Tarım Kredi

Bursa Maddi Yardım Yapanlar ve Belediye Yardımları (Yıldırım Osmangazi)

Her il ve ilçede olduğu gibi Bursa ilinde de belediye yardımları ve maddi yardım yapan dernekler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra para yardımı yapan kişiler ve sanatçılar da bulunmaktadır. Belediyeler tarafından erzak yardımı, devlet tarafından kira yardımları verilmektedir. Bu yazımızda sizlere Sosyal Yardımlaşma nakdi yardımlarını, para yardımı yapan kurumları, kaymakamlık yardımlarını ve kaymakamlık tarafından verilen para yardımı dilekçesinden bahsedeceğiz. Detaylar içeriğimiz de.. 

Bursa Maddi Yardım Yapanlar ve Belediye Yardımları (Yıldırım Osmangazi)

Coronavirüs kapsamında yurt genelinde meydana getirdiği hasar nedeniyle neredeyse tamamı olmak üzere büyükşehir belediyeleri çalışmalarına başladı. 11 Mart 2020 ülkemizde görülmeye başlanan coronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler her geçen gün ivme kazanmasının ardından her gün açıklanan destek paketlerini kamuoyuna paylaşan; Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlıklarla beraber büyükşehir belediye başkanlarıda projelerini vatandaşlarına duyuruyor. Bu kapsamda Bursa Büyükşehir Belediyesi’de “Bursa İçin Omuz Omuza” diyerek Sosyal Dayanışma Paketi’ni vatandaşlarına sunuyor.

Bursa Sosyal Dayanışma Paketi

Temel Gıda Kolisi


Ayda toplam 30.000 temel gıda malzemesi kolilerini vatandaşlara ulaştırılıyor.

Her Hafta Sebze ve Meyve


 Her hafta dağıtılmaya başlanan 10.000 meyve ve sebzeden oluşan pazar filesi ile birlikte ayda 40.000 sebze ve meyve paketi ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.

Temel Hijyen Kolisi


Hijyenin önemli olduğu bu süreçte ayda toplam 30.000 temel hijyen malzemeleri paketi vatandaşlarla buluşuyor.

65 Yaş Üstü


Salgın tehdidi sürecinde yardım edecek yakını bulunmayan 60 yaş üstü vatandaşlara alışveriş desteği sağlanıyor. Aynı zamanda 65 yaş üstü kronik rahatsızlığı olan evde yapamayacak durumda olan vatandaşlara 2 öğün sıcak yemek desteği de veriliyor.

Esnafa Destek


Süreçte mağduriyet yaşayan işletmelere yönelik olarak; genelge kapsamında, salgın süreci boyunca kiraların iptali için çalışmalar yapıldı. Ayrıca ilan ve reklam vergileri ile gerekli çalışmalar yürütülmeye başlandı.

Her Gün Taze Ekmek


Her gün 10.000 haneye 30.000 adet ekmek dağıtımı uygulanmaya başlandı. BESAŞ Bayilerinden vatandaşların isteği doğrultusunda bu haklarını süt ve süt ürünleri ile kullanabilecekler.

İster Koliyle İster Kartla


Vatandaşlar isteği doğrultusunda erzak kolisi ve temel hijyen desteğinin temini yerine sosyal dayanışma paketi kapsamında Kart16 Sosyal Yardım Kartı ile farklı market ihtiyaçlarını karşılayabilecekler.

Bursa İçin Omuz Omuza


Bu kampanya doğrultusunda yapılan tüm yardım ve desteklerle birlikte 130.000 haneye yardım eli uzatılmış olacak.

Su Faturası


Vatandaşlar, BUSKİ otarafından Nisan ayında endeks okumayı durdurarak Ocak, Şubat, Mart ayı faturalarının ortalaması üzerinden %50 geçici faturalandırıcak.

