Tarım Kredi

Bursa Maddi Yardım Yapanlar ve Belediye Yardımları (Yıldırım Osmangazi)

15.01.2020

Her il ve ilçede olduğu gibi Bursa ilinde de belediye yardımları ve maddi yardım yapan dernekler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra para yardımı yapan kişiler ve sanatçılar da bulunmaktadır. Belediyeler tarafından erzak yardımı, devlet tarafından kira yardımları verilmektedir. Bu yazımızda sizlere Sosyal Yardımlaşma nakdi yardımlarını, para yardımı yapan kurumları, kaymakamlık yardımlarını ve kaymakamlık tarafından verilen para yardımı dilekçesinden bahsedeceğiz. Detaylar içeriğimiz de.. 

Bursa Maddi Yardım Yapanlar ve Belediye Yardımları (Yıldırım Osmangazi)

Maddi Yardım Yapan Kurumlar

Muhtaç ve ihtiyaç sahibi kişilere Sosyal Yadımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından pek çok çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Sosyal yardım kapsamında ailelere, eşi vefat eden dul eşlere, yetim ve öksüz çocuklara, asker annelerine ve eşlerin, yaşlılara ve engellilere nakdi ve ayni destekler sağlanmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi ile birlikte bulundukları bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmaları gereklidir. Nüfus cüzdanının yanı sıra muhtarlık tarafından alınan fakirlik belgesinin de Vakfa sunulması gereklidir.

Sosyal devlet anlayışının benimsenmesi adına yapılan yardımlar için gerçekleştirilen başvurular değerlendirilir ve gerekli incelemeler yapılır. Şayet kişilerin gerçekten muhtaçlık sınırının altında olduğu tespit edilir ise yardım yapılacaktır. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından verilen Sosyal Yardımlaşma kapsamındaki kategoriler ve nakdi yardım tutarları şu şekilde olmaktadır; 

 • Doğum yardımı : Doğum yapmış olan annelere yardım yapılmaktadır. 2020 yılı için; birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha sonraki çocuklarda 600 TL doğum yardımı yapılmaktadır.
 • Askere gidenlerin annelerine veya evli ise eşlerine iki ayda bir defa 275 TL ödeme yapılmaktadır. Asker ailelerinde öncelik annede bulunmaktadır. Ancak er ya da erbaş evli ise yardımı eşi hak eder.
 • Annesi ya da babası rahmetli olmuş ve reşit olmayan ihtiyaç sahibi çocuklara iki ayda bir defa olmak üzere 100 TL ödeme yapılmaktadır.
Para Yardımı Yapan Kurumlar 

Para Yardımı Yapan Kurumlar

 • Sosyal güvencesi olmayan ve ihtiyaç sahibi olan eli vefat etmiş ve dul kalmış kadınlara başkası ile evlenmemeleri halinde iki ayda bir defa 275 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Engellilere de çeşitli  yardımlar yapılmaktadır. Sosyal güvencesi olmayan ve muhtaç durumda olan engelli vatandaşların %40 ve %69 engelli olanlarına 433,68 TL, %70 ve üzeri engeli bulunan vatandaşlara ise 650,52 TL ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeler aylık olarak gerçekleştirilmektedir. Detaylı bilgi için 2022 Sayılı Kanuna dayanılarak verilen Engelli Yardımından yararlanabilirsiniz.
 • Engellilerin yanı sıra yakınlarına da sosyal yardım niteliğinde uygulamalar düzenlenmiştir. Sosyal güvencesi olmayan ve müşkül durumda olan engelli yakınlarına aylık olarak 433,68 TL ödeme yapılmaktadır. Bunun yanı sıra engellilere ihtiyaç yardımı da yapılmaktadır.
 • Ağır engelli ve yatalak durumda olan kişilerin bakıcılığını yapan kişilere aylık olarak 1.179,40 TL ödeme yapılmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

İl ve ilçede bulunan kaymakamlıklar Sosyal Devlet anlayışını yerine getirmek adına ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım eli uzatmaktadır. Bu kapsamda yapılan yardımlar vatandaşlara umut ışığı olması ile beraber rahat bir yaşam sağlamalarına olanak sağlamaktadır. Kaymakamlık yardımları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılan inceleme ve değerlendirmeler neticesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılmak üzere gerçekleştirilen yardımlardır. Kaymakamlık yardımı kapsamında;

