Tarım Kredi

Vakıfbank Yurtdışı Para Havalesi Nasıl Yapılır?

Vakıfbank Yurtdışı Para Havalesi Nasıl Yapılır?

Yurt dışı para transferinin nasıl yapılacağını biliyor musunuz? Vakıfbank tarafından sadece banka şubeleri aracılığı ile değil internet bankacılığını kullanarak da yurt dışı para transferi yapabilirsiniz. Yurt dışından para transferi nasıl yapılır diye merak edenler içeriğimizden detaylı bilgi alabilir. Vakıfbank yurt dışı havale ücretleri belirlenmiştir. Bu ücretler dahilinde para transferi yapabilirsiniz. Vakıfbank tarafından belirlenen havale ücretleri dahilinde yine aynı bankadan olmak koşulu ile para transferi yapabilirsiniz. Ülke sınırları dahilinde para gönderme işlemi IBAN numarası aracılığı ile yapılmaktadır. Para transfer işlemleri  belirli saatler içerisinde yapılmaktadır. Yurt dışı para havalesi nasıl yapılır, inceleyelim.

Vakıfbank Para Transferi Nasıl Yapılır?

Para transfer işlemleri yurt içinde yapıldığı gibi yurt dışına da yapılabilmektedir. Yapılacak olan işlemleri bu anlamda ayırt etmek ve farklı açılardan eve almak gerekiyor. Para transfer işlemleri internet bankacılığı, mobil bankacılık, şubeler ve ATM’ler aracılığı ile rahatlıkla yapılabilir. Yurt içinde yapılacak olan para transfer işlemleri havale ve eft olarak isimlendirilmektedir. Havale, Vakıfbank hesabından yine Vakıfbank’ ta bulunan bir hesaba yapılacak olan para transfer işlemini ifade etmek için kullanılmaktadır. EFT’ de ise söz konusu iki farklı banka vardır. Bunlardan bir tanesi Vakıfbank’ tır.

Vakıfbank’tan yapılacak olan havale işlemlerinde herhangi bir saat olmazken, eft işlemleri için belirlenmiş olan saatler söz konusudur. Bu işlem saatleri içerisinde para transfer işleminin yapılması gerekmektedir. 0850 222 07 24 numarasını arayıp müşteri hizmetlerine bağlanarak bu işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca internet bankacılığına ya da mobil bankacılığa giriş yaptıktan sonra para transfer menüsünden para göndereceğiniz kişiye ait bilgileri girmelisiniz. Para gönderme işlemleri genel olarak IBAN numarası üzerinden yapılmaktadır. IBAN sorgulaması yapabilirsiniz.

Vakıfbank Havale Ücretleri

Vakıfbank hesaplarına yine Vakıfbank’ tan yapılacak olan para gönderme işlemlerinin havale ismini aldığından söz ettik. Mobil bankacılık, internet bankacılığı, ATM ya da çağrı merkezi üzerinden yapılacak olan transfer işlemleri için belirlenen bir işlem saati bulunmuyor. Hergün 7/24 havale işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca vereceğiniz düzenli havale talimatları ile sürekli olarak havale işlemi yapmaktan kurtulmuş olursunuz. Havale ücreti işlemin yapılacağı kanala göre değişiklik göstermektedir.

EFT ve havale saatleri ile ilgili bilgi alabilir ve bu saatler dahilinde işlem yapabilirsiniz.

1- Şubeden yapılacak olan havale işlemlerinden alınacak olan işlem ücretleri

Şubeden Havale Ücreti

2- İnternet / mobil bankacılık kullanılarak yapılacak havale işlemlerinden alınacak olan işlem ücretleri

İnternet / mobil bankacılık Havale Ücreti

3- ATM havale işlem ücreti

Vakıfbank ATM Havale Ücreti

4- Çağrı merkezi havale işlem ücreti

Vakıfbank Çağrı Merkezi Ücreti

Havale ücretleri yukarıdaki tablolarda gösterilmektedir. Farklı kanallardan yapacağınız işlemlerde sizden talep edilecek olan ücretler de farklılık göstermektedir.

