Tarım Kredi

Avukata Düşen Kredi Borcuna 60 Ay Yapılandırma 2022

Avukata Düşen Kredi Borcuna 60 Ay Yapılandırma 2022

2022 yılının başlaması ile birlikte birçok kredi kartı ve kredi borçlularına yapılandırma kredisi imkanı sağlandı. Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank kredi kartı borçlularına 36 ay vade ve %1,50’dan başlayan faiz oranı ile yapılandırma kredisi vermeye başladı. Avukata düşen icralık kredi borcunu yapılandırma ve taksitlendirme işlemi yapabilirsiniz. Avukatlık olan borcunuz için 36 ay vadeli yapılandırma hakkında detaylı bilgiler içeriğimiz de.. 

İcralık Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Kazançlarımız ihtiyaçlarımızı karşılayamıyor olabilir. Anlık ihtiyaçların yanı sıra büyük meblağ gerektiren ihtiyaçlar da en olmadık zamanlarda patlak vermektedir. Bu durumlarda finansal olarak sıkıntıya düşmemiz dolayısı ile çareler aramaya başlarız. Şayet varlıklı ve eli açık bir akrabamız var ise doğru kapı onlardır ki bu ekonomik krizin yoğun olduğu dönemlerde pek mümkün olmayacaktır. Bu sebeple görüldüğü üzere bankaların yolunu tutmaktan başka seçenek kalmıyor. Banka tarafından kullandırılan kredi ve kredi kartı ürünleri doğru kullanım yapılması halinde oldukça yüksek avantajlar sağlamaktadır. Ancak ödeme yapacak gücünüz yok ise bankalara bulaşmamanızı öneririz.

Kredi kartlarının bilinçsiz kullanılması ve kredi borçlarının zamanında ödenmemesi halinde maalesef ki kişiler zor duruma düşebiliyor. Bankalar kişilere kredi borçlarını ödemeleri adına 90 günlük bir süreç tanımlıyorlar. Bu süreç içerisinde sürekli aranarak borcun ödenmesini talep ederek ödenmemesi halinde yasal takibe düşerek avukatlık olacağınızı belirtiyorlar. Daha sonra 90 günün bitiminde halen borç ödenmemiş ise kişilerin hakkında yasal işlem başlatılır ve borçlu kimseler avukata verilir ve icralık duruma düşerler. O dakika itibari ile artık kişilerin borç muhatapları bankalar değil İcra Daireleri oluyor. İcralık duruma gelmiş olan kişilerin ne yapması gerektiğini İcra durdurma yöntemleri isimli içeriğimizden inceleyebilir, bu durumlara karşın bilinçli olarak hareket edebilirsiniz.

Kredi Borcu Yapılandırması Resmi Gazete Kararı

İcralık olmuş kredi borçları yüzünden pek çok kimsenin mağdur olması sebebi ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu borç yapılandırma kredilerinde ihtiyaç kredisinin vadesini 60 ay olarak belirlendi. 26333 sayılı Resmi Gazetenin “Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe” geçici bir madde eklendi;

“Belirlenen maddesinin yürürlük tarihinden evvel kullandırılan ihtiyaç kredilerinin mevcut borç bakiyeleri borçlu tarafından istenmesi halinde maksimum 60 ay ile sınırlı olmak üzere tekrardan yapılandırma yapılabilecektir.”

Yönetmeliğe geçici olarak eklenen madde Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihte yürürlüğe girmiş ve kişilerin ihtiyaç kredileri 60 aya varan vadeler ile yapılandırılabilecektir.

