Tarım Kredi

İzmir’de Yardıma Muhtaç İnsanlara Ulaşın

İzmir’de Yardıma Muhtaç İnsanlara Ulaşın

İstanbul, Ankara, Antep, Rize’de olduğu gibi İzmir’de de yardıma ihtiyacı olan pek çok kişi bulunmaktadır. Bu kişilere yardım etmek isteyenler iletişim konusunda sıkıntı yaşıyor. Yardıma muhtaç insanlar için neler yapabiliriz diye düşüneniniz oldu mu? Birilerine yardım etmek istiyorum diyenleriniz? Asıl mesele işte bu insanlara ulaşmakta, yardıma muhtaç ile yardım yapacak olanı aynı platformda, ya da aynı çatı altında birleştirebilmekte. İçeriğimizde birine yardım etmek istiyorum diyenlere nasıl ulaşabileceğiniz ile ilgili detaylı bilgi vermeye çalışacağız. 

İzmir’de Yardıma Muhtaç İnsanlara Nasıl Ulaşabiliriz?

Ülke ve hatta dünya genelinde yardıma ihtiyacı olan pek çok insan bulunmaktadır. Ülkemizde İstanbul, Ankara, Bursa gibi şehirlerin yanı sıra İzmir’de de yardıma muhtaç olan pek çok aile bulunmakta. Bu ailelerin tespit edilmesi oldukça zor. Çünkü şu zamanda kimin yardıma ihtiyacı olduğu, kimin olmadığı anlaşılamıyor. Belediyeler ya da vakıflar tarafından bu kişilerin bir çok yöntem kullanılarak tespiti yapılabiliyor.

Ancak tespiti yapılamayan da çok insan var. Bu insanlara yapılacak olan yardımlar kendi başvuruları aracılığı ile olabileceği gibi, komşularının bildirimi ile de yapılabiliyor. İl ve ilçelerde belediyeler ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile vatandaşlarımıza yardımlar yapılıyor. Bu yardımlarda vatandaşlarımızın başvuruları kabul ediliyor ve kurulan heyetler tarafından yerinde incelemeler yapılarak gerçek ihtiyaç sahibi ailelere ulaşılmaya çalışılıyor.

İzmir'de Yardıma Muhtaç İnsanlar
İzmir’de Yardıma Muhtaç İnsanlar

Kimseyi zan altında bırakmak bu noktada doğru olmaz ama bu başvuruların yarıdan fazlası ihtiyaç sahibi olmayan aileler tarafından yapılıyor. Üstelik yardım alabilmek için işi kılıfına uyduranlar  bile var. Bu durum da gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşılmasını zorlaştırmaktadır. Buca, Konak, Tire, Kınık, Balçova gibi İzmir’in pek çok ilçesinde yardıma muhtaç olan vatandaşlarımız vardır. Kendilerine pek çok kurum, kuruluş ve şahıs tarafından destekler sağlanmaktadır. İzmir’de tefeciler yerine borç para veren firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar BDDK ‘ ya bağlı olarak faaliyet gösterdiğinden dolayı yasaldır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Konuları

İzmir’de ikamet eden vatandaşlarımızın yardım talepleri için başvuracakları kurumların başında belediyeler gelmektedir. Sosyal belediyeciliğin bir gereği olarak vatandaşlarımıza belediyeler tarafından çok çeşitli konularda yardımlar verilmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi de bu belediyelerin başında gelmektedir. Vatandaşlarımızın başvuruları neticesinde kendilerine destek sağlanabileceği gibi, bunların yanı sıra belediyelerin tespit etmesi ve diğer vatandaşlarımızın talepleri ile de yardıma muhtaç ailelere yardımlar verilmesi mümkün olmaktadır.

Belediye tarafından yapılan yardım konuları aşağıdaki gibidir;

 • Akülü tekerlekli sandalye
 • Akü desteği
 • Toplu ulaşım kartları
 • Yardım kartları
 • Manuel tekerlekli sandalye
 • Hasta yatağı ve hasta önü yemek masası
 • Havalı yatak
 • Görme engelli bastonu
 • Pansuman desteği
 • Nakdi yardım
 • Ücretsiz ulaşım
 • Çocuklar için yaz spor okulları
 • Kadınlara yönelik hizmetler
 • Eğitim destekleri

gibi konularda belediye tarafından destekler sağlanmaktadır. Bu desteklerin bir kısmı maddi olurken bir kısmı da bilindiği gibi ayni olmaktadır. Verilen bu desteklerden yararlanabilmek için Belediye başkanlıklarına müracaat etmek gerekmektedir.

