Tarım Kredi

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Erteleme (2022 Güncel)

Ziraat Bankası çeşitli kredi kampanyaları başlatmakta ve müşterilerine ödeme kolaylıkları sağlamaktadır. Ziraat Bankası tarafından verilen çiftçi kredileri genelde hasat ödemeli olmaktadır. Ancak çiftçilerimizin kredi taksitlerini ödeyemeyecek durumda olmaları durumunda kendilerine tarımsal kredi borçlarını erteleme imkanı sunulmaktadır. Bu imkandan yararlanmak isteyen çiftçilerimizin bir dilekçe yardımı ile banka şubelerine başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca maddi imkansızlıklar sebebi ile ödenemeyen çiftçi kredileri için yapılandırma imkanı da sunulmaktadır.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Erteleme (2022 Güncel)

Ziraat Bankası tarafından başlatılan kredi kampanyaları ile çiftçilerimize düşük faizli kredi verilmektedir. Ziraat Bankası tarımsal kredileri her yıl Bakanlar Kurulu kararları neticesinde vermektedir. Bu krediler, diğer kredi türlerine göre oldukça avantajlı olmaktadır. Vadeler hasat dönemlerine göre belirlenmekte ve faiz oranları 2022 yılında yıllık yüzde 17,04 civarlarında olmaktadır. Canlı hayvan alımlarından arazi alımlarına, tarımsal ekipman alımlarından sulama sistemlerinin kurulmasına kadar pek çok konuda kredi verilmektedir.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi
Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi

Ziraat Bankası tarafından başlatılan Genç Çiftçi Akademisi kapsamında verilen eğitimler ile gençlerin tarımsal konularda bilgi edinmeleri sağlanmaktadır. Devlet tarafından verilen hibe ve destekleme ödemeleri de çiftçilerimize Ziraat Bankası kanalı ile ödenmektedir. Bu anlamda Ziraat Bankası’ nı sadece emekli bankası olarak tanımlamak doğru olmayacaktır. Ziraat Bankası aynı zamanda her daim çiftçilerin yanında olan bir bankadır. Ziraat Bankası Çiftçi Faiz Oranları hakkında bilgi alabilir ve bu kredilerden yararlanarak tarımsal faaliyetlerinizi devam ettirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası tarafında sadece tarım değil, hayvansal konularda da kredi verilmektedir. Bu kredi kampanyalarından gerçek ve tüzel kişiler yararlanmaktadır. Büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, kanatlı hayvancılık konularında kredi verilmektedir. Hayvansal üretim kredileri iki başlık altında verilmektedir.

  • İşletme girdileri olan yemi ilaç alımları, yakıt, sigorta, kira, makine onarımı ve canlı hayvan alımları için işletme kredisi verilmektedir.
  • Hayvan barınakları (ahır ve ağıl) yapılması, ekipman alımları, arıcılık faaliyetleri için gerekli olan ekipmanların alınması, tarla, arsa alınması vb. konularda da yatırım kredileri verilmektedir.

Ziraat Bankası kredileri bakanlar kurulu tarafından verilen kararlar gereği sağlandığından dolayı, diğer bankalara göre faiz oranları oldukça düşük olmaktadır. Ayrıca 2020 yıllarında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından, tarımsal işletmelere düşük faizli olarak kredi kullandırılmaktadır.

Ziraat Bankası tarafından verilen hayvancılık kredilerinden  yararlanabilmeniz gerekli olan şartları taşımanız gerekiyor. Bu şartlar Bakanlar Kurulu tarafından belirlenerek Resmi Gazete’ de yayınlanmıştır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hibe ve teşvik başvuruları kabul edilmeyenler Ziraat Bankası şubelerine gelerek hayvancılık kredisi için başvurularını yapabilirler.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Borç Erteleme 2022

Ziraat Bankası 84 aya (7 yıl) varan vadeler ile çiftçi kredisi sunan bankaların başında gelmektedir. Hasat ödemeli olarak da verilecek olan bu kredilerin taksit tutarları hesaplanırken çiftçilerimizin finansman durumları göz önünde bulundurulmaktadır. Ziraat Bankası çiftçilerimize ilk 2 yıl geri ödemesiz kredi imkanı sunmaktadır. Ancak ne yazık ki her banka müşterisi bu erteleme imkanından yararlanamamaktadır. 24 ay ödemesiz dönem ile çiftçilerimiz ilk 2 yıl herhangi bir ödeme yapmadan kredi borçlarını kalan 5 yıl sürede kapatmaktadır. Borç erteleme imkanından yararlanmak için banka şubelerine başvurduğunuzda banka tarafından bir inceleme başlatılacaktır.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Borç Erteleme 2019
Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Borç Erteleme 2020

