Tarım Kredi

Girişimcilere Yüzde 65 Hibe Desteği Başvuruları Başladı!

Girişimcilere ve gençlere 40 milyon avroluk %55 ile %65 hibe verilecek. TKDK Ipard-2 11. başvuru çağrı ilanına çıktı. Uygun bulunan projeler arasında sağlanacak olan hibe desteği başvuruları ve tüm bilgileri detaylandırdık.

Girişimcilere Yüzde 65 Hibe Desteği Başvuruları Başladı!

Üretici ve girişimcilere TKDK’dan hibe desteği için IPARD-2 11. Başvuru Çağrısı ilana çıktı. IPARD Programı kapsamında “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbiri için kırsalı kalkındırmayı, istihdamı artırmayı ilke edinen TKDK üreticileri ve genç girişimcileri tekrar yatırım yapmaya davet ediyor.

Girişimcilere 40 milyon avroluk %55 ile %65 hibe verilecek

Kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla kırsal alanlarda daha çok yatırım yapılması ve yatırımların artırılması ile doğru orantılı olarak daha çok gelir elde etmek ve binlerce üreticiyi daha çok istihdam sağlamak ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamak amacıyla IPARD Kırsal Kalkınma desteklerini, 2022 yılında da yatırımcılarla buluşturulmaya devam ediliyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan açıklamada üreticilere Hibe Desteği verileceği bildirildi.

Proje sizden destek bizden” diyerek IPARD II 40 milyon avroluk hibe desteğine ”14 Ocak 2022” tarihinde 11.çağrı ilanına çıkıldı.

Tarımsal İşletmelere %65 Hibe Desteği

TKDK ”YATIRIMIN TAM ZAMANI ” diyerek Tarımsal İşletmeleri desteklediklerini %65 destek oranı verileceğini Twitter hesabı üzerinden son başvuru tarihlerini yayınladı.

Keşke Dememek için Son başvuru tarihi: 09.02.2021 tarihine kadar başvuruları KAÇIRMAYIN!

YATIRIMIN TAM ZAMANI” Son başvuru tarihi: 09.02.2022  

Detaylar için: Tıklayınız.

Çiftçilere % 65 Hibe Desteği Başvuruları Başladı!

Başvuru çağrısı IPARD Programı 2021-2023 dönemi kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere TKDK tarafından yapılmaktadır.

TKDK tarafından 40 Milyon avro olan hibe desteği IPARD-2 11. Başvuru çağrısı ile sağlanan tüm hibe destekleri ile kırsal alanlarda AB standartlarında yeni işletmeler kurulmasına teşvik edilmesinin yanında kırsal alanlardaki tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin kapsamları genişletiliyor. Kırsal alanlarda yaşayan kadın üreticiler ile genç girişimcilerin üretime teşvik edilerek desteklenmeye devam ediliyor.

IPARD-II 11. Çağrı İlanı 2022 Desteklenen İller

TKDK 11. başvuru çağrıya çıktı. Bu süreçte tarım ve tarımsal işleme sektörleri ve kırsal alanda yapılacak projeler için destek sağlanacak. Bu destekleri yatırımcılarla buluşturup kırsalda yatırım ve istihdamını artırmayı, üreticilerin daha çok gelir elde etmesini sağlamayı amaçlanmaktadır.

IPARD-2 11. Başvuru çağrısı ile;

  • Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302) tedbirinin destek bütçesi 40.000.000 Avro  olmak üzere hibe desteği bütçesi tahsis edildi.

Kırsal alanlar olarak başvuruların kabul edileceği ve yatırımların uygulanacağı iller ise;

Bu illerde yapılacak yatırımlar için desteklenecek sektörler, destek oranı ve destek bütçesi ise;

Desteklenecek sektörlerler

Tarım Sektörüne %65 Hibe Desteği Sağlanacak

Hayvancılık sektöründeki yatırımların destekleneceği Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımları kapsamda, yatırım tutarı 5.000 ila 500.000 Avro arasındaki projelere %50-70 oranında hibe desteği sağlanacak.

302 tedbir koduyla destek oranı %65 olup destek bütçesi 40.000.000 Avrodur.

IPARD-II 11. Başvuru Çağrı İlanına TKDK’ nın resmi internet sitesinden de ulaşabilirsiniz.

IPARD- II 11. Çağrı Başvuru Tarihleri Uzatıldı

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302) için başvuru tarihleri ise; 19.01.2022 tarihi saat 09:00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacaktır. Online Proje Başvuru Sistemi 11.02.2022 tarihi saat 18:00’da kapatılacaktır.

Başvuruların son teslim tarihi 11.02.2022, saat 18:00’dirSon teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir. 

IPARD- II 11 Çağrı Yatırım Süreleri

On Birinci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri en fazla 12 (on iki) ay olarak planlanmalıdır. Taksitlendirmenin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler Başvuru Çağrı Rehberinde yer almaktadır.

Başvuru İşlemleri

IPARD-II 11. Başvuru işlemleri için TKDK Başvuru yol haritası üzerinden bilgi alınabilir.

ON BİRİNCİ ÇAĞRI DÖNEMİ İÇİN ÖNEMLİ HUSUSLAR

IPARD II Uygulama dönemi 31 Aralık 2023 tarihi itibari ile tamamlanmaktadır, bu kapsamda başvuruların tamamlanmasına müteakip ödemelerin en geç bu tarih itibariyle tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin başvuru hazırlıkları sırasında ilgili tarihe dikkat edecek şekilde yatırım planlamalarını yapmaları önemlidir.

BAŞVURULAR İLE İLGİLİ BİLGİLER

2014-2020 IPARD Programının güncel hali, Bakanlığımız (www.tarim.gov.tr) ve Kurumun internet adreslerinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilebilir.

Başvurular hakkında detaylı bilgileri ve başvuru kurallarını içeren Başvuru Çağrı Rehberi (Versiyon 11.0) Kurumumuzun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilmelidir.

Ayrıca, bu başvuru çağrı döneminde Kurumumuz tarafından yapılacak ilave duyuru ve bilgilendirmeler de bu çağrı ilanı kapsamında dikkate alınmalı ve söz konusu duyuru ve bilgilendirmeler, Kurumumuzun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) takip edilmelidir

Ülkemiz çiftçisine, yatırımcısına hayırlı olsun. Salgın sürecini de göz önünde bulundurarak TKDK il Koor. tarafından gerekli çalışmaları yapılacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.