Tarım Kredi

Diyarbakır da Maddi Yardım Yapanlar ve Belediye Destekleri

Diyarbakır da Maddi Yardım Yapanlar ve Belediye Destekleri

Maddi yardımlar genel anlamda ülkenin her yerinde yapılabilmektedir. Diyarbakır’da bu iller kapsamına girmesi sebebi ile orada da maddi yardım dernekleri, para yardımı yapan hayırsever kişiler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra maddi yardım yapan sanatçılar da bulunmaktadır. İstanbul’da bulunan yardım dernekleri gibi Diyarbakır’da da bu iş için kendini adayan bir topluluk bulunmakta olup borçlulara ve ihtiyaç sahibi kişilere yardım eli uzatılmaktadır. İçeriğimiz de sizlere Sosyal Yardımlaşma nakdi yardımlarını, Diyarbakır’da bulunan maddi yardım derneklerinden bahsedeceğiz. Detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.  

İhtiyacı Olanlara Yardım Yapan Dernekler

Vatandaşların ekonomik sıkıntılarını gidermek adına pek çok yöntem bulunmaktadır. Vatandaşların ihtiyaçlarına bir nebze olsun can suyu olmak için çeşitli yardım dernekleri ve Vakıflar kurulmuştur. Bunların yanı sıra Belediyeler ve Kaymakamlıklar tarafından da maddi yardımlar, gıda, giyecek, barınma yakacak, eğitim gibi pek çok kategoride çeşitli yardımlar sağlanmaktadır. İl ve ilçelerde kurulan bu dernekler tarafından verilen yardımlardan faydalanabilmek için ilk olarak kişilerin gerçekten yoksul, muhtaç ve ihtiyaç sahibi olduğuna dair inandırıcı belgeler sunmalıdır.

İhtiyacı Olanlara Yardım Yapan Dernekler
İhtiyacı olanlara yardım yapan pek çok dernek ve Vakıf bulunmaktadır.

Maddi yardım yapan dernekler yalnızca kamu kurumları olarak değil özel kişiler olarak da ele alabiliriz. Yoksul kimselere yardım eden devlet kurumları olduğu gibi bu iş için birtakım hayırsever vatandaşlar tarafından oluşturulmuş gruplar da bulunmaktadır. Maddi durumu yerinde gönüllü vatandaşlar, ünlüler, sunucular, futbolcular, zengin iş adamları gibi varlıklı kişiler televizyon programlarında, sosyal medya hesaplarında, resmi internet sitelerinde yardım yapacaklarına dair duyurular yapabiliyorlar. Ayrıca hayırsever kişiler il ve ilçelerde maddi durumu yetersiz olan ailelerin yaptığı başvuruları inceleyerek gıda, barınma, maddi yardım gibi pek çok farklı alanda yardım toplayabiliyorlar. Maddi yardım yapan kurumlara içeriğimiz de değineceğiz.

Sosyal Yardımlaşma Nakdi Yardım Ne Kadar?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının alt kolu olan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü herhangi bir şekilde sosyal güvencesi olmayan, düzenli bir geliri bulunmayan, ihtiyaç sahibi muhtaç ailelere nakdi ve ayni olarak destekler sağlamaktadır. Sosyal yardım kapsamında verilen bu desteklerden faydalanacak olan kişilerin bulundukları bölgedeki SYD Vakıflarına müracaat etmeleri gereklidir. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından Sosyal Yardım Programları ve Proje Destek Programları adı altında çeşitli kategorilerde yardım sağlanmaktadır. Nakdi olarak yapılan yardımlar ve bu yardımların tutarları ise şu şekildedir;

 • İhtiyaç sahibi ailelere ev onarım yardımı verilmektedir. Destek tutarı ihtiyaca göre belirlenmekte olup 25 bin TL’ye kadar destek sağlanabilecektir.
 • Eşi vefat etmiş olan kadınlara başka bir kişi ile evlenmemeleri halinde iki ayda bir defa PTT aracılığı ile 325 TL. ödeme yapılacaktır.
 • Asker ailelerinin sosyal güvencesi olmayan ve muhtaç durumda olanlarına bireyin askerlik dönemi boyunca iki ayda bir defa 275 TL ödeme yapılır. Birey evli ise eşi, değil ise annesine bu hak tanınmaktadır.
 • Annesi babası olmayan 18 yaşından küçük çocuklara iki ayda bir kere olmak sureti ile 100 TL öksüz ve yetim yardımı yapılmaktadır.
 • Yeni doğan çocuklar için anneye birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha sonraki çocuklar için 600 TL doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • Öğrencilerin eğitim ve öğretim hayatları ekonomik durumdan etkilenmemesi sebebi ile nakdi anlamda Şartlı Eğitim Yardımı yapılmaktadır. Bu kapsamda ilköğretim düzeyindeki erkek öğrencilere aylık 35 TL kız öğrencilere 40 TL ödeme yapılmakta olup, ortaöğretim düzeyindeki erkek öğrencilere 50 TL kız öğrencilere 75 TL ödeme yapılmaktadır. Ödemeler 2 ayda bir toplu olarak verilmektedir.
Sosyal Yardımlaşma Nakdi Yardım Ne Kadar?
Sosyal Yardımlaşma kapsamında pek çok alanda yardım sağlanmaktadır.
 • 65 yaş aylığı olarak da bilinen yaşlılık aylığı verilmektedir. Yardım yalnızca 65 yaş ve üzeri muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşlarına verilmekte olup ödemeler aylık şeklinde yapılmaktadır. Ödenen tutar 763 TL’dir.
 • Engellilere de sosyal yardım kapsamında destekler verilmekte olup yalnızca %40 ve üzeri vatandaşlara sağlanmaktadır. Destek tutarları ise
  • %40-%69 için 609 TL
   %70 ve üzeri için 914 TL  olarak belirlenmiştir.
 • 18 yaşından küçük engelli vatandaşların bakımını üstlenen kişilere de engelli yakını aylığı verilmektedir. Bu ödemeler 537,09 TL tutarında olup aylık olarak ödenmektedir.
 • Silikozis hastalığı sebebi ile mesleklerini yapamayan ve farklı bir işte de faaliyet gösteremeyen pek çok vatandaş bulunuyor. Bu destekler için başvurular sona ermiş olup yeni başvuru alınmamaktadır.
  • %15-%34 iş kaybı: 1.317,23 TL
   %35-%54 iş kaybı: 1,505,41TL TL
   %55 ve üzeri iş kaybı: 1,677,45 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Ağır engelli olduğu tespit edilen kişilerin bakımını üstlenen kişilere evde bakım yardımı verilmektedir. Kişilerin bu desteklerden faydalanabilmeleri için hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3/ te birinden az olması gerekli olup aylık olarak ödeme yapılmaktadır.
 • Evde bakım aylığı 2021 yılında 1.544,61 TL oldu.