Bu incelemede çiftçilerimizin finansman durumları incelenmektedir. Yapılacak olan incelemede çiftçilerimizin maddi durumlarında herhangi bir sıkıntı gözlenir ve geri ödemelerinde herhangi bir sıkıntı olacağı görülürse kendileri borç erteleme imkanından yararlanabilirler. Ancak maddi durumunda herhangi bir sıkıntı olmayan çiftçilerimize banka şubeleri tarafından geri ödemesiz dönem sunulmayacak ve borçlarını 3, 6 , 12 aylık dönemler ile 7 yıl boyunca ödeyebileceklerdir.

Ayrıca geçtiğimiz yıl doğal afete uğramış olan çiftçilerimizin bankaya olan borçlarının ertelendiği bilinmektedir. Afetzede olan vatandaşlarımız yazdıkları bir dilekçe ile kredilerinin ertelenmesini talep etmiştir. Tespit komisyonlarına yapılan başvurular neticesinde çiftçilerimizin borçları 1 yıl süre ile ertelenmiştir. Yüzde 30 zarara uğrayan çiftçilerimiz borçlarının 12 ay ertelenmesini talep etmiş ve taksit ödemeleri 1 Ocak 2020 ile başlamıştır. Ziraat Bankası Küçükbaş koyun kredisi vermektedir. Bu kredilerden yararlanarak küçükbaş hayvanlarınızı alabilir, işletmenizi kurabilir ve faaliyetlerinize hemen başlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Borç Erteleme Dilekçesi

Ziraat Bankası’nın _______Şube Müdürlüğüne

Bankadan __/__/____ tarihinde ____ vade süresi ile çektiğim çiftçi kredinizin _____ kısmını ödedim. Finansal durumumun kredi borçlarını ödemek için şu an elverişli değildir. Borcumu durumum elverdiğinde ödemeye başlayacağım. Bu sebepten ötürü, ödeyemediğim taksitlerimin bir süre ertelenmesi talep ediyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Ziraat Bankası Çiftçi Borçları Yapılandırması

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası’ ndan kredi çekmiş, ancak ödeyemeyecek durumda olan çiftçilerimizin borçları yapılandırılacak. Verilen Bakanlar Kurulu kapsamında çiftçilerimiz için verilen faiz indirimli krediler erteleme kapsamına değerlendirilmektedir. Bu anlamda çiftçilerimizin borçlarına 12 ay vade ile erteleme imkanı getirilmiştir. Ayrıca ilk yıl faiz indirimli olarak kullanılan kredilerin 5 yıla kadar vadelendirilmesi gibi bir durum da söz konusu olmaktadır.

Ziraat Bankası Çiftçi Borçları Yapılandırması
Ziraat Bankası Çiftçi Borçları Yapılandırması

Çiftçilerimizin tarımsal faaliyetleri devam ederken, yapılandırma kapsamında borçlarını ertelemesi durumunda, belirlenmiş olan vadelere yapılarak kredi borçlarını kolayca ödemeleri için imkan tanınmıştır. Yapılandırma kapsamında çiftçilerimizin borçlarını yeniden vadelendirebilmeleri için gerekli şartları taşımaları gerekiyor. Ayrıca pazarda daralma meydana gelmesi, doğal afetler, piyasa fiyatlarında düşüklük meydana gelmesi, hastalık vb. sebeplerden dolayı çiftçilerimiz için farklı alternatifler de sunulmaktadır. Çiftçilerimizin kredileri için en fazla 5 yıl vade belirlenir. Borçlarını yapılandırmak isteyen çiftçilerimizin Ziraat Bankası şubelerine gitmeleri gerekmektedir. 

