Tarım Kredi

Traktör Hibesi 2022 Yıllarında Verilecek mi? (Devlet Destekli)

Tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçilere özel devlet destekli hibe ve krediler veriliyor. Tarım işçiliği için gerekli olan traktör hibesinden faydalanmak için belli başlı bazı koşullar bulunmaktadır. Hibe desteklerinin yanı sıra faizsiz traktör kredisi de verilmektedir. İçeriğimiz de sizler için 2022 yılında traktör alımları için devlet destekli hibe verilip verilmeyeceği, traktör hibe desteği sorgulaması ve diğer tarım makinelerine verilen hibe desteği hakkında bilgiler vereceğiz. Detaylara içeriğin devamından ulaşabilirsiniz. 

Traktör Hibesi 2022 Yıllarında Verilecek mi? (Devlet Destekli)

Traktör Hibesi 2022 Yıllarında Verilecek mi? merak ediliyor. 2022 yılında traktör alacak olanlara devlet destekli olarak hibe desteği verilmemektedir. Devlet esnaf olmak isteyenlere işyeri açmak için hibe desteği, çiftçi olmak isteyenlere de tarım ve hayvancılık faaliyetlerini gerçekleştirmeleri adına traktör hibesi, hayvan alımları ve işletme kurulumları vb. durumlar için hibe programları uygulaması yapıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvansal üretim ve bitkisel üretime destek sağlanıyor. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından da IPARD programları dahlinde yine tarım ve hayvancılığa destek sağlanıyor. TKDK kapsamına giren illerde yaşayan vatandaşlara devlet tarafından hibe teşvikli tarım aleti ya da traktör alımlarında hibe desteği sağlanmıştır.

Traktör desteği ile pek çok çiftçi tarım faaliyetlerini en iyi şekilde devam ettirebilmektedir. İşletmelerin çalışmalarını daha verimli bir şekilde devam ettirmesi için gerekli olan finansal desteğin devlet tarafından sağlanması ile çiftçiler bir nebze olsun rahat bir nefes almaktalar. Yalnızca traktör hibesi değil büyükbaş, küçükbaş, arıcılık, ipek böceği gibi pek çok alana Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından destek sağlanıyor. Desteklerin tümünü incelemek için Hayvan Kredisi kategorisine göz atabilirsiniz.

2022 Yılında Traktör Hibe Desteği Veriliyor mu?

Devlet tarafından pek çok alanda vatandaşa yardım etmek amacı ile finansman desteği sağlandığından bahsetmiştik. Hibe desteği ile traktör almak isteyenler 2022 yılında hangi devlet kurumlarının destek verdiğini araştırmaya başladı. Devletin çiftçilere bu denli hibe, faizsiz ve düşük faizli kredi vermesindeki amaç yerli üretimi hızlandırmak, güçlendirmek ve çiftçilerin kalkınmasını sağlamaktır. Devlet tarafından hibe desteklerinin yanı sıra bankalar nezdinden devlet destekli olarak faizsiz veya düşük faizli kredi imkanları da sağlanmaktadır.

Geçmiş dönemlerde traktör Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından traktör alacak olan çiftçilere özel %50 hibe desteği sağlanmıştır. Bu kurumdan traktör desteği alacak olanların bir proje örneği ile başvuru yapması gerekli idi. Aynı zamanda TKDK tarafından desteklenmiş olan illerde ikamet ediliyor olması da şartların arasında bulunur iken kişilerin IPARD programları ilan çağrıları dahilinde başvuru yapmaları gerekliydi. Traktör alımı yapacak olan çiftçiler %50 hibe desteğini yalnızca devlet destekli traktör markalarını aldıkları zaman kullanabilmişlerdir. Ancak 2022 yılı için tekrar destek çağrısı yayımlanmadı.

TKDK Traktör Desteği

TKDK tarafından geçtiğimiz birçok yılda IPARD programları dahilinde traktör almak isteyen çiftçilere %50 ve %60 oranlarında hibe desteği sağlanmıştır. Bir önceki başlığımızda da belirttiğimiz üzere bu kurum tarafından verilen destekler için destek kapsamına giren illerde ikamet ediyor olmak gereklidir. Desteklenen iller linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bir projenin hazırlanması ve bu şekilde başvuru gerçekleştirilmesi gerekmekte idi. Hibeden faydalanacak olan kişilerin 82 KW gücünde devlet destekli olan traktör markalarından birini seçmeleri şartı koyuldu ve birçok kişi %50 traktör hibesi desteğinden yararlandı.

Çiftçilere verilen hibelerin sağlanması için ekonomik durumları göz önünde bulunduruluyor. TKDK, IPARD programları dahilinde verilen destekler 2022 yılında da tüm hızıyla devam ediyor. Şu an gündemde IPARD 11 çağrı ilanı bulunuyor. Ancak bu programın içerisinde maalesef ki traktör hibesine yer verilmiyor. Bu nedenle maalesef devlet tarafından traktör alacak olanlara hibe desteği sağlanmaması sebebi ile geriye bir tek bankalar kalıyor.

