Tarım Kredi

Eskişehir Maddi Yardım Yapan Kurumlar Belediye Destekleri

Ülkemizin her noktasında olduğu gibi Eskişehir’de de yardıma ihtiyacı olan çok fazla aile bulunmaktadır. Bu ailelerin ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile belediyeler ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları faaliyet  göstermektedir. Belediyelerin ve vakfın yanı sıra maddi yardım yapan zenginler ve sanatçılar bu bulunmaktadır.  Bu para yardımı yapan kişiler maddi anlamda yetersiz olan ailelere ulaşmaya çalışmaktadır. İhtiyacı olanlara yardım yapan dernekler de bulunmaktadır. Bunların yanı sıra yoksulları tespit eden ve onlara para yardımı yapan dernekler de vardır. İçeriğimizde Eskişehir maddi yardım ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz. 

Eskişehir Maddi Yardım Yapan Kurumlar Belediye Destekleri

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi salgına kayıtsız kalmamak adına gerekli önlemlere ilave vatandaşlarına maddi destek sağlanıyorç

Eskişehir Sosyal Yardım Desteği

İhtiyaç Sahibi Vatandaşlara Sosyal Yardım Paketi Evlerinde Yapılıyor.

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı” çerçevesinde, PTT aracılığıyla Eskişehir’de dağıtılacak 1.000 TL’lik sosyal yardımlar ihtiyaç sahibi vatandaşlara PTT evde ödeme sistemi ve ilgili personeller tarafından kendilerine ikametlerinde teslim edilecektir.

Eskişehir Sosyal Yardım Desteği

İŞKUR, Salgın Sebebiyle İşveren ve İşçiye Ücret Desteği Sağlayacak


Türkiye İş Kurumu tarafından Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkede tesirini gösteren Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının ülkemizde yayılmasını önlemek amacıyla geçici süre ile kapatılan işyerleri “Dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebep” nedeniyle Kısa Çalışma Ödeneği Uygulaması kapsamına alınmıştır.

Eskişehir’de Koronavirüsten olumsuz etkilendiği gerekçesiyle Kısa Çalışma Ödeneği talep eden işverenlerimiz aşağıdaki belgeleriyle İŞKUR İl Müdürlüğü’nün Kısa Çalışma Ödeneği  Elektronik Posta adresi olan kisacalisma.eskisehir@iskur.gov.tr adresine göndermek suretiyle Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasına başvuru yapabilirler.

Vefa Sosyal Destek İletişim Merkezi İstekleri Anında Yerine Getiriyor


Coronavirüs covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler bağlamında gerçekleşen, Eskişehir Valiliği koordinasyonu ile 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlara temel ihtiyaçları için 112, 155 ve 156 numaralı iletişim hatları üzerinden talepleri karşılanacaktır.


65 Yaş ve Üstü İle Kronik Rahatsızlığı Bulunan Vatandaşlara Maaşları Evde Ödenecek


Eskişehir Valiliği tarafından 80 yaş ve üzeri için PTT tarafından uygulanan konutta maaş teslim uygulamasının sokağa çıkması yasaklanan 65 yaş ve üzeri ile birlikte kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlara da uygulanacaktır.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Konuk Evi’ni Sağlık Personellerine Tahsis Etti


Coronavirüsün Mart ayı başından bu yana meydana getirdiği tahribat neticesinde alınan önlemler ile beraber Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sağlık çalışanları hususunda devlet ve özel hastanelerdeki sağlık çalışanlarına toplu taşımayı ücretsiz hale getirilmesinin ardından konuk evini de sağlık çalışanları için tahsis etti.

Evde Spor Zamanı


Büyükşehir Belediyesi, salgın hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla birçok önlem alırken vatandaşların evde rahat vakit geçirmelerini sağlamak maksadıyla birçok kapsamda çeşitli adımlara atan Eskişehir Belediyesi, tiyatro oyunları ve konserlerin dijital ortama taşınması ve çocuklar için yarışmaların ardından “Evde Spor Zamanı” aktivitesini vatandaşlarına duyurdu.