Vakıfbank EFT Saatleri

Vakıfbank’ tan yapılacak olan eft işlemleri belirli bir işlem saati dahilinde yapılmaktadır. EFT işlemleri iş günleri için 08:30-16:44 saatleri arasında işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca düzenli EFT talimatı da verebilirsiniz. EFT İşlemleri yine pek çok kanaldan yapılmaktadır. Geç EFT işlemleri ise, iş günlerinde 16:45-17:15 saatleri arasında yapılmaktadır. Vakıf Şubeleri, ATM, mobil bankacılık, 0850 222 07 24 numaralı çağrı merkezi ve internet bankacılığı aracılığı ile yapabilirsiniz.

  • Şubeden yapılacak olan EFT ücreti: 70 TL
  • İnternet/mobil bankacılık  düzenli EFT: 3,5 TL
  • Giden EFT (200 bin TL üzeri): 6,75 TL

Diğer ücretlere ulaşmak için tıklayınız.

Belirlenen saatler dışında işlem yapmanız durumunda işleminiz bir sonraki gün gerçekleştirilecektir.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Yurt Dışı Para Transferi Nasıl Yapılır?

Vakıfbank’ tan yurt dışı para transferi için IBAN numarası kullanılmaktadır. Bu numara Uluslararası Banka Hesap Numarası’ nı ifade etmektedir. Para transferi yaparken hesap numaralarının karışmaması adına Avrupa Birliği tarafından verilen bir karar neticesinde oluşturulmuş olan bu standart dahilinde yurt dışı para transfer işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yurt dışında her ülkede banka bulunmaktadır. Bankacılık sistemleri farklı olduğundan dolayı hesap numaraları, bu numaraların haneleri de birbirinden farklı olacaktır. Numaraların yanlış girilmesi neticesinde para transferleri farklı hesaplara yapılabilmektedir.

Vakıfbank İnternet Bankacılığı Yurt Dışı Para Transferi
Vakıfbank İnternet Bankacılığı Yurt Dışı Para Transferi

Düzeltme işlemlerinin yapılabilmesi için de müşteriden ekstra masraflar talep edilmektedir. Bu numaraların kullanım amacı ortaya çıkacak olan problemlerin bertaraf edilmesi olmaktadır. İşlemlerin hatasız bir şekilde yapılmasına imkan tanıyan bu uygulamalar sayesinde yurt dışı para transfer işlemlerinizi hem doğru hem de güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Yurt dışına para transferi yapmak için kullanılan işlemin adı Swift‘ tir. Yurt dışında bulunan ve ülkemizde de yer alan bankalar bu sistemlere üyedir. Ülkemizde bulunan her bankanın swift kodları vardır ve yurt dışı para transfer işlemleri bu kodlar dahilinde yapılmaktadır. Ziraat Bankası yurt dışı para havalesi inceleyerek bankanın swift kodu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Swift İşlemi Nasıl Yapılır?

Vakıfbank’ tan yurt dışına para transferi yapmak isteyenlerin karşı tarafa ait bilgilerden bir kaçını bilmeleri gerekmektedir. Bu bilgiler aşağıdaki gibidir;

  1. Bankanın swift kodu
  2. Göndericiye ait bilgiler (adı, soyadı ve adresi)
  3. Para transferini alacak kişinin adı, soyadı, adresi ve telefonu
  4. Alıcıya ait IBAN numarası
Swift İşlemi Nasıl Yapılır
Swift İşlemi Nasıl Yapılır

Alıcıya ait IBAN numarasının bilinmemesi durumunda hesap numarası, hesabın bulunduğu şubenin simi ve şube kodu. Para alıcısının şayet hesap numarası bilinmiyor ise adresi açık bir şekilde belirtilmelidir. Adresin yanı sıra telefon numarası, T.C. kimlik numarası, baba adı ve doğum tarihi gibi bilgilere yer verilmelidir.

