Tarım Kredi

Fakir Ailelerin Çocuklarına Sağlık Yardımı 2022 Şartları

Fakir Ailelerin Çocuklarına Sağlık Yardımı 2022 Şartları

Şartlı Sağlık Yardımı; il ve ilçelerde bulunan nüfusta fakir denilebilecek kişilerin 0-6 yaş aralığındaki çocukların düzenli bir şekilde hastaneye götürülmeleri ve sağlık kontrollerinden geçmeleri koşulu ile nakit yardım olarak verilmektedir. Ebeveynlerin bu yardımı temin etmek için ödeme günleri bulunuyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yoksul ailelere çocuk sağlığı yardımının yanı sıra öğrencilere de birçok alanda yardım sağlamaktadır. Verilen bu şartlı eğitim yardımlarının da ödeme günleri bulunuyor. Bu yazımızda sizlere şartlı sağlık ve eğitim yardımlarının ne zaman ödeneceğini, devlet yardımlarına başvurunun nasıl yapılacağını ve 2022 yılına ait tutarları anlatacağız. Detaylar haberimizde.. 

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir?

Ülkemizde maddi durumun yetersizliğinden dolayı ekonomik sıkıntı çeken milyonlarca insan bulunuyor. Ekonomik durumları kötü yoksul kesimde bulunan aileler çocuklarının eğitimlerinde sağlık kontrolleri gibi benzer durumlarda yetersiz kalabiliyor. Muhtaç durumdaki bu kişilere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her alanda çeşitli yardımlar sağlanıyor. Sosyal yardım kapsamında; öğrencilere eğitim yardımları, muhtaç ailelere yakacak, barınma gibi insan yaşamı için gerekli konularda her türlü yardım sağlanıyor. Bunların yanı sıra engellilere ve yaşlılara da yardım eli uzatılıyor.

Şartlı sağlık yardımı ise il ve ilçelerde bulunan fakir ve muhtaç kesimde bulunan ailelerin 0-5 yaş aralığındaki çocukları için sağlanmaktadır. Verilen bu yardım sosyal yardım niteliğinde olup kişilerden herhangi bir karşılık talep edilmemektedir. Ancak yardımı alabilmek için ailelerin belirlenen yaş aralığındaki çocuklarının düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırmaları gereklidir. Yalnızca bu şekilde düzenli nakit para yardımı ödenmektedir.

Ödenecek Olan Tutar Ne Kadardır?

Sosyal yardım niteliğinde verilen Şartlı Sağlık Yardımı kapsamında 0-5 yaş aralığındaki çocuklar için tahsis edilecek tutarların düzenli olarak yapılması adına annelerin adına Ziraat Bankası ve PTT şubelerine hesap açılmaktadır. Bu kapsamda yapılacak olan ödemeler annelerin adına açılan hesaplara yatırılmaktadır. yapılacak olan ödemeler çocuk başına 30 TL. olarak belirlenmiştir. Annelerin doğumlarını hastanede yapmaları ve aylık düzenli bir şekilde doktor kontrolü yaptırmaları halinde sağlanacak olan Şartlı Sağlık Yardımı kapsamında şu ödemeler yapılacaktır;

 1. Doğumun hastanede gerçekleştirilmesi halinde bir defa için; 100 TL ödeme, 
 2. Muayenelerin düzenli yapılması halinde doğumdan evvel aylık; 45 TL ödeme,
 3. Doğum gerçekleştikten sonra ise 2 defaya mahsus olmak üzere; 45 TL ödeme yapılacaktır.

Yardımdan Kimler Faydalanır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu yardımlar herhangi bir şekilde sosyal güvencesi bulunmayan, yoksul ve muhtaç durumda olan ailelerin çocuklarının düzenli olarak sağlık kontrolleri yaptırmaları, hamilelik süresince düzenli olarak kontrole gidenler ve doğumunu hastane de gerçekleştiren annelere verilmektedir. Yardımın yapılabilmesi için aile hakkında bir inceleme yapılır. Ancak ailenin muhtaç durumda olduğu tespit edilmesi halinde yardım sağlanır.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Yardımlardan faydalanmak için gerekli koşulların sağlanması halinde bireylerin muhtaç durumda oldukları tespit edilmesi gereklidir. Yani verilen yardımdan herkes yararlanamamaktadır. İhtiyaç sahibi olmanız ve yardımdan faydalanmak istemeniz halinde başvuru yapmanız gerekecektir. Başvurunuzu ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Belediyelere yapabilirsiniz. Başvurular için öncelikli olarak anneler tercih edilmektedir. Şayet herhangi bir sebepten dolayı anne bulunmuyor ise yardımdan faydalanılacak olan çocuğun babası ya da ailede bulunan 18 yaşını doldurmuş aile bireyi tarafınca da başvuru yapılabilecektir. Başvuru için;

Başvuru yapacak kişiye ait nüfus cüzdanı gereklidir. Bunun yanı sıra ehliyet fotokopisi, pasaport da geçerli olmaktadır. Başvuru yapacak kişinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında daha evvelden bir kaydı bulunmuyor ise “Hane Başvuru Kayıt Formu”, “Sorgu Dilekçesi” ve “Şartlı Eğitim-Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi” formlarını doldurması ve ilgili yerlere teslim etmesi gereklidir. Eğer daha evvelden kaydınız bulunuyor ise “Şartlı Eğitim-Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi” ile birlikte yardım talebinde bulunmak üzere başvuru dilekçesi sayesinde başvuru yapabilirsiniz.

Şartlı Çocuk Sağlık Yardımı Başlama Süreci Nasıl Olmaktadır?

