Tarım Kredi

Devlet Elektrik Parası 206 TL Nasıl Alınır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ihtiyaç sahibi ailelere elektrik desteği verileceği açıklanmıştı. Sosyal devlet anlayışı gereği ihtiyaç sahibi ailelere verilen yardımlara böylece bir yenisi daha eklenmiş oldu. Sosyal yardım alan aileler verilecek olan 206 TL. elektrik desteğinden yararlanabilecek. 2020 yılında da elektrik yardımı alabilirsiniz .Elektrik desteği almak için başvuru şartları, başvurunun nereye yapılacağı ve diğer tüm detaylar hakkında içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Devlet Elektrik Parası 206 TL Nasıl Alınır?

Partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vatandaşlarımıza pek çok konuda müjde verdi. Devletimiz sosyal bir devlet olduğundan dolayı, bu anlayışla engellilerden yaşlılara, çocuklardan gençlere ve maddi anlamda sıkıntı çeken ailelere her konuda ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır. Ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlarımıza verilen çok fazla yardım konusu da bulunmaktadır. Beslenme, yakacak, giyecek gibi yardımlara yapılan açıklama ile birlikte elektrik desteği de eklendi. Bakanlık tarafından il ve ilçelerde vakıflar eli ile verilen sosyal yardımları ve tutarlarını inceleyerek başvurularınızı yapabilirsiniz.

Elektrik konusunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirli konularda destek verildiği biliniyor. Geçtiğimiz yıl açıklanan ve resmi gazetede yayınlanan karar ile birlikte yürürlüğe konulan karar kapsamında verilen destekler bazı farkları beraberinde getiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan grup toplantısında şu açıklamalarda bulunmuştu;

Vatandaşlarımızın yeni bir destekleme programı ile ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın zor durumda kalmalarını önlemek amacı ile her ay olmak üzere elektrik faturalarının 80 TL‘ si devlet tarafından karşılanacaktır. Devlet olarak üzerimize düşen görevleri ifa etmeye devam ediyoruz. Sosyal yardım programlarından yararlanmakta olan yardıma muhtaç ailelerin aylık olarak 150 kw/sa elektrik tüketimlerini biz karşılayacağız.

Bu açıklamaların ardından verilen karar 30700 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. İhtiyaç sahibi hanelere elektrik tüketim desteği verilmesi hakkında karar ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu tarafından karşılanmak üzere gerekli şartları taşıyan vatandaşlarımıza hanede bulunan kişi sayısı dikkate alınarak elektrik fatura desteği verilecektir.

Devlet Elektrik Parasını Kimlere Veriyor?

Elektrik faturası 100 TL’nin altında gelen aile yok. Çünkü enerji fonu, TRT payı, elektrik tüketim vergisi, Katma Değer Vergisi gibi çok fazla kesinti bulunuyor. Hatta faturaların yarısı bu kesintilerden ve vergilerden oluşuyor. Bir de elektrik dağıtım bedeli ödüyoruz. Ülkemizde pek çok aile asgari ücretle geçinmek durumunda kalıyor. Su, telefon, doğalgaz, elektrik, internet derken maaşın yarısı da faturalara gidiyor. Devlet bu anlamda bir ilke imza atarak şartları sağlayan ailelere elektrik parası desteği verecek.

 • Ailenin sosyal yardım programlarından yararlanıyor olması !
 • Desteğin kişi sayısına göre belirlenmesi
 • Türk vatandaşı hak sahibi olmak gibi şartlar aranıyor.

Kaymakamlıklara bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ndan sosyal yardım alan aileler, elektrik parası desteğine başvuru yapabilecek. Türk vatandaşı ve hak sahibi olanlar hak sahiplikleri durumu bitene kadar verilecek olan bu elektrik parası desteğinden yararlanabilecek. Ancak sosyal yardım alma hakkını kaybettiğinde verilen elektrik desteğinden de yararlanamayacak. Eşi vefat etmiş yardımı alıyor iseniz elektrik parası desteğine de başvuru yapabilirsiniz.

