Tarım Kredi

Yaşlılık Aylığı Yardımı Nasıl Alınır? 2022 Şartları Nelerdir?

Yaşlılık aylığının bir diğer adı da 65 yaş aylığı olarak bilinmekte olup adından da belirtildiği üzere 65 yaşını doldurmuş kişilere aylık olarak verilen maaş ödemesidir. Peki yaşlılık aylığı maaşı nasıl alınır ve şartları nelerdir? Bu yazımızda sizler için yaşlılık aylığının ne olduğunu, verilen aylıktan faydalanmak için gerekli koşulları, başvurunun nasıl yapılacağını, aylığın ne zaman bağlanacağını ve maaş sorgulamasını yapacağını ekranı sizler için araştırdık. 2022 sayılı Kanun doğrultusunda yaşlılık maaşı ile ilgili tüm detaylar içeriğimiz de..

Yaşlılık Aylığı Yardımı Nasıl Alınır? 2022 Şartları Nelerdir?

Yaşlılık aylığı ülkede uygulanan en eski sosyal yardımlardan biridir. Yaşlıların yoksulluğa düşmelerini ve muhtaçlık çekmelerini önlemek adına maaş verilmektedir. 65 yaş aylığından faydalanmak isteyenlerin hiçbir şekilde sosyal güvencesi olmaması ve devlet tarafından verilen imkanlardan yararlanmamaları gereklidir. Bu yardımdan faydalanmak isteyen yaşlıların bazı koşulları sağlamaları gereklidir. Yaşlılık aylığı için gerekli şartlara tarımkredi.net sitesi olarak alt başlıklarda değineceğiz.

Yaşlılık Aylığı Nasıl Alınır?

Devlet, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 65 yaşını tamamlamış olan yaşlı vatandaşlar için maaş imkanı sağlamaktadır. Yaşlılık parasından faydalanacak olan vatandaşların hiçbir şekilde sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir. Geçmiş yıllarda verilen yaşlılık maaşında, başvuru yapacak kişi aile bireylerine göre değerlendiriliyordu. Ancak yeni bir düzenleme getirildi ve bu uygulamanın yerine kişinin ailesinden ayrı tek bir birey olarak veya eşi varsa eşi ile birlikte değerlendirilmesine karar verildi. Getirilen düzenleme neticesinde birçok yaşlı vatandaşımız yaşlılık maaşı sayesinde kendi ihtiyaçlarını giderebildi.

Yaşlılık Aylığından Faydalanmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Yaşlılık maaşından faydalanmak isteyen vatandaşların birtakım şartları taşımaları gerektiğini ve ancak bu şekilde maaştan faydalanabileceklerini belirtmiştik. Aşağıda maddeler halinde belirteceğimiz koşullar yaşlılık aylığı almak için yeterli olacaktır.

 • Aylıktan faydalanmak için ilk koşul vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır.
 • Adından da belirtildiği üzere aylıktan faydalanmak için ikinci koşul 65 yaşını doldurmuş olmaktır.
 • 2828 Sayılı Kanun gereğince herhangi bir harçlık almayan,
 • Hiçbir Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödemesi yapmamış olmaları,
 • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumundan maaş ya da aylık almamaları, 
 • Nafaka bağlanmamış ya da ileri ki zamanlarda da bağlanması mümkün olmayan,
 • Aylık geliri muhtaçlık sınırından az olan ve bölgede bulunan valilik ya da kaymakamlıklar tarafınca belirlenen 65 yaş üstü Türk vatandaşlara maaş bağlanacaktır.

Koşulları sağlayan yaşlı vatandaşlarımız başvuruda bulunabilirler.

Yaşlılık Aylığı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Türkiye sınırları içerisinde ikamet eden ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına bağlı olan vatandaşlara 2022 sayılı kanun gereğince, muhtaçlık sınırının altında olduğu tespit edilen yaşlıların aylıktan faydalanması başvuru yapması gereklidir. Başvuru için işlem sırası şu şekilde işlemektedir;

 • Kaymakamlık ya da Valiliğe bağlı olarak çalışan mal müdürlükleri veya Defterdarlıktan başvuru için gerekli olan evrakların alınması gereklidir.
 • İl ya da ilçelerde bulunan idare kurullarınca muhtaçlık kararının bulunduğu belgelerin temin edilmesi gereklidir.
 • Temin edilen bu belgelerdeki istenilen bilgiler eksiksiz olarak doldurulmasının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine teslim edilmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu, başvuru için verilen evrakları incelemesinin ardından yaşlılık maaşı için uygun olup olmadığı kontrol edilecek ve olumlu olması halinde kişiye yaşlılık aylığı bağlanacaktır.

Yaşlılık maaşına kişilerin başvuru için şahsen müracaat edecek durumları yoksa ve başvuruyu bir yakını gerçekleştiriyor ise mahkemeden vasilik kararının alınması şartı bulunmaktadır.

Başvurular Nereye Yapılır?

