Tarım Kredi

Emeklinin Evine Haciz Gelir mi? İcra Yöntemi

Pek çok vatandaşın araştırmaya konu edindiği hususlardan bir tanesi emeklilerin evine haciz gelip gelmediği olmuştur. Emeklinin tek evi var ise haciz işlemi uygulanamaz. Bu konuda sizleri aydınlatmak adına banka borcundan dolayı eve haciz gelip gelmeyeceği konusunda bir içerik hazırladık. İcralık olduysanız ve evinize haciz gelir mi diye merak ediyorsanız içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Eve haciz yasası, aynı eve iki defa haciz gelir mi? hususlarındaki bilgileri içeriğimiz de bulabilirsiniz. 

Emeklinin Evine Haciz Gelir mi? İcra Yöntemi

Haciz, alacaklı kişilerin tahsil edemediği borçları yasal yollar ile alması yöntemi olarak bilinmektedir. Yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca kişi bankalara olan borçları sebebi ile haciz işlemleri ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bankaların kişilere verdiği süreler dolduktan sonra halen borçlar ödenmiyor ise alacaklı tarafın yasal yollar dışında herhangi bir şey yapma şansı kalmıyor. Yasal yolların en başında icra takibi geliyor. Daha sonra ise haciz işlemi ile devam ediyor. Haciz uygulamasında kişilerin üzerine kayıtlı araçlara, ikamet ettiği eve ya da arazisi var ise bunlar gibi pek çok mala haciz uygulanabiliyor.

Eve Haciz Yasası

Bankalar kişilere verdiği borçları tahsil etmek adına maaş haczi veya ev haczi uygulayabilir. Maaş haczi yalnızca sigortalı olarak çalışan kişilere uygulanmaktadır. Maaşlarının dörtte birine haciz konulabilmektedir. Emeklilerin mevcut maaşlarına herhangi bir şekilde haciz konulamaz. Yalnızca kendi istekleri doğrultusunda yine dörtte biri kadarına haciz uygulanabilmektedir. Eve haciz uygulamasında şu malların haczi gerçekleşebilir;

 • Araç,
 • Takı (Mücevher, altın vb.)
 • Kurutma makinesi,
 • Bilgisayar,
 • Televizyon,
 • Sanat eseri,
 • Evin kısmi bir bölümü,
 • Tablo,
 • Telif hakları,

gibi eşyaların haczedilmesi mümkün olur iken yatak odası ve koltuk takımı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, fırın, halı gibi evin temel gereksinimi olan eşyaların haczedilmesi söz konusu bile değildir. Yalnızca bu eşyalardan evin içerisinde birden fazla bulunuyor ise haczedilebilir. Mesela buzdolabı ve çamaşır makinesinden iki tane bulunuyor ise bir tanesi haciz edilip alınabilir.

Aynı Eve İkinci Defa Haciz Gelir mi?

Kişilerin ödeyemediği borçlar sebebi ile bankalar veya diğer alacaklı kurum ve kuruluşlar borç tahsili yapmak adına yasal yollara başvuru yapmaktadır. Çünkü borçluları korkutmanın ve harekete geçirmenin başka bir seçeneği bulunmamaktadır. Haciz işlemleri ve icra durumları kişileri bir nebze olsun gözünü korkutmaktadır. Haciz konularında kişilerin yoğunlukla araştırdığı hususların arasında bir eve iki defa haciz işlemi uygulanabilir mi? konusu da yer alıyor.

Aynı Eve İkinci Defa Haciz Gelir mi?
Aynı Eve İkinci Defa Haciz Gelir mi?

Aynı eve iki defa haciz gelmesi kanunlarda yeri olan bir husustur. Kanunen bir mahsuru bulunmamaktadır. Yani İcra ve İflas Kanununda aynı eve iki defa haciz işlemi uygulanamaz gibi bir kanun yer almamakta olup herhangi bir engel teşkil etmemektedir. Eve haciz için gelindiğinde kişilerin lükse yakın hayatları yok ise yani bir eşyadan iki tane bulundurmuyorlarsa kişisel gereksinimlerine ve temel olarak gerekli olan eşyalara haciz konulamaz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi buzdolabı, fırın, bulaşık makinesi, yatak odası gibi eşyalardan aynı evin içerisinde iki tane bulunuyor ise haciz uygulanır bulunmuyor ise yalnızca evin içinde fazlalık sayılan ve mali değeri olan eşyalara haciz uygulanmaktadır.

Emeklinin Evine Haciz Gelir mi?

Bankaların normal standartlardaki vatandaşlara olduğu gibi emeklilere özel de verdiği krediler ve kredi kartları bulunmaktadır. Emeklilere verilen bu ürünlerin kullanılması ve geri ödenmemesi halinde neler olacağı pek çok vatandaş tarafından merak edilmektedir. Sigortalı olarak çalışan bir vatandaşın borç yapması ve ödememesi halinde bankalar tarafından tanınan sürecin ardından gerekli yasal işlemler başlar. Emekliler için de bu süreç aynı şekilde değerlendirilmektedir. Öncelikli olarak bankalar tarafından aranılır, mesajlar atılır ve borcun ödenmesi talep edilir. Gecikmesi halinde oluşacak faiz oranlarından ve ödenmemesi halinde uygulanacak yasal işlemlerden bahsedilir.