Elektrik Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından verilecek olan 80 TL. elektrik desteğinden yararlanacak olanların şartları taşıması gerekiyor. Bu yardımlar ilgili bakanlık eli ile yapılmaktadır.

 • İllerde ikamet edenler : Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne
 • İlçelerde ikamet edenler : Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ na başvurularını yapabilirler.

Başvurunuzun ardından oluşturulan mütevelli heyet yerinde inceleme yapılacaktır. Yapılacak olan inceleme sonrası destek almaya uygun görülenlere devlet tarafından her ay 80 TL. elektrik faturası desteği verilecektir. Ancak mütevelli heyet tarafından destek almaya uygun görülmezseniz başvurunuz reddedilecektir. Sosyal yardım almayanlar da bu desteklerden yararlanamaz.

Başvuru için gerekli evraklar: 

Elektrik parası desteğinden yararlanmak isteyenlerin;

 • Elektrik faturası
 • T.C. kimlik belgesi
 • Fakirlik kağıdı (muhtardan)
 • Başvuru dilekçesi (vakıftan temin edilir.) gibi evraklar ile başvuru yapmaları gerekiyor.

Elektrik Tüketim Desteği Ödemeleri

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen sosyal yardım ya da aylıklardan yararlananlar tüketim desteği almak için başvurularını yapabilecektir. Ancak kişilerin bu aylıklardan ya da sosyal yardım desteklerinden alma haklarını kaybetmeleri durumlarında verilen elektrik tüketim desteği de kesilecektir. Aylık 150 kw/sa karşılık gelen tutar kadar destek verilmektedir.

Kişilere verilecek olan elektrik tüketim desteklerinin hesaplanmasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından onaylanmış olan elektrik faturaları baz alınacaktır. Kurum tarafından belirlenen gerilim tablolarında mesken olarak geçen abonelere hesaplamalar sonucu bulunan tutar kadar destek verilecektir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonlarının yeterli olmaması durumunda ise ödemeler bakanlık bütçesi tarafından ilave ödemeler şeklinde abonelere ödenecektir.  Ayrıca verilen bu destekler muhtaçlık hesaplaması, GSS gelir tespit ve diğer aylık ve yardımlar için dikkate alınmayacaktır.

Meskene ait elektrik faturası ve T.C. kimlik belgesi ile vatandaşlarımız PTT şubelerine giderek ödemelerini alabilecek. Ödemeler ülkemizde bulunan 5 bin PTT şubesi tarafından ihtiyaç sahibi olan ve sosyal yardım alan ailelere yapılacaktır. Yakacak odun kömür yardımı alanlar 80 TL. elektrik  yardımından yararlanabilir.

Kişi Sayılarına Göre Ödenecek Olan Elektrik Desteği

Elektrik desteğinin kişi sayılarına göre verileceğinden söz ettik. Hanede kaç kişi ikamet ediyor ise destek tutarları bu sayıya göre belirlenecek. Ancak azami destek 150 kw/sa göre yapılacak.

 • Hanede iki ya da daha az kişi yaşıyor ise : 75 kilowatt saat
 • 3 kişi yaşıyor ise : 100 kilowatt saat
 • 4 kişi yaşıyor ise : 125 kilowatt saat
 • 5 kişi ya da daha fazla kişi  yaşıyor ise : 150 kilowatt saat

destek verilecektir. Yani elektrik tüketim desteği 40 Türk Lirası ile 80 Türk Lirası arasında olacaktır. Böylece ülkemizde 10 milyon kişiye ve ortalama 2,5 milyon aileye destek verilecektir. Faturanın verilen destek tutarından az olması halinde kalan tutar bir sonraki aya devredilemez. Bu destekler verildiği ay için geçerli olmaktadır ve diğer aylar için kullanılması mümkün olmamaktadır.

