden krediler > kredim hazır menüsü aracılığı ile sözleşmenizi kolayca imzalayabilirsiniz. SMS ile GSM operatörleri tarafından 1 SMS tutarında ücret kesilecektir.

Kredi Tutarı Faiz OranıVadeAylık Taksit Tutarı 
5.000 TL%1,9512 Ay482,73 TL
10.000 TL%1,9524 Ay549,29 TL
20.000 TL%1,9536 Ay828,14 TL
50.000 TL%1,9536 Ay2.070,34 TL
İş Bankası Emeklilere Özel İhtiyaç Kredisi

Diğer hesaplamaları buradan yapabilirsiniz.

Yukarıdaki tabloda örnek kredi hesaplamaları yapılmıştır. Faiz oranları vadelere göre değişiklik göstermektedir. 36 ay vadede faiz oranı %1,95 olurken çalışan bayanların yanı sıra ev hanımlarına da emeklilik hakkı tanınmıştır.

Emekliler düzenli gelire sahip olduklarından dolayı bankalar tarafından sevilen müşteriler arasında yer almaktadır. Ancak burada dikkat edilecek olan husus yaş olmaktadır. Emeklilerin yaşlarının çok yüksek olması durumunda bankalar kendilerine kredi vermek istemeyebilirler. Bu sebeple yapılması gereken tam teşekküllü hastanelerden akli dengelerinin yerinde olduğuna dair bir sağlık raporu almaları olacaktır.

Emeklilere verilecek olan kredilerin vadeleri yaş durumuna göre belirlendiğinden dolayı en yüksek yaşa kredi veren postane ve anlaşmalı bankalardan kredi alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.