Şartlı Çocuk Sağlık Yardımı için belirttiğimi evraklar ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Belediyelere başvuru yapıldıktan sonra onaylanma başvurusu kısmında yazan tarihe göre işlem başlayacaktır. Başvuru tarihi bu hususta çok bir önem arz etmeyecektir. Sosyal yardım kapsamında sağlanan bu destek için başvurular, başvuru tarihini takiben en geç 1 ay içerisinde onaylanacaktır.

Şartlı Çocuk Sağlık Yardımı Başlama Süreci
Şartlı Çocuk Sağlık Yardımı için onay süreci bulunmaktadır.

Yardım başvurusu onaylanan ve belirlenen haktan faydalanacak olan kişiler birinci ödemelerini, sistemde görünen tarihi takip eden bir sonraki ayın ilk tarihinde temin edeceklerdir. Ancak ödemeler Genel Müdürlük tarafından oluşturulan aylarda geriye dönük hesap yapılabilir. Müdürlük tarafından yapılan tarihlerde geriye dönük hesaplanması gerçekleşmemiş aylar bulunuyor ise koşullar sağlanmış olsa bile yardımdan faydalanacak olan kişiler hiçbir hak beyan edemezler.

Yardımlar Ne Zaman Kesilir?

Çocuk yardımı kapsamında annelere verilen yardımlar bazı durumlarda kesilecek ve verilmeye devam edilmeyecektir. Aşağıda maddeler halinde vereceğimiz durumların oluşması halinde kişilere verilen yardımlar durdurulur ya da tamamen fesh edilir. Durdurulmasına ya da fesh edilmesine sebep olan bu hususlardan düzeltilme ihtimali olanlar için müdahale yapılsa da ne yazık ki yardımların devamı sağlanmamaktadır. Tekrar bir başvuru sonucu yapmanı gerekecektir.

Yardımlar şu durumlarda kesintiye uğrayacaktır:

 • Yardımlardan faydalanacak olan kişinin vefatı,
 • Hak talep edecek olan kişinin vefat etmesi,
 • Yardım alınacak olan bebeğin vefat etmesi,
 • Yardımdan faydalanacak olan çocuğun 5 yaşını geçmiş olması durumunda,
 • Yardımdan faydalanan kişi sosyal güvencesinin olacağı bir durum yaratır ise,
 • Aileden bir kişinin sigortalı olduğunun tespit edilmesi halinde,
 • Ailenin muhtaçlık sınırından çıktığının tespit edilmesi durumunda,
 • Yardımdan faydalanan kişinin adres değişikliği yapması veya taşınması durumlarında verilen yardımlar kesintiye uğrayacaktır. Adres değişikliğinde veya taşınmalarda kesilmesinin sebebi de başvuru yapılan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından ayrılmış olacaksınız. Ancak bu işlemi bir ay içerisinde diğer Vakfa başvuru yapar ve başvurunuz onaylanırsa alınan yardım kaldığı yerden devam edecektir. Aksi bir durum söz konusu olduğunda alınan yardım kesilecektir.

Belirlenen bu sebepler neticesinde verilen yardımlar kesilecektir. Ancak sigortalı ve sosyal güvencesi bulunduğu tespit edildikten ve bu durumun ortadan kalkması durumundan sonra 1 senelik zaman zarfı kapsamında belirlenmesi halinde sağlanan yardım tekrar verilmeye devam eder. Eğer bir yıldan sonra belirlenir ise yardım devam etmez fesih durumu meydana gelir.

Ödemeler Ne Zaman Yatacak?

Şartlı Sağlık Yardımları ve Şartlı Eğitim Yardımları kapsamında verilen haklardan faydalanacak olan kişilere yapılacak olan ödemeler; Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında yani yılın tek aylarında gerçekleştirilmektedir. Ödemeler ise takvime bağlı olarak ödemelerin yapılacağı ayların 24’ü ve 28’i arasında gerçekleşecektir.

Bu durum neticesinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının:

 • Son rakamı ‘0’ olan kişiler ödemelerin yapıldığı ayın 24’ünde,
 • Son rakamı  ‘2’ olan kişiler ödemelerin yapıldığı ayın 25’inde,
 • Son rakamı ‘4’ olan kişiler ödemelerin yapıldığı ayın 26’sında, 
 • Son rakamı ‘6’ olan kişiler ödemelerin yapıldığı ayın 27’sinde,
 • Son rakamı ‘8’ olan kişiler ödemelerin yapıldığı ayın 28’inde ödemelerini temin edebileceklerdir.

Bu tarihlerde kişilere yapılacak olan ödemeler Ziraat Bankası ve PTT üzerinden yatırılmaktadır. Şayet kişilerin temin edeceği ödemelerin günleri Cumartesi gününe denk geliyor ise, ödemelerini cumadan alabileceklerdir. Ödeme günü Pazar günü ile denk gelmiş ise Pazartesi gününe sarkacaktır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Öğrenci Yardımları Nelerdir?

Bakanlık tarafından birçok alanda vatandaşlara destek sağlandığını belirtmiştik. Sosyal devlet anlayışını benimsemek ve muhtaç durumdaki kişilerim mağduriyetlerini önlemek adına devletimiz tüm imkanlarını zorlamakta ve herkesi birtakım yardımlar eşliğinde rahatlatmaktadır. Muhtaç durumdaki ailelerin çocuklarını iyi şartlarda okutamadığını ve ekonomik durumlardan dolayı eğitimlerine son verdiklerine bile şahit olabiliyoruz. Bu sebeple Bakanlık tarafından öğrencilere birçok alanda eğitim yardımı yapılmaktadır.

Bakanlık tarafından verilen yardımlardan faydalanmak için ikamet ettiğiniz il ve ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.