Kredi Borcu Yapılandırması Resmi Gazete Kararı 
Kredi Borcu Yapılandırması Resmi Gazete Kararı

Kredi Borcuna 60 Ay Vadeli Yapılandırma Başvurusu

BDDK tarafından 7 Şubat 2019 tarihinde 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi yapılandırmasına ilişkin bir taslak yayımlanmıştı. Daha sonra bu taslak 10 Şubat 2019 tarihinde de Resmi Gazete’de yayımlandı. Getirilecek olan yeni düzenleme taslağında vatandaşlara verilmiş olan ihtiyaç kredisi borçları için 60 ay vadeli olarak yapılandırma verileceği belirtildi. 10 Şubat 2019 Resmi Gazete’ye şu geçici madde eklenmiştir;

Bu maddenin yürürlük tarihinden evvel anapara ve/veya faiz ödemelerinin tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi halinde maksimum 60 ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırma yapılabilecektir.” 

Yönetmeliğe eklenen geçici madde ile Resmi Gazete‘de yayımlandığı tarihte yürürlüğe girmiştir. 26 Şubat 2019 tarihinde 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi yapılandırmasına ilişkin hazırlanmış olan yönetmeliğe yeni bir geçici madde daha eklenerek ihtiyaç kredileri için 60 ay vadeli yapılandırma yapılmasına tamamen karar verilmiş ve uygulanmaya başlanmıştır. Düzenleme sayesinde sürekli olarak gecikme faizine maruz kalan ve bu borçlar yüzünden oldukça fazla çıkmaza giren kişiler biraz da olsa rahat bir nefes alabileceklerdir.

60 Ay Yapılandırmadan Faydalanmak İçin Gerekli Koşullar

Kredi ve kredi kartı borçları yüzünden pek çok vatandaşın kredi notu ve geçmişteki kredi sicili olumsuz anlamda etkilenmekte olup bir sonraki bankacılık işlemlerinde bankalar ürünlerinden kullandırmakta tereddüt etmektedir. Vatandaşları mevcut borçları hususunda bir nebze de olsa rahata erdirmek adına BDDK tarafından hazırlanan taslak Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve ihtiyaç kredisi borcunu ödeyemeyen kişilere 60 ay vadeli olarak yapılandırma yapılmasına karar kılınmıştır. Peki bu yapılandırmadan kimler faydalanabilecektir;

 • Borcu bulunan kişilerin bankaya şahsen müracaat etmesi ve başvuru yapması gereklidir.
 • Banka şubesine mevcut düzenli bir gelirinin olduğunu beyan edebilecek birtakım belgeler sunması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan kişinin kredi notunun yüksek olması da şartların arasında bulunmaktadır.
 • Anapara ve faiz borçları yapılandırılacaktır.
 • Mevcut borçların yönetmeliğe eklenen geçici maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce olması gereklidir.

Koşulları sağlayan kişiler banka şubelerine şahsen müracaat edecek ve yapılandırma talebinde bulunabileceklerdir. Bankalar başvuru yapacak olan kişileri değerlendirecek ve yapılacak olan işlem her borçlu için doğrudan gerçekleştirilmeyecektir.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Yapılandırma işlemi için kişiler bankalar aracılığı ile başvuru yapabileceklerdir. Kişilerin başvuru evrakları ile birlikte banka şubelerine şahsen müracaat etmesi gereklidir. Yapılandırma için illaki borcunuzun bulunduğu bankalara başvuru yapmanız gerekli değildir. Herhangi bir bankadan da yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz. Ancak yine de detaylı bir araştırma yaparak en düşük faizli bankadan yapılandırma yapmanızı tavsiye ederim.  Başvuru için gerekli evraklar şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı, 
 • Şahsın gelir durumunu gösteren belge,
 • Yapılandırmadan faydalanılmak istenildiğine dair bir dilekçe, 
 • Kişinin bulunduğu yerin ikametgah belgesi 
Başvuru İçin Gerekli Evraklar 
Başvuru İçin Gerekli Evraklar