T.C. kimlik belgesi, engellilik belgesi, gelir durumunu gösteren belge, fakirlik kağıdı gibi evraklar ile birlikte müracaat etmek gerekiyor. Müracaat sonrası belediye başkanlığı tarafından görevlendirilen bir ekip yerinde inceleme yapıyor. Yapılan inceleme sonrası maddi yardım almaya uygun olarak görülen kişi bu yardımlardan yararlandırılıyor. Bunların yanı sıra vatandaşlarımızın gıda ihtiyaçlarının karşılanması için İstanbul Büyükşehir Belediye’nin de yaptığı yardım kartı uygulaması ile vatandaşlarımızın ihtiyaçları karşılanıyor. Belediye tarafından ailelerin maddi durumları dikkate alınarak bu kartlara bakiye yükleniyor ve anlaşmalı olunan marketlere giderek vatandaşlarımız bu marketlerden ihtiyaç duydukları besin maddelerini alabiliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım
İzmir Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Bu kart adete bir bankamatik kartı görevi görmektedir. Bu anlamda diğer yardım konularından ve sosyal yardım kartlarına başvurarak destek almak isteyen vatandaşlarımız belediye başkanlıklarından detaylı bilgi alabilir. Ayrıca Maddi yardım etmek isteyen çok fazla sanatçı, futbolcu vb.bulunmaktadır. İçeriğimizde yer verdiğimiz iletişim yöntemleri ile sizlere ulaşmaları mümkündür.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartları limitleri belediye tarafından belirlenmektedir. Kart limitlerinin belirlenmesinde vatandaşlarımızın maddi durumları etkili olmaktadır. Başvurusu kabul edilen vatandaşlarımızın özellikle Ramazan aylarında ihtiyaç duydukları gıda maddelerinin alınması için sosyal yardım kartı uygulaması başlamıştır. Daha evvel belediyeler tarafından yardım kolisi şeklinde verilen gıda yardımları artık yardım kartları olarak verilmektedir.

Özellikle Ramazan ve Kurban Bayramları’nda vatandaşlarımıza gıda yardımları verilmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yardıma muhtaç ailelere verilen yardım kartlarının bakiyesi 200 TL‘dir. Yardım kartları, herhangi bir sosyal yardım almayan, düzenli ve gelir getirici işte çalışmayan vatandaşlarımıza verilmektedir. Bu şartları taşıyanlar başvurularını yapabilir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı 

Adres : Cumhuriyet Bulvarı Numara: 1 Konak/İzmir

Telefon : 0232 293 35 02

Bu adrese giderek ya da telefon numarası üzerinden kart başvurunuzu yapabilirsiniz. İBB maddi yardım başvurusu isimli içeriğimizi inceleyebilir ve sosyal yardım kartı ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

İzmir SYDV Yardım Konuları

Gelir durumu düşük olan insanlara maddi anlamda yardım etmek isteyen pek çok şahıs vardır. Bu şahısların tespit edilmesi oldukça zordur. Özellikle internet sitelerinde İzmir ve ilçelerinde maddi yardım talebinde bulunan pek çok insan vardır. Yine bu sitelerde ihtiyacı olanlara yardım edeceklerini vaat eden pek çok kişi bulunmaktadır. Bu vaatlerin bir kısmı doğru olmayabilir. Özellikle dolandırıcılar gibi kötü niyetli şahıslar bu tarz ortamlarda çok gezmektedir. Para vereceklerini vaat eden şahıslar ise genelde tefeci olmaktır. Kanunlarımıza göre maddi bir beklenti içinde olarak borç para vermek suç kabul edilmektedir.

Özellikle bu tarz internet sitelerinde sadece tefeciler değil, dolandırıcılar ve hatta organ mafyaları da bulunmaktadır. Bu sebeple dikkatli olunması gerekiyor. Yardım talep ederler de, yardım yapacak olanların da durumu iyi araştırması gerekiyor. Bu kişiler genellikle belediyelere ve SYDV’lere ulaşıyor.