Aynı zamanda coronavirüs mücadelesinde yapılan desteklere ilave Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş sağlık personellerini de unutmadı. Sağlık çalışanlarına yönelik uygulanmaya başlanan destek için Belediye Başkanı Aktaş şu sözleri dile getirdi;

“Bu zor günlerde tedbiren evlerine gidemeyen sağlık çalışanlarımız için Bursa’mızda hazırlıklarımız tamam. Belediyemize ait öğrenci yurtlarını hazırladık. Ayrıca Bursa’mızın kıymetli iş insanları da sağlık çalışanlarımıza otellerinin kapılarını açtı. Kendilerine teşekkür ediyorum.”

Maddi Yardım Yapan Kurumlar

Muhtaç ve ihtiyaç sahibi kişilere Sosyal Yadımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından pek çok çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Sosyal yardım kapsamında ailelere, eşi vefat eden dul eşlere, yetim ve öksüz çocuklara, asker annelerine ve eşlerin, yaşlılara ve engellilere nakdi ve ayni destekler sağlanmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi ile birlikte bulundukları bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmaları gereklidir. Nüfus cüzdanının yanı sıra muhtarlık tarafından alınan fakirlik belgesinin de Vakfa sunulması gereklidir.

Sosyal devlet anlayışının benimsenmesi adına yapılan yardımlar için gerçekleştirilen başvurular değerlendirilir ve gerekli incelemeler yapılır. Şayet kişilerin gerçekten muhtaçlık sınırının altında olduğu tespit edilir ise yardım yapılacaktır. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından verilen Sosyal Yardımlaşma kapsamındaki kategoriler ve nakdi yardım tutarları şu şekilde olmaktadır; 

 • Doğum yardımı : Doğum yapmış olan annelere yardım yapılmaktadır. 2020 yılı için; birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha sonraki çocuklarda 600 TL doğum yardımı yapılmaktadır.
 • Askere gidenlerin annelerine veya evli ise eşlerine iki ayda bir defa 275 TL ödeme yapılmaktadır. Asker ailelerinde öncelik annede bulunmaktadır. Ancak er ya da erbaş evli ise yardımı eşi hak eder.
 • Annesi ya da babası rahmetli olmuş ve reşit olmayan ihtiyaç sahibi çocuklara iki ayda bir defa olmak üzere 100 TL ödeme yapılmaktadır.
Para Yardımı Yapan Kurumlar 

Para Yardımı Yapan Kurumlar

 • Sosyal güvencesi olmayan ve ihtiyaç sahibi olan eli vefat etmiş ve dul kalmış kadınlara başkası ile evlenmemeleri halinde iki ayda bir defa 275 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Engellilere de çeşitli  yardımlar yapılmaktadır. Sosyal güvencesi olmayan ve muhtaç durumda olan engelli vatandaşların %40 ve %69 engelli olanlarına 433,68 TL, %70 ve üzeri engeli bulunan vatandaşlara ise 650,52 TL ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeler aylık olarak gerçekleştirilmektedir. Detaylı bilgi için 2022 Sayılı Kanuna dayanılarak verilen Engelli Yardımından yararlanabilirsiniz.
 • Engellilerin yanı sıra yakınlarına da sosyal yardım niteliğinde uygulamalar düzenlenmiştir. Sosyal güvencesi olmayan ve müşkül durumda olan engelli yakınlarına aylık olarak 433,68 TL ödeme yapılmaktadır. Bunun yanı sıra engellilere ihtiyaç yardımı da yapılmaktadır.
 • Ağır engelli ve yatalak durumda olan kişilerin bakıcılığını yapan kişilere aylık olarak 1.179,40 TL ödeme yapılmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

İl ve ilçede bulunan kaymakamlıklar Sosyal Devlet anlayışını yerine getirmek adına ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım eli uzatmaktadır. Bu kapsamda yapılan yardımlar vatandaşlara umut ışığı olması ile beraber rahat bir yaşam sağlamalarına olanak sağlamaktadır. Kaymakamlık yardımları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılan inceleme ve değerlendirmeler neticesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılmak üzere gerçekleştirilen yardımlardır. Kaymakamlık yardımı kapsamında;

