Tarım Kredi

İş Kuracak Bayanlara 2022 Devlet Destekleri

İş kuracak olanlara devlet tarafından pek çok farklı destek sağlanmaktadır. Ancak bayan girişimcilere verilen destekler daha avantajlı olarak sağlanmaktadır. Devlet tarafından ev hanımlarına iş imkanı verilmektedir. Bu yazımızda sizlere Ziraat Bankası tarafından verilen girişimci kredisini, kadın girişimcilere verilen hibeleri, iş kurmak adına verilen devlet desteklerini, teşvik kredileri için başvurunun nereye yapılacağını ve 15 bin TL geri ödemesiz hibeden bahsedeceğiz. Detaylar içeriğimiz de.. 

İş Kuracak Bayanlara 2022 Devlet Destekleri

İş Kurmak İçin Devlet Desteği

Girişimcilerin bir işletme kurmak için en büyük eksiği sermaye olmaktadır. Yeterli sermayeyi bulamadıkları için hayallerinden vazgeçmek zorunda kalan bir sürü insan vardır. Ancak devlet bu kapsamda da vatandaşa yardım eli uzatıyor. İşyeri açmak isteyen vatandaşlara pek çok destek sağlanmaktadır. Devlet tarafından verilen hibe ve kredilerin yanı sıra finansman ihtiyaçlarının giderilmesi adına bankalar da kredi finansmanı sağlamaktadır. 2022 yılında da verilmeye devam eden desteklere başvuru yapıp işyerinizi kurarak kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Devlet tarafından verilen desteklerden faydalanmak için belirli bir plan üzerinde çalışılması gerekiyor. Bu sebeple iyi bir araştırma yapmalı, destekler için talep edilen şartlar doğrultusunda bir işletme kurmalısınız. Devletin girişimcilere sağladığı destekler şu kategorilerde verilmektedir;

1-Kosgeb Destekleri;

Kosgeb Girişimcilik Destekleri kapsamında Girişimciliği Destek Programı ve Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı ile iki adet destek programı oluşturmuştur. Girişimcilik Destek Programında Geleneksel Girişimcilere 60 bin TL, İleri Girişimcilere 360 bin TL’ye kadar destek sağlanmaktadır. Kosgeb desteklerinden yararlanmak için hazırlanmış olan ücretsiz Kosgeb kurslarına katılarak başarı sağlanması ve gerekli sertifikanın alınması gereklidir. Girişimcilik Destek Programı için 2022 yılında başvuru alınmamaktadır. Kosgeb artık Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ile destek vermeye devam etmektedir.

 Kosgeb Destekleri
Kosgeb Destekleri

2- SYDV İş Kurma Kredisi;

İlçe kaymakamlıklarına bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yeni işyeri kurmak isteyen genç vatandaşlara 15 bin TL. kredi desteği sağlıyor. Kosgeb tarafından verilen desteklerde kursa katılarak başarı sağlamak ve sertifika almak gerekmektedir. Ancak Vakıflar tarafından verilen destekten faydalanmak için böyle bir durum söz konusu değildir. Bu destekten faydalanmak için Kaymakamlık ya da Vakfa başvuru yapmanız gereklidir. Başvuru yapmanız halinde şayet bu iki kurumdan biri işyeri açma desteği için bir bütçe ayırmış ise teşvikten yararlanılabilecektir. Ancak bilinmesi gerekiyor ki bu destek bütün Kaymakamlıklar tarafından verilemiyor. Destekten faydalanmak için şu koşulların sağlanması gerekiyor;

 1. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı‘na başvuru yaparak dosya açtırmak,
 2. İki tane devlet memurunu kefil göstermek, 
 3. Açılmak istenen işletme için gerekli araştırmaları gerçekleştirip oluşabilecek bütün giderler için teklif mektubu temin etmeniz ve mevcut mektupları proje haline getirerek başvuru yapılması gereklidir.

Verilen 15 bin TL destek hibe olarak değil faizsiz kredi olarak sağlanmaktadır. Girişimcileri zora sokmamak adına ilk sene geri ödemesiz olarak verilmekte olup ilk seneden sonra 36 ay taksitle geri ödemesi yapılmaktadır.

Kadın Girişimcilere Devlet Hibe Desteği

Devlet, kadın girişimcileri ticari alanda ve tarımsal alanda fazlası ile desteklemektedir. Bir önceki başlıkta devlet tarafından verilen desteklerden bahsetmiştik. Bu destekler kadın girişimcilere de sağlanmakta olup diğer vatandaşlara sağlanan oranlardan daha fazla tutarlarda destek sağlanmaktadır.

Kosgeb girişimcilere Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında Geleneksel Girişimcilere 60 bin lira, İleri Girişimcilere 360 bin liraya kadar destek sağlamaktadır. Desteğe konu olacak unsurlar ise şu şekildedir;

Kuruluş desteği kapsamında Geleneksel ve İleri Girişimcilere gerçek kişi statüsünde başvuru yapanlara 5 bin TL, sermaye şirketlerine 10 bin TL geri ödemesiz hibe verilmektedir.

Performans desteği kapsamında Geleneksel ve İleri Girişimcilere birinci ve ikinci performans dönemlerine toplam prim gün sayılarına göre ayrı ayrı destekler sağlanmaktadır.

