Tarım Kredi

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi 2022 Şartları (Devlet Destekli)

Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklığı ile verilen düşük faizli kredilerin içerisinde arıcılık kredisi de yer alıyor. Ziraat Bankasının yanı sıra Denizbank, Şekerbank, Akbank ve Finansbank gibi bankalar da arıcılık kredisi imkanı sağlamaktadır. Bu yazımızda sizler için devlet destekli arı kredilerinin şartlarını ve 50 kovanlık arıcılık projesi gibi örneklerden bahsedeceğiz. Arıcılık kredisi ile ilgili tüm detaylar içeriğimiz de.. 

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi 2022 Şartları (Devlet Destekli)

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi 2022 Şartları neler olduğunu merak eden Çiftçileri ve işletmelerini desteklemek adına devlet tarafından birçok alanda kredi desteği sağlanmaktadır. Ziraat Bankası, düşük faizli kredi veren bankaların en başında gelmektedir. En düşük faiz oranları ve uygun vade seçenekleri ile öğrencilerden emeklilere kadar birçok alana destek sağlamaktadır. Ancak daha çok Tarım Bankacılığı adı ile destekler sağlamaktadır. Ziraat Bankası 7 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz verdiği krediyi birtakım amaçların yerine getirilmesi için sunmaktadır. Kredi desteği kapsamında 5 milyon TL‘ye kadar limit sağlamakta ve %50 faiz indirimine olanak sağlamaktadır.

Banka arıcılık kredisi vererek; 100 ve üzerinde arılı kovan bulunan ve ana arı üretimi gerçekleştirecek olan üreticiler için; güneş enerjisi ve jeneratör, en az 1000 tane olmak üzere çiftleşme kovanı, arıcıların yerleşmesi ve işlemleri boyunca ikamet etmelerini sağlamak adına karavan ya da baraka alımı, boş kovan, arılı kovan, balı süzmek için kullanılan makine, polenlerin temizlenmesi ve kurutulması için ihtiyaç duyulacak olan makinelerin temin edilmesi, 200 taneden fazla arılı kovanı mevcut olan gezginci üreticilerin gereksinim duyacakları güneş enerjisi sistemi, jeneratör ve faaliyet gösterecekleri alanlarda ikamet edecekleri karavan ya da baraka alımı, bombus arısı yetiştiricileri için bina yapımı, binanın tadilat işlemleri, ihtiyaç duyulacak olan aletlerin ve ekipmanların alımı ve raflar için ve yatırım konusunda oluşacak giderlerin karşılanması için verilmektedir.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Şartları
Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Şartları

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Arıcılık yetiştiriciliği yapmaya karar vermişseniz ve yeterli sermayeniz bulunmuyor ise bankaların arıcılık için verdiği kredilerden yararlanabilirsiniz. Ziraat Bankası bu faaliyet alanı için uygun faiz oranları ve vade seçenekleri ile kredi desteği sağlamaktadır. Ziraat Bankasının yanı sıra Denizbank, Akbank, Finansbank, Akbank gibi bankalar da arıcılık kredisine destek sağlamaktadır.

Ziraat Bankası kredi başvuru için şu evrakları talep etmektedir:

 • Başvuru yapacak olan şahsın kimlik belgesi ve fotokopisi,
 • Çiftçi Belgesi ve Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi, 
 • Çekilecek olan kredi karşılığında gösterilecek güvencelerin belgeleri,
 • İşletmeyi teşvik edici kira sözleşmesi ya da tapu kontratı, 
 • İşletmenin üç yıldır faaliyet gösterdiğini belli eden 3 yıllık güncel gelir belgesi ev bilanço gereklidir.

Bu belgeler ile başvuru yapılması halinde banka kişilerin bilgileri neticesinde bir tahkikat süreci başlatılacaktır. Bu süreçte başvuru yapacak olan kişilerin kredi notu, geçmişteki kredi sicili, gelir durumu, işletmenin güncel durumu gibi hususlar incelenecektir. Tahkikat süreci olumlu sonuçlanmaz ise çiftçilere kredi verilmeyecektir.

