Tarım Kredi

Ziraat Bankası Mevduat Faiz Oranları Hesaplama (2022 GÜNCEL)

Ziraat Bankası Mevduat Faiz Oranları Hesaplama (2022 GÜNCEL)

Tasarruf yapmak isteyenlerin kullandığı yöntemlerin başında mevduat hesapları gelmektedir. Bu hesapların vadeli olanlarının faiz getirisi bulunmaktadır. Banka mevduat faiz oranları bankalara göre değişmektedir. Halkbank, İş Bankası, Ziraat Bankası gibi bankaların mevduat faizleri birbirinden farklıdır. En yüksek mevduat faizleri e-hesaplar üzerinden verilmektedir. Sizler için vadeli mevduat hesabı faiz oranları ile ilgili örnek hesaplamalar yaptık. Bu faiz oranları banka şubeleri ve internet bankacılığı kanalı ile açılan hesaplarda farklı olmaktadır.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Bankacılık sektöründe temel olarak iki hesaptan söz etmek mümkündür bu hesaplar vadesiz hesaplar ve vadeli hesaplardır. Vadesiz hesaplar da yatırım amacı ile kullanılmaktadır. Ancak bu hesaplarda herhangi bir süre tanımlanmamıştır. Müşteri, istediği zaman hesabına para yatırabilir ve ihtiyaç duyduğu her an bu parayı çekebilir. Ancak belirli bir süre dahilinde ve faiz geliri elde etmek için açılan hesaplara vadeli mevduat hesabı adı verilmektedir. Mevduat olarak ifade edilen bankaya yatırılan paradır. Vade ise yatırım yapılacak olan süreyi ifade etmek için kullanılmaktadır.

Vadeli hesaplar sadece Türk Lirası cinsinden açılmaz. Döviz hesabının nasıl açılacağı ve işletim ücretleri ile ilgili içeriğimiz den bilgi alabilirsiniz. Vadeler 1 aydan 24 aya kadar belirlenebilir. Kırık vade adı verilen durumlarda 32 gün üzerinden de yatırım yapabilirsiniz. Bu hesaplar için ödenecek olan faiz oranlarında piyasa durumu baz alınmaktadır. Belirlenen vade süresi sonunda ana paranızı ve faiz gelirinizi çekebilirsiniz. Tabi yatırım yapmaya devam etmek istiyorsanız vadenin uzamasını talep edebilirsiniz. Belirlenen vade süresi dışında para çekme işlemi yaptığınızda bazı bankalar tarafından vade bozulduğundan dolayı faiz geliri elde etmeniz mümkün olmamaktadır.

Vadesiz hesaplardaki paranızı istediğiniz zaman çekebilirsiniz. Ancak paraya ihtiyacınız olduğu durumlarda para çekmek istiyor ve vadeli hesap açmayı düşünüyorsanız hesabı boşuna açmış olursunuz. Çünkü bankalar tarafından belirlenen bir yatırım limiti bulunmaktadır ve bu limit dahilinde düzenli olarak hesabınıza para yatırmanız gerekmektedir. Vade uzatıldıkça elde ettiğiniz faiz getirisi de artacaktır. Bu hesapların açılması aslında pek çok kişiye yarar sağlar. Öncelikle bankalar için fon artırımı olurken ülke ekonomi de yarar görür. Tabi ilk olarak yatırımcı kar elde etmiş olur. Yastık altı paraların ülke ekonomisine katılması ekonomiyi canlandıracaktır.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli mevduat hesabı açmak zannedildiği kadar zor değildir. Bankalar için istenen tek şart reşit olmanızdır. İstenen evraklar ile birlikte banka şubelerine giderek vadesiz mevduat hesabı açmak istediğinizi belirttiğinizde memurlar tarafından hesabınız açılacaktır. Bankalarda yer alan vadeli mevduat hesabı başvurusu formunu doldurup banka tarafından belirlenmiş olan alt limiti yatırmanız gerekiyor. Daha sonra vade seçmeniz gerekiyor. İlk yatıracağınız tutarı nakit olarak verebilir ya da vadesiz hesabınız var ise vadeli hesabınız ile bağlayabilirsiniz.