SYDV İzmir Merkez : 

Adres : Hükumet Konağı B Blok Konak Kaymakamlığı İzmir

Telefon : 0232 445 36 57

İzmir SYDV adreslerini öğrenebilir ve buralara giderek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Vakıflar ayni ve nakdi yardımlar ile vatandaşlarımıza destek olmaya devam etmektedir.

Yardıma Muhtaç İnsanları Nasıl Bulabilirim?

Yardıma muhtaç pek çok kişi vardır. Bu kişilere ulaşmak oldukça sıkıntılıdır. Fakat aşağıdaki yöntemleri kullanarak bu kişilere ulaşabilirsiniz.

 • Belediyeler ve SYDV‘lerden adres alın. Yardım talepleri genellikle belediye ve vakıflara geldiğinden dolayı ailelerin adreslerini buralardan temin ederek yardımlarınızı yapabilirsiniz.
 • Muhtarlıklara gidin. Mahallede kimin durumunun iyi, kimin kötü olduğunu bilen kişi şüphesiz muhtar olmaktadır. Fakirlik kağıdı gibi evraklar muhtarlardan alındığından dolayı kendileri bu konuda bilgi sahibi olmaktadır.
 • İnternet siteleri aracılığı ile sosyal yardım talebinde bulunanlar ile birebir iletişime geçebilirsiniz.
 • Okullardan bilgi alarak maddi durumu düşük olan çocuklara kırtasiye malzemesi, kıyafet gibi yardımlar yapabilirsiniz.
Yardıma Muhtaç İnsanları Nasıl Bulabilirim?
Yardıma Muhtaç İnsanları Nasıl Bulabilirim?
 • Özellikle vakıflar tarafından öğrencilere burs verildiği bilinmektedir. Bu vakıflar aracılığı ile öğrencilerin iletişim bilgilerini alabilirsiniz.
 • STK’ların online bağış sistemleri üzerinden bağışlarınızı yapabilirsiniz.
 • Bazı belediyeler tarafından başlatılan askıda ekmek kampanyalarına destek olabilirsiniz.
 • İzmir’de bulunan kamu kurum ve kuruluşlarına yardımınızı yaparak onların ulaştırmasını sağlayabilirsiniz. Tefeci Cemil gibi pek çok şahıs maddi yardım yaptığını ifade etse de devlete bağlı kurumlardan şaşmayın.

Büyükşehirlerde yaşam şartları daha zor olmakta bu şehirler tıpkı Türk filmlerinde olduğu gibi insanları yutmaktadır. Büyükşehirlerin imkanları vatandaşlarımıza cazip gelse de ülke genelinde bir hayat pahalılığı söz konusudur. Ülkemizde çok zengin ve orta halli insanlar olduğu gibi maddi durumu iyi olmayan insanlar da var. İnsanlar bazen kaderlerini değiştirmek için hiçbir şey yapmazlar. Bazen de ne yapsalar kaderlerini değiştiremezler. Yalnızca İzmir’de değil, İstanbul’da, Ankara’da, Muş’ta ve Sinop’ta da yardıma muhtaç pek çok vatandaşımız bulunmakta. Yardım yapmak için niyetlenmiş ve sizlere sunduğumuz yöntemler ile onlara yardım etmiş ya da edecek olanlarınız vardır.

İzmir'de Yardıma Muhtaç İnsanlar 
İzmir’de Yardıma Muhtaç İnsanlar

İzmir Sanayicileri ve İş Adamları, belediye başkanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, ünlüler, sporcular, zenginler tarafından İzmir’de ikamet eden vatandaşlarımıza destek sağlanmaktadır. Kimi aldıkları bir tas çorba ile, kimi bir dilim ekmek ile kimi de bir ayakkabı ile mutlu etmektedir.  Yardım ederken önce kendi çevrenizden başlamanız gerekiyor. Şayet İzmir’de ikamet ediyor ve maddi anlamda sıkıntı çeken insanların yaralarını sarmak istiyorsanız onlara yardımda bulunabilirsiniz.

Yapılacak olan yardım konularında tavsiyemiz insanlık onuruna dokunmadan, sınıf ayrımı yapmadan ve aileleri rencide etmeden yardımda bulunmanız. İyilik yapmak için iyilere inanmak gerekir diye biz söz vardır. Bu dünyada elbette ki iyi insanlar da vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.