Tarım Kredi

Kredili İnek Almak İstiyorum Diyene Müjde!

Geçtiğimiz yıllarda Resmi Gazete’de Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri işbirliği ile tarım ve hayvancılık alanında çiftçilere düşük faiz ile işletme ve yatırım kredisi kullandırılacağı yayımlanmıştı. Hayvancılık ve tarımsal alanda faaliyet gösterenlerin sıkıntılarını gidermeleri adına kullandırılan bu kredilerde her alan için farklı limitler belirlenmiştir. Ziraat Bankasının yanı sıra Denizbank’ta hayvan kredisi vermektedir. Bu yazımızda sizler için Ziraat Bankası 2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi, faiz oranları, kredi hesaplaması hakkında bilgi vereceğiz. Ziraat Bankası büyükbaş hayvancılığın yanı sıra küçükbaş hayvancılık ve yem kredisi de vermektedir. Ziraat Bankası büyükbaş hayvancılık kredisi ile ilgili tüm detaylar haberimizde.. 

Kredili İnek Almak İstiyorum Diyene Müjde!

Kredili İnek Almak İstiyorum Diyene Müjde! Tarım ve hayvancılık alanında faaliyet göstermek istiyorsanız ve yeterli sermayeyi bulamıyorsanız ilk adresiniz Ziraat Bankası olsun. Banka her anlamda çiftçinin yanında olması, üreticiler tarafından en güvenilir bankaların önünde gelmesi ve tarım ve hayvancılık alanlarında çiftçilere her daim destek sağlamaktadır. Ayrıca devlet desteği ile çalışması da desteği ikiye katlayabiliyor. Banka, gerekli tüm koşulların sağlanması halinde 2 yıl geri ödemesiz 7 yıl vadeli düşük faizli kredi imkanına olanak sağlıyor. Ziraat Bankası Küçükbaş Koyun Kredisi de veriyor. Bu kredilerden yararlanarak hayvancılık faaliyetlerine başlayabilirsiniz.

Banka, hayvancılık kapsamında verdiği 7 yıl vadeli kredi için çiftçiler zorluk çekmesinler diye talebe göre 2 yıl geri ödemesiz olarak verebiliyor. Diğer bankalarda bu şekilde imkanlar ve kampanyalar sağlanmamaktadır. Tarım Kredi Kooperatifleri ile işbirliği içerisinde kredi veren bankadan kredi alarak işletmenizi kurabilir veya var olan işletmenizi geliştirebilirsiniz.

Bu krediler çiftçilere geçen yıl sağlanmış olup 2023 yılında da devam edecek olup 31 Aralık 2023 tarihinde son bulacaktır. Bu tarihe kadar çiftçilere 0 faizli ya da faiz indirimli krediler sağlanacaktır. Çiftçilerin bu kredilerden yararlanabilmeleri için birtakım şartları sağlıyor olmaları gereklidir. Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından desteklenen büyükbaş hayvanlar için sağlanacak olan destek tutarının en üst limiti 20 milyon TL olarak belirlenmiştir. İşletme ve Yatırım dönemlerinin her biri için %50 faiz indirimi uygulanmaktadır.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Faiz Oranları

TKK ve Ziraat Bankası tarafından desteklenen hayvan türlerinden bir tanesi olan büyükbaşlar için sağlanacak olan kredinin en üst limitinin 20 milyon TL olduğunu belirtmiştik. Büyükbaş hayvancılık için sağlanan kredilere işletme ve yatırım dönemlerinde %50 faiz indirimi uygulanacaktır. Belirlenen kredilere başvuru yapmak için manda da dahil olmak üzere toplamda 10 baş ya da üzerinde hayvana sahip olmanız gereklidir.

Halihazırda bir işletmeniz bulunuyor ise hayvan sayısını arttırmanız gerekirken hayvanların maksimum 20 yaşında, Bakanlık veritabanına 3 aydır kaydının yapılmış ve erkek olması gereklidir. Ziraat Bankası tarafından verilen bu uzun vadeli kredilerin faiz oranları şu şekildedir;

 • Yıllık uygulanacak faiz oranı %17,04 olması halinde aylık %1,42 oranına denk gelecektir.

Tarım ve hayvancılık alanında diğer bankalara bakılarak Ziraat Bankası hem en uzun vadeyi hem de en düşük faiz oranlarını veren tek bankadır.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Faiz Oranları
Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Şartları

Ziraat Bankası’na büyükbaş hayvancılık için kredi başvurusunda bulunan herkese 7 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz olarak kredi imkanı sağlanmamaktadır. Başvuru yapan çiftçilerin belli başlı bazı şartları sağlıyor olmaları gereklidir.

Kredi için ön başvuru koşulları şu şekildedir;

 • Başvuru sahibinin çiftçi olması ve Çiftçi Kayıt Sistemi belgesinin mevcut olması gereklidir.
 • Çiftçinin Çiftçi Kayıt Sistemine kaydı bulunmuyor ise kayıt yaptırması gereklidir.
 • Ziraat Bankası, satın alınacak olan hayvanların ederinin yalnızca %75‘i kadar kredi imkanı sağlamaktadır. Kişilerin %25‘lik kısmı karşılayacak kadar sermayesinin bulunması gereklidir.
 • Krediden yararlanacak olan kişinin hazırlamış olduğu bir proje ile bankaya başvuru yapması gereklidir.
 • 3 sene boyunca çiftçilik faaliyetinde bulunmuş olmaları gereklidir. Başvuru esnasında 3 senelik bilanço bankaya sunulması gereklidir.
 • Hayvanlar için gerekli olan barınma alanlarının oluşturulması gereklidir.
 • Belirlenen zamanda ve şahsen yapılan başvurular kabul görecektir.
 • Hayvanların beslenmeleri için yeterli tutarda yeme sahip olunması ve eğer sahip değilse yem alınması gereklidir.