Diyarbakır Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Diyarbakır ilindeki ihtiyaç sahibi vatandaşlar her türlü sosyal yardımdan faydalanabilmeleri için pek çok ilçede Vakıflar kurulmuştur. Yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşların T.C kimlik belgesi, Vakıftan verilecek olan başvuru formu ve şayet talep edilir ise yardımdan faydalanılmak istenildiğine dair başvuru dilekçesi gereklidir. Aşağıda vereceğimiz adreslerin hangisinde ikamet ediyorsanız oraya giderek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Diyarbakır İli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı:

İletişim Adresi: Selahattin Eyyubi Mahallesi, 313. Sokak Numara:2, 21080 Bağlar/DİYARBAKIR

Kayapınar Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı:

İletişim Adresi: Peyas Mahallesi, 240. Sokak 1 B-2.BLOK, 21070 Kayapınar/DİYARBAKIR

İletişim Numarası: (0412) 238 12 34

Diyarbakır Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı:

İletişim Adresi: Turgut Özal Bulvarı, Fatih Lisesi Yanı, Diyarbakır Merkez/ DİYARBAKIR

İletişim Numarası: (0412) 236 56 90

Diyarbakır Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları 
Diyarbakır Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

T.C Yenişehir İlçesi Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı Başkanlığı:

İletişim Adresi: Kooperatifler Mahallesi, Kurt İsmail Paşa 8. Sokak, Numara:6, 21100 Yenişehir/DİYARBAKIR

İletişim Numarası: (0412) 224 04 17

Bağlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı:

İletişim Adresi: Fırat Mahallesi, 489 Sokak, Uğur Apartmanı, 21070 Bağlar/DİYARBAKIR

İletişim Numarası: (0412) 252 30 95

Artık Bir Çatı Altındayız Bağlar Kaymakamlığı SYDV:

İletişim Adresi: Bağcılar Mahallesi, Karanfil 6. Cadde, 21090 Bağlar / DİYARBAKIR

Diyarbakır Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Ek Binası:

İletişim Adresi: Yenişehir Mahallesi, 21100 Yenişehir/DİYARBAKIR

İletişim Numarası: (0412) 236 56 91

Para Yardımı Yapan Kişiler Var mı?

Para yardımı yapan Vakıfların ve devlet kurumlarının yanı sıra ünlüler, hayırseverler, sanatçılar, sunucular ve futbolcular da ihtiyaç sahiplerine maddi yardım yapmaktadır. Daha önceki zamanlarda bu kişiler ile iletişime geçmek olduğundan daha zor olmakta idi. Ancak artık bu kişiler ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaşmak amacı ile pek çok yardım programı başlatabiliyorlar. Gerek televizyon programlarında gerekse de sosyal medya hesapları aracılığı ile seslerini ve yardım çağrılarını kişilere duyurmak adına çalışmalar yaparlar. Maddi yardım etmek isteyen vatandaşlar da bulunmaktadır. Bu vatandaşlarımıza ulaşım sağlamak için iletişim sayfaları da bulunmaktadır. Kişilere yardım talebinde bulunmak için pek çok farklı alternatif yol vardır.

İhtiyaç sahibi vatandaşların yanı sıra zengin iş adamları öğrencilere burs imkanı da sağlayabiliyor. Ülkemizde daha çok İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerde zengin iş adamlarının faaliyet gösterdiği holdingler bulunuyor. Yardım talebinde veya burs başvurusunda bulunacak olan kişilerin ilgili yerlere giderek yardım formu doldurmaları gerekiyor. Bunun yanı sıra resmi internet siteleri veya sosyal medya hesapları aracılığı ile de bu kişilere ulaşabilirsiniz.

Diyarbakır ilinde ikamet ediyorsanız belirttiğimiz yerlere müracaat ederek verilen sosyal yardımlardan faydalanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. İsmet Günbattı dedi ki:

  Gıda yardımı

 2. Melek baran dedi ki:

  Lütfen banada bir el uzatin

 3. Gülizar güntay dedi ki:

  Ben evli 7 çoçuk annesiyim 2 kızım evli diğerleride ögrenci maddi durumum yok eşim çalışmıyor evim kira faturaları ödemekte ve okul masraflarını karşılamakta çoook zorlanıyorum bana da yardım eli uzatın ALLAH RIZASI İÇİN

 4. Havva dedi ki:

  2 tane çocuğum var eşim rahatsız çalışamıyor hiçbir maddi gelirim yok küçük kızım 8aylık çocuklarımın ihtiyaçlarını karsiliyamiyorum yardım etseniz çok seviniriz

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.