Daha önceden açılmış olan bir hesabınız varsa kişisel bilgileriniz bankada kayıtlı olacaktır. Bu sebeple sizden sadece kimlik belgesinin fotokopisi istenebilir. Vadeli mevduat hesapları sadece şubeler aracılığı ile değil, internet bankacılığı, mobil bankacılık, sms bankacılığı gibi kanallar ile kolayca açılabilir. Vadeli mevduat hesabı açarken dikkat edilmesi gereken nokta bankaların faiz oranları olacaktır. En yüksek faiz getirisi olan bankayı tercih edebilirsiniz. Faiz geliri elde etmek için temel şart vade süresi sonunda paranızı çekmenizdir. Sürekli olarak hesabınızdan para çektiğinizde herhangi bir faiz getirisi elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Ayrıca vadeniz de bozulacaktır. Şimdi mevduat faizleri ile ilgili bir inceleme yapalım.

Ziraat Bankası Vadeli Hesap

Vadeli hesaplarını Ziraat Bankası’ ndan açmak isteyen okurlarımız için Ziraat Bankası vadeli hesap özelliklerinden bahsedeceğiz.

  1. Hesabınızı Türk Lirası cinsinden açabilirsiniz.
  2. Vadeler 1 gün ila 730 gün arasında değişmektedir.
  3. Vade bittiğinde yatırdığınız ana parayı faiz getirisi ile birlikte alabilirsiniz.
  4. Süre dolduğunda bankaya vereceğiniz talimatla yeni bir vade belirlenebilir. Bu süre içinde faiz getirisi elde etmeye devam edebilirsiniz.
  5. Faizlerden yararlanmak için hesabı açtığınız anda 1000 TL yatırmanız gerekiyor.
  6. Faiz oranı yenilendiğinde şayet bankaya herhangi bir talimat vermemişseniz faiz oranı yenilenecektir.
Ziraat Bankası Vadeli Hesap
Ziraat Bankası’ndan vadeli hesap açabilirsiniz.

Ziraat Bankası Mevduat Faiz Oranları

Ziraat Bankası güncel mevduat faiz oranları aşağıdaki gibidir. Belirlenen vadelere göre faiz getirisi oranları farklı olacaktır.

Hesap TürüFaiz Getirisi
8- 20 gün% 8,5
30 – 31 gün%9,75
32 – 91 gün%9,75
92 – 180 gün%9,25
181 – 364 gün%9,00
365 – 730%9,00
1 yıl vadeli ayda 1 faiz ödemeli%9,25
1 yıl vadeli 3 ayda bir ödemeli%9,25
1 yıl vadeli 6 ayda bir ödemeli%9,25
Birikimli mevduat%9,75
Çeyiz hesabı%25
Konut hesabı%20
Ziraat Bankası Mevduat Faiz Oranları

Birikimli mevduat hesapları için ilk hesap açılışında 500 TL, çeyiz hesaplarında 155,26 TL, konut hesaplarında ise 388,17 TL yatırmak gerekmektedir. İnternet bankacılığı kanalı ile açılabilecek hesaplara ait faiz oranları ise aşağıdaki gibidir.

Tabloda görüldüğü gibi internet bankacılığı üzerinden açılacak olan vadeli hesapların faiz oranları daha yüksek olmaktadır. Bu durum diğer bankalarda da bu şekilde işlemektedir.

Ziraat Bankası Vadeli Hesap Faiz Oranları Hesaplama

Ziraat Bankası internet sitesi üzerinde vadeli hesap faiz getirisi hesaplayabilmek için hesaplama aracı oluşturulmuştur. Bu araç üzerinde gerekli alanları doldurmanız ve hesapla butonuna basmanız dahilinde faiz getirisi otomatik olarak hesaplanmaktadır. Döviz cinsi, vade süresi ve tutar alanlarını doldurarak sizler için örnek hesaplamalar yaptık.