 • Engellilere yönelik yardımlar,
 • Sosyal destek yardımı,
 • Şartlı gebelik yardımı,
 • Projeye destek yardımı,
 • Sağlık yardımları verilmektedir.
Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Desteklerin tutarları bir önceki başlıkta verilmiştir. Kaymakamlık yardımlarından herhangi bir sosyal güvencesi ve sigortalı bir işi olmayan, geçim sıkıntısı yaşayan, ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan, herhangi bir şekilde mal varlığı bulunmayan kişiler faydalanabilmektedir. Kaymakamlık tarafından verilen para yardımından faydalanmak adına başvuru dilekçesi için Kaymakamlık Para Yardımı Başvuru Dilekçesi linkine tıklayarak bilgisayarınıza word uzantısı olarak indirebilirsiniz.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kirada oturan ancak parasını ödeyemeyecek durumda olan bir sürü vatandaşımız bulunmaktadır. Sosyal güvencesi olmayan, ihtiyaç sahibi kimselere maddi durum yetersizliği sebebi ile devlet tarafından konut kirası yardımı yapılmaktadır. Kişilerin Kaymakamlık tarafından verilen kira yardımlarından faydalanabilmesi için nüfus cüzdanı ve muhtarlık tarafından alınacak olan fakirlik belgesi ile bölgelerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmaları gereklidir. Vakıfta doldurulacak olan form neticesinde bir de yardımdan faydalanmak istenildiğine dair dilekçe doldurulması gereklidir.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Bursa’daki Maddi Yardım Yapan Vakıflar

İhtiyaç sahibi ailelere nakdi ve ayni yardımı belediyeler haricinde yardım amaçlı kurulmuş olan Vakıflar ve Dernekler de yapabilmektedir. Bu kurumlar ihtiyaç sahibi ailelere erzak yardımı, yakacak yardımı, giyecek yardımı, barınma yardımı, maddi yardım gibi pek çok alanda destek sağlanmaktadır. Bursa ilinde hizmet veren Vakıflar şu şekildedir;

Osmangazi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Osmangazi SYDV tarafından gıda, yakacak, barınma, sosyal destek, şartlı eğitim ve sağlık, engelli ihtiyaç, GSS, afet desteği, proje destekleri, eşi vefat eden kadınlara yardımlar, doğum yardımı ve sosyal uyum yardımı gibi pek çok yardım desteği sağlanmaktadır. Osmangazi ilçesinde ikamet ediyor iseniz bölgedeki en yakın SYD Vakfına başvuru yapmanız gereklidir. İlk defa başvuru yapılıyor ise nüfus cüzdanının fotokopisi, başvuru kayıt formu ve başvuru dilekçesi gerekli görülmektedir. Başvuru yapılması halinde gerekli incelemeler yapılmasının ardından yardım için olumlu ve olumsuz karar en geç bir ay içerisinde verilmektedir.

İletişim Adresi: Osmangazi Kaymakamlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Osmangazi/ BURSA Kaymakamlık Binası 3. Kat Altıparmak/BURSA

İletişim Numarası: 0224 220 86 10

Bursa Maddi Yardım Yapan Vakıflar

Bursa Maddi Yardım Yapan Vakıflar

Bursa İli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Bursa ilinin farklı yerlerinde ikamet etmek durumunda olan kişiler de çeşitli yardımlardan faydalanabilsinler diye pek çok yerde Vakıf kurulmuştur. Bu Vakıflara nüfus cüzdanı ve fakirlik belgesi ile birlikte müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz. Başvuru formu ve dilekçesini de doldurduktan sonra başvurunuz tamamlanacaktır.

İletişim Adresi: Ahmetpaşa Mahallesi, Fahri Korutürk Caddesi, Bursa Valiliği Ek Hizmet Binası Numara: 2, 16050 Osmangazi/ Bursa

İletişim Numarası: 0224 271 07 77

Yıldırım Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Yıldırım ilçesinde ikamet ediyorsanız bu Vakfa giderek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru için yine aynı evraklar gerekli olup aşağıdaki iletşim adresi ve iletişim numarasından Vakfa ulaşabilirsiniz;

İletişim Adresi: 152 Evler Mahallesi, Eğitim Caddesi, Numara: 83, 16320 Hamamlıkızık Köyü/Yıldırım/ BURSA

İletişim Numarası: 0224 360 42 25

Maddi Yardım Yapan Sanatçılar

Belediyelerin, Kaymakamlıkların ve Valiliklerin yanı sıra ünlü şarkıcılar, futbolcular, oyuncular, sunucular ve iş adamları da ihtiyaç sahibi ailelere yardım desteği sağlamaktadır. Ailelerin yanı sıra öğrencilere de çeşitli burs destekleri verilmektedir. Daha evvelki zamanlarda bu kişiler ile iletişime geçmek oldukça zor oluyordu. Ancak günümüzde sosyal medya hesapları ve internet üzerinden gerek ünlü sanatçılara, gerekse de zengin iş adamı ve hayırseverlere ulaşmak oldukça kolay oluyor.

Yardım kapsamında pek çok kişiye maddi destek sağlayan bu kişilere ulaşıp durumunuzu açık bir şekilde anlatmanız halinde verilen yardımlardan siz de faydalanabilirsiniz.

Bursa ilinde ikamet ediyorsanız belirttiğimiz yerlere giderek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.