Tarım Kredi

İş Kuracak Bayanlara 300 Bin TL. KOSGEB Desteği 2022

İş kurmak isteyen bayanlara Kosgeb tarafından 2022 yılında da farklı sektörlere destek veriliyor. Bu yazımızda sizler için Kosgeb desteklerinden, yeni iş kuranlara verilen  devlet desteklerinden, verilen 300 bin TL kredi faiz desteğinin şartlarından ve Kosgeb kira desteğinden bahsedeceğiz. İş kuranlara verilen destekler ile alakalı tüm detaylar içeriğimiz de.. 

İş Kuracak Bayanlara 300 Bin TL. KOSGEB Desteği 2022

Kosgeb Tarafından Sağlanan Destekler

Kosgeb yeni iş kuracak olanlara çeşitli projeler ile destek sağlamaktadır. Yeni girişimciler için daha evvelden Girişimcilik Destek Programı kapsamında 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi desteği sağlanıyordu. Ancak  bu desteğe başvurular son bulmuştur. Kosgeb artık Girişimcilik Destek Programı yerine Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ile destekler vermeye devam etmektedir.

Artık; Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında verdiği destekleri Geleneksel Girişimciler ve İleri Girişimciler olarak iki farklı gruba ayırmıştır.

Kosgeb tarafından sağlanan diğer destekler ise şu şekildedir;

DesteklerDestek İçerikleri ve Tutarları
Girişimcilik Destekleri
 1. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ile; Geleneksel Girişimcilere 60 bin TL’ye kadar, İleri Girişimcilere 360 bin TL’ye kadar destek.
Ar-Ge, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri
 1. Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı; 750 bin TL’ye varan destek,
 2. Endüstriyel Uygulama Destek Programı için; 818 bin TL’ye kadar destek,
 3. KOBİ Teknoyatırım- KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında 5.000.000 TL’ye varan destek,
 4. Stratejik Ürün Destek Programı kapsamında 5.000.000 TL’ye kadar destek.
İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri
 1. İşletme Geliştirme Destek Programı; 290 bin TL’ye kadar,
 2. İş Birliği Destek Programı; 10.000.000 TL’ye kadar,
 3. KOBİGEL- KOBİ Gelişim Destek Programı; 1.000.000 TL’ye kadar,
 4. Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı; 60.000 ABD Doları desteği,
 5. Teknopazar- Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı; 150 bin TL’ye kadar,

 

KOBİ Finansman Destekleri
 1. Kredi Faiz Destek Programı; 300 bin TL’ye kadar kredi faiz desteği,
 2. Gelişen İşletmeler Pazarı Kobi Destek Programı; 500 bin TL’ye kadar destek sağlanmaktadır.
Laboratuvar Hizmetleri
 1. Kosgeb Laboratuvar Hizmetleri kapsamında laboratuvarda yapılan test maliyetlerini %50 oranında desteklemektedir.

Kosgeb tarafından iş kuracak olanlara ve işyerini kurmuş ancak geliştirmek isteyen işletmecilere verilen destekler bu şekildedir. Verilen destekler kapsamında desteklenen projelere ve destek unsurlarına KOSGEB sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yeni İş Kuran Bayanlara 300 bin TL Devlet Desteği Veriliyor!

Yeni iş kurmak için en gerekli olan şey sermayedir. Sermayeniz yok ise hayaller maalesef ki çöp.. İş kurmak isteyen ancak sermaye yetersizliğinden dolayı hayalleri askıda kalan vatandaşlara Kosgeb tarafından pek çok destek sağlanmaktadır. Bu desteklerden bir tanesi de yeni iş kuran bayanlara 300 bin TL’ye kadar destek sağlanmaktadır. Destekten faydalanacak olan kişilerin bazı koşulları sağlamaları gereklidir. Bunun yanı sıra Kosgeb tarafından ücretsiz olarak verilen kursa katılıp eğitimini tamamladıktan sonra sertifika alması gereklidir.

27354 sayılı Kosgeb KOBİ Kredi Faiz Yönetmeliği‘nde belirtildiğince 2022 senesinde 300 bin TL miktarında faizsiz kredi verilecektir. Yayımlanan yönetmelik, ülkemizin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını gidermek ve Kobi’lerin verimini arttırmak amacı ile hazırlanmıştır. Bunun yanı sıra rekabet düzeyini üstlere çıkarmak, sanayideki entegrasyon faaliyetlerini ekonomik gelişmelere göre yenilik katmak hedeflenmektedir. Bu amaçlar doğrultusunda sermayesi olmayan kişilere destek vermek için hibe ve faizsiz krediler verilmesine karar kılınmıştır. Hazırlanan protokole göre Kosgeb ile anlaşmalı olan bankalar, girişimcilere ve işletme sahiplerine TL cinsinden veya döviz cinsinden faiz desteği sağlayabilir veya kredi kullandırabilir. Sağlanacak olan kredilerin üst limitleri ve detaylar Kosgeb İcra Komitesi tarafından belirlenmektedir.