 1000 TL‘ yi 30 gün üzerinden vadeli hesabımıza yatırdığımızda, vade sonunda hesabımızda toplamda 1.006,79 TL olacaktır. (Faiz getirisi yüzde 9,75 olacaktır.)

 5000 TL tutarını 200 gün vadeli hesabımıza yatırdığımızda, vade sonunda hesabımızda toplamda 5.216,39 TL olacaktır. (Faiz getirisi yüzde 9 olacaktır.)

☑ 10.000 TL tutarını 365 gün vadeli olarak yatırdığımızda, vade sonunda hesabımızda 10,790 TL olacaktır. (Faiz getirisi yine yüzde 9’dur.)

☑ 20 bin TL tutarını 720 gün vadeli hesabınıza yatırdığımızda vade sonunda hesabımızda 22.836,60 TL olacaktır. (Faiz getirisi yüzde 8)

🔢 HESAPLAMA ARACI 🔢

Müşteri Hizmetleri aracılığı ile de faiz oranları hakkında bilgi alabilir ve işlemlerinizi banka şubelerinde sıra beklemeden gerçekleştirebilirsiniz.

En Yüksek Mevduat Faiz Oranları

2020 yılı Şubat ayı itibari ile en yüksek mevduat faizi veren banka İNG Bank ve Denizbank’ tır. İNG Bank e-turuncu hesap müşterilerine güncel hoşgeldin faizi olarak yüzde 22,5 oranında faiz sunmaktadır. Denizbank’ ın hoşgeldin faizi oranı da yüzde 22,5′ tir. Bu oranlar Ziraat Bankası’ ndan yüzde 2,5 oranında fazladır. Tabi bu faiz oranlarından yararlanmak için bankanın aradığı bir takım şartlar vardır.

Diğer bankaların mevduat faizlerine de göz atalım.

Banka Mevduat Hesabı Faiz Oranları

Bankaların mevduat faiz oranları birbirinden farklıdır. Yatırılacak olan vade ve tutara göre faiz oranı belirlenmektedir.

1- Türkiye İş Bankası Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları

Türkiye İş Bankası vadeli mevduat hesabı faizleri aşağıdaki gibidir. Yatıracağınız tutar ve seçeceğiniz vadeye kazanacağınız faiz oranını tablodan bulabilirsiniz.

3- Akbank Vadeli Hesap Faiz Oranları

Akbank Direk kullanarak açacağınız vadeli hesaplarınızda faiz getirisinin daha çok olacağını ifade etmek gerekiyor. Bankanın güncel faiz oranları aşağıdaki gibidir;

4- Vakıfbank Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları

1, 3, 6 ve 12 aylık vadeler ile hesap açabileceğiniz gibi bankadan kırık vadeli olarak da hesap açabilirsiniz. Vade sonunda paranızı çekerek ana paranızın yanında aşağıdaki oranlar kadar faiz getirisi alabilirsiniz.

5- Denizbank Web’de Mevduat

Denizbank internet bankacılığı ya da mobil bankacılıktan açacağınız vadeli mevduat hesaplarında uygulanan faiz oranı daha yüksek olmaktadır.

Bu bankalardan vadeli hesap açmak için banka şubelerine gidebileceğiniz gibi kısa mesaj, internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da telefon bankacılığı yöntemlerini kullanarak kolayca hesap açabilirsiniz. Belirlediğiniz vade süresince para çekmemeniz gerektiğini unutmayınız. Vadeli mevduat getirisi hesaplaması için tıklayınız.

Tüm bankaların faiz getirileri birbirinden farklıdır. Yatırımınızın karlı bir hal almasını istiyorsanız müşterisi olduğunuz bankadan konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Birçok banka yeni hesap açmanız durumunda hoşgeldin faizi verecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.