Tarım Kredi

Ziraat Bankası 2 Yıl Geri Ödemesiz Hayvan Kredisi

Ziraat Bankası tarafından çiftçilerimiz de başlatılan çeşitli kredi kampanyaları ile desteklenmeye devam etmektedir. Banka tarafından  hayvancılık faaliyetlerinde bulunmak isteyen çiftçilerimize 2 yıl geri ödemesi 7 yıl vadeli olarak kredi verilmektedir. 18 ay sonra geri ödemeli olarak verilen kredilere de rastlamak mümkündür. Ziraat Bankası sadece küçükbaş değil, büyükbaş alımları için de kredi vermektedir. Banka tarafından verilen hayvancılık kredisinin faiz oranları diğer bankalar ile kıyaslandığında oldukça düşük olmaktadır. İçeriğimizden 2 yıl geri ödemesiz olarak verilecek olan hayvancılık kredisi hesaplamalarına da ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası 2 Yıl Geri Ödemesiz Hayvan Kredisi

Ziraat Bankası her türden müşterisini desteklemeye devam etmektedir. Öğrencilerden ev hanımlarına, çalışanlar emeklilere kadar başlatılan pek çok kredi kampanyası bulunmaktadır. Ayrıca banka tarafından oluşturulmuş olan Tarım Bankacılığı sistemi ile pek çok tarımsal ve hayvansal konuda destek sağlanmaktadır. Ziraat Bankası tarafından hayvansal üretim konularında aktif olarak faaliyet gösterme şartı aranmaktadır. Ayrıca sadece bireysel müşteriler değil tüzel kişiler de kredilendirilmektedir. Aşağıdaki sektörlerde üretim yapmakta olan gerçek ve tüzel kişiler Ziraat Bankası hayvan kredisi almak için başvurularını yapabilirler.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi 2022

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredileri aşağıdaki gibidir:

 • Büyükbaş hayvancılık (Besi, süt hayvancılığı ve damızlık)
 • Küçükbaş hayvancılık (Besi, süt hayvancılığı ve damızlık)
 • Kanatlı hayvancılık (Devekuşu, ördek, kaz, tavuk, hindi, bıldırcın)
 • Arıcılık konularında aktif olarak üretim yapan çiftçilerimiz Ziraat Bankası tarafından verilen kredilerden yararlanabilmektedir.

Ziraat Bankası tarafından verilmeye başlanan krediler genel olarak Resmi Gazete’ de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararları kapsamında olmaktadır. Ayrıca çiftçilerimize verilen düşük faizli kredilerin yanı sıra ödeme konusunda da çeşitli avantajlar sunulmaktadır.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi veriyor. Bu kredilerden yararlanarak sıfır ve sekiz yaşın altındaki ikinci el traktörleri satın alabilirsiniz.

2 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi 2022

Ziraat Bankası tarafından çiftçilerimiz için verilen kredilere çeşitli ödeme kolaylıkları sağlandığından söz ettik. Bu krediler genel olarak 2 yıl geri ödemesiz ve toplamda 7 yıl vadeli olarak verilmektedir. Sadece canlı hayvan alımları değil işletmelerin ihtiyaç duydukları ekipman alımları için de kredi verilmektedir. Krediler işletme ve yatırım dönemlerine ait olmak üzere verilmektedir.

İşletme dönemine ait olan krediler

Kanatlı hayvan, küçükbaş ve büyükbaş hayvan alımları, yem, kira giderleri, sigorta, yakıt, makine bakım ve onarımı konularından verilmektedir.

Yatırım dönemine ait olan krediler

Büyükbaş, küçükbaş hayvan alımları için verilecek olan kredilerin yanı sıra, büyükbaş hayvanlar için ahır, küçükbaş hayvanlar için ağıl yapımı, yatırım yapılması için alınacak tarlalar, arıcılık faaliyetleri, süt soğutma tanklarının alınması, rüzgar ve biogaz sistemleri için finansman sağlanmaktadır.