Kişilerin aylık başvurusunda bulunmaları için ilk olarak defterdar ya da mal müdürlüklerinden başvuru evraklarını almaları gereklidir. Alınan evraklarda istenilen bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması gereklidir. Daha sonra il ya da ilçelerde bulunan idare kurullarından muhtaçlık belgelerini temin ederek Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmaları gereklidir. Başvuru esnasında doldurulan evraklar teslim edilecektir. İncelenen belgeler neticesinde şartlara uygunluğu tespit edilen vatandaşlar 65 yaş aylığından faydalanabileceklerdir.

Yaşlılık Aylığına Zam Geldi!

Yaşlılık aylığından yararlanacak olan kişilerin hiçbir Sosyal Güvencesinin olmaması gerektiğini belirtmiştik. Bunun yanı sıra kişilerin herhangi bir ek gelirinin olmaması ve aylık gelirinin 219,34 TL’nin altında olması gereklidir. Bunlar ve diğer şartları sağlayanlara maaş bağlanacaktır. Peki bu maaş ne kadar olacaktır?

65 yaş aylığı 2022 sayılı Kanun kapsamında memur maaşlarının katsayısına göre belirlenmektedir. 1 Ocak itibari ile zamlanan maaşlar neticesinde belirtilen katsayı 0.11794’ten 0.13056’ya çıkmış olup 10.73 oranında artış göstermiştir. Bu neticeye göre 2022 yılında muhtaç durumda olan yaşlı vatandaşlarımıza verilen aylık maaş miktarı 763 TL olarak belirlenmiştir.

Yaşlılık maaşı için başvuruda istenilen belgelerin eksiksiz olarak doldurularak ilgili yerlere teslim etmeleri gereklidir. Başvuru esnasında belgelerde eksiklik olması halinde kişilere aylık bağlanma işleri uzayacak ve doğru orantılı olarak maaşı alma zamanınız da gecikecektir. Bu sebeple evraklarınızı ve istenilen bilgileri eksiksiz doldurmaya özen gösterin. Yaşlılık maaşından faydalanacak olan kişilerin ilk maaşları Ziraat Bankası aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Daha sonraki ödemeler ise ülke genelinde bulunan PTT şubelerinden yapılmaktadır. Yaşlılık yardımı kapsamında yapılan bu ödemeler sosyal yardım amacı ile verilmektedir.

Yaşlılık Maaşı Ödeme Günleri

Yaşlı vatandaşlara verilen aylık ödemeleri doğum yıllarının son rakamlarına göre belirlenmektedir. Bu doğrultuda;

 • Doğum yılı; 0 ve 5 olan kişiler her dönemin 5. günü,
 • Doğum yılı; 1 ve 6 olan kişiler her dönemin 6. günü,
 •  Doğum yılı; 2 ve 7 olan kişiler her dönemin 7. günü,
 • Doğum yılı; 3 ve 8 olan kişiler her dönemin 8. günü,
 • Doğum yılı; 4 ve 9 olan kişiler de her dönemin 9. günü yaşlılık maaşı alacaktır.

Eşi Emekli Olanlar Aylıktan Faydalanamıyor!

Yaşlılık aylığından faydalanacak olan vatandaşların hiçbir şekilde Sosyal bir güvencesinin bulunmaması gerektiği belirtilen şartların arasında yer almaktadır. Bu kapsamda eşi emekli olan kişiler 65 yaşında olsalar bile bu aylıktan faydalanmak için hak kazanamayacaklardır. Bunun sebebi ise kişilerin aylık olarak emekli maaşı alıyor ve düzenli bir gelirinin olmuş olmasıdır. Aynı şekilde eşi ölen kadınlar da bu aylıktan faydalanamaz. Çünkü eşinden kalan maaş ile geçimini sağlayabiliyor ve hayatını devam ettiriyordur.

Yaşlılık Aylığı Sorgulama İşlemi e-Devletten Yapılabilir

Yaşlılık aylığından faydalanmaya hak kazanmış kişiler maaşlarını PTT üzerinden alabilmektedir. Mevcut maaşların sorgulamaları için birçok işlemde olduğu gibi yine e-devlet sistemini kullanmanız gerekecektir. E- devlet sistemine Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekecektir. Eğer şifreniz bulunmuyor ise PTT şubelerine müracaat ederek ilk defa alıyorsanız 2 TL ücret karşılığında adınıza yeni bir şifre temin edebilirsiniz.

Aşağıdaki adımları izleyerek 65 yaş aylığınızı sorgulayabilirsiniz.

 • İlk olarak e-devlet sayfasını açmak için tıklayınız.
 • Açılan pencereden Kimliğimi Doğrula butonuna tıklayınız.
 • Açılan ekran e-devlete giriş yapacağınız ekrandır. Bu ekrana Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve PTT üzerinden aldığınız şifreyi girmeniz gerekecektir.
 • Talep edilen bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

Belirtilen adımları eksiksiz olarak gerçekleştirmeniz halinde yaşlılık aylığı sorgulamanızı yapmış olacaksınız. Aylığınız hususundaki bütün bilgiler ekranınıza düşecektir.

Yaşlılık aylığı için verilen maaş ödemeleri hakkındaki bilgiler içeriğimiz de verilmiştir. Başvuru koşullarını sağlamanız halinde gerekli adımları sırası ile gerçekleştirerek aylıktan faydalanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.