ile birlikte banka şubelerine giderek başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Borcunuzun bulunmadığı bankadan da başvuru yapsanız sistemden mevcut borç hareketleriniz gözükür ve bu yönde bankanın faiz oranları ile yeni bir ödeme planı hazırlanır. Kişilerin bu yapılandırmadan faydalanıp faydalanamayacağına banka yaptığı değerlendirmeler sonucunda karar verecektir. Şayet banka yapılandırmayı kabul ederse borçlu hesaplara gerekli paralar ödenecektir. Bu yapılandırma yeni bir kredi kullanımı için değil mevcut borçların kapatılması için sağlanmaktadır. Bu sebeple başvuru yapacağınız bankaların faiz oranlarına, aylık ödeme planlarına, taksit tutarlarına dikkat ediniz.

Vakıfbank Faiz Sıfırlama Kampanyası

2022 yılı bankaların kredi kartı borçlularına yapılandırma kredisi verdiğinden bahsetmiştik. Ziraat Bankası ve Halkbank yalnızca bireysel kredi kartı borçları için yapılandırma kredisi veriyor iken Vakıfbank bireysel kredi kartı borçlarının yanı sıra takibe düşmüş kredi faizleri için sıfırlama kampanyası ve düşük faizli yapılandırma kampanyası vermektedir. Düşük faizli yapılandırma kredisi kampanyası bireysel ve ticari kredi borçları için %0,98’den başlayan faiz oranları ile bireysel krediler için 3 ay ödemesiz olarak 36 ay vade, yapılandırma yapılabilmektedir.

Vakıfbank takibe düşmüş kredi borçları için başlattığı yapılandırma kampanyasında;

 • 100 bin TL‘ye kadar olan kredi borçları için 12 ay vadeli bir kredi imkanı sağlayarak kişilerin borçlarını kapatmalarına imkan sağlamıştır.
 • Sağlanan kampanya için aylık eşit taksitler ile ödeme yapılmaktadır.

Borcu takipte olan kişiler bu kredi sayesinde sıfır faiz ile borçlarını ödeyebileceklerdir. Kampanyadan faydalanmak isteyen kişiler Vakıfbank şubelerine müracaat ederek başvuru yapabileceklerdir. Vakıfbank kredi kartı borcu yapılandırma kredisi alarak borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

2022 yılında yapılandırma ile olası herhangi gelişmeleri tarimkredi.net sitemizden takip edebilirsiniz.

Avukata Düşen Kredi Kartı Borcunu Yapılandırma

Kredi kartı da tıpkı ihtiyaç kredileri gibi kendimize bir çeşit güvence olarak aldığımız ve her türlü ihtiyacımızda kullanabildiğimiz ancak ödeme günü geldiğinde bizi bir o kadar zora sokan döngülü bir sistemdir diyebiliriz. Kredi kartının bilinçsiz kullanılması halinde pek çok zor durum ile karşı karşıya kalıyor harcama yaptığımız tutarları geri ödeme günlerinde çeşitli sebeplerden dolayı ödeme yapamıyoruz. Eğer borcumuzu hiç ödeyemiyorsak da belirli bir zaman diliminden sonra avukatlık ve icralık durumları ile karşı karşıya kalıyoruz. İcralık olanlara kredi kartı veren bankalara başvuru yaparak kredi kartı alabilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Avukata düşen kredi borçlarınız için 36 ay vadeli yapılandırma olanağından yararlanmak için banka şubelerini gerekli evraklar ile birlikte ziyaret edebilir ve şahsen başvuru yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Halil Ateş dedi ki:

  120nin tl gibi borcum var birkaç bamkaya ziraate gittim yapılandırma yapmadı borcum çokmuş ödiyemiyorum neyapmalıyım

 2. saffet dedi ki:

  ya sacmalık ıcralık olan birinin kredi notu zaten dusuktur banka bırde kredı notunamı bakıyo e bunun neresi yapılandırma bunlar gelırı yuksek olanlar ıcın gecerlı ayda 2500tl alanlar bosuna umutlanmasın sacmalık

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.