Tarım Kredi

Halkbank Toki Kredisi 2022 Devlet Destekli

Birçok vatandaş ekonomik durumlardan ve geçim sıkıntısından dolayı kendi evinin sahibi olamıyor. Bu sebeple de devlet destekli konut kredilerini araştırmaya başlıyorlar. TOKİ bu kapsamda Halkbank bu kapsamda devlet destekli konut kredisi vermektedir. Halkbank tarafından TOKİ anlaşmalı kredilerin yanı sıra birçok kategoride konut kredisi verilmektedir. Maaş müşterilerine özel ihtiyaç ve konut kredisi imkanları da sağlayan bankadan konut kredisi alarak uygun faiz oranları ile geri ödeyebilirsiniz. Ev yaptıranlara da devlet desteği veriliyor. Bu yazımızda sizler için devlet destekli konut kredilerini, Halkbank Toki Kredisini, kredi hesaplamalarını, devlet destekli ev kredisi veren diğer bankaları anlatacağız. 

Halkbank Toki Kredisi 2022 Devlet Destekli

Halkank Toki Kredisi ile kendi evinin sahibi olmak isteyen ancak maddi durum yetersizliğinden dolayı bu hayalini gerçekleştiremeyen kişilere devlet desteği sağlanıyor. TOKİ Türkiye Cumhuriyeti Başkanlığına bağlı olarak kurulmuştur. Bu kamu kuruluşunun amacı sosyal konut üretimi gerçekleştirerek dar ve orta gelirli olan vatandaşların konut ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bu uygulama yalnızca Halkbank değil Ziraat Bankası TOKİ kredisi de verilmektedir.

Halkbank TOKİ’ ye borçlarını bir defada ödeyerek %20 indirim kampanyası uyguluyor. Halkbank tarafından başlatılan %20 indirim kampanyası ile birçok vatandaşın ev sahibi olması sağlandı. Bankalar tamamen müşteri odaklı çalışmaları sebebi ile vatandaşların tüm ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik birçok çalışma gerçekleştirirler. Halkbank ve Toki arasında geçtiğimiz yıllarda başlatılan %20 indirimli konut kampanyasının 2021 yılında da verilmesi söz konusudur.

Halkbank TOKİ Kredisi Koşulları

TOKİ, ülkemizde çok uzun senelerdir faaliyet göstermekte olan bir kurum olması ile beraber kendi evinin sahibi olamayan dar ve orta gelirli aileleri konut sahibi yapan bir kurumdur. Tüm çalışmalarını devlet ile işbirliği içerisinde gerçekleştirmiş olan TOKİ’nin açılımı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı‘dır. Ülkemizin hemen hemen her yerinde bulunan bu konutlar için Halkbank, Ziraat Bankası gibi bankalar finansal destek sağlamaktadır. Kişilerin bütçelerini aşmayacak şekilde ödeme seçenekleri ayarlayan bankalar kısa bir zaman içinde vatandaşı tapu sahibi yapmaktadır. Halkbank tarafından verilen TOKİ Kredisi için kişilerin bazı koşulları sağlamaları gerekiyor;

 • Belirlenen başvuru tarihlerinin başlangıç tarihi ve son tarihi arasında başvuruların yapılmış olması,
 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
 • Projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olunması,
 • Toplam borcunun minimum %25 ya da daha fazlasını ödemeyi talep edenler,
 • TOKİ’ye ödeyecekleri emlak vergisi borcunun olmaması,
 • TOKİ’ye ödeyecekleri aidat borcunun bulunmaması,

Koşulları aranmaktadır. Aynı zamanda vadesi 12 aydan az kalmış olan kişilere de başvuru imkanı tanınmayacaktır. Şartları karşılayan ve TOKİ Konutlarından ev sahibi olmak isteyen kişilerin Halkbank şubesine müracaat ederek başvuru yapmaları gereklidir. TOKİ Konutları hakkında detaylı bilgi için TOKİ İletişim=> Bilgi Edinme kısmından sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Halkbank TOKİ Kredisi Koşulları
Halkbank TOKİ Kredisi vermek için bazı koşulları talep etmektedir.

TOKİ Kredisi Faiz Oranları

Bankaların faiz oranları dönem dönem farklılık göstermektedir. Toki kredisi için belirlenen faiz oranları da aynı şekilde değişiklik göstermektedir. Faiz oranlarında kişilerin kullanacakları kredi miktarı veya vade gibi unsurlar da önem arz etmektedir. 2021 yılında hazırlanan Toki Kredisinin faiz oranları %1 oranının aşağısına çekilmektedir. Hazırlanan kampanya kapsamında;

Belirlenmiş olan faizler konut kredileri satışları için geçerlidir. İşyeri için başvuru yapılması halinde faiz oranlarında değişiklik meydana gelecektir.

Başvuru Nasıl Yapılır?

TOKİ Projeleri sayesinde ev ya da işyeri sahibi olmak için başlangıçta Halkbank Şubesine müracaat etmeniz gereklidir. Başvuru esnasında gerekli incelemeler yapılacaktır. Gerekli koşulları sağladığınızın tespiti halinde kredi imkanı sağlanacaktır. Eğer Halkbank şubelerinde bir hesabınız bulunuyor ise bu hesap kullanılacaktır. Ancak bulunmuyor ise adınıza bir hesap oluşturulacak ve peşinat için gerekli olan ücret ödemesi, vergi miktarı, komisyon ödemeleri yapıldıktan sonra satın alım işlemi gerçekleştirilebilecektir. Emeklilerin dikkat edecekleri husus yaş olacaktır. Bankalarda kredi yaş sınırı bulunmaktadır.

