Tarım Kredi

Yetim ve Öksüz Yardımı 2022 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Annesi ya da babası vefat eden çocuklara devlet tarafından yardım yapılmaktadır. Sosyal devlet anlayışını benimsemek amacı ile öksüz ve yetimlere sosyal yardım niteliğinde maaş verilmektedir. Bunların yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kırtasiye ve öksüz, yetim yardımları da devam etmektedir. Bu yazımızda sizler için öksüz ve yetimlere yardım eden vakıfları, bu kişilere verilen aylıkların miktarını ve başvurunun nasıl yapılacağını araştırdık. Detaylar içeriğimiz de.. 

Yetim ve Öksüz Yardımı 2022 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öksüz ve yetim yardımı; anne ve babası ölmüş çocukların hepsini olmasa da birtakım ihtiyaçlarını gidermek amacı ile verilen sosyal bir yardım projesidir. Küçük yaşta annesiz ve babasız kalmış çocukların temel ihtiyaçlarını gidermeleri adına verilen bu maaş iki ayda bir olarak ödenmektedir. Çocukların bu maaştan faydalanmaları için 18 yaşından küçük olmaları gereklidir. Maaş aylığından faydalanacak olan çocuklara iki ayda bir 100 TL ödeme yapılmaktadır. Bu uygulamanın amacı çocukların eğitim ve temel ihtiyaçlarını sağlayarak topluma faydalı birer birey olmalarını sağlamaktır. Programın bir diğer amacı ise çocuklara sorumluluk bilincini aşılayarak bu paranın onlara neden verildiğini anlatmaktır.

Öksüz ve yetim yardımı adı altında verilen bu aylıklardan faydalanmak isteyen çocukların belirli koşulları sağlamaları gerekiyor. Gelişigüzel herkese dağıtılmayan maaşlar için öncelikli olarak başvuru yapılması gerekiyor.

Öksüz ve Yetim Yardımı Şartları Nelerdir?

Devlet tarafından verilen her türlü yardım için kişilerin bazı koşulları sağlaması gerekiyor. Sağlanan destekler gelişigüzel herkese sağlanmıyor. Hemen hemen çoğu desteğin bazı özellikleri birbirine benzemektedir. Öksüz ve yetim yardımından faydalanmak isteyenlerin;

 • 18 yaşından küçük olması gereklidir.
 • Çocukların muhtaç durumda olması gereklidir. 3294 sayılı Kanun kapsamında Mütevelli Heyeti kararı ile tespit edilmesi gereklidir.
 • Anne ya da babasının veya ikisinin birden vefat etmiş olması gereklidir.
 • 2022 sayılı yasa gereğince aylık almıyor olması da şartların arasındadır.
 • Bakıma muhtaç olan engellilere Aile, Çalışma ve sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından destek sağlanmaktadır. Bu destekten faydalanacak çocukların verilen sosyal yardım desteğinden faydalanmıyor olması gereklidir.
 • Destekten faydalanacak olan çocuğun evlenmemiş olması gereklidir.
 • Asker çocuğu yardım programından faydalanmıyor olması gerekiyor.
 • Başka bir ekonomik destekten faydalanmıyor olması da şartların arasında bulunmaktadır.
 • Son olarak ise başka bir kurumdan koruma, bakım veya farklı alanlarda destek almıyor olması gereklidir.

Öksüz ve Yetim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartları karşılayan çocuklara maaş yardımı yapılacaktır. Maaş yardımları için çocukların küçük olması sebebi ile onların bakımlarını sağlayan kişiler başvuruda bulunacaklardır. Çocukların anne veya babasından bir tanesi sağ ise bunlar başvuru yapacaktır. Şayet anne baba sağ değil ise çocuğun yasak velisi/ vasisi tarafından başvuru yapılacaktır. Başvuru için yalnızca üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı yeterli olacaktır.

Öksüz ve Yetimlere Yapılan Yardımlar
Öksüz ve Yetimlere Yapılan Yardımlar

Başvuru esnasında üzerinde T.C kimlik numarasının bulunduğu kimlik kartı ile birlikte ikamet edilen yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılabilmektedir. Çocuğun kanuni olarak velisi/ vasisi durumunda başvuru yapacak olan kişilerin nüfus kayıt sisteminde birlikte yaşadıklarını beyan eden bir belge sunmalıdırlar. Eğer çocukların yasal bir velisi bulunmuyor ise çocukların yaşadığı hanedeki 18 yaş üzeri akrabalar tarafından da başvuru yapılabilecektir.

Ödenecek Olan Maaş Tutarı Nedir?

Öksüz ve yetim yardımları için çocuklara iki ayda bir ödeme yapılmaktadır. Ödeme tutarı ise 100 TL. olarak belirlenmiştir. Yardımlar her ne kadar az gibi gözükse de belki yetişkin bir insanın ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyecektir ancak bir çocuğun temel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hesaplanmış ve yeterli bulunmuştur. Öksüz ve yetim yardımları kapsamında verilecek olan ödemelerde başlangıç tarihi Mütevelli Heyeti tarafından aylığın verilmesine dair onay çıkması ile aynı tarihtir.

Ödeme hesaplaması yapılırken onay verilenlere, ödeme hesaplamasının yapıldığı tarih başlangıç tarihi olarak kabul edilmiş olup, tarihin kabul edildiği ay da dahil olmak üzere ödeme hesaplaması yapılmaktadır. Çocuklara iki ayda bir yapılan ödemeler PTT Şubeleri aracılığı ile yapılmaktadır.

Yardımlar Hangi Durumlarda Kesilir?