Ayrıca Ziraat Bankası tarafından 2 yıl geri ödemesiz hayvan kredisi verilmektedir.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası tarafından çiftçilerimiz için sübvansiyonlu krediler sunulmaktadır. 2022 yıllarında krediler belirlenen oranlarda  faiz indirimli olarak verilecektir. Bunların yanı sıra genel olarak banka tarafından verilen 2 yıl ertelemeli ve 7 yıl vadeli çiftçi kredilerinin faiz oranları yıllık yüzde 17,04 olmaktadır. Aylık bazda bu oran yüzde 1,42 olarak belirlenmiştir. Diğer bankaların kredileri ile kıyaslandığında bu oran oldukça düşük olmaktadır. Zaten banka tarafından verilen kredilerdeki faiz açıkları bakanlar kurulu tarafından verilen kararlar gereği hazineden karşılanmaktadır.

Kredi TutarıVadeAylık Taksit Tutarı
10 bin TL12912,24 TL
20 bin TL24989,23 TL
30 bin TL361.070,18 TL
40 bin TL481.155,03 TL
50 bin TL601.243,70 TL
60 bin TL721.336,11 TL

Ziraat Bankasından çekeceğiniz krediler için aylık taksit hesaplamaları yaptık. Siz de bireysel müşteri danışmanınızla görüşerek ödeme planı oluşturabilirsiniz. Ayrıca ödemelerinizi aylık, 3 aylık, 6 aylık dönemlerle yapabileceğiniz gibi yıllık, hasat vadeli olarak da belirleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi

Tarımsal anlamda faaliyet göstermek isteyen gençlere yönelik olarak Ziraat Bankası tarafından kredi verilmektedir. Bu krediler devlet tarafından verilen 30 bin TL kredilere ek olarak verilecektir. Genç Çiftçi hibesi almaya hak kazananlar banka tarafından verilecek olan bu kredilere başvuru yapabilir. Bu kredilerin üst limitleri hibe tutarlarına göre verilmektedir. Genç çiftinin alacağı kredi tutarı, aldığı hibe tutarının 3 katı olacaktır. Yani 20 bin TL hibe alan bir çiftçimiz başvurması durumunda 60 bin TL kredi alabilecektir. 30 bin TL hibe alan çiftçimiz ise 90 bin TL kredi çekme hakkına sahiptir. Ziraat Bankası 90 bin TL genç çiftçi kredisi veriyor. Devlet tarafından verilen 30 bin TL hibe köye dönmeniz için yeterli bir tutar değilse verilen bu kredi yardımı ile işletmenizi kurabilir ve hemen faaliyetlerinize başlayabilirsiniz.

Genç Çiftçi Kredisinin kullanılabileceği alanlar aşağıdaki gibidir:

  • Büyükbaş hayvancılık 
  • Küçükbaş hayvancılık 
  • Kanatlı hayvan yetiştiriciliği 
  • Arıcılık
  • Kültür mantarı yetiştiriciliği 
  • Örtü altı tarım ve muz yetiştiriciliği gibi faaliyetlerde bulunabilirler.

Arazi ve traktör alımları, kurulu sera ya da çiftlik alımı ve sera yapımında kullanılmak üzere alınacak olan inşaat malzemeleri için genç çiftçi kredisi kullanılmamaktadır. Traktör alımları için Ziraat Bankası tarafından verilen tarımsal mekanizasyon kredilerinden yararlanabilirsiniz. Küçük ekipman alımları, sulama sistemlerinin oluşturulması, arazi alımları, organik ve iyi tarım uygulamaları için de verilecek olan bu kredilerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca Ziraat Bankası tarafından verilen Başak Kartınızı işletmeniz için gerekli olan küçük çaplı ekipman, gübre, ilaç ve alımlarınız için kullanabilirsiniz. Ziraat Bankası traktör kredisi vermektedir. İçeriğimizden detaylı bilgi alabilir ve sizler için yaptığımız örnek hesaplamalar ile siz de bütçenize göre bir ödeme planı oluşturabilirsiniz.

Ziraat Bankası her daim çiftçilerimizin yanında olmuş ve olmaya devam etmektedir. Bakanlar Kurulu tarafından verilen kararlar gereği düşük faizli krediler kullandırılmakta olup, ödemekte güçlük çeken çiftçilerimiz için erteleme imkanı sunulmuştur. Bu imkanlardan yararlanabilir, bankaya yazacağınız bir dilekçe ile borçlarınızın ertelenmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Tarım Kredi Kooperatifleri vb. kurumlar tarafından verilecek olan hibe ve destekleme ödemelerine de başvurabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.