Tarım Kredi

Emekliye Tarım ve Hayvan Kredisi 2022

Büyükbaş ya da küçükbaş hayvancılık yapmak istiyorum diyen emeklilerimize yönelik olarak verilen krediler bulunmaktadır. Ziraat Bankasının hayvan kredisi faiz oranları diğer bankaların kredilerine göre oldukça düşük olmakla beraber 2 yıl da geri ödemesizdir. Ziraat Bankası, Denizbank gibi bankalar tarafından tarım ve hayvancılık faaliyetleri için sunulan krediler bulunmaktadır. Çiftçi kredisi nasıl alınır diye merak edenler içeriğimizden detaylı bilgi alabilirler. Ayrıca faiz oranları üzerinden yaptığımız örnek hesaplamaları inceleyebilirsiniz.

Emekliye Tarım ve Hayvan Kredisi 2022

Emekliler, emeklilik dönemlerini rahat geçirebilmek amacı ile memleketlerine dönerek burada tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile uğraşmak isterler. Bunun için de finansmana ihtiyaç duyarlar. Ülkemizde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilerimize yönelik olarak verilen pek çok kredi, hibe ve destekleme ödemesi bulunmaktadır. Bakanlık desteklerini belirli tutarlarda verirken, krediler genel olarak Ziraat Bankası ortaklığı ile verilmektedir. Bakanlar Kurulu kararnameleri gereğinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren kararlar gereği çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize uzun vadelerde ve faiz indirimli krediler verilmektedir.

Emekliye Tarım ve Hayvan Kredisi
Emekliye Tarım ve Hayvan Kredisi

Kurulacak olan işletmelerin yatırım ve işletme dönemlerine ait ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile pek çok banka tarafından kredi verilmektedir. Bu bankalar arasında çiftçilerimize en uygun şartları sunan banka şüphesiz Ziraat Bankası olmaktadır. Ayrıca banka tarafından işletmelerin mali durumları dikkate alınarak 24 ay ödemesiz dönem de sunulmaktadır. Çiftçiler için verilen kredilerin vadeleri de oldukça uzundur. Maddi anlamda sıkıntı yaşanmaması adına ödeme vadeler hasat dönemine göre belirlenmektedir. Aylık ödemelerin yanı sıra 3 aylık, 6 aylık ve yıllık ödeme dönemleri de bulunmaktadır. Ziraat Bankası çiftçi kredisi ile tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösterenlere büyük destekler sağlamaktadır.

Emekli Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır?

Çiftçilerimiz işletmelerini kurmak ya da var olan işletmelerini büyütmek amacı ile kredi almak isterler. Bu krediler için başvurular banka şubelerine yapılmaktadır. Genel olarak çiftçilerimizden aranan şartlar arasında Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olmaları talep edilmektedir. Ayrıca gerekli evraklar ile birlikte başvuru yapmanız halinde banka hakkınızda bir tahkikat başlatacaktır. Konuyu emekliler açısından ele aldığımızdan dolayı emekliler düzenli gelire sahip olan kişiler olarak kabul edilirler ve bankalar tarafından kendilerine pek çok avantaj sunulmaktadır. Bu avantajlar arasında kendilerine sunulan uygun faiz oranları olduğundan söz etmek mümkün olacaktır. Emekliye en çok avantaj sağlayan banka kuşkusuz ki en düşük faizler ile kredi kullandıran bankadır. Henüz faizsiz kredi veren bir banka bulunmuyor. Ancak emekliye kolaylık ve avantaj sağlamak adına düşük faiz ile kredi kullandıran birçok banka vardır.

Bankalara giderek başvuru yapmanızın ardından hakkınızda başlatılan tahkikatta dikkat edilecek olan husus kredi notunuz olacaktır. bankadan almış olduğunuz bir kredi varsa bu ödemeleri aksatmışsanız ya da kredi kartı borcunuzun ödemesini yapamıyorsanız bu durumda kredi notunuz düşmüş demektir. Bankalar genel olarak 1300 ve üstündeki kredi notlarına kredi verirler. Ancak gelir, kefil ya da  teminat yöntemlerini kullanarak kredi çekmeniz mümkün olacaktır.