Bu imkanlardan yararlanmanın temel koşulu, Bakanlar Kurulu Kararları’ nda yararlanma şartlarına sahip olmaktadır. Ziraat Bankasından alınacak olan hayvancılık kredisinden yararlanabilmek için işletme durumu göz önünde bulundurulmaktadır. Şayet tarımsal yatırım yapan çiftçilerimiz işletme faaliyetlerinde maddi durumlarını zora sokacak ve kredi ödemelerinde güçlük yaşamalarına sebep olacak herhangi bir olumsuz durum olmaması dahilinde, 7  yıl vadeli olarak kredi kullanabilirler. Ancak çiftçilerimizin ödeme güçlüğü yaşaması gibi durumların söz konusu olması durumunda 2 yıl geri ödeme yapmayabilir ve 2. yılın sonunda kredi taksitlerini ödemeye başlayabilirler.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Şartları

Ziraat Bankası tarafından verilecek olan hayvancılık kredisi için sayılan şartlar aşağıdaki gibi olmaktadır;

 1. Kredi talebinde bulunan vatandaşlarımızın kredi notlarının yüksek olması,
 2. Tarımsal yatırım yapılacak konu için bir proje hazırlanması,
 3. Çiftçilerimiz tarafından kredi taksitlerinin geri ödenebileceğinin taahhüt edilmesi adına gelir belgesi sunulması, 
 4. Kredi çekilen tutar ile yatırım yapılacak olan tutarın uyumlu olması,
 5. Çiftçi tarafından teminat sunulması (örneğin tarımsal faaliyetler için bir traktör alınmışsa bu traktör satılamıyor, yine hayvan alımlarında çeşitli teminatlar talep ediliyor.)
 6. Çiftçinin ÇKS sistemine kayıtlı olması ve mevcut kaydının güncel olması gereklidir.
Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Şartları
Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Şartları

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar aşağıdaki gibidir:

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi
 • Fatura ya da ikametgah belgesi
 • Hayvan kredisi için teminat talep edilmesi durumunda sunulacak olan belgeler (arsa ya da tarlaya ilişkin tapular, teminat mektupları vb.)
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerin bilanço kayıtları ve gider tabloları

Bu evrakların yanı sıra banka tarafından ekstra evrak talep edilebilir. Hayvan kredisi için gerekli evrakları inceleyebilirsiniz.

2 Yıl Geri Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Kredi Hesaplama

Ziraat Bankası tarafından verilen tarım ve hayvancılık kredilerinin faiz oranları oldukça düşük olmaktadır. Vade boyunca faiz oranı sabit olmakla beraber faiz oranları aşağıdaki gibidir;

 • 12 aylık vade ile alınacak olan kredilerin faiz oranları yüzde 17,04,
 • 12 ayı aşan vadelerde ise yüzde 17,04 olmaktadır.

Bu faiz oranları yıllıktır. Yüzde 17,04 yıllık faiz üzerinden aylık faiz oranı yüzde 1,42 olmaktadır.

Kredi TutarıVadeAylık Taksit Tutarı
10 bin TL5 yıl (2 yıl geri ödemesiz)248,74 TL
10 bin TL7 yıl222,68 TL
15 bin TL5 yıl (2 yıl geri ödemesiz)373,11 TL
15 bin TL7 yıl306,88 TL
20 bin TL5 yıl vade (2 yıl geri ödemesiz)497,48 TL
20 bin TL7 yıl409,18 TL
50 bin TL5 yıl vade (2 yıl geri ödemesiz)1.243,70 TL
50 bin TL7 yıl vade1.022,95 TL
2 Yıl Geri Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Kredi Hesaplama

Ziraat Bankası tarafından verilen düşük faizli kredilerden yararlanmak için hemen size en yakın Ziraat Bankası şubelerine giderek kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatifi Kredileri

2023 yılına kadar Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından başlatılan Tarımsal İşletmelere düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin karar ile tarımsal üretim ve hayvancılık konularında kredi ile 2022 yılında da aynı şekilde krediler verilmektedir. Kararnamede yer alan hali ile bu kredilere faiz indirimleri yapılmaktadır. Bakanlık tarafından kredi üst limitleri, yatırım ve işletme dönemlerinde uygulanacak olan faiz indirim oranları değişiklik göstermektedir.

Kredi verilecek konular arasında su ürünleri, kanatlı sektörü, kanatlı sektörü damızlık, sütçü, etçi, kombine sığır yetiştiriciliği, yaygın hayvansal üretim, arıcılık, damızlık düve yetiştiriciliği ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yer almaktadır.

