Tarım Kredi

Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine İlişkin Karar Resmi Gazete’de Yayımlandı

Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine İlişkin Karar Resmi Gazete’de Yayımlandı

Sucul istilacı ve yabancı türlerle mücadele kapsamında Balon Balığı avcılığının desteklenmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Balon Balığı Avcılığına 5 MİLYON TL Destekleme Ödemesi Yapılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli konuyla ilgili yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl sucul biyolojik çeşitliliğin korunması, deniz kaynaklarımızın sürdürülebilir ve rasyonel kullanımının sağlanması amacıyla istilacı balon balıklarından benekli balon balığı türünü avlayan küçük ölçekli balıkçıların desteklenerek 46.192 adet balon balığının kaynaklarımızdan bertarafının sağlandığını ifade etti.

Geçen yıl tek tür için verilen destekleme kapsamının Ülkemizde bulunan irili ufaklı sekiz balon balığı türünü içerecek şekilde ve 2023 yılı sonuna kadar geçerli olmak üzere genişletildiğini söyleyen Pakdemirli, Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine İlişkin Kararın Cumhurbaşkanımız tarafından imzalandığını ve Resmi Gazetede yayımlandığını belirterek ‘hayırlara vesile olmasını diliyorum’ dedi.

5 MİLYON TL DESTEKLEME ÖDEMESİ YAPILACAK

Balon balığı desteklemesi kapsamında balon balığı avlayan balıkçılara her yıl 5 milyon lira değerinde ödeme yapılacağını belirten Bakan Pakdemirli,

  • ”Bu kapsamda en büyük ve en tehlikeli tür olan benekli balon balığının adedine 5 lira ödenecek.
  • Bunun için en fazla 500 bin adet’e kadar olmak üzere 2,5 milyon liralık ödeme; kalan 7 tür için de tanesi 50 kuruştan 5 milyon adet’e kadar olmak üzere 2,5 milyon liralık ödeme planlandı.
  • Toplamda 5,5 milyon balon balığı için 5 milyon lira ödeme yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Desteklemenin 2022 ve 2023 yıllarını kapsayacağını söyleyen Pakdemirli, ‘3 yılda 16,5 milyon balon balığı kaynaklarımızdan bertaraf edilecek’ dedi.

2022 yılında su ürünleri destekleme ödemeleri devam ediyor. Konu ile ilgili yapılan tüm destekleme ödemelerinin hakkında bilgileri aşağıda ki bağlantıya tıklayarak hemen öğrenebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.