Eskişehir Ücretsiz Maske Dağıtımı


Yeni tip coronavirüs salgını kapsamında toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu getiren Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, pazarlarda, tramvaylarda ve bilet gişelerinde vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımı uygulamasına başladı. Tramvaylarda özel güvenlik personelleri tarafından maske dağıtılıyor. Aynı zamanda araçlara maskesiz yolcu alınmayacağını belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bu süreçte vatandaşların evde kalmalarının hem kendi sağlıkları hem de toplum sağlığı açısından önemli olduğunun bir kez daha altını çizdiler.

Eskişehir Belediyesi Diğer Yardımları

Şehirlerimizde var olan belediyelerimiz tarafından vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına merhem olunmaya çalışılmaktadır. Belediyeler bünyelerinde bulunan birimler tarafından ayni ve nakdi yardımlar yapmaktadır. Beyaz masa ya da Sosyal Hizmetler Müdürlükleri vasıtası ile vatandaşlarımıza yardım eden belediyeler müracaatları kabul ettiği gibi yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımızı tespit ederek de birebir yardım yapmaktadır. Bu belediyelerden bir tanesi de şüphesiz Eskişehir Belediyesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Belediye Sosyal Yardım Hizmetleri Şube Müdürlüğü Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan yardımlar neticesinde vatandaşlarımızın her türlü ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile destek verilmektedir. Belediye, 5393 sayılı kanuna dayanarak maddi yardımlarını yapmaktadır. 

Eskişehir Belediyesi Yardımları 
Eskişehir Belediyesi Yardımları

Ayrıca Sosyal Yardım Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından yapılacak yardımlar için aşağıdaki şartları taşımak gerekmektedir ;

 • Belediye mücavir alan sınırları dahilinde ikamet etmek
 • Düşük gelirli olmak 
 • Geliri olmamak ve sosyal güvenceli olarak herhangi bir işte çalışmamak olarak sayılabilir. 

Bu şartları taşıyan vatandaşlarımız giderek başvurularını yapabilir. Yapılan bu yardımlar sadece gıda konularında olmamakla birlikte, eğitim, sağlık gibi konularda da olabilmektedir. Şu müdürlüğüne başvurular şahsen kabul edilmektedir. Gerekli evrakların teslimi ile  birlikte vatandaşlarımıza ilgili birimler tarafından yapılacak incelemeler sonrası yardım hakkı almaya uygun olarak kabul edilen vatandaşlarımıza destek verilmektedir.

Vatandaşlarımızın bu destekten yararlanabilmeleri için her yıl başvurularını yenilemeleri gerekmektedir. Örneğin bir önceki yıl gıda yardımı alan bir vatandaşımız yine aynı konuda yardım almak istiyorsa bu durumda yapacağı şey şüphesiz belediyeye giderek başvurusunu yenilemek olacaktır. Yapılan ayni yardımların yanı sıra okul öncesi eğitimi gören çocukların da ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile belediye tarafından yardım verilmektedir. Bu anlamda devlet tarafından verilen eğitim yardımlarına başvuru da yapabilirsiniz.

Eskişehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye tarafından vatandaşlarımıza aşağıdaki konularda yardım desteği verilmektedir.

 • Yeni ya da İkinci el eşya
 • Gıda yardımları
 • Yakacak yardımları
 • Ev eşyası yardımları
 • Kırtasiye  ve okul malzemesi yardımları
 • Sosyal etkinliklere destek verilmesi
 • Evsiz vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçlarının giderilmesi
 • Kış aylarında giyecek yardımları (giysi destek mağazası)

Bu yardımların bir kısmı belediye tarafından verilirken bir kısmı da vatandaşlarımıza hayırsever kişiler tarafından sunulmaktadır. Bunların yanı sıra belediyelere bağlı olarak faaliyet gösteren birimler tarafından es çocuk evi ve giysi destek mağazası oluşturulmuştur.