Ziraat Bankası hayvan kredisi için gerekli evrakları inceleyebilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi İçin Gerekli Evraklar 
Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Arıcılık Kredisi Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası hayvancılık ve tarım kredisi ürünlerinden yararlanacak olan kişilerin bazı koşulları sağlamalarını talep ediyor. Hayvancılık kredileri kapsamında arıcılık için de destek sağlayan banka yatırım ve işletme dönemli krediler vermektedir. Her iki dönemde de farklı alanlarda destek sağlayarak üreticiler için gerekli tüm finansmanı sağlamaya çalışmaktadır.

Kişilerden talep edilecek olan şartlar şunlardır:

 • Kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gereklidir.
 • Krediden faydalanacak olan kişilerin çiftçi olması gereklidir. Başvuru esnasında tahsis etmek üzere Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi alınmalıdır.
 • 50 tane arılı kovan bulunması gereklidir.
 • Başvuru esnasında yapılacak olan incelemeler neticesinde kredi notunun riskli grupta olmaması gereklidir. Kredi notu düşük ve geçmişte ödemediği borçlar yüzünden yasal takibe girmiş, kara listeye düşmüş kişilere kredi imkanı sağlanmaz.
 • Banka tarafından talep edilecek olan ipotek ya da kefillerin temin edilmesi gereklidir. Temin edilecek olan kefillerin de gelir durumu ve kredi notu hususları araştırılacaktır.
 • Şahsın düzenli geliri olduğunu beyan etmesi adına gelir belgesi sunması gereklidir.
 • Vergi dairesinden temin edilecek olan devlete vergi borcunun bulunmadığını belirten belgenin temin edilmesi gereklidir.

Bu koşulları sağlayan çiftçiler arıcılık üzerine kurduğu hayallerini gerçekleştirebilecektir. Başvuruların şahsen Ziraat Bankası Şubelerine yapılması gereklidir.

Arıcılık Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklığı ile arıcılık kredisi verilmektedir. Arıcılık alanında yeni faaliyete başlayan kişilerin şayet gelir belgeleri bulunmuyor ise bankaya bir teminat göstererek kredi alabileceklerdir. Banka teminat yani güvence olarak ipotek (arsa, arazi vb.) kabul etmektedir. Kişilerin krediden faydalanmaları için minimum 50 tane arılı kovanının bulunması gereklidir.

Kredi vadesi 12 aydan 84 aya kadar olması halinde uygulanacak faiz oranı; yıllık %17,04’tür. %50 faiz desteği alındığında aylık ise %0,71′e denk gelmektedir.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklığı ile verilen düşük faiz indirimli kredilerin arasında arıcılık sektörü de bulunuyor. Destek kapsamında sağlanacak en üst limit 5.000.000 TL’dir. Çiftçiler mali durumlarına göre üst limiti aşmamak üzere kredi kullanabileceklerdir. Ziraat Bankası tarafından arıcılık faaliyeti yapacak olan kişilere verilecek olan kredi için yatırım ve işletme dönemlerinde ayrı ayrı %50 faiz indirimi uygulanacaktır. Ziraat Bankası tarafından verilen 2 yıl geri ödemesiz hayvan kredisi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Arıcılık Kredisi Faiz Oranları

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Arıcılık kredisini yalnızca Ziraat Bankasının vermediğini belirtmiştik. Ziraat Bankasının yanı sıra pek çok banka da arıcılık alanında faaliyet gösterecek olan çiftçilere kredi desteği sağlayarak işletmeleri için gereksinim duydukları finansmanı sağlamaktadır.

★ Şekerbank Arıcılık Kredisi: Şekerbank aracılığı ile arıcılık kredisi kullanmak için ilk koşul Türkiye Arı Yetiştiriciliği Merkez Birliği’ne üye olmak gereklidir. Aktif olarak arıcılık yapan gerçek ve tüzel kişilere Şekerbank tarafından 36 ay vade ve senede bir kez ödemeli kredi imkanı sağlamaktadır. Başvuru için en yakın Şekerbank şubesini ziyaret edebilirsiniz. 

★ Finansbank Arıcılık Kredisi: Finansbank arıcılık faaliyeti için balmumu ve ahşap kovan alımına, ekipman alımlarına, ana arı veya arı kolonisi, taşıma giderlerinde oluşacak masraflarda gereksinim duyulacak finansman desteğini veriyor. Sağlanan kredide üretim maliyetlerinin %75’ine kadar kredi desteği sağlanmaktadır. 2 yıl taksitli olarak uygulanabilen bu kredi için geri ödemeler yılda bir kez hasat ödemeli ya da 1, 3, 6, 12 ayda bir kez gibi ayarlanabilmektedir.

★ Akbank Arıcılık Kredisi: Akbank bütün tarımsal faaliyetler için kredi sağlamakta olup hasat dönemi ödemeli ya da geri ödemesiz dönem seçenekleri ile kredi vermektedir.

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar
Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Tarım Kredi Kooperatifi Arıcılık Kredisi

Devlet tarafından her alanda vatandaşlara hibe ve düşük faizli ya da faizsiz destek kredileri sağlanıyor. Tarım Kredi Kooperatifleri de hayvancılık ve tarım alanlarında destek sağlamaktadır.

Çiftçilere TKK tarafından şu destekler verilmektedir:

 • Hayvan temin edilmesi ve kovan alımı için sağlanan kredi,
 • Kısa vadeli olarak arıcılık için gerekli olan tüm ihtiyaçlar için 12 aya kadar finansman desteği,
 • Tarım araçlarının temin edilmesi amacı ile arıcılık malzemeleri kredisi verilmektedir.

Sağlanan bu 3 kredi finansmanı ile yetiştiriciler, arıcılık için gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılayabileceklerdir. Kredinin en üst limiti 5.000.000 TL olup minimum 2 tane kooperatif üyesi gereklidir.

Devlet Desteği Arıcılık Hibesi 2022

Devlet tarafından tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösterenlere birçok destek sağlandığından bahsetmiştik. Ziraat Bankası aracılığı ile ödemesi yapılan arıcılık alanı için de verilen bu hibe desteği Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilmekte olup hibe destek tutarı 30 bin TL olarak verilmektedir. Bu bir hibe desteği olması sebebi ile herhangi bir geri ödeme bedeli bulunmuyor.

Destek kapsamında verilecek olan 30 bin TL hibe yalnızca belirli koşulları sağlayan kişilere veriliyor. Destekten yararlanacak olan kişilerin ilk olarak T.C vatandaşı olması, 18/41 yaş aralığında olması ve okur yazar olması gerekiyor. Bunun yanı sıra düzenli bir işinin olmaması ve herhangi bir yerde çalışmıyor olması gerekiyor. Sağlanan hibeyi arıcılık projesi için kullanmak için 50 taneden fazla kovana sahip olunmaması gerekiyor. Hibe desteğinden yararlanmak için daha önce Bakanlık tarafından verilen ve aynı hibe programlarından aile üyeleri de dahil olmak üzere yararlanmamış olunması gereklidir.

Arılı Kovan Desteği Yükseldi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca sağlanan bir destekte arılı kovan desteğidir. Bu destekten AKS kayıtlı yetiştiriciler faydalanmakta olup yetiştiricilerin minimum 30 tane maksimum ise 1.000 tane arılı kovanı bulunması gereklidir. Arılı kovan desteği için kovan başına 10 TL destek ödemesi yapılıyor idi.

Ancak 2022 yılında verilen destek 10 TL’den 15 TL’ye çıkartıldı. Destekten faydalanacak kişilerin belirlenen tarihlerde başvuru yapmaları gereklidir.

 Siz de kendi işinizi bu yönde kurmak istiyorsanız gerekli koşulları sağlayarak verilen destekler ve kredilerden yararlanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.