Tarım Kredi kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarafından verilecek olan kredilerin üst limitleri ve faiz indirimleri oranları yukarıdaki tabloda gösterilmektedir. 100 bin TL’ ye kadar olan tutarlar için yatırım ve işletme dönemlerine ait olarak verilen krediler faizsiz olmaktadır. Sektörlere göre şartlar değişmektedir. Tebliği inceleyerek Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Hayvancılık konusunda aranan temel şart ise, hayvanların ilgili bakanlık sistemine kayıtlı olmasıdır.

Genç Çiftçi Projesi 

Ziraat bankası genç çiftçi akademisi gençlerin tarıma olan ilgisini arttırmak, başvuru koşullarını taşıyan gençlere farklı konularda tarımsal üretim ve yatırım yapma konusunda bilgili ve  eğitimli genç çiftçiler yetiştirmek ve gençlere tarım alanında girişimcilik bilinci kazandırmak üzere Ziraat Bankası tarafından geliştirilmiş olan, Banka, üniversite, kamu ve özel sektör işbirliğine dayalı bir eğitim programıdır.

TKDK Hayvancılık Hibeleri

TKDK, IPARD programları kapsamında hibe vermektedir. Hibe konuları aşağıdaki gibidir:

 1. Süt Üreten Tarımsal İşletmeler, 
 2. Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler,
 3.  Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler,
 4. Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler,
 5. Arıcılık,

Bu sektörlerin yanı sıra işletmelerde üretilen ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması konularında da  hibe verilmektedir. Bu kapsamda Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından yatırım tutarlarının yüzde 50′ si oranında hibe sağlanmaktadır. Bu kapsamda desteklenen 42 il vardır. TKDK internet sayfası üzerinden destek başvuruları için çağrılar yapılmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Destekleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilerimize bakanlıkça belirlenen oranlarda destekleme ödemesi yapılmaktadır.

Bu tutarlar aşağıdaki gibidir:

Besi erkek sığırların kesimhanelerde kesimi(200 başa kadar)250 TL/baş
Çoban istihdamı desteği(100 anaç küçükbaş üzerine)6.000 TL/işletme
4 ay ve üzeri buzağı370 TL/baş
Buzağı soy kütüğü desteği ilavesi175 TL/baş
Döl kontrolünden geçmiş boğaların buzağılara ilave50 TL/baş
Bakanlıkça izinli tohumlama sonucu doğan buzağılar600 TL/baş
Anaç manda250 TL/baş
Anaç manda soy kütüğü desteği ilavesi200 TL/baş
4 ay ve üzeri malak250 TL/baş
Malak soy kütüğü  + suni tohumlama desteği ilavesi250 + 200 TL/baş
Islah amaçlı inek sütü içerik analizi desteği100 TL/baş
Hastalıklardan ari işletmelerde sığır desteği (500 başa kadar)450 TL/baş
Hastalıklardan ari işletmelerde sığır desteği (501 baş ve üzeri)225 TL/baş
Onaylı süt çiftliği sertifikalı hastalıklardan ari ilave sığır desteği100 TL/baş
Damızlık anaç koyun-keçi(anaç tiftik keçisine ilave 20 TL)30 – 25 TL/baş
Damızlık koyun-keçi sürü büyütme desteği ilavesi125 TL/baş
Damızlık koyun-keçi soy kütüğü desteği100 TL/baş
Soy kütüklü koç-teke alım desteği500 TL/baş
 • Bu desteklemelerin yanı sıra çiğ süt prim desteği ise bakanlık tarafından belirlenmekte olup bu tutar 2022 yılı için kilogram başına 1 TL olarak belirlenmiştir.

Hayvancılık konusunda faaliyet göstermek isteyenler Ziraat Bankası tarafından verilen 2 yıl geri ödemesiz toplamda 7 yıl vadeli kredilere başvuru yapabilir. Ayrıca Bakanlık, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile verilecek olan geri ödemesiz hibe ve destekleme ödemelerini almak için de başvurularını yapabilirsiniz. Bu hibelerin ödemeleri yine Ziraat Bankası şubelerince yapılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.