Gıda yardımları belediye tarafından özellikle ramazan ve kurban bayramlarında yapılan yardımlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yakacak yardımları da ailelere kış aylarında yakacak ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile verilen yardımları ifade etmektedir. Belediyeler tarafından evsiz vatandaşlarımıza sunulan imkanlar da bulunmaktadır. Özellikle ailelerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile kendilerine verilen çok fazla yardım bulunmaktadır.

Bu yardımların çoğunun ayni olarak verildiğini söylemek doğru olacaktır. Belediyeler tarafından aylık düzenli olarak verilen nakdi yardımlar, vatandaşlarımızı tembelliğe ittiği düşüncesi ile ortadan kaldırılmıştır.

Eskişehir Belediyesi Sosyal Yardım Birimi

Belediye tarafından verilen yardımlara başvuru yapabilmek için vatandaşlarımızın birebir müracaatları esas alınmaktadır. Aşağıdaki iletişim adresleri vasıtası ile belediyeye giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Yardım Birimi

Adres: Arifiye Mahallesi İkieylül Caddesi Numara: 53 Odunpazarı Eskişehir

Telefon: 0222 211 55 00

Ayrıca belediye tarafından kurulan giysi destek mağazası aracılığı ile de yeni kıyafet temini sağlanabilir.

Giysi Destek Mağazası:

Adres: Dikilitaş Mahallesi Sıcaksular Sokak Numara: 5 Odunpazarı/Eskişehir

Telefon : 0222 232 11 11

Bir de belediye tarafından kurulan çocuk evi bulunmaktadır. Çocuk evi iletişim bilgileri aşağıdaki yer almaktadır.

Telefon: 0222 237 26 62 numarasından ulaşabilirsiniz.

Eskişehir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Belediye tarafından verilen desteklerin yanı sıra Eskişehir’de vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile faaliyet gösteren bir de vakıf bulunmaktadır. Öncelikle bu desteklerden yararlanmak için vatandaşlarımızın illerde valilik binalarında, ilçelerde ise kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na gitmeleri gerekmektedir. Yapılan başvuru neticesinde vakıf bünyesinde bulunan mütevelli heyet tarafından başvurular kabul edilmektedir. Vakfın karar organı işte bu mütevelli heyet olmaktadır.

Vakıf tarafından vatandaşlarımıza verilen çeşitli hizmetler olduğundan söz etmek gerekiyor. Bu hizmetlerin tutarları ve detayları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Vakıf tarafından verilen hizmetler aşağıdaki gibidir.

Tek seferlik yardımlar: Vakıf tarafından yapılan yardımlardan bir diğeri de şüphesiz muhtaç durumda olan vatandaşlarımıza yönelik olarak verilen yardımlardır. Özellikle afete uğramış olan bölgelerde bulunan vatandaşlarımıza yönelik olarak verilen destekler tek seferlik olmakla birlikte yok yardımı şeklinde de olabilmektedir.

Eskişehir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
Eskişehir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Sosyal konut projesi: Sosyal konut projesi dahilinde yapılan konuların mülkiyeti belediyenin elinde yer almaktadır. Vakıf tarafından 928 adet konut ve 1 adet de sosyal tesis oluşturulmuştur. Aşağısöğütönü ilçesinde bulunan proje dahilinde ihtiyacı olan vatandaşlarımıza konut verilecektir.

Bağışlar ile yapılan yardımlar: Vakıf tarafından verilen yardımların yanı sıra hayırsever vatandaşlarımız da bu projeler ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek olmaya devam etmektedir. Hayırseverler vatandaşlarımıza ulaşmak için vakıfları tercih edebilir.

Hastalar ve yakınları için konukevi projesi: Vakıf tarafından yapılan projelerden bir tanesi de konut evidir. Barınma ihtiyacının karşılanması ile oluşturulan bu proje gayet yararlı olmaktadır.

Eskişehir SYDV Adres: Arifiye Mahallesi Postane Sokak Numara:16 Odunpazarı Eskişehir

Telefon: 0222 231 66 13

Eskişehir’de Para Yardımı Yapan Hayırseverler Var mı?