Ancak emeklilere bankalar genel olarak maaşlarının 22 katı tutarında kredi verildiği bilinmektedir. Daha evvel basında yer alan haberlere göre emeklilere maaşlarının 10 katı tutarında faizsiz kredi verileceği söylenmekteydi. Ancak konu ile ilgili herhangi bir düzenleme yapılmadı. Fakat bankalar tarafından verilen hayvancılık kredilerinin faiz oranları zaten oldukça düşük olmaktadır.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Veriyor mu?

Ziraat Bankası hayvansal üretim konularına da kredi vermektedir. Bu kredilerden yararlanmak için gerçek ya da tüzel kişi olmak yeterli olmaktadır.

 • Küçükbaş hayvancılık ve büyükbaş hayvancılık (besi, damızlık, süt)
 • Kanatlı yetiştiriciliği (ördek, tavuk, hindi, bıldırcın gibi)
 • Arıcılık gibi konularda faaliyet gösterecek olanlar bu kredilerden yararlanabilir.

Bu konularda üretim yapacak olanlara işletme ve yatırım dönemlerine ait olarak ayrı ayrı kredi verilmektedir. Yem, ilaç, kira gibi işletme giderleri ile hayvan alımları için işletme kredisi, hayvan barınağı yapımı, güneş enerjisi sistemlerinin kurulumu gibi konularda çiftçilerimize yatırım kredileri verilmektedir.

Verilen hayvancılık kredilerinin faiz oranları yıllık %6 civarlarında olmaktadır. Emeklilere bu anlamda verilecek olan kredi limiti maaşlarının 22 katı olacağından dolayı emekliler Ziraat Bankası’ndan aşağıdaki limitlerde kredi alabilirler;

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi
Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi
 • 1.000 TL emekli maaşı alanlar 22 bin TL
 • 1.500 TL emekli maaşı alanlar 33 bin TL
 • 2.000 TL emekli maaşı alanlar 44 bin TL
 • 2.500 TL emekli maaşı alanlar 55 bin TL
 • 3.000 TL emekli maaşı alanlar 66 bin TL
 • 3.500 TL emekli maaşı alanlar 77 bin TL
 • 4.000 TL emekli maaşı alanlar 88 bin TL kredi alabilecektir.

Bunların yanı sıra banka tarafından verilen tarım ve hayvancılık kredileri 2 YIL GERİ ÖDEMESİZ ve 7 yıl vadeli olmaktadır. 2 yıl geri ödemesiz dönemden yararlanabilmeleri için çiftçilerimizin mali durumlarında bir problem olması gerekmektedir. Ancak herhangi bir sıkıntı yoksa 7 yıl vadeler ve belirlenen ödeme dönemlerine göre kredi borçlarını ödemeleri gerekmektedir.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Hesaplaması

Yıllık %17,04 faiz oranı aylık %1,41 ‘e tekabül etmektedir. Aşağıdaki tablodan aylık taksit tutarlarını inceleyebilir ve kredi çekebilirsiniz.

Kredi tutarı VadeAylık taksit tutarı
10 bin TL60 ay248,10 TL
10 bin TL84 ay203,90 TL
20 bin TL60 ay496,19 TL
20 bin TL84 ay407,79 TL
30 bin TL60 ay744,29 TL
30 bin TL84 ay611,69 TL
40 bin TL60 ay992,38 TL
40 bin TL84 ay815,58 TL
50 bin TL60 ay1240,48 TL
50 bin TL84 ay1019,48 TL
60 bin TL60 ay1.488,57 TL
60 bin TL84 ay1.223,38 TL
70 bin TL60 ay1.736,67 TL
70 bin TL84 ay1.427,27 TL
80 bin TL60 ay1.984,77 TL
80 bin TL84 ay1.631,17 TL
90 bin TL60 ay2.232,86 TL
90 bin TL84 ay1.835,06 TL
100 bin TL60 ay2.480.96 TL
100 bin TL84 ay2.038,96 TL

Ziraat Bankası Tarım Kredisi

Tarım kredisi alınabilecek bankalardan bir tanesi de Ziraat Bankası olmaktadır. Bitkisel üretimden, tarımsal alet alımlarına kadar banka tarafından pek çok kredi verilmektedir. Traktör ve diğer tarım aletlerinin alınması amacı ile mekanizasyon kredileri, traktör dışında maliyeti 25 bin TL. ye kadar olan tarımsal ekipman alımları için küçük ekipman kredisi, damlama sulama, basınçlı sulama gibi sulama sistemleri için modern basınçlı sulama kredileri verilmektedir.

