Tarım Kredi

Çiftçilere Yüzde 50-70 Hibe Desteği Başvuruları Başladı!

Çiftçilere Yüzde 50-70 Hibe Desteği Başvuruları Başladı!

Kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla kırsal alanlarda daha çok yatırım yapılması ve yatırımların artırılması ile doğru orantılı olarak daha çok gelir elde etmek ve binlerce üreticiyi daha çok istihdam sağlamak ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamak amacıyla IPARD Kırsal Kalkınma desteklerini, 2020 yılında da yatırımcılarla buluşturulmaya devam ediliyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan videoda üreticilere 1 Milyar 200 Milyonluk Hibe Desteği verileceği bildirildi.

Üretici ve çiftçilerimize TKDK’dan hibe desteği için IPARD-II 9. Başvuru Çağrısı 11 Mayıs 2020 tarihi itibariyle ilana çıktı. IPARD Programı kapsamında “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” tedbiri ile “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbiri için kırsalı kalkındırmayı, istihdamı artırmayı ilke edinen TKDK üreticileri ve genç girişimcileri tekrar yatırım yapmaya davet ediyor. Proje sizden destek bizden diyerek IPARD II 9.çağrı ilanına çıkıldı.

Çiftçilere % 50- % 70 Hibe Desteği Başvuruları Başladı!

Başvuru çağrısı IPARD Programı 2014-2020 dönemi kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere TKDK tarafından yapılmaktadır.

TKDK tarafından 1.2 Milyar lira olan hibe desteği IPARD-2 9. Başvuru çağrısı ile sağlanan tüm hibe destekleri ile kırsal alanlarda AB standartlarında yeni işletmeler kurulmasına teşvik edilmesinin yanında kırsal alanlardaki tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin kapsamları genişletiliyor. Kırsal alanlarda yaşayan kadın üreticiler ile genç girişimcilerin üretime teşvik edilerek desteklenmeye devam ediliyor.

IPARD-II 9. Çağrı İlanı 2020 Desteklenen İller

TKDK toplam hibe miktarı 1,2 milyar TL olan(158 milyon Avro) çağrıya çıktı. Bu süreçte tarım ve tarımsal işleme sektörleri ve kırsal alanda yapılacak projeler için destek sağlanacak. Bu destekleri yatırımcılarla buluşturup kırsalda yatırım ve istihdamını artırmayı, üreticilerin daha çok gelir elde etmesini sağlamayı amaçlanmaktadır.

IPARD-2 9. Başvuru çağrısı ile;

  • Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) tedbirinin destek bütçesi 104 Milyon Avro, yani 790 Milyon lira,
  • Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302) tedbirinin destek bütçesi 54 Milyon Avro 410 Milyon lira olmak üzere toplamda 1.2 Milyar TL hibe desteği bütçesi tahsis edildi.

Kırsal alanlar olarak başvuruların kabul edileceği ve yatırımların uygulanacağı iller ise;

Bu illerde yapılacak yatırımlar için desteklenecek sektörler, destek oranı ve destek bütçesi ise;

Hayvancılık Sektörüne % 50-70 Hibe Desteği Veriliyor

Hayvancılık sektöründeki yatırımların destekleneceği Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımları kapsamda, yatırım tutarı 5.000 ila 500.000 Avro arasındaki projelere %50-70 oranında hibe desteği sağlanacak.

101-1 Süt Üreten Tarımsal İşletmeler( İnek, manda, koyun, keçi )
101-2 Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler ( Sığır manda, keçi koyun)
101-3 Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler ( Etlik piliç tavukçuluk olan broyler  hindi kaz )
101-4 Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler yumurta tavuğu yetiştiricileri için destek oranı % 50 ve % 70 ‘ tir.

Tarım Sektörüne % 55- % 65 Hibe Desteği Sağlanacak

Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme (302) sektörlerindeki yatırımlar kapsamında,  yatırım tutarı 5.000 ila 500.000 Avro arasındaki projelere % 55-65 oranında hibe desteği sağlanacak.

302-1 Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi
302-2 Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi
302-3 Zanaatkarlık ve Katma Değerli Ürünler
302-4 Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri
302-5 Su Ürünleri Yetiştiriciliği
302-6 Makine Parkları
302-7 Yenilenebilir Enerji Tesisleri sektörlerindeki; Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerindeki yapılacak yatırımlara % 65 hibe desteği sağlanacaktır.

Afyonkarahisar, Amasya, Aksaray, Ankara, Aydın,Burdur, Bursa, Çanakkale,Çorum, Denizli, Elazığ, Giresun, Kahramanmaraş, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Nevşehir, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Trabzon, Uşak ve Van illerindeki yatırımlara ise % 55- % 65 hibe desteği sağlanacaktır.

9. Çağrı ilanı. 101 tedbirinde (Hayvancılık alanında besi, süt, kanatlı) 790 milyon TL %50-70 arası hibe desteği;

9. Çağrı ilanı 302 tedbirinde ise (arıcılık,seracılık, otel, el sanatları ve GES projeleri vb.) 410 milyon TL % 55- % 65 arası hibe olanakları sunulmaktadır.

IPARD-II 9. Başvuru Çağrı İlanına TKDK’ nın resmi internet sitesinden de ulaşabilirsiniz.

IPARD- II 9. Çağrı Başvuru Tarihleri

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar için başvuru tarihleri ise; 1 Haziran 2020 tarihi saat 09:00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı illerdeki TKDK İl Koordinatörlüklerinde alınmaya başlanacaktır. Online Proje Başvuru Sistemi 30 Haziran 2020 tarihi saat 21:00’da kapatılacaktır.

Son Başvuru tarihi: 3 Temmuz 2020 tarihinde saat 18:00′ da sona erecektir. 3 Temmuz 2020 olarak belirlenen son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme yatırımları için başvur tarihleri ise; 01. Haziran 2020 tarihi saat 09:00’dan itibaren TKDK tarafından alınmaya ve kabul edilmeye başlanacaktır. Online Proje Başvuru Sistemi 23 Haziran 2020 tarihi saat 21:00’da kapatılacaktır.

Son Başvuru tarihi: 26 Haziran 2020, saat 18:00’de sona erecek olup son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

IPARD- II 9 Çağrı Yatırım Süreleri

IPARD – II 9. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri en fazla 12 ay olarak planlanmalıdır. Taksitlendirmenin Başvuru Çağrı Rehberinde yer almaktadır.

Başvuru İşlemleri

IPARD-II 9. Başvuru işlemleri için TKDK Başvuru yol haritası üzerinden bilgi alınabilir.

Başvuru Çağrı İlanı kapsamında yayımlanan uygun harcama listelerine eklenmesi talep edilen makine/ekipmanlar için “Yeni Uygun Harcama Talep Formu” nun 15.05.2020 tarihi mesai bitimine kadar doldurulması gerekmektedir.

Ülkemiz çiftçisine, yatırımcısına hayırlı olsun. Salgın sürecini de göz önünde bulundurarak TKDK il Koor. tarafından gerekli çalışmaları yapılacaktır.

Çatı Üstü Güneş Enerji Projelerine Hibe Desteği

Çatı üstü güneş enerji projelerine hibe desteği TKDK IPARD Programı 9. Başvuru Çağrı İlanı Duyuruldu! Yenilenebilir Enerji Yatırımları hibe desteğinden yararlanmak isteyenler  1-23 Haziran 2020 tarihleri arası yapılacak olan başvurulara müracaat edebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.