Ekonomik durumu yetersiz olan ailelere maddi yardım yapmak isteyen pek çok hayırsever bulunmaktadır. Bu hayırseverler, vatandaşlarımıza nasıl ulaşacaklarını düşünmektedir. Vatandaşlarımıza ulaşmanızı sağlayan ilk yöntem vakıflar olacaktır. Hayırseverler tarafından yapılan yardımlar başlığı altında verilen yardımlardan yararlanmak için verilen hesap numarasına yardım yapmak istediğiniz tutarı gönderebilirsiniz.

Göndereceğiniz yardım tutarı vakıflar tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılacaktır. Bağışlar T.C. Vakıflar Bankası Eskişehir Şubesi aracılığı ile yapılmaktadır. Hesap numarası: TR 970001500158007263875982 olmaktadır. Hesap numarası üzerinden yardım tutarlarını göndererek çok sayıda vatandaşımıza yardımcı olabilirsiniz. Para yardımı yapan futbolculara da ulaşabilir ve kendilerinden yardım talep edebilirsiniz.

Eskişehir İlçe Vakıfları Tarafından Yapılan Yardımlar

İl merkezinde bulunan vakıfların yanı sıra ilçe merkezinde de vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile faaliyet  gösteren vakıflar bulunmaktadır. Bu vakıflar şahsen başvuru yapılması durumunda vatandaşlarımıza yardım etmektedir. Yardım konuları arasında sağlık yardımları, eğitim yardımları, gıda yardımları, yakacak yardımları ve barınma yardımları yer almaktadır. Bu yardımlar ayni ve nakdi olarak vatandaşlarımıza kullandırılmaktadır.

Ayrıca vakıflar tarafından genel sağlık sigortası kapsamında gelir testi için başvuru işlemleri de yapılabilmektedir. Bunların yanı sıra uyum yardımları adı verilen yardımlar için de başvuru yapılabilmektedir. Yaşlıların ve engellilerin aylıkları, öksüz ve yetim aylıkları, muhtaç asker aylığı, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik olarak yapılan yardımlar için de başvurular vakıflar aracılığı ile kabul edilmektedir.

Diğer Yardım Konuları

Eşi vefat etmiş yardımı : Başvuruları il ve ilçelerde bulunan vakıflar tarafından yapılmaktadır. Verilen yardım iki ayda bir 650 TL olmak üzere yani aylık 375 TL olarak verilmektedir. Ödemeler kadınların PTT hesaplarına yapılmaktadır. Daha sonra ATM’ler üzerinden paralarınızı çekebilirsiniz. Başvuru esnasında talep edilen belgeler arasında sadece T.C. kimlik belgesi bulunmaktadır. Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik olarak verilen bu yardımlardan yararlanmak isteyenler ikametgahlarının bulunduğu il ve ilçeye giderek başvurularını yapabilir.

Muhtaç asker ailelerine : Bakanlık tarafından askerlik vazifesini yapmakta olan er ve erbaş ailelerine verilen yardımlardır. Bu yardımlardan ilk olarak askerlik vazifesini yapan kişinin annesi, evli ise de eşi yararlandırılır. Annesi sağ değilse, başvuruyu babası da yapabilir.

Diğer yardım konuları ile ilgili bilgiyi sitemizden alabilirsiniz. Ayrıca yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmek isteyen pek çok vatandaşımız bulunmaktadır. Hayırseverler yardıma ihtiyacı olan ailelere nasıl yardım edeceklerini merak etmektedir. Sizlere tavsiyemiz muhtarlıklara giderek kişilerin iletişim bilgilerine buradan ulaşmanız ve  bizzat yardım yapmanız olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Selin dedi ki:

  Eskişehir de yaşıyorum uzun süre dir işsizim eşimden ayrıldım ve 13 yaşında bir kızım var benimle birlikte kalıyor SED desteği ile geçiniyoruz.gecinmek denirse, önceleri çalışıp kizimada kendimede bakıyordum fakat dizimde oluşan kist problemi dolayısıyla çalışamıyorum. Maddi desteğe ihtiyacım var lütfen yardım edin.bir kadın ve bir anne olarak çok yorgunum artık

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.