Tarım Kredi

Gaziantep Belediye Yardımları 2022

Sosyal Belediyecilik anlayışının bir gereği olarak yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza maddi anlamda yardımcı olan belediyelerden bir tanesi de Gaziantep Belediyesi’dir. Belediye gıda, yakacak gibi çok çeşitli yardım konularında yardımlar yapmaktadır. Şahinbey belediyesi 500 TL nakdi yardım yapmaktadır. Ayrıca gıda yardımı almak için de başvuru yapabilirsiniz. Çıkarılan şefkat kart ile vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına çözüm bulunmaya çalışılmaktadır. Verilen kömür, gıda gibi yardımların sorgulamasını da yapabilirsiniz. İçeriğimizden belediye tarafından verilen yardım konuları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Gaziantep Belediye Yardımları 2022

Coronavirüs ile mücadele kapsamında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak Gaziantep ilinde ikamet eden maddi durumu iyi olmayan ihtiyaç sahibi ailelere ve yaşlı vatandaşlara T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatıyla beraber her büyükşehir üzerine düşen görevleri yapmak için harekete geçti. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’de kent genelinde birtakım önlemler alarak coronavirüs mücadelesinde yerini aldı.

Gaziantep Belediyesi Sosyal Yardım Ve Faaliyetler

 • İhtiyaç sahibi vatandaşlara  50.000 adet sabun ve çamaşır suyu dağıtımı yapılmıştır.
 • İhtiyaç sahibi olan 11.000 haneye erzak yardımı yapılmaktadır. Aynız zamanda 65 yaş ve üstü vatandaşlar için kahvaltılı, kuru gıda, ve sıcak yemek dağıtımına devam ediliyor.
 • Vatandaşlarda bütçesinde oluşan ekonomik hasar nedeniyle kapatılan iş yerlerindeki çalışanlar erzak paketi dağıtımı yapılacaktır.
 • OSB bölgesindeki işçilere de içerisinde temizlik malzemeleri, eldiven ve maske
  bulunan paketler dağıtılmaktadır.

Gaziantep Belediyesi Esnafa Destekleri

 • T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatıyla ilgili bakanlığınca alınan kararlar doğrultusunda  belediyemizin kiracısı olarak kapatılan iş yerlerinden kira alınması durdurulmuştur.
 • Yine belediyemizin kiracısı olan iş yerlerinin ekonomik olarak etkilendiği için kiraların
  sadece %50 alınmasına karar verilmiştir.
 • Kapatılan iş yerlerindeki çalışanları desteklemek için erzak paketi yardımı yapılacaktır.
 • Gaziantep OSB’deki çalışanlar için coronavirüsün önlemleri kapsamında, işçi servisleri düzenli olarak dezenfekte edilmekte, işçi servislerinde periyodik ateş ölçümü yapılmaktadır. Ayrıca işçilere hijyen paketleri dağıtılmaktadır.

Gaziantep Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Ülkemizde her ilde ve ilçede olduğu gibi Antep’te de yardıma ihtiyacı olan pek çok aile bulunmaktadır. Belediyeler tarafından verilen bu yardımlar vatandaşlarımızın dertlerine derman olmaktadır. Verilen bu yardımlardan yararlanmak için vatandaşlarımızın bireysel başvuruları esas alınmaktadır. Ayrıca belediyeler tarafından yardıma ihtiyacı olan ailelerin tespit edilmesi durumu ile de kendilerine ulaşılması mümkün olmaktadır.

Belediye tarafından verilen yardım konuları çok çeşitli olmaktadır. Vatandaşlarımızın ihtiyaçları sadece yiyecek, içecek değildir. Kendilerine barınma, yakacak, eğitim gibi konularda sunulan yardımlar söz konusudur. Bu yardımlar ayni ve nakdi olarak yapılmaktadır. Yani bir kısmı vatandaşlarımıza maddi olarak verilirken bir kısmı da yakacak yardımlarında olduğu gibi ayni olmaktadır. Her ne şekilde olursa olsun bu yardımlar belediyecilik sisteminin gerekleri arasında yer almaktadır.

Gaziantep Belediye Yardımları 2019
Gaziantep Belediye Yardımları

Her belediye bu tarz yardımları yaparak vatandaşlarına destek olmaya çalışırlar. Bu belediyelerden bir tanesi Gaziantep Belediyesi olmaktadır. Ayrıca ilçe belediyeleri tarafından da vatandaşlarımıza sağlanan destekler söz konusudur. Belediyeler bünyesinde bulunan Sosyal Hizmetler Müdürlükleri kendilerine gelen yardım taleplerini inceleyerek çözümler bulmaya çalışmaktadır. Başvurular haketmeyen kişiler tarafından da yapıldığından dolayı belediyeler bu konuda temkinli hareket etmektedir. Özellikle belediye personelleri tarafından yapılan yerinde incelemeler ile kişilerin gerçek manada yardıma ihtiyaçlarının olup olmadıklarına karar verilmektedir.