 • Birinci performans döneminde toplam prim gün sayısı; 180 ile 539 olan işletmeye 5 bin TL,
 • Birinci performans döneminde toplam prim gün sayısı; 540 ile 1079 olan işletmeye 10 bin TL,
 • Birinci performans döneminde toplam prim gün sayısı; 1080 ve üzeri olan işletmeye 20 bin TL destek sağlanacaktır.
 • İkinci performans döneminde toplam prim gün sayısı; 360 ile 1079 olan işletmeye 5 bin TL, 
 • İkinci performans döneminde toplam prim gün sayısı; 1080 ve 1439 olan işletmeye 15 bin TL, 
 • İkinci performans döneminde toplam prim gün sayısı 1440 ve üzeri olan işletmeye ise 20 bin TL destek sağlanmaktadır. 
Kadın Girişimcilere Devlet Hibe Desteği
Kadın Girişimcilere Devlet Hibe Desteği

Talep edilen prim gün sayısına ulaşmış olan işletmeler için girişimcilerin kadın olması halinde her bir performans döneminde belirlenmiş olan destek tutarlarına 5 bin TL daha eklenmektedir. 

İleri Girişimcilere Geleneksel Girişimcilerden farklı olarak %75 oranında Makine, Teçhizat ve Yazılım Desteği de verilmektedir. Destek kapsamında;

 • Düşük orta ve düşük teknoloji düzeyi için=> 100 bin TL,
 • Orta yüksek teknoloji düzeyi için=> 200 bin TL, 
 • Yüksek teknoloji düzeyi için=> 300 bin TL 

İleri Girişimcilere bir de Mentörlük, Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği verilmektedir. Destek oranı yine %75 olarak belirlenmiş olup tutarı ise 10 bin TL’dir. 

Devletin Ev Hanımlarına Verdiği İş İmkanları Nelerdir?

Bazı kadınlar çeşitli sebepler dolayısı ile evlerinden çıkamıyor ve evlerinde çalışmak, ev ekonomisine destek sağlamak adına evden iş yapabiliyor. Bu iş için şayet evlere iş gönderen firmalardan iş alınmıyor ise belirli bir miktar sermayeye ihtiyaç duyulabiliyor. Bayanların evden çalışma hayatlarını sürdürebilmeleri sebebi ile mikro krediler verilmektedir. Mikro kredi, ekonomik durumu iyi olmayan bayanlara verilen küçük çaplı bir kredidir. Bayanların bu krediden faydalanmaları için 5 kişilik bir grup oluşturmaları gereklidir. Daha sonra Valilik İl Özel İdarelerine müracaat ederek başvuru formu doldurulması gereklidir. Yapılmak istenen iş görevlilerce değerlendirilir ve uygun görülür ise olumlu sonuç verilir.

Devletin Ev Hanımlarına Verdiği İş İmkanı
Devletin Ev Hanımlarına Verdiği İş İmkanı

Mikro kredi kapsamında verilen tutar yapılacak olan işe göre ilk sene 1.000 TL. olmaktadır. Alınan bu parayı 1 sene içerisinde haftalık taksitler ile ödemeniz gereklidir. Ödemelerin düzenli olması halinde kredinin limitleri arttırılmaktadır. Mikro kredi ile; mantı işi, evde dikiş işi gibi işlerin faaliyetini yapabilirsiniz. Ev hanımı kadınlar yalnızca ticaret alanında değil tarım ve hayvancılık alanında da desteklenmektedir.

Destek kapsamında;

 • Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından desteklenen illere belirli projelerde hibe desteği sağlanmaktadır.
 • Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından hayvancılık destekleri de verilmektedir.

Ziraat Bankası Kadın Girişimci Kredisi

Ziraat Bankası kadın girişimcilere özel destek kredisi veriyor. Bayanlar ticari hayatlarında daha fazla kalkınsın diye avantajlı kredi paketi hazırlayan ve finansal destek sağlayan banka Kadın Girişimci Destek Paketi sunmaktadır. Destek paketinin içerisinde Hazine Destekli Kredi Garanti Fonu da yer almakta olup kefalet desteği ile düşük faizli kredi de kullandırmaktadır. Destek paketinden yararlanmak için Ziraat Mobil uygulamasından minimum 2 tane otomatik ödeme talimatı vermeniz gerekli olup Kobi Kart ürünlerine sahip olunması gereklidir.

Kredinin özellikleri;

 • Kredi tahsis ücreti için %50 indirim yapılmaktadır.
 • İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık üzerinden yapılan işlemlerde bütün havale ve EFT ücretsiz olmaktadır.
 • Kobi Kart kullanımlarında yıllık aidat ödemek durumunda kalmazsınız. 
 • Teminat mektubu ile başvuru yapan kişilere özel komisyonlar verilmektedir.
 • Hem kendiniz hemde eşiniz ve çocuklarınız için BES tekliflerinden yararlanabilirsiniz.
 • 36 ay vadeli olarak alınan nakit krediler de avantajlı fiyatlar ödeyebilirsiniz.
Ziraat Bankası Kadın Girişimci Kredisi
Ziraat Bankası Kadın Girişimci Kredisi

Kredi başvurusu için en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret edebilirsiniz. Ziraat Bankası ev hanımlarına kredi kartı imkanı da sağlıyor. İçeriği inceleyerek kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kadınlara işyeri kurabilmeleri için verilen destekleri anlatmaya çalıştık. Desteklerden faydalanmak için ilgili yerlere başvuru yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.