Tarım Kredi

Kredi Notu 800-900 Puana Kredi Çekme Yöntemi

Kredi Notu 800-900 Puana Kredi Çekme Yöntemi

Kredi notu düşük olanlara müjde. 800- 900 puana kredi veren bankalar bulunmaktadır. Bazı bankalar kredi notuna bakmamakta, kefil, teminat gibi durumların sunulması halinde kredi vermektedir. Kredi notu orta riskli olanlara kredi veren bankaların yanı sıra daha düşük kredi notuna sahip olan müşterilerine kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Bu bankaların hangileri olduğunu merak edenler için detaylı bir araştırma yaptık. 

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu, banka müşterilerinin kredi çekebilme durumlarına ifade etmektedir. Ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulmuş olan findeks sisteminde banka müşterilerinin kredi notları bu sistem üzerine kaydedilmiştir. 0’dan 1900′ e kadar kredi notu aralığı bulunmaktadır. Aralıklar ile müşterilerin kredi çekebilme durumları tespit edilmektedir. Şayet müşteri daha evvel hiçbir bankacılık ürününden yararlanmadıysa kredi notu bulunmayacaktır.

Aşağıdaki tabloda müşterilerin kredi çekebilmeleri durumları gösterilmektedir. 700 ile 1099 arasında kredi notuna sahip olan banka müşteri orta riskli olarak kabul edilmektedir. 0 ile 700 arası yüksek risk içermektedir. Bankalar 1300 ve üzerinde kredi notuna sahip olan müşterilerinin kredi taleplerini geri çevirmemektedir.

Kredi Notu Risk GrubuKredi Kullanma Durumu
700-1099Orta RiskliDüşük
1100-1499Az RiskliGelire Bağlı
1500-1699İyiYüksek
1700-1900Çok İyiÇok Yüksek
Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu öğrenmek için geliştirilmiş olan pek çok yöntem vardır. Özellikle müşterisi olduğunuz banka şubelerine giderek, müşteri hizmetlerini arayarak kredi notunuz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden findeks, bkm express gibi yerlerden de cüz-i miktarlara kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz.

Orta Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Orta riskli kredi notu 700 ile 1099 arasındaki kredi notunu ifade etmektedir. En riskli grup 700 ve altı olmaktadır. Orta riskli grubun kredi çekebilmesi için kefil ya da ipotek göstermeleri esas alınır. Şayet kefil ya da ipotek gösterirlerse bankalardan limitleri çok yüksek olmamak kaydı ile kredi çekmeleri mümkün olacaktır. Başlığımızda ifade ettiğimiz kredi notu aralığı da orta riskli grubu ifade etmektedir. Orta riskli ve düşük kredi notlarına bankalar kredi verirken imtina ederler. Çünkü bankalar için esas olan kredinin geri ödenmesinin sağlanmasıdır.

800 900 puana kredi veren banka bulmak oldukça zor olacaktır. Fakat bazı şartların yerine getirilmesi dahilinde kredi alabilmeleri mümkün olacaktır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ na bağlı olarak faaliyet gösteren bankalar, ciddi yaptırımlara sahiptir. Kredilerin geri ödenmemesi durumunda, tahsilat için ellerinde haciz gibi yasal yollar bulunmaktadır. Bankalar, kredi vermek için müşteri bulurken artık zorlanmıyor. Çünkü ülkenin maddi durumu, fiyat artışları baz alındığında herkesin krediye ihtiyacı olabiliyor.

Sadece sıradan vatandaş değil, esnaf, iş adamı vb. hepsi kredi kullanıyor. Bu sebeple kredi notunuzun düşük olması ve kredi kullanma durumunuzun yüksek risk içermesi kredi almanızı zorlaştıracaktır. Fakat tavsiye edeceğimiz yöntemleri kullanarak bazı bankalardan kredi alabilirsiniz.