Bu anlamda Gaziantep’te vatandaşlarımıza yardımlar verilirken ses getiren belediyelerden bir tanesi de Şahinbey Belediyesi olmuştur. Belediye tarafından vatandaşlarımıza verilen yardım tutarları oldukça yüksektir.

Gaziantep Belediyesi Gıda Bankası Uygulaması

Belediye tarafından geliştirilen uygulamalardan bir  tanesi de gıda bankasıdır. Belediye tarafından başlatılan bir uygulama olarak kurulan Gıda Bankası Yardım Gönülleri Derneği ihtiyaç sahibi ailelerin yüzlerini güldürmeye devam etmektedir. Özellikle ramazan aylarında bu uygulama sayesinde  vatandaşlarımızın hanelerine temel besin maddeleri ulaştırılmaktadır. Belediye tarafından yılda 15 bin gıda paketi dağıtılmaktadır. Bu dernek sadece merkezde değil taşralarda yardıma muhtaç olan ailelere de yardımlar yapılmaktadır.

Belediye bünyesinde bulunan dernek kendisine gelen müracaatları değerlendirmekte ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımıza çeşitli konularda destek olmaya devam etmektedir. Özellikle ramazan aylarında belediyeler tarafından yapılan yardımların sayıları artmaktadır. Gıda bankası tarafından verilen yardımlardan yararlanabilmek için aranan şartlar aşağıdaki gibi olmaktadır;

Gaziantep Belediyesi Gıda Bankası
Gaziantep Belediyesi Gıda Bankası
 • Başvuru sahibinin evinin kira olup olmaması 
 • Gelir durumu (Aylık 1.000 TL nin altında olması gerekmektedir.)
 • Çalışan sayısının az olması 
 • Ailede okuyan öğrenci bulunması 
 • Üniversite eğitimi gören öğrenci olup olmadığı 
 • Ailede herhangi bir kalıcı hastalık olup olmaması 
 • Ailede dul, yetim ve öksüz gibi kişilerin bulunup bulunulmadığına dikkat edilmektedir.

Bu şartları taşıyan ailelerin tespit edilmesinin ardından belediye tarafından ihtiyaç sahibi ailelere çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Özellikle oluşturulan gıda paketlerinin içlerinde temel gıda maddeleri olan bulgur, pirinç, makarna, şeker gibi temel maddelerin bulunduğundan söz etmek mümkün olacaktır.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 

Adres: İncilipınar Mahallesi Şehit Yusuf Erin Caddesi Büyükşehir Belediyesi Binası Şehitkamil Antep

Telefon: 0342 211 12 00 numaralarını arayarak yardım taleplerinizi belediyeye iletebilirsiniz.

Şahinbey Belediyesi 500 TL Maddi Yardım Başvurusu

Şahinbey Belediyesi tarafından vatandaşlarımıza sunulan çok farklı yardımlar söz konusudur. Belediye tarafından yardıma muhtaç olan ailelerin ihtiyaçlarının karşılanması adına bir sosyal market oluşturulmuştur. Bu sosyal marketten vatandaşlarımız ihtiyaç duydukları ürünleri satın alabilmektedir. Sadece gıda ürünleri değil, et ve süt ürünleri, temizlik malzemeleri, kıyafet ve ayakkabı gibi ürünler kendilerinden herhangi bir ücret  talep edilmeden verilmektedir. Şu anda oluşturulan bu sosyal marketten 4.343 bin kişi faydalanmaktadır.

 Şahinbey Belediyesi 500 TL. Başvurusu
Şahinbey Belediyesi 500 TL. Başvurusu

Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu tarafından geliştirilen uygulama sayesinde yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımız herhangi bir ücret ödemeden bu maddelere sahip olmaktadır. Bu markette diğer marketlerde bulunan ürünlerin çoğu bulunmaktadır. Saydığımız maddelerin yanı sıra gelinlik ve nişan elbisesi, beyaz eşya gibi ürünlerin de ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Özellikle yeni evlenecek olan ve maddi durumu olmayan gençlere yönelik olarak verilecek yardımlarda herhangi bir limit bulunmamaktadır. Çünkü saydığımız ürünler bir evin temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak verilen ürünler arasında yer almaktadır.

Özellikle bu marketlerde İsrail ürünlerinin satılmadığına dikkat çeken belediye başkanı ürünlerin Türk menşeili olmasına dikkat edildiğinin altını çizdi. Bu yardımların yanı sıra vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarının karşılanması adına özellikle kış mevsiminde artan masraflar sebebi ile vatandaşlarımıza 500 TL. nakdi yardım yapılacağı belirtildi. Bu uygulamadan 4 bin 343 aile yararlanmaktadır. Sosyal yardım marketi sonrası başlatılan bu uygulama vatandaşlarımızın yüzlerini güldürmektedir.