Vakıfbank Swift Kodu (BIC) : TVBATR2AXXX

Bu bilgilere sahip olmadan para transferi işleminin yapılması mümkün olmamaktadır. Havale bilgileri, alıcı bilgileri, alıcının IBAN ya da hesap numarası, bankanın swift kodu, alıcı bankanın kodu ve şube kodu gibi bilgiler bilinmeden bu işlem gerçekleştirilemez. IBAN numarasını internet bankacılığı, mobil bankacılık, çağrı hizmetleri vb. kanallardan kolayca öğrenebilirsiniz.

Yurt Dışı Para Gönderme Ücretleri

Vakıfbank’ tan yapacağınız yurt dışı para transfer işlemleri ücretleri olmaktadır. 2021 yılına ait swift ücretleri aşağıdaki gibidir:

Swift ÜcretleriMinimum TutarMaksimum TutarAzami TutarAzami Oran
Yurtdışı ve Yurtiçi Diğer Bankalardan İsme Gelen Döviz Havalesi ücreti40.00USD0.50%250.00USD0.50%
SWİFT Gönderilmesi işlem tutarı40.00USD0.50%250.00USD0.50%
Yurtdışı ve Yurtiçi Diğer Bankalardan Hesaba Gelen Döviz Havalesi ücreti25.00USD0.50%250.00USD0.50%

Yukarıdaki tabloda şubeler aracılığı ile yapılacak olan swift işlemlerine uygulanacak olan ücretler gösterilmektedir.

Mobil bankacılık yöntemini kullanarak yapılacak olan swift işleminin ücreti ise;

İşlem ücretiAsgari TutarAsgari OranAzami TutarAzami Oran
SWİFT Gönderilmesi7.50USD0.50%50.00USD0.50%

İnternet bankacılığı kullanarak ve şubeler aracılığı ile gönderilecek olan tutarlar birbirinden farklıdır. Yurt dışı para transferi yapmak için göndereceğiniz para cinsinden bir hesap açmanız gerekmektedir.

Vakıfbank YP Hesabı Nasıl Açılır?

Vakıfbank yurt dışına swift işlemi yapacak olanların gönderecekleri para cinsinden kendilerine hesap açmaları gerekmektedir. Dolar transferi yapacaksınız dolar hesabı açmalısınız. Hesap açma işlemi oldukça kolaydır. Banka şubelerine T.C. kimlik belgeniz ile gitmeniz durumunda kolaylıkla vadesiz mevduat hesabınızı açabilirsiniz. Vadesiz hesaplardan işletim ücreti talep edilmektedir. 0850 222 07 24 numarasını arayarak da hesap açabilirsiniz.

ATM, internet bankacılığı, mobil bankacılık gibi kanalları kullanarak kolaylıkla hesap açma işleminizi yapabilirsiniz.

Ayrıca döviz birikimi yapmak isteyen vatandaşlarımızın vadeli YP hesabı açmaları gerekmektedir. Belirlenen vade boyunca hesabınızdan herhangi bir para çekme ve para yatırma işlemi yapmanız mümkün olmayacaktır. Bu hesapların faiz oranları bankaların belirledikleri oranlar olmaktadır. Paranızı belirlenen vade boyunca gerekiyor. Şayet para çekme işlemi yapar ve vadeyi bozarsanız bu durumda faiz geliri elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Eksi bakiye hesap açtırma işlemi de yapabilirsiniz. Eksi bakiye hesap kredili mevduat hesapları için kullanılmaktadır.

Hesabınızı kırık vadeli olarak açmanız da mümkündür. Ayrıca 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl vadeli olarak da para yatırma işlemi yapabilirsiniz. Bankaya herhangi bir talimat vermemeniz durumunda vade bitiminde, vade süresi otomatik olarak yenilenecektir. Sadece dolat değil, diğer para cinslerinden de hesabınızı açabilirsiniz. Vadeli hesapların açılması işlemi vadesiz hesapların açılması ile aynı standartlara sahiptir. Tek fark hesapların yapısı olmaktadır.

Vadeli hesabınızı banka şubeleri aracılığı ile açabileceğiniz gibi internet bankacılığı kullanarak da açabilirsiniz. Bu durumda elde edeceğiniz faiz geliri daha yüksek olacaktır.

Belirlenen tutarlar ve ücretler dahilinde yurt dışı para transfer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.