Hibe Desteği Verilen Tarım Makineleri

Devlet traktör alımları için hibe desteği sağlamasa da tarım makinelerinin bazıları için belli başlı bazı programlar dahilinde hibe desteği sağlamaktadır. Hibe desteklerinin yanı sıra Ziraat Bankası ve diğer pek çok banka tarafından makine, alet ve ekipman alımları için faizsiz ve düşük faizli olarak kredi sağlanmaktadır. Tarım makinelerine verilen devlet destekli hibeler ve oranları aşağıdaki gibidir;

DAP, GAP, DOKAP, KOP Destekleri: Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen projede inşaat projeleri, çadır alımı ve makine alet ve ekipman alımları için yapılan yatırım tutarının %50 oranında hibe desteği sağlanacaktır. DAP, GAP, DOKAP, KOP kapsamında 81 ilde hayvancılık yatırımları için hibe desteği verilecektir.

Faizsiz Traktör Kredisi

Şu an için faizsiz traktör kredisi veren banka bulunmamaktadır. Ancak bankalar tarafından traktör alımları için geçerli düşük faizli traktör kredisi kampanyaları uygulanmaktadır. Çiftçiler faaliyetlerini en iyi şekilde gerçekleştirsin diye en uygun krediyi Ziraat Bankası vermektedir. Banka en uygun faiz oranları ve vadeleri çiftçiler için sağlamaktadır. Genel olarak devlet destekli olarak kredi kullandıran banka traktör kredisinin yanı sıra düşük faizler ile tarımsal alet ve mekanizasyon alımlarına kredi imkanı sağlamaktadır.

Ziraat Bankasının yanı sıra Denizbank, TEB, Halkbank, Vakıfbank gibi bankalar da 72 ay vade ile finansman desteğini çiftçilere vermektedir. Koç Finans‘da uygun faiz ve vade koşulları ile traktör kredisi vermektedir. Bankaların verdiği imkanları değerlendirerek traktörünüzü almak için hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Düşük Faizli Traktör Kredisi

Sıfır veya ikinci el traktör alacaklara Ziraat Bankası finansman desteği sağlıyor. Ancak sağladığı desteği yalnızca traktör kredisi başlığı altında değil tarımsal aletlerin tümü için kredi vermesi sebebi ile tek bir başlık altında toplamıştır. Banka çiftçilere devlet destekli olarak düşük faizler ile tarımsal kredi veriyor. Kredi kapsamında çim biçme, yem karıştırma, hasat makinesi, biçerdöver, silaj, süt sağma, balya gibi makineler için kredi desteği vermektedir. Ayrıca yemlik, süt soğutma tankı, pulluk gibi mekanizasyonların temin edilmesi için de kullanılabilecektir.

Banka tarafından traktör alımları için verilen kredi satış makbuzu ve proforma fatura gibi belgelerin üzerinde bulunan bedellerin %75’i oranına verilmektedir. Banka 2022 seneleri arasında TKK ile işbirliği içerisinde tarımsal işletmelere düşük faizli kredi imkanı sağlamaktadır. Çiftçilerin Ziraat Bankası traktör kredisinden faydalanmaları için bazı koşulları sağlıyor olmaları gereklidir. Bu koşullar 6 Nisan 2022 tarihli 5362 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış ve yayımlandığı tarihte yürürlüğe girmiştir.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi
Ziraat Bankası Traktör Kredisi
  • Krediye konu olacak şekilde ikinci el ya da sıfır traktör almaları,
  • Yatırım dönemine dahil olan krediden faydalanmaları,
  • İşletmenin şahsına ait olması ve ÇKS’de bulunan kaydın güncel olması,
  • İşletmede bitkisel veya hayvansal üretim gerçekleştiriliyor olması,
  • İkinci el traktör alımlarında traktör yaşının 8’in altında olması gibi koşullar aranmaktadır.

Kredi tutarı; 1 milyon TL olması halinde yatırım döneminde uygulanacak faiz oranı %25 olacaktır. Kredi tutarı; ise yatırım döneminde uygulanabilecek en yüksek indirim oranı tüm yurtiçinde üretilen makine alımı şartını taşıyanlar için %50 faiz uygulanacaktır.

Denizbank Traktör Kredisi

Denizbank Türk Traktör Finans Projesi kapsamında bayiden kredi kullandırıyor. Türk Traktör bayilerinden tahsis edilecek olan sıfır veya ikinci el New Holland ve Case markalı traktör alımlarında faiz oranı %1,39’dan başlamaktadır. Kredi müşterinin talebinde göre Denizbank şubelerinden ya da traktör bayilerinden kullanılabilmektedir. İşletmenizin ihtiyacı olan traktörü alarak uygun ödeme koşullarına da sahip olabilirsiniz.

Denizbank Traktör Kredisi 
Denizbank Traktör Kredisi

Kredi başvurusunda bulunmak için ÇKS belgesi ve çiftçilik belgesi ile başvuru yapılması gereklidir. Kampanya 60 ay vadeli olup TL hesabında uygulaması yapılmaktadır.  Detaylı bilgi için Denizbank şubelerini ziyaret edebilir gerekli evraklar ile başvuru yapabilirsiniz.

Traktör kredisi için en avantajlı iki banka şu an için Denizbank ve Ziraat Bankası’dır. Ancak bunların yanı sıra Halkbank ve Vakıfbank‘da traktör kredisi vermektedir. Traktör almayı düşünüyor iseniz bu bankalara da bir göz atabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.