Başvurularda istenecek olan belgeler;

 • Sosyal yardım talebi dilekçesi
 • Fakirlik kağıdı
 • T.C. kimlik belgesi

Bu evraklar ile büyükşehir ya da ilçe belediyelerine giderek başvurularınızı yapabilirsiniz. Maddi anlamda vatandaşlarımıza yardım sağlayan belediyelerden bir tanesi de İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmaktadır. Bu yardımlara başvurabilirsiniz.

Şahinbey Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yine Şahinbey belediyesi tarafından başlatılan gıda yardımlar hız kesmeden devam etmektedir. Bu gıda yardımlarından yararlanabilmek için yine vatandaşlarımızın aranan şartlara sahip olması gerekmektedir. Aranan şartlara sahip olup olmadıklarının tespit edilmesi amacı ile belediyeler tarafından oluşturulan heyet inceleme yapmaktadır. Yapılan inceleme neticesinde şayet başvuran şahısların yardım almaya gerçek manada ihtiyacı oldukları fark edilirse kendilerine gıda yardımı yapılmaktadır.

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü 

Adres: Kolajtepe Mahallesi Yeşilcami Caddesi Numara 8 Şahinbey Gaziantep

Telefon : 0342 232 11 11

Adres ya da telefon numarası vasıtası ile gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

Şefkat Kart Kimlere Verilecek?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi nasıl ki İBB yardım kartı adı altında bastığı bir kartla vatandaşlarına destek oluyorsa Şahinbey Belediyesi de geliştirdiği Şefkat Kart uygulaması ile vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Geliştirilen bu kart sayesinde vatandaşlarımız kurulan marketten istedikleri ürünleri satın alabilecekler. Kartlar aracılığı ile de vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarının karşılanması adına hizmet vermektedir.

 • Buzdolabı
 • Çamaşır makinesi
 • Fırın
 • Çekyat
 • Halı
Şefkat Kart Kimlere Verilecek
Şefkat Kart Kimlere Verilecek?

gibi ürünlerin de yer aldığı marketten bu ürünleri para ödemeden alabilirsiniz. Ayrıca bu market aracılığı ile 31 bin vatandaşımız sunulan hizmetlerden yararlanmaktadır.

Kart sahibi olabilmek için öncelikle gelirinizin 1.000 TL’ nin altında olması ve yardım taleplerinizi belediyeye iletmeniz gerekiyor. Yapılan inceleme sonucu destek almak için uygun görülürseniz bu marketten kartınız ile ücret ödemeden alışveriş yapabilirsiniz.

Belediye Dışında Antep’te Yardım Yapan Yerler Var mı?

İl ve ilçe belediyeleri dışında maddi anlamda yardım yapan pek çok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. İllerde valilik, ilçelerde kaymakamlıklar bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları gelmektedir. Bu vakıflar aracılığı ile vatandaşlarımıza, gıda, yakacak, giyim vb. yardımlar yapılmaktadır.

Antep SYDV 

Adres : İncilipınar Mahallesi Valilik Binası Şekitkamil Gaziantep

Telefon : 0342 231 44 07

adres ve numaraları aracılığı ile valilik binasında bulunan SYDV’ ye başvuru yapabilirsiniz.

Belediye Dışında Antep'te Yardım Yapan Yerler
Belediye dışında yardım yapan yerler de vardır.

Maddi yardım yapan futbolcular, iş adamları, zenginlerden de yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Belediye tarafından vatandaşlarımıza verilen yardımlardan bir tanesi de kömür yardımıdır. Aynı yardım belediye başkanlıkları tarafından verildiği gibi SYDV’ler tarafından da verilmektedir. Bu yardımlara başvuru yapabilirsiniz. Antep’te ve ilçelerinde ikamet eden vatandaşlarımız verilen bu yardımlar ile her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilir. Ayrıca Gaziantep’te bulunan sanayici ve iş adamları tarafından verilen yardımlardan da yararlanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Şemse dedi ki:

  Bende kiraciyim sizden yardim bekliyorum 3 cocugum var yardim edin lutfen

 2. Kevser dedi ki:

  Bende kiraciyim 4 çocuğum var yardım edin

 3. Münevver Polat dedi ki:

  Madi durumuzu iyi değil üç tane çocuklarım var zoru geçiniyoruz askeri üçretle elimizde kalımyuror burçlar dolayı yardım ediniz Allah razı için yardım

 4. esen aydogan dedi ki:

  eşim 3 aydır çalışmıyor evim kira 4 çocugum var madur durumdayız yardımlarınızı bekliyoruz

 5. CUMA ŞERİF dedi ki:

  Merhabalar maddi yardıma ihtiyacım var gıda desteğe ihtiyacım var kirada oturuyorum 3 tane çocuğum var şu zamana şubat’a kadar yardım anlamadım yardımcı olur musunuz

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.