 • Engellilere yönelik yardımlar,
 • Sosyal destek yardımı,
 • Şartlı gebelik yardımı,
 • Projeye destek yardımı,
 • Sağlık yardımları verilmektedir.
Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Desteklerin tutarları bir önceki başlıkta verilmiştir. Kaymakamlık yardımlarından herhangi bir sosyal güvencesi ve sigortalı bir işi olmayan, geçim sıkıntısı yaşayan, ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan, herhangi bir şekilde mal varlığı bulunmayan kişiler faydalanabilmektedir. Kaymakamlık tarafından verilen para yardımından faydalanmak adına başvuru dilekçesi için Kaymakamlık Para Yardımı Başvuru Dilekçesi linkine tıklayarak bilgisayarınıza word uzantısı olarak indirebilirsiniz.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kirada oturan ancak parasını ödeyemeyecek durumda olan bir sürü vatandaşımız bulunmaktadır. Sosyal güvencesi olmayan, ihtiyaç sahibi kimselere maddi durum yetersizliği sebebi ile devlet tarafından konut kirası yardımı yapılmaktadır. Kişilerin Kaymakamlık tarafından verilen kira yardımlarından faydalanabilmesi için nüfus cüzdanı ve muhtarlık tarafından alınacak olan fakirlik belgesi ile bölgelerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmaları gereklidir. Vakıfta doldurulacak olan form neticesinde bir de yardımdan faydalanmak istenildiğine dair dilekçe doldurulması gereklidir.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Bursa’daki Maddi Yardım Yapan Vakıflar

İhtiyaç sahibi ailelere nakdi ve ayni yardımı belediyeler haricinde yardım amaçlı kurulmuş olan Vakıflar ve Dernekler de yapabilmektedir. Bu kurumlar ihtiyaç sahibi ailelere erzak yardımı, yakacak yardımı, giyecek yardımı, barınma yardımı, maddi yardım gibi pek çok alanda destek sağlanmaktadır. Bursa ilinde hizmet veren Vakıflar şu şekildedir;

Osmangazi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Osmangazi SYDV tarafından gıda, yakacak, barınma, sosyal destek, şartlı eğitim ve sağlık, engelli ihtiyaç, GSS, afet desteği, proje destekleri, eşi vefat eden kadınlara yardımlar, doğum yardımı ve sosyal uyum yardımı gibi pek çok yardım desteği sağlanmaktadır. Osmangazi ilçesinde ikamet ediyor iseniz bölgedeki en yakın SYD Vakfına başvuru yapmanız gereklidir. İlk defa başvuru yapılıyor ise nüfus cüzdanının fotokopisi, başvuru kayıt formu ve başvuru dilekçesi gerekli görülmektedir. Başvuru yapılması halinde gerekli incelemeler yapılmasının ardından yardım için olumlu ve olumsuz karar en geç bir ay içerisinde verilmektedir.

İletişim Adresi: Osmangazi Kaymakamlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Osmangazi/ BURSA Kaymakamlık Binası 3. Kat Altıparmak/BURSA

İletişim Numarası: 0224 220 86 10

Bursa Maddi Yardım Yapan Vakıflar

Bursa Maddi Yardım Yapan Vakıflar

Bursa İli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Bursa ilinin farklı yerlerinde ikamet etmek durumunda olan kişiler de çeşitli yardımlardan faydalanabilsinler diye pek çok yerde Vakıf kurulmuştur. Bu Vakıflara nüfus cüzdanı ve fakirlik belgesi ile birlikte müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz. Başvuru formu ve dilekçesini de doldurduktan sonra başvurunuz tamamlanacaktır.