Bunların yanı sıra işletme giderlerini oluşturan mazot, yem, tohumluk, tarımsal ilaç alımlarında da bitkisel üretim kredileri verilmektedir. Tahıl, yumrulu bitki, yem bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler gibi konularda üretim yapacak olanlar verilen bu kredilerden yararlanabilir. Bunların yanı sıra arazi alımlarına yönelik, iyi tarım uygulamaları, hasat ve pazarlama gibi konularda verilen krediler de bulunmaktadır. Banka tarafından tarımsal konularda verilen kredilerin faiz oranları da hayvancılık kredileri ile aynı olmaktadır.

Ziraat Bankası Tarım Kredisi
Ziraat Bankası Tarım Kredisi

2020 yılında Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri arasında imzalanan protokol gereği çiftçilerimize düşük faiz oranları ile yatırım ve işletme kredileri verilmektedir. Bitkisel üretim ve hayvan yetiştiriciliği kredilerinden yararlanmak için şartları sağlamanız gerekmektedir. 2015 sayılı kararnameyi inceleyebilir, konular ve şartlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Özellikle 100 bin TL’ ye kadar olan kredilerin faizsiz olduğu bilinmektedir. Bu kredilerden yararlanabilir ve işletmenizi kurabilirsiniz. Tarım Kredi Kooperatiflerince verilen kredilerden ve diğer fırsatlardan yararlanmak için üye olmak gereklidir.

Denizbank Hayvancılık Kredisi

Geliştirdiği Tarım Bankacılığı sistemi ile çiftçilerimize destek olan bankalardan bir tanesi de Denizbank’tır. Denizbank tarafından verilen kredi konuları aşağıdaki gibidir;

 • Traktör ekipman kredisi : 2. el ve 0 km traktör alımlarına yönelik olarak verilen 60 ay vadeli kredilerdir.
 • Arazi alım kredisi : Arazinin ekspertiz değerinin %50’sine kadar 60 ay vadeli olarak verilen kredilerdir.
 • Sera yapımı ve modernizasyon kredisi : 60 aya varan vadeler ile seranın proforma fatura değerinin %75′ i oranında verilen kredileri ifade etmektedir.
 • Meyve tesis kredisi : İlaç, meyve fidesi gibi alımlara yönelik olarak banka tarafından verilen 60 ay vadeli kredileri ifade etmektedir.
 • Hayvan kredisi : Besi ve süt hayvancılığı ile hayvansal ekipmanların alımları için verilen kredileri ifade etmektedir.
 • Sulama kredisi : Damla ve yağmurlama sulama sistemleri için verilen 60 ay vadeli kredilerdir.
 • İyi tarım uygulamaları kredisi : Doğaya zarar vermeden tarımsal üretim yapılması amacı ile 60 aya varan vadeler ile verilen kredileri ifade etmektedir.

SMS ile Denizbank Tarım Kredisi

Hayvancılı kredilerinin yanı sıra banka tarafından verilen bir de tarım kredisi bulunmaktadır. Bu kredinin başvuruları sms aracılığı ile yapılabilmektedir. 3 yıl (36 ay) vadeli ve hasat ödemeli olarak kredinizi kullanabilirsiniz. Kredi üst limiti 50 bin TL olarak belirlenmiştir. Ayrıntılar.

SMS ile başvuru : T.C. kimlik numarası boşluk Tarım yazarak 3280‘ e kısa mesaj göndererek başvuru yapabilirsiniz. Başvuru cevabı banka tarafından gönderilmektedir. Cevap olumlu ise 90 gün içerisinde T.C. kimlik belgeniz ile banka şubelerine giderek başvuru yapabilirsiniz. Banka tarafından verilecek kredi için sizden kefil ya da teminat talep edilmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Ziraat Bankası ve Denizbank dışında Türk Ekonomi Bankası, Şekerbank, QNB Finansbank, Türkiye İş Bankası, Fibabanka, Yapı Kredi, Garanti Bankası gibi bankalar tarafından da tarım ve hayvancılık konularında kredi verilmektedir. Banka şubelerine giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.