Tek Zamanlı ve Üç Zamanlı Elektrik Tarifeleri

Faturaların okunmasında tek zamanlı ve üç zamanlı mesken tarifeleri kullanılmaktadır. Bazı aileler için tek zamanlı tarife tipi avantajlı olurken bazı aileler için de üç zamanlı tarife tipi avantajlı olmaktadır. Tüketiciler genel olarak bu iki tarifeden birini seçerler. Ancak tüm gün elektrik kullananlar ile günün belirli saatlerinde elektrik kullananlar arasında fatura yönünden farklılık söz konusu olmaktadır. Tek zamanlı tarifeyi tercih etmeniz durumunda günün her saatinde kullanacağınız elektriğin fiyatı aynı olmaktadır.

Ancak 3 zamanlı tarifede gün de üçe bölünür. GÜNDÜZ, PUANT, GECE  olarak bu 3 vakit isimlendirilir. Örneğin gece 22:00 saatlerinden sonra elektrik kullananlar üç tipli tarifeyi tercih etmeleri durumunda elektriği indirimli olarak kullanacaktır. Ancak puant (17:00 ile 22:00 saatleri arasında geçerli olan) döneminde elektrik kullanmaları kendilerine pahalıya patlayacaktır. Elektrikten tasarruf etmek için işte bu zamanlamayı iyi incelemek gerekiyor. Talebin gece saatlerinde düşük olması sebebi ile elektrik fiyatları da düşük olmaktadır. 3 zamanlı tarifeyi tercih ederek daha az fatura ödemeniz mümkündür. Adanaİstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerin yanı sıra diğer vakıflar tarafından da bu ödemeler hak eden vatandaşlarımıza verilmektedir.

KW Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Aşağıda mesken tiplerine göre hesaplamalarının nasıl yapılacağından söz edilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından EPDK elektrik faturası hesaplama sistemi geliştirilmiştir. İlk okuma tarihini girerek ve sonraki adımları takip ederek fatura hesaplaması yapabilirsiniz.

1- Meskenlerde tek zamanlı tarifede elektrik birim fiyatları : 

TarifeBirim (kWh) Fiyatı
Tek Zamanlı Mesken0,5375 TL

Tek zamanlı elektrik tarifelerinin uygulandığı ailelerde 150 kw/sa destek verileceğinden dolayı birim fiyatı üzerinden hesaplama yapalım.

 • 1 ya da 2 kişilik hanelere : 75 kw/sa * 0,5375 TL = 40,3125 TL
 • 3 kişilik hanelere : 100 kw/sa : 0,5375 TL =53,75 TL
 • 4 kişilik hanelere : 125 kw/sa * 0,5375 TL =  66,5625 TL
 • 5 kişilik hanelere : 150 kw/sa * 0,5375 TL = 73,875 TL elektrik parası desteği verilecektir.
KW Hesaplaması Nasıl Yapılıyor? 
EPDK Fatura hesaplama sistemini de kullanabilirsiniz.

2- Meskenlerde 3 zamanlı tarifede elektrik birim fiyatları : 

TarifeGündüz (06:00 – 17:00)Puant (17:00 – 22:00)Gece (22:00 – 06:00)
Üç Zamanlı Mesken0,5445 TL0,7997 TL0,3404 TL

Ancak hanelerde 3 zamanlı elektrik tarifesi kullanılıyor ise hesaplama elektrik kullanım zamanlarına göre yapılacaktır.

Örneğin;  5 kişilik bir aile 100 kw/sa gündüz, 50 kw/sa gece elektrik kullanıyor ise; zamanlara göre uygulanan birim fiyatları üzerinden yapılacak olan hesaplar destekleme tutarlarını verecektir.

 • (100 kw/sa * 0,5445 TL) + (50  kw/sa * 0,3404 TL) =  54,45 + 17,02 = 66,47 TL elektrik destek parası ödenecektir.

Şayet siz de sosyal yardım alıyorsanız, verilecek olan elektrik parası desteklerine başvuru yapabilir ve ödemelerinizi PTT şubeleri aracılığı ile alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.