Öksüz ve  yetim yadımı alan çocukların aylıkları bazı durumlarda Vakıf tarafından belirlenen Mütevelli Heyeti kararı ile kesilmektedir. Bu durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Aylık yardımından faydalanacak olan çocukların herhangi bir kuruluş tarafından bakım ve koruma altında olduğunun tespiti halinde,
 2. Çocukların diğer devlet kurumlarından, yetim ya da öksüz olmalarından dolayı bu ve benzeri yardımlardan yararlandığının tespiti halinde,
 3. Aylıktan faydalanacak olan çocukların bulunduğu hanedeki muhtaçlık durumunun yok olması ya da ailede bulunan herhangi birinin işe girmesi ve sosyal güvencesinin olması durumunda,
 4. Aylıktan faydalanan çocuğun evlenmesi veyahut vefat etmesi,
 5. Ödemenin yapıldığı kişinin vefat etmesi,
 6. Aylıktan faydalanan çocuğun 18 yaşını doldurmuş olması,
 7. Aylık yardımından faydalanacak olan çocukların bulunduğu yerden taşınması, adres değişikliği yapma durumunda da aylık kesilecektir. Bunun sebebi ise başvuru yapılan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da değiştirilmiş olacaktır. Ancak 1 ay içerisinde taşınılacak olan yeni adreste bulunan Vakfa başvuru yapılabilir. Başvuru kabul görür ise çocuklara yapılan ödemeler aynı şekilde devam edecektir.

Aylık verilen haneler belirli zamanlarda incelemeye alınır. Vakıf Mütevelli Heyetinin bu durumları tespit etmesi halinde kişilere sağlanan aylık imkanları kesilecektir.

Yetimlere Yardım Sağlayan Vakıflar Hangileridir?

Ülkemizde yetim ve öksüz çocuklara yapılan yardımlar sınırsız sayıdadır. Çünkü aileleri vefat eden çocuklar savunmasız, yardıma muhtaç ve kimsesiz kalırlar. Bu sebeple de gerek devletimiz gerekse de özel kurumlar kimsesiz çocukları sahiplenmekte, bütün ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Ülke genelinde bu iş için kurulmuş Vakıflar, çocuklara birçok farklı konuda yardım ve destek sağlamaktadır. Kimileri barınma ihtiyaçlarını, kimileri de yiyecek ihtiyaçlarını gidermektedir. Bazı kurumlar ise ikisini birlikte yapmaktadır. Yardım yapan Vakıflara örnek verecek olursak;

 • Darüşşafaka; 1873 yılında kurulan bu kurum parasız ve yatılı eğitim kurumudur. Adı ise ‘Şefkat Yuvası’ olarak bilinmektedir. Bu kuruma girişler sınav ile sağlanmaktadır. Çocuklar giriş yapmadan evvel birtakım sınava tabi tutulmaktadır.
 • Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı; Annesi ve babası hayatta olmayan ya da hayatta olan ama çocuklarına bakamayacak durumda olan çocukları koruma altına alan bir kurumdur.
 • Çocuk Esirgeme Kurumları; Annesi, babası ya da ona bakabilecek kimsesi olmayan fakir çocukları himayesi altına alan bu kurum 1921 tarihinden bu yana hizmet vermeye devam etmekte olup, birçok çocuğa yuva olmuştur.
 • Yetimhaneler; Annesinin, babasının bakamayacak durumda olduğu ve bıraktığı ya da vefat ettiği kimsesi olmayan çocuklar tespit edilir ve bu kuruma gönderilir. Bu kurumda herhangi bir bedel ödemeden okutulur ve büyütülürler.

İl ve ilçelerde bu ve bunlar gibi kurulmuş pek çok özel ve devlet kurumu bulunmaktadır.

İBB Öksüz ve Yetim Yardımları Nelerdir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul’da bulunan ilköğretim ve Ortaöğretim de okuyan yetim, öksüz, şehit çocuğu ve engelli öğrencilere kırtasiye yardımı yapılmaktadır. Bunun yanı sıra zorunlu ihtiyaçlarının da karşılanması amacı ile gerekli hesaplamalar yapılmış olup yeterli ölçüde nakdi eğitim yardımı desteğinde bulunulmaktadır. Destekten faydalanacak olan çocukların okullara teslim etmesi gereken belgeler şu şekildedir;

 • Engelli öğrencilerin yardımdan faydalanması için; %40 engelli raporu (Heyetten alınmış),
 • Şehir çocuklarının ilgili kurum ve kuruluşlardan alıp teslim etmeleri gereken; şehitlik belgesi,
 • Öksüz ve yetim öğrenciler için; mühürlü mezar defin raporu, vukuatlı nüfus kayıt örneği, gömme izin kağıdı, veraset ilamı, ölüm tutanağı, hastaneden verilecek olan ölüm raporu belgelerinden biri,
 • Son olarak da öğrenci belgesi gereklidir. 18 yaşından küçük öğrenciler için yapılacak olan ödemeleri yasal olarak vasisi olan kişi alabilmektedir.

Öksüz ve yetim çocuklara yardım yapan ve onları himayesi altına alan birçok kurum, kuruluş ve şahıslar bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Zeynep dedi ki:

  3 tane cocugum var esimi 10 yil once kaybettim cok zor durumdayim kizimi staja bile almiyacaklar yardinlarinizi rica ediyorum

 2. Dilek dedi ki:

  Maddi yardım talep ediyorum. Eşim vefat etti eşimden iki çocuğum yetim kaldı

 3. Zühdiye ilan dedi ki:

  Yardım başvurusu ihtiyaçım var iki çocuk annesi ve yardım başvurusu çok ihtiyacım var eşim evi bak ıyor evden kaçtı çok mağdurum

 4. Aynur değerli dedi ki:

  Eşim vefat eti iki kızım var evim kira hiç bir gelirim yok yardımlarınızı bekliyorum

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.