Bu koşulları sağlayan çiftçilerin gerekli evraklar ile birlikte Ziraat Bankasına başvuru yapmaları gereklidir. Yapılan bu başvurular ön başvuru niteliği taşıyacaktır. Başvuru sahibi bireysel müşteri temsilcisi tarafından karşılanacak ve hangi türde kredi almak istediği hususunda bilgiler alınacaktır. Müşteri hakkında gerekli bilgiler ve evraklar da teslim alındıktan sonra bir tahkikat süreci başlatılır. Bu süreçte başvuru sahibinin geçmişteki kredi sicili, kredi notu, gelir durumu gibi hususlar araştırılır. Kişilerin bankalar ile arasındaki ilişki geçmişinin kötü ve kredi notunun düşük olması halinde kredi kullandırımına olanak sağlanmayacaktır.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Şartları 
Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Şartları 

Gerekli Evraklar

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi verirken çiftçi vatandaşlardan hazırlamasını talep edeceği pek çok evrak bulunuyor. Talep edilen evrakların haricinde banka tarafından ipotek ya da kefil de istenebilir. Aşağıda maddeler halinde vereceğimiz evraklar yalnızca bilgi amaçlıdır. Kesin evrak listesini en yakın banka şubesinden öğrenebilirsiniz.

 • Başvuru yapacak olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı fotokopisi, 
 • Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi, 
 • İşletmeyi teşvik edici belgeler (kira sözleşmesi ya da tapu belgesi) 
 • Kişiye ait ikametgah belgesi,
 • İşletmenin 3 yıldır faaliyet gösterdiğini belirten bir belge, 
 • Başvuru yapacak kişiye Diploma fotokopisi,
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak olan “Sosyal Güvencesi Bulunmamaktadır” yazılı belge gereklidir.

Bankadan alınacak olan kredi talep formu ve belirttiğimiz evraklar ile birlikte Ziraat Bankasına şahsen müracaat ederek kredi başvurusunda bulunabiliriz.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Hesaplama

7 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz olarak verilen bu kredi her çiftçiye aynı vade ve aynı tutarda tahsis edilmiyor. Kişinin gelir durumuna göre kredi sağlanıyor. Yani örneğin 2 bin TL geliri olan bir kişiye verilecek kredi ile 10 bin TL geliri olan kişiye sağlanacak olan kredi bir olmayacaktır. 7 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz olarak verilen bu krediler için yıllık uygulanacak faiz oranının %17,04 olduğunu hesap eder isek aylık %1,41 faiz oranı uygulanacaktır. Tabloda belirtilen tutarlar ve hesaplamalar 5 yıla göre hazırlanmış ve örnek olarak yapılmış olup asıl hesaplamaların Ziraat Bankası şubeleri üzerinden yapılması gereklidir.

Hayvancılık Sektörü Kredi Limitleri

Hayvancılık faaliyeti ile uğraşan kişilere faizsiz ve uygun faiz indirimli olarak kredi kullandırılmakta olup büyükbaş hayvancılık için kullandırılacak olan kredinin en üst limiti 20 milyon TL‘dir. Ziraat Bankası hayvancılık alanında şu sektörlere de destek sağlamaktadır;

Krediye Konu Olacak SektörKredinin En Üst LimitiUygulanacak Faiz İndirimi Oranı
Büyükbaş hayvan besiciliği20 milyon TLYatırım ve İşletme Dönemlerinde %50 faiz indirimi uygulanacaktır.
Sütçü, etçi ve kombine sığır yetiştiriciliği40.000.000 TLYatırım ve İşletme Dönemlerinde %50 faiz indirimi uygulanmaktadır.
Damızlık düve yetiştiriciliği20.000.000 TLYatırım Döneminde; %75, İşletme Döneminde; %75 faiz indirimi uygulanmaktadır.
Yaygın hayvansal üretim5.000.000 TL200 bin TL’ye kadar olan kredilerde %100 faiz indirimi uygulanmaktadır.
Küçükbaş hayvan besiciliği25.000.000 TLYatırım Dönemi için; %100, İşletme Dönemine ait ise; %75 faiz indirimi uygulanmaktadır.
Kanatlı sektörü7.500.000 TLYatırım Dönemi için; %25, İşletme Dönemi için; %50 faiz indirimi uygulanmaktadır.
Su Ürünleri15.000.000 TLİşletme ve Yatırım Dönemleri için %50 faiz indirimi uygulanmaktadır.
Arıcılık5.000.000 TLYatırım ve İşletme Dönemlerinde %50 faiz indirimi uygulanacaktır.
Kanatlı damızlık15.000.000 TLYatırım ve İşletme Dönemlerinde %75 faiz indirimi uygulanmaktadır.
Hayvancılık Sektörü Kredi Limitleri

Ziraat Bankası tarafından verilen kredilerden yararlanmak için kaç hayvan istediğinizi iyice tespit edin. Daha sonra iyi bir proje ile birlikte Ziraat Bankası Şubelerine başvuru yapın. Ödeme planınızı da belirledikten sonra kredi almaya ve işletmenizi geliştirmeye hazırsınız. 🙂

TKK ve Ziraat Bankası aracılığı ile verilen bu krediler geçtiğimiz yıllarda sağlanmış olup 2022 yılında da devam edecektir.

31 Aralık 2023 tarihine kadar devam edecek bu kredi desteğine gerekli evraklar ile birlikte başvuru yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.