İletişim Adresi: Ahmetpaşa Mahallesi, Fahri Korutürk Caddesi, Bursa Valiliği Ek Hizmet Binası Numara: 2, 16050 Osmangazi/ Bursa

İletişim Numarası: 0224 271 07 77

Yıldırım Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Yıldırım ilçesinde ikamet ediyorsanız bu Vakfa giderek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru için yine aynı evraklar gerekli olup aşağıdaki iletşim adresi ve iletişim numarasından Vakfa ulaşabilirsiniz;

İletişim Adresi: 152 Evler Mahallesi, Eğitim Caddesi, Numara: 83, 16320 Hamamlıkızık Köyü/Yıldırım/ BURSA

İletişim Numarası: 0224 360 42 25

Maddi Yardım Yapan Sanatçılar

Belediyelerin, Kaymakamlıkların ve Valiliklerin yanı sıra ünlü şarkıcılar, futbolcular, oyuncular, sunucular ve iş adamları da ihtiyaç sahibi ailelere yardım desteği sağlamaktadır. Ailelerin yanı sıra öğrencilere de çeşitli burs destekleri verilmektedir. Daha evvelki zamanlarda bu kişiler ile iletişime geçmek oldukça zor oluyordu. Ancak günümüzde sosyal medya hesapları ve internet üzerinden gerek ünlü sanatçılara, gerekse de zengin iş adamı ve hayırseverlere ulaşmak oldukça kolay oluyor.

Yardım kapsamında pek çok kişiye maddi destek sağlayan bu kişilere ulaşıp durumunuzu açık bir şekilde anlatmanız halinde verilen yardımlardan siz de faydalanabilirsiniz.

Bursa ilinde ikamet ediyorsanız belirttiğimiz yerlere giderek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 27 YORUM
 1. Zeynep sultansu dedi ki:

  Gıda yardımı başvuru yapamadım çok ihtiyacım var nasıl ulaşa bilirim

 2. emine yesilfidan dedi ki:

  1haftadir sosyal yardımı arıyorum olmuyor eşim corana hastalığından dolayı çalışmıyor yumiyeli çalışıyordu 1aydir çalışmıyor 3cocugum var kiradayım kirami ödeyemiyor yardimçı olmanizi bekliyorum allahım kimseyi zorda birakmasin

 3. Reyhan dedi ki:

  Bana sosyal yardım gelmedi 2 kere basvurdum kac gündür bekliyorum gelmedi

 4. Zerrin dedi ki:

  İyi günler benim Eşim çalışmıyor Birtane kızım var sizlerden yardım talebi ediyorum teşekkür ederim maddi destek te bulunuranız çok s

 5. Sema sarı dedi ki:

  Virüs nedeniyle işyerim kapandı kirada oturuyorum maddi desteğe ihtiyacım var

 6. Hülya dedi ki:

  Erzak ve temizlik başvurusu yaptım ama halen bir şey gelmedi annem kalp ve tansıyon hastası kardeşim duymuyor rahatsız hiç bir gelirimiz bulunmuyor

 7. Arzu dedi ki:

  Merhaba benim yardıma cok ihtıyacım var sizden yardım istiyorum eşim 6 aydır calışmiyor kiraciyim birikmiş kiralarim var faturalarım dahil baya birikmiş zadece elektirik faturam yaklaşık binra suda beşyüz binra birikmiş cok zordayız iki cocukgumda baya madur zorda olmasaydım yardım istemesdim ama cok sordayım sizden yardım istiyorum

 8. Zeliha dedi ki:

  Bende yardim istiyorum bir türlü gelmedi neden ilgilenmiyosunuz anlamadim sesimizi duyon yok ölmemizmi gerek yardim dagitiyoz diyosunuz hiç görmedik

 9. Hacer dedi ki:

  Doğuştan tek böbreğim yok kiraciyim sizden yardım talep ediyorum 2 tane çocuğum var engelli raporum yok covid19 dan dolayı çıkartamadım eşim asgari ücretle ile çalışıyor

 10. Sayime özkan dedi ki:

  Hayırlı günler sosyal yardım için baş vuru yapacaktım bir kaç yere yaptım dönüş olmadı 3 çoçugum var evim kira kiramı ve faturaları ödeyemedik iki aydır yoğmiye ile çalışıyordum şu an iş yok umarım yardımcı olursunuz

 11. Emine özdemir dedi ki:

  Yardım istiyorum korona nedeniyle çalışamıyorum 3 çoçuğum var eşim Yok yardımlarınızı bekliyorum

