Tarım Kredi

Kaymakamlık Evlilik Kredisi Veriyor mu? SYDV Destekleri

Kaymakamlık Evlilik Kredisi Veriyor mu? SYDV Destekleri

Kaymakamlıklar bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yardıma muhtaç ailelere destek verilmektedir. Vakıf Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Verilen nakdi yardımların yanı sıra hane yardımları, yakacak ve gıda, iş kurmak isteyenlere 15 bin TL gibi çeşitli konularda aynı ve nakdi yardımlar yapılmaktadır. Yardımlardan yararlanmak için başvuru yapmak gerekmektedir. Yeni evlenecek çiftler tarafından SYDV’ ler vasıtası ile yardım verilip verilmediği merak edilen konulardan bir tanesi olmaktadır. Evlenmek isteyenler ve finansmana ihtiyaç duyanlar içeriğimizden detaylı bilgi alabilir. 

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Evlilik Kredisi Veriyor mu?

Sosyal Yardımlaşma Vakıfları Aile Bakanlığı ile destek vermektedir. Vakıf İllerde Valilikler, ilçelerde kaymakamlıklar bünyesinde faaliyet göstermektedir. Vakıflardan, maddi anlamda yetersiz olan vatandaşlarımız destek alabilir. Vakıf bünyesinde bulunan mütevelli heyet, yardıma muhtaç olan ailelerin tespiti amacı ile görev yapmaktadır. Bu aileler, yardım almak istedikleri konularda başvuru yapabilirler. Heyet, başvuru yapan ailelerin başvurularını inceler ve yardım almaya gerçekten ihtiyacı olan aileler tespit edilir.

Tespit edilen ailelere belirlenen yardım tutarlarında destek verilir. Yeni evlenecek olan çiftler, SYDV’ ler tarafından destek verilip verilmediğini merak etmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından evlilik ya da çeyiz parası adı altında verilen bir destek bulunmamaktadır. Ancak yeni evlenecek çiftlerimize devlet tarafından destek verilmektedir. Fakat çiftler evlendikten sonra ortaya çıkan maddi problemlerin bertaraf edilmesi adına verilen diğer yardımlara başvurular.

SYDV tarafından aile yardımları, eğitim yardımları, engellilere yönelik yardımlar, özel amaçlı yardımlar, sağlık yardımları ve yabancılara yönelik yardımlar yapılmaktadır. Aile yardımlarından içeriğimizin ilerleyen bölümlerinde söz edeceğiz. SYDV tarafından gençlere kredi imkanı sağlanmasa da bu anlamda bankaların kapısını çalabilirsiniz.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Her gencin hayali evlenmektir. Fakat evlilik maddi anlamda külfet gerektiren bir iştir. Özellikle beylerin bu anlamda yükü ağır. Abim damat oluyor, sıra da bana geliyor diye çekilen halayların faturası ağır olmakta. Bir eve ne lazım? Bir liste hazırlasak uzar gider. Aileler bu anlamda evlatlarına elbette ki destek oluyorlar. Ancak ağırlaşan hayat şartları sebebi ile gençlerimiz hayatlarını birleştirmek için finansmana ihtiyaç duyuyorlar. Bu sebeple ilk yol bankaların kapısını çalmak olacaktır.

Evlilik kredisi veren pek çok banka şubesi bulunmaktadır. Bu bankaların faiz oranları yavaş yavaş düşmeye başladı. Verilen krediler ile evinizin eksiklerini alabilir, nişan, düğün gibi merasimlerinizi gerçekleştirebilir, gelin hanıma beşi bir yerde takabilirsiniz. 🙂 Fakat, bankaların kredi vermek için talep ettiği şartlar var. Özellikle kredi notunuzun yüksek olması ve bankaya gelir durumunun belgelenmesi dahilinde kredi kullanabilirsiniz.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar
Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan son düzenlemeye göre ihtiyaç kredilerinin vadeleri 36 aya düşürüldü. Yani gençlerimiz ihtiyaç kredilerini uzun vadede alarak düşük taksitler ile kredilerini geri ödeyebilirler.

Yapı Kredi, Aktifbank, Ziraat Bankası (ihtiyaç kredisi faizi:%1,65), Akbank,  Vakıfbank, Kuveyttürk, Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank gibi bankaların verdiği düğün kredisi ya da ihtiyaç kredisi ürünlerine başvurabilirsiniz. Bankaların hepsi zaten ihtiyaç kredisi veriyor.Bu kredilerin faiz oranlarını inceleyerek kredi alabilirsiniz.

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Nasıl Alınır?

Evlenecek çiftleri yakından ilgilendiren bir uygulamadan bahsetmek istiyoruz. Bankalara giderek çeyiz hesabı açabilir ve  devlet katkısından yararlanabilirsiniz. Çeyiz hesabı açabilmek için gerekli olan şartlardan söz edelim.

 • Türk vatandaşları uygulamadan yararlanabiliyor.
 • En az 3 yıl birikim yapmak gerekiyor.
 • 27 yaşını doldurmadan evvel evlenmeniz durumunda destek veriliyor.
 • Destek oranı hesaba yatırılan tutarın en fazla %25‘i olabiliyor.
 • Evlendikten 6 ay sonra belgeleri ile başvurana devlet katkısı veriliyor.
 • Ödemelerini geciktirenler devlet katkısından yararlanamıyor.
 • 18 yaşından küçükler velileri ya da yasal vasileri aracılığı ile hesap açabiliyor.
 • Ortak çeyiz hesabı açılamıyor.
 • Sadece bir adet çeyiz hesabı açılabiliyor.
 • Hesap birleştirme ya da farklı bir bankaya transfer yapılamıyor.
 • Hesap işletim ücreti talep edilmiyor.
 • Yıl içinde hesaptan maksimum 2 defa para çekilebiliyor.

Çeyiz hesabına verilecek devlet katkısı : 

VadeDevlet Katkısı OranıAzami Katkı Tutarı