Orta Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar 
Orta Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar
 • Aktifbank (30 bin TL)
 • Alternatif Bank
 • City Bank
 • Fibabanka 
 • Odeobank 
 • Burgankbank 

Bu tarz bankaların müşterileri diğer bankalara göre daha az olduğundan dolayı sizlere kredi verme ihtimalleri bulunmaktadır. Ancak devlet bankaları ya da diğer katılım bankalarına da ipotek ve kefil göstererek ve gelir belgesi sunarak kredi alabilmeniz mümkün olmaktadır. Bu şekilde kredi alabilmek için internet bankacılığını kullanabilirsiniz. 

Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

Kredi notunuzu sorgulattınız. 800- 900 arasında bir kredi notunuz çıktı. Bu durum sizi üzmesin. Kara listeden bile çıkmak için bir çok farklı yöntem varken, size kredi verebilecek bankalar da elbette ki olacaktır. Kredi notu düşük olanlar ve kredi kullanma ihtimali düşük olanlar internet bankacılığı aracılığı ile başvuru yapılan e-kredilere başvurabilir. Bu yöntemi tavsiye etmemizin pek çok sebebi vardır. Şimdi bu sebeplerden söz edelim.

Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar 
Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar
 • E-kredilerin kabul aşaması daha kolay olmaktadır.
 • Banka şubelerine gitmenize gerek kalmadan kolayca başvuru yapabilirsiniz.
 • Faiz oranları düşük olabilir. 
 • İnternet şubeleri aracılığı ile verilen kredilerden dosya masrafı gibi ek maliyetler talep edilmemektedir.
 • E-kredi veren bankalar müşterilerinden gelir belgesi talep etmezler.
 • Başvuru için evrak istemezler. 
 • Kefil ve teminat göstermeniz istenmez.

İnternet üzerinden kredi veren pek çok banka vardır. TEB bankasının internet şubesi olan CEPTETEB, QNB Finansbank’ ın internet şubesi olan Enpara.com üzerinden yapacağınız kredi başvurularında sizden ekstra masraf talep edilmeyecektir. Bu şekilde yapılacak olan kredi başvurularında sizden gelir belgesi dahi talep edilmeyecektir.

Kredi Notu 0 Olana Kredi Veren Bankalar

Kredi notunun 0 olmasının iki sebebi olabilir. Bunlardan bir tanesi bankalardan herhangi bir bankacılık ürünü almamış olmak, diğeri ise kara listede olmaktadır. Özellikle öğrenciler, ev hanımları gibi düzenli geliri olmayan kişilerin kredi notu olmaması muhtemeldir. Bunların yanı sıra bankadan hiç kredi almamış, hesap açmamış ya da kredi kartı almamış kişilerin de kredi notlarının olmaması muhtemeldir. Ayrıca daha evvel bankadan kredi kullanmışsanız ve kredi borcunuzu ödememişseniz, kredi kartı almış ve en azından asgari ödemelerini aksatmışsanız bu durumda da kredi notunuz düşük olacaktır.

Kredi Notu 0 Olana Kredi Veren Bankalar 
Kredi Notu 0 Olana Kredi Veren Bankalar

Kredi notu 0 olanlara bankalar ne yazık ki kredi vermezler. Şayet daha evvel bir kredi notuna sahip değilseniz, en azından vadeli ya da vadesiz bir hesap açarak kredi notu oluşturabilirsiniz. Bunların yanı sıra bir kredi kartı alarak ekstrelerinizi düzenli ödeyerek de kredi notu oluşturma ihtimaliniz vardır. Ancak kara listede ya da batık olanlar kendilerine bankalar tarafından kredi verilmeyeceğini bildiklerinden dolayı çok çeşitli yöntemler geliştirmişlerdir.

Kredi çekemeyenlere para bulma yöntemleri de bulunmaktadır. Özellikle son zamanlarda faturalı hat üzerine kredi yöntemi geliştirilmiş ve pek çok kişi tarafından kullanılmıştır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta yasal yöntemlere başvurmak olacaktır. Bu yöntemlerin yasal olmaması durumunda tefecilik faaliyeti sayılacağından dolayı  hapse varan cezalar verilmesi muhtemeldir.