 12. Sümeyye dedi ki:

  Benim eşim 6 aydır çalışmıyor işten çıkarıldı kirada oturuyorum 5 aylık bebeğim var ne kiramızı ödeye biliyoruz nede faturalarımızı bebeğinin ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz gıda başvurusu yaptım sizi arayacaz dediler 1 ay oldu yardıma ihtiyacım var kimse geri dönüş yapmadı

 13. Islam dedi ki:

  Işyeri kapalı eşim hamile ihtiyaçvar

 14. Mehmet hanifi dedi ki:

  Kiradyim 5 kisilik aileyim saglik nedeniyle isten cikarildim yardim talep ediyorum

 15. Ayten kavut dedi ki:

  maddi durumum çok kötü evim kira eşim çalışmıyor Allah rızası için yardım edin çok mağduruz

 16. emine dedi ki:

  benim iki cocugum var benim evim bile yok esim beni terk etti iki cocugunla burda bir ablama sigindin neolur bana yardim

 17. Gülsüm dedi ki:

  Erzak temizlik malzemesi yardımı istiyorum zor durumdayim allah rizasi icin yardim edin

 18. Sebile dedi ki:

  Eşim korona virüsten dolayı işten çıkarıldı 4çocuğum var yardıma ihtiyacım var lütfen yardım edin

 19. murat dedi ki:

  70 bin tl borcum var intiharın eşiğindeyim yardım edin

 20. Revşan dedi ki:

  Kiradayim eşim işi doldurmuş mama bez alamiyom zor durumdayız yardim talep ediyorum

 21. Orhan dedi ki:

  koroya vurusten.beri 3 aydır isi sizhiç bir gelirimyok bakmakla olduğum 3 kişi var krediye bas vurdum sosyal yardıma bas vurdum kaymakamlara gitmedigin yer kalmadı ne yapacağımışaşırdım allah aşkına sesime biri.duysun lutfen

 22. Halil dedi ki:

  Maddi ve gida yardimi bekliyoruz ne gelen var ne soran yardimci olurmusunuz sayin baskanim

 23. kerim yıldız dedi ki:

  çalışamıyorum evim kira faturalarımı ödüyemedim kiramı ödüyemedim 4 nufusum var gıda ve para yardımına ihtiyacım var

 24. İlyas dedi ki:

  Faturalarımda indirim istiyorum ödemekte zorlanıyorum işim yok 4 nufusa bakıyorum

 25. Sinan dedi ki:

  Selamlar, ben Engelli bir bireyim. işsizim. 5 çocuğumla birlikte kirada yaşıyorum çok mağdur durumdayım.Yardımlarınızı bekliyorum TR51 0006 2000 7880 0006 6684 93 garanti bank.

 26. elmira gusseinova dedi ki:

  benim ihdiyacim var paraya cocuklarımı hastaneye göturdum acila soradan borcum oldu yenede acil götur dedi sahlık hoca yenede göturdum ama bakmadılar neden cunki borcum vardı cocugum hergun şikayet ediyor kalbim ahliyor midem ahliyor gözumun önunde zayıfliyor kimsede yardım etmiyor eger okusas mesajimi lütfen yardım edin gozunuzu kapatmayın.zaten pardamda olmiyorki duzgun cocuklarım doyar karnına yesin onun icin zayıflar ve hastalar siz yardım etmeses kim yardım edecek bize eşimde calışiyor doru duzgun parasını vermiyolar boş sigortası gediyor cocuklarımın kimligi hele gelmemişcocuklara sigorta getmiyor o yuzde götiremiyorum hastaneye birazcik destek olun lütfen.yorulmuşum oraya buraya koşmakdan yorulmuşum soylemekden hic yardımci olmiyolar canım cok yorhun nolur yardım edin.inanmiyorsanızsa gelin bakın kontrol yapın .

 27. Esra yıldıran dedi ki:

  Benim maddi yardıma ihtiyacım var bir çocuğum var eşim asgari ücretle çalışıyor çok borcumuz var gecinemiyoruz yardım için basvurduk ama çıkmadı

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.