Borcun ödenmemesi durumunda 3 ay süre sonra bankalar mevcut borcunuzu avukatlara ve İcra Dairelerine devreder. Artık borcun muhattabı avukatlar olacağı için gerekli uyarı mesajları ve aramalar ardından da tebligatlar avukatlar tarafından gönderilir. Avukatlar borcunuzu daha kolay ödemeniz adına ara ara ödeme ve taksitli olarak ödeme gibi seçenekler sunarlar. Yapılan bu avantajlardan faydalanarak borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Emeklinin Evine Haciz Gelir mi?
Emeklinin Evine Haciz Gelir mi?

Borcunuzu ödemek için herhangi bir şekilde ödeme durumunuz bulunmuyor ise avukata da ödeme yapamayacağınıza göre icralık olacaksınız. Emekli vatandaşların kredi çekmek için ipotek ettiği mal varlıkları bulunuyor ise borcu ödememesi halinde taşınır veya taşınmaz ipotek malına el konulacaktır. İpotek yerine kefil gösterilmiş ise bu sefer de borç kefilden alınacaktır. Emeklilerin borç yapması ve ödeyememesi halinde genel olarak evlerine haciz gelmemektedir. Ancak bu tabii ki bir genellemedir. Borç durumunda her an geleceklermiş gibi düşünmeniz gerekli ve borcunuzu kapatmalısınız. Haciz için eve bir adet icra memuru bir adette hukuk bürosu personeli gelecektir. Hukuk bürosundan gelecek olan avukatı evinize almamak gibi yasal bir hakkınız bulunmaktadır. Bu kişiler genel anlamda evinizde bulunan değerli eşyaların peşindedir. Evinizdeki eşyaların hepsinin haczedilemeyeceği konusunda bilinçli olmanız gereklidir.

Banka Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelir mi?

Kredi ve kredi kartı borçlarının ödenmemesi sebebi ile kişilerden yasal yollar ile borç tahsil edileceğini belirtmiştik. Kişiler borçlarından dolayı hapis cezası almasa da şahsı adına kayıtlı taşınır veya taşınmaz malların hacze uğraması söz konusu olacaktır. Emekli veya sıradan bireylerin borçlarını ödeyememeleri halinde icra durumu söz konusu olmaktadır. Kişiler bu süreçte alacaklı kişilere veya icra memurlarına borcunu ödeyeceğine dair yazılı bir beyanda bulunmuş ancak yerine getirmemiş ya da mal beyanı yapmamış veya yanlış mal beyanında bulunmuş ise hakkında tazyik hapis cezası işlemi başlatılmaktadır. Tazyik hapsin cezası 3 ayı geçmemekte olup borcun ödenmesi halinde mahkumiyetten kurtulunur. 

Banka Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelir mi?
Banka Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelir mi?

Bankalardan alınan kredi ve kredi kartı borçlarının ödenmemesi halinde kredi çekilirken gösterilen ipoteklere el konulur. Böyle bir durum söz konusu değil ise ev haczi yapılır. Sigortalı olarak çalışan kişilerin maaşlarının dörtte birine el konulurken, emeklilerin maaşına herhangi bir şekilde haciz işlemi uygulanamaz. Kişilerin üzerine kayıtlı ev, arsa, araba gibi mallar haczedilebilir.

İcra Takibinden Çıkmak ve Haczi Durdurmak İçin Ne Yapılır?

Öncelikle şunu bilmenizi isteriz ki hacze ya da haciz miktarına itiraz etme gibi bir hak sizlere sunulmuştur. İcra takipleri kişilerin adreslerine yapılmaktadır. İcra takibinin ilamsız olduğu halinde kişilerin bir hafta içerisinde icra dairelerine müracaat ederek itiraz edebilme hakkı bulunmaktadır. Şayet verilmiş bir senet için gelmiş olan icra için 5 gün içerisinde İcra Mahkemesi’ne itiraz edilmesi gereklidir. İcra takibinden çıkmak için şu alternatifleri kullanabilirsiniz;

 • İcra takibinden ve haciz durumlarından kurtulmanız için ilk seçenek borcunuzu ödemek olacaktır. Borcunu ödediğiniz zaman hakkınızdaki yasal süreç sona erecektir.
 • İcra takibi ve haciz alacaklının talebi üzerine durdurulabilmektedir. Bu sebeple alacaklı kişi ile bir görüşme sağlayarak borç taksitlendirme işlemi ile borcunuzu ödeyeceğinizi belirterek uzlaşma yoluna gidebilirsiniz. 
 • İcra ve İflas Kanunun 106. ve 110. maddesine göre bütün taşınır mallar haczedildiği tarihten itibaren alacaklı tarafından 6 ay içerisinde satılmalıdır. Eğer araç haczedilmiş ve 6 aylık süreçte satış için herhangi bir bildirim yapılmamış ise borçlu kişi İcra Dairesine vereceği bir dilekçe ile haczin kaldırılması hususunda talepte bulunabilmektedir.
İcra Takibinden Çıkmak ve Haczi Durdurmak İçin Ne Yapılır?
İcra Takibinden Çıkmak ve Haczi Durdurmak İçin Ne Yapılır?

Emekli kişilerin evlerine genel anlamda haciz gelmemektedir. Ancak İcra Memurlarının durumlarında belirsizlik olabilmektedir. Bu sebeple her ihtimale karşı gelecekmiş gibi düşünülmesi en doğrusu olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.