Ancak kredi notunuzu yükseltmek için deneyebileceğiniz yöntemler de mevcuttur. Kredi notu müşterilerin 5 yıllık bankacılık geçmişlerini ifade etmektedir. Şayet borcunuzu yapılandırır iseniz kredi notunuz da yükselecektir. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank  kredi kartı borcu yapılandırma kredisi veriyor. Bu kredilerden yararlanabilirsiniz.

800-900 Puana Kredi Çekme Yöntemleri

Kredi notu orta halli olanlar aşağıdaki yöntemleri kullanarak rahatlıkla kredi çekebilir. Bankalar tarafından önemli olan bu borcun tahsilatının sağlanmasıdır.

1- Teminat gösterilmesi 

Aslında tüketiciler tarafından çok kullanılmak istenmez. Arabamı bağlarlarsa, evim elimden giderse gibi söylemlere çok denk geldiğimiz olmuştur. Ancak en garanti yollardan bir tanesi olduğunu söylemek mümkündür. Fakat teminat gösterilecek olan taşınır ya da taşınmaz varlığın kredi tutarını karşılaması gerekmektedir. Bu durumun tespiti için bankalar tarafından eksperler görevlendirilmektedir.

Teminatın özellikleri aşağıdaki gibi olmalıdır;

 • Taşınmaz, şayet yapılmakta olan bir yapı ise minimum %80 oranın tamamlanmış olması gerekmektedir.
 • Tapuda mesken niteliğinde olması, kat irtifakı ve kat mülkiyetine sahip olması gerekiyor.
 • Özellikle konutların ipoteğinde eşin rızası aranır. Şayet eşin rızası yoksa ipotek işlemi gerçekleşmez.
 • Yapılan işlemler konut projelerine işlenmiş olmalıdır.
 • İpotek gösterilecek olan bir taşınmaz ise ve birden çok hak sahibi varsa bunların hepsinin vekaleti aranır.

2- Kefil gösterilmesi 

Düşük kredi notuna sahip olanların kredi kullanabileceği yöntemlerden bir tanesi de kefil gösterilmesi olacaktır. Kefil gösterilecek olan kişide de bulunması gereken özellikler vardır. Her kişinin kefil olması mümkün değildir.

 1. Kişinin evli olması durumunda eşinin rızasının aranması 
 2. Kredi notunun iyi olması 
 3. Kredi tutarını karşılayacak kadar gelire sahip olması gerekmektedir. 
Kefil gösterilmesi
Kefil gösterilmesi

Bankaların genel olarak kefillerde aradığı şartlar bu şekilde olmakla birlikte, ekstra şartlar talep edilmesi durumu da bankanın insiyatifine bağlı olarak değişecektir. Özellikle kefilin memur olmasını talep eden bankalar da bulunmaktadır. Zaten kredi başvurusuna gidildiğinde, şayet kefil gösterilecek ise, kredi çekmek isteyen şahsın yanı sıra kefilden de bazı evraklar talep edilecektir.

3- Gelir belgesi sunulması

Kredi notu orta seviyede olan tüketicilerin kredi alabilmeleri için kullanacakları yöntemlerden bir diğeri de gelir belgesi olacaktır. Kredi notu düşük olsa bile düzenli gelir sunarak bazı kişilerin kredi alabildiğine rastlanılmaktadır. Geliri yüksek olan kişiler, bu geliri belgelemek kaydı ile bankalara giderek kredi çekebilirler. Şayet bankaların düşük faizle verdiği düşük limitli krediler varsa bu kredilerden yararlanmanız daha mümkün olacaktır.

Düzenli gelire sahip olan kişiler kredilerini de düzenli ödeyeceğinden kendilerine bankalar tarafından kredi verilecektir. Bunların yanı sıra belgenebilir gelirden söz ettik. Emekli maaşı alıyorsunuz. Ancak kira geliriniz mi var? Ek gelir de sunarak bankalardan kredi alınması mümkün olacaktır. Fakat bazı bankaların gelir belgesi talep etmediği bilinmektedir. Özellikle internet şubeleri üzerinden sunulan e-kredilerden bankalar herhangi bir evrak vb. talep etmezler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.