Tarım Kredi

Halk Bankası Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Halk Bankası Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Kredi notu öğrenmek için pek çok farklı alternatif yol bulunuyor. SMS aracılığı ile, Findeks Kredi Notu resmi web sitesi ile ve bankaların hazırladığı uygulamalar sayesinde kredi risk puanınızı öğrenebilir, finansal işlemlerinizi buna göre halledebilirsiniz. Finansbank, Akbank, Denizbank, Ziraat Bankası kredi notu hesaplama ve öğrenme işlemleri birbirinden farklıdır. Kredi notu öğrenmek için uygulanan işlem sırası her ne kadar birbirinden farklı olsa da kredi notunuz her banka için ortaktır. Kredi notu daha evvelki yıllarda ücretsiz olarak öğrenilir iken şu an böyle bir durum söz konusu değildir. Bu yazımızda sizler için Halkbank kredi notu öğrenmenin nasıl olacağını anlatacağız. Detaylar içeriğimiz de..  

Halkbanktan Ücretsiz Kredi Notu Hizmeti

Kredi notu öğrenmek Findeks sayfaları, operatörlerden gönderilen SMS‘ler, banka uygulamaları ile oldukça kolay.  Yalnız bankalar özellikle Halkbank hariç hiçbir banka kredi notu öğrenme sorgulama işlemlerini ücretsiz olarak yapmamaktadır. Kredi notunuzun ilk çıktığı dönemlerde sorgulama işlemi ücretsiz olarak yapılabiliyor idi. Ancak daha sonra yapılan değişiklikler neticesinde ücretli olarak yapılmaya başlanmıştır. Yapılan alternatif işlemlerin her biri için ayrı ayrı ücretler belirlenmiştir.

Kredi kullanmak için öncelikle kredi notu daha sonra da kişilerin gelir durumu oldukça önemli bir husustur. Kredi notu riskli grupta yer alan kişilere bankalar kredi vermemektedir. Bankalara kredi başvurusunda bulunmanız halinde yapılan incelemeler ve değerlendirmeler sonucu kredi notunuz belirlenir, hesaplanır ve size söylenir. Ancak bu işlem için de banka tarafından dosya masrafı olarak kişilere yansıtılmaktadır. Kredi notu öğrenmenin bir yolu olarak banka uygulamalarının hazırlandığından bahsetmiştik. Bankalar tarafından hazırlanmış uygulamalar ile kolay ve hızlı bir şekilde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Halkbank Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme
Halkbank tarafından kredi notunuzu şubelerden, internet bankacılığından ya da Halkbank Dialog aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından incelenen ve düzenlenen Risk Raporunu Halkbank müşterisi olsanız da olmasanız da en yakın şubeye müracaat ederek öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra banka müşterisi olmanız halinde İnternet Bankacılığı ile ve 0850 222 04 00 Halkbank Diyaloğu arayarak ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Konut kredisi gibi kredilerden yararlanmak için kredi notunuzu bilmeniz ve bu notun da yüksek olması gerekiyor.

Her Bankanın Kredi Notu Farklı mı?

Gerek özel gerekse de kamu bankaları kredi notu öğrenmek için farklı uygulamalar geliştirmişlerdir. Her bankanın uygulama stilleri benzer olup işlem sıraları farklı olmaktadır. Ancak her ne kadar banka ve özel kredi kuruluşları tarafından verilen hizmetler ve işlemler farklı olsa da kişilerin adına oluşturulmuş olan kredi notları Kredi Kayıt Bürosu tarafından toplanmaktadır. Bu sebeple de kredi notu her bankada ortak olmaktadır. Örneğin bir banka uygulamasında 500 çıkan kredi notunuz diğer bankada 1800 çıkması mümkün değildir.

Kredi notu öğrenmek için hazırlanmış olan bu seçeneklerden en çok banka şubelerinin uygulamaları kullanılmaktadır. Kredi notunuzu öğrenmek için SMS seçeneğini tercih etmeniz halinde 9-10 TL civarında bir ücret talep edilmektedir. Findeks Kredi sayfalarından öğrenmek için 5,50 TL+ KDV ücret ödemeniz gerekecektir. Bankalar aracılığı ile öğrenmek için ise ücretler 5 ile 10 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu işlemlerde en çok kullanılan sistem online olarak yapılan işlemlerdir. T.C kimlik numaranız ile kredi notunuzu kolay bir şekilde sorgulayabilirsiniz.

Halk Bankası Kredi Derecelendirme Notu Nedir?

Vatandaşlar nakde sıkıştığı anlarda bankalar tarafından verilen ihtiyaç, taşıt, konut gibi kredilere başvuru yaparlar. Bankalar da kişilere talep ettikleri kredileri vermek için geçmişte ödenmemiş borçları yüzünden yasal takibe girmiş mi? Borçlar yüzünden icralık olmuş mu? Kredi notu riskli grupta mı? gibi hususlar incelenir ve daha sonra kişiye kredi verilmesi veya verilmemesi hususunda karara varılır. Bankanın emeklilere sunduğu avantajlardan biri promosyon ödemesidir. Halkbank emekli promosyon ödemeleri hakkında da bilgi alabilir bu imkanlardan yararlanabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu uygulamaları sayesinde alacağınız kredinin öncesinde finansal hareketlerinizi öğrenebilir ve buna göre bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. İnternete erişim sağlayabiliyor iseniz birkaç tıklama ile bu işlemi halledebilirsiniz. Halkbank aracılığı ile kredi notunuzu öğrenmek için şu adımları izleyebilirsiniz;

Halkbank İnternet Şubesi Aracılığı İle Sorgulama Yapmak İçin;

Eğer banka müşterisi iseniz bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak Halkbank resmi web sitesine giriş yapmalısınız.

Açılan pencerede sağda bulunan “İnternet Şubesi” butonuna tıklayınız. Aşağıya açılır pencerelerden “Bireysel” butonuna tıkladıktan sonra “Giriş” sayfasına yönlendirileceksiniz.

✓ Bireysel butonuna tıkladıktan sonra karşınıza açılacak olan sayfada İnternet Şubesi’ne giriş yapabilmeniz için bazı bilgiler talep edilecektir. Sisteme; Müşteri ya da T.C Kimlik Numaranızı girip İnternet Şubesi şifrenizi de girdikten sonra “Giriş” tuşuna basınız ve tamamen kendi bilgilerinizin yer aldığı sayfaya devam edin.

Karşınıza açılan sayfada bankada bulunan bütün hesaplarınız, yaptığınız ödemeleriniz, varsa kredi kartlarınız gibi bilgileriniz bulunacak olup bunun yanı sıra para transferi, başvuru işlemleri de bulunacaktır. Karşınıza açılacak olan sayfadan “Başvurular” sekmesine tıklayınız. KKB Risk Raporu kısmına tıklayarak sistemde kayıtlı mail adresinize direkt olarak göndererek öğrenebilirsiniz.

İnternet Şubesi KKB Raporu
İnternet Şubesi KKB Risk Raporu

Halkbank Dialog Aracılığı İle Sorgulama Yapmak İçin;

Bu işlem için de yine Haklbank müşterisi olmanız gereklidir. İlk olarak cep telefonunuzdan 0850 222 04 00 numarasını tuşlamanız gereklidir.

✓ Telesekreterin yönlendirmek adına talep edeceği Müşteri Numarası/ T.C Kimlik Numarasını tuşlayın. Ardından Kartınızın Şifresini de tuşladıktan sonra 5 tuşuna basınız. 

Halkbank Numara Tuşlama
Halkbank Numara Tuşlama

✓ Beş tuşuna basmanız halinde “Mutlu Müşteri Temsilcisi” ne aktarılacaksanız. Bireysel Müşteri Temsilcisine “Kredi Notumu Öğrenmek İstiyorum” talebinde bulunmanız gereklidir. Müşteri temsilcisi sizlere Banka Şubesi aracılığı ile direk öğrenebileceğinizi ancak Dialog aracılığı ile öğrenmenin hemen olamayacağını belirtecektir. Dialog aracılığı ile öğrenmek için mail adresiniz talep edilecektir. Müşteri Temsilcinize mail adresinizi takdim ederek gün içerisinde olmasa da kısa bir zaman içerisinde kredi notunuz verdiğiniz mail adresinize ücretsiz olarak iletilecektir.

Mail
Kredi Notu bilgilerinizin mail adresine gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Finansbank Kredi Notu Hesaplama

QNB Finansbank üzerinden üç farklı şekilde kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz.

1- SMS aracılığı ile:

Kredi risk raporunuzu Finansbank üzerinden SMS aracılığı ile öğrenmek için cep telefonunuzun mesaj bölümüne girdikten sonra mesaj kısmına “KR” yazıp bir boşluk bırakarak “Finansbank Kredi veya Banka Kartının Son 4 Hanesi” yazdıktan sonra alıcı kısmına da “2273” yazarak “Gönder” kısmına basmanız yeterli olacaktır. Banka tarafından kısa zaman içerisinde geri dönüş sağlanacaktır.

2- İnternet Bankacılığı ile:

Şubelere gitmeden kredi notu öğrenmenin bir diğer yolu da İnternet Bankacılığıdır. Bu işlem için ilk olarak Finansbank resmi internet sitesine giriş yapmalısınız. Bir sonraki işlemde T.C kimlik numarası ve Finansbank internet bankacılığı şifresi ile giriş yapmalısınız. Giriş yapma işleminden sonra sırası ile sol tarafta açılan “Tüm işlemler”, “Risk Raporu” sekmelerine tıklayınız. Karşınıza çıkacak ekrandan işlem yapılacak olan hesabı da seçip onaylanmasının ardından 5 veya 10 TL gibi bir ücret karşılığında Kredi Risk Raporunu cep telefonunuza ya da bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

3- Mobil Bankacılık ile:

Bu işlem için ilk olarak Finansbank Mobil uygulamasını cep telefonunuza indirmeniz gereklidir. İndirdiğiniz uygulamayı açarak T.C kimlik numarası ve mobil bankacılık şifreniz ile giriş yapmalısınız.

Finansbank Kredi Notu Hesaplama 
Finansbank Kredi Notu Hesaplama

Akbank Kredi Notu Hesaplama

Akbank üzerinden kredi notunuzu öğrenerek finansal işlemlerinizi daha hızlı ve bilinçli bir şekilde ilerletebilirsiniz. Bu işlem için ilk olarak cep telefonunuza “Akbank Direkt” uygulamasını indirin. “Başvuru ve Nakit İhtiyaçlarım” menüsüne  giriş sağlayın. Menüde açılan “Risk Raporu” butonuna tıklayın. Bu sayede Findeks Kredi Notunu sorgulama işleminizi basit bir şekilde halledebilirsiniz. Ziraat Bankası aracılığı ile de kredi notu sorgulaması yapılmaktadır.

Halkbank aracılığı ile yapılan sorgulamalar ücretsiz olması sebebi ile oradan kredi notunuzu basit bir şekilde öğrenebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Cihan dedi ki:

    Kredi

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.