Halkbank Konut Kredisi

Halkbank vatandaşları hayallerindeki eve kavuşturmak amacı ile düşük faiz oranları ile kredi imkanı sağlamaktadır. Konut kredilerinde maaş müşterilerine özel imkanlar da sağlayan banka pek çok kategoride vatandaşlara konut kredisi vermektedir. Her müşterisinin bütçesine uygun ödeme seçenekleri sunarak ev sahibi olunmasını sağlıyor. Ödemelerin aylık eşit taksitler ile yapılmasına veya kişilerin kendilerinin belirleyeceği tutarlar ile ödeme imkanı sağlıyor. Kredi ödemelerinde ilk taksiti 3 ay erteleme imkanı da sağlanıyor.

Hesaplı Evim Konut Kredisi adı ile kredi imkanı sağlayan bankadan maksimum 120 ay vade ile konut kredisi alarak aylık %1,77 faiz oranları ile geri ödeyebilirsiniz. Kredi için banka tarafından talep edilen tahsis ücreti 500 TL’dir. Kredi için talep edilecek olan ekspertiz ücreti 650 TL olup ipotek tesis ücreti olarak da 155,76 TL talep edilmektedir. Ekspertiz ücretleri satın alınacak olan evin lokasyonu, metrekaresi gibi durumlarda farklılık gösterecektir. Kredi için uygulanacak olan faiz oranları bankadan minimum taksit miktarı kadar KMH açtırmayı, minimum 3 tane otomatik ödeme talimatı vermeyi, Hayat ve Konut Sigortası yaptırmayı, Zorunlu Deprem Sigortasını ve kredi kartı başvurusunda bulunmayı talep eden müşteriler için uyarlanmaktadır.

Halkbank Konut Kredisi
Halkbank Konut Kredisine başvurabilir ve hayallerinizdeki eve kavuşabilirsiniz.

Banka tarafından belirlenmiş olan kredi şartları bankanın talebine göre değişiklik gösterebilir. Kişilere kullandırılan kredinin banka tarafından durdurulma gibi bir durumu da söz konusu olabilir. Konut kredisi için Halkbank’ın anlaşmalı olduğu inşaat firmalarından %0,99 faiz oranı ile geri ödeyebilirsiniz.

✦ Bankadan 200 bin TL kredi çekmeniz ve 60 ay vade yapmanız halinde %0,99 faiz uygulaması yapıldığında aylık 4.436 TL taksit ödemesi yapmanız gereklidir. Geriye ödeyeceğiniz toplam tutar ise 266.206,20 TL olacaktır.

✦ Bankadan 200 bin TL çekmeniz ve 120 ay vade yapmanız halinde ise yine %0,99 faiz uygulaması yapıldığında aylık ödenecek tutar 2.855 TL olur iken geriye ödeyeceğiniz toplam tutar ise 342.677,20 TL olacaktır.

Kredi vadesine göre aylık ödenecek olan taksitler ve toplamda geri ödenecek tutar değişiklik gösterecektir. Vade süresi çoğaldıkça aylık ödenecek tutar azalacak olsa da geriye ödenecek toplam tutar artacaktır.

Devlet Destekli Konut Kredisi Veren Bankalar

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara birçok destek sağlanmaktadır. Kendi evinin sahibi olmak isteyen dar ve az gelirli ailelere gerek sosyal yardım kapsamında gerekse de bankalar ile işbirliği içerisinde destekler verilmektedir. Faiz oranlarının oldukça yükseldiği şu dönemlerde ev veya araç sahibi olmak neredeyse imkansız diyebiliriz. Devlet destekli ev kredilerinden bahsedecek olur isek ilk defa ev alacak olanlara veya ev alma planı yapan kişiler için birçok alanda destek sağlanacağı biliniyor. Son yapılan güncellemelere göre ilk kez ev alacak olan kişilerin konut alımlarında stopaj oranının düşürüleceğinden bahsediliyor. Konut desteği için verilen devlet desteği tutarı artacak ve tapu harcı gibi ilave masraflar da aşağıya çekileceği de düşünülüyor.

Devlet Destekli Konut Kredisi Veren Bankalar 
Devlet Destekli Konut Kredisi Veren Bankalar

Devlet tarafından bankalar arasında yapılan anlaşmalar ile birlikte konut hesabına birikim yapanlara devlet desteği sağlanmaktadır. Hayalindeki evin sahibi olmak isteyenler bankalara müracaat ederek konut hesabı açtırmaları gereklidir. Açılan hesapta yapılan birikimler neticesinde 15 bin TL konut desteği yapılıyor. Bu sayede de vatandaşlar devlet desteğinden yararlanarak ev sahibi olabiliyor. Bunun için kişilerin Ziraat Bankası, Halkbank gibi banka şubelerinden kendi isimlerine bir birikim hesabı açtırmaları ve buraya 3 yıl boyunca yatırım yapmaları gerekiyor. Ziraat Bankası birikim yapılan tutarın %25’i kadar devlet katkısı imkanı sağlıyor. Destekten yararlanacak olan kişilerin şu koşulları sağlamaları gerekiyor;

 • Başvuru sahibinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.
 • İkinci bir koşul ise Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması gerekiyor.
 • Başvuru esnasında ya da daha evvelden hiçbir şekilde konut sahibi olmamalıdır. İlk defa ev sahibi olması gereklidir.
 • Birden fazla bankada konut hesabı açtırılamaz. 
 • Başvuru yapacak olan kişiler hesaplarını TL para cinsinden açmalı ve yurtiçinde bulunan bankalar üzerinden hesap açılmalıdır.

Devletten destek alarak konut sahibi olmak istiyorsanız birikim hesapları sayesinde devlet katkısından yararlanabilir veya Ziraat Bankası ya da Halkbank Şubeleri tarafından verilen TOKİ Kredisi seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.