İşletme sahiplerinin verilen destekten faydalanması için yasaklı olmamaları gerekmektedir. Bakanlar Kurulu tarafından verilen karar ile kredilerin vadesi 48 ay ile sınırlandırılmıştır. Kosgeb kredi faiz desteği ile birlikte işletme sahiplerinin ve girişimcilerin gereksinim duydukları tutarları belirleyecek ve buna göre kredi programı hazırlayacaktır. Bir sonraki işlemde ise bankalar ile yapılacak olan protokoller ile kredi detayları incelenecek ve imzalar atılacaktır.Kredi miktarlarının bir kısmı veya tamamı kurum tarafından karşılanacak olup vergi, dosya masrafı gibi ek giderler işletme tarafınca ödenecektir. Kredinin vadesi 48 ay ile sınırlı olup, maksimum limit ise 300 bin TL olmaktadır. 

Kosgeb tarafından verilen desteklerden faydalanan işletmelerin yasaklı olduğu veya belirlenen koşullara uymadığı belirlenir ise sağlanan desteğin iptali gerçekleşecek olup daha sonra yeni destek için başvurular ise durum kesinleşinceye kadar kabul görmeyecektir. Kosgeb tarafınca alınacak olan faiz ödemeleri yasal faizleri ile birlikte girişimci ve işletme sahiplerinden tahsis edilecektir. İş kuracak olan bayanlara devlet desteği de verilmektedir. Desteklere başvurarak kendi işletmenizi kurabilirsiniz.

300 bin TL Desteğe Başvuru İçin İzlenmesi Gereken Yollar

 • İşletmelerin destekten faydalanmaları için başvurular kurum ile protokol imzalayan bankanın yazılım sistemleri aracılığı ile yapılmaktadır.
 • Anlaşmalı olan banka, KOBİ’lerin kredi kullanımına ilişkin taleplerini kurumun hizmet verdiği merkeze dijital ortamdan iletilir. Ön onay alınması için buna gereksinim duyulmaktadır.
 • Bu iş için hizmet veren merkezinden ön onay verilmesinin ardından banka tarafından gerekli değerlendirmeler yapılacaktır. Değerlendirme süreci boyunca işletme sahibinin kredi kullanabilmesi için sicil durumu takip edilecektir.
 • Başvuru yapan işletmelerden kredi başvurusu kabul edilenleri Temerküz şubeye gönderilir.
300 bin TL Desteğe Başvuru İçin İzlenmesi Gereken Yollar
300 bin TL Desteğe Başvuru İçin İzlenmesi Gereken Yollar
 • Genel Müdürlüğün başvurusunu onayladığı işletmelerin bilgileri faks aracılığı ile kesin onay için gönderilir.
 • Bankaların kuruma gönderdiği isimlerin kredi başvurularına 5 iş günü içerisinde dijital ortamda onay verilecektir. Eğer herhangi bir eksiklik durumu söz konusu olur ise bu eksikliklerin ortadan kaldırılması talep edilir.
 • Son olarak ise belirlenen zaman dilimi içerisinde kredi vermek için gerekli süreç başlayacaktır.

Kosgeb 300 Bin TL Destek Şartları

Kosgeb tarafından verilen desteklerden yararlanmak için tabii ki ilk olarak bir KOBİ olmak gereklidir. Yani işletmenin bir KOBİ sayılması gereklidir. İşletmenizin Kobi tanımına uyum sağlayıp sağlamadığını Kosgeb resmi web sitesinde bulunan Kobi miyim? isimli testten öğrenebilirsiniz. Kobi’lerin destekten faydalanması için;

 • Mikro İşletmelerin; Bünyesinde çalıştırdığı kişilerin 10 taneden az olması gereklidir. Ayrıca senelik satışlarının 3.000.000 TL’yi geçmiyor olması gereklidir.
 • Küçük İşletmelerin; Bünyesinde çalışan kişilerin 50 taneden az olması gereklidir. Ayrıca senelik net satıştan elde edilen kazancın 25 .000.000 TL’yi geçmiyor olması da şartlar arasındadır.
 • Orta Büyüklükteki İşletmelerin; Çalışan kişilerin sayısının 250 taneden az olması gerekli olup senelik satıştan elde edilen kazancın  125.000.000 TL‘den az olması gereklidir.
Kosgeb 300 Bin TL Hibe Şartları 
Kosgeb 300 Bin TL Hibe Şartları

Belirttiğimiz maddeler Kobi tanımları olmaktadır. İşletmenizin Kobi niteliği taşıması için belirlenmiş olan tanımlara uymaları gereklidir. İşletmenin Kobi olmasının yanı sıra;

 • Kurum tarafından ön onay alınması,
 • Belirlenmiş olan protokol koşullarına uygun olunması,
 • Başvuru için belirlenen zaman dilimlerini geçirmemek,
 • Yasaklı bir işletme olunmaması,
 • Anlaşmalı olan bankanın, yapılan kredi başvurusunu kabul etmiş olması koşulları aranmaktadır.

Kosgeb Kira Desteği Veriyor mu?

Kosgeb tarafından girişimcilere verilecek olan destekleri ve destek tutarlarını yukarıdaki tabloda belirtmiştik. Kira desteği maalesef ki her destek için verilmiyor. Kira desteği verilen Kosgeb programları şu şekildedir;

 • Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı‘nda kira desteği olarak=> Teknopark içine 30 bin TL., Teknopark dışında ise 24 bin TL. destek sağlanmak olup destek oranı %75 olarak belirlenmiştir.
 • Endüstriyel Uygulama Destek Programı’nda kira desteği olarak=> 18 bin TL.’ye kadar %75 oranında destek sağlanmaktadır.

Kosgeb tarafından bayanlara 300 bin lira destek sağlanıyor. Destekten faydalanmak için Kosgeb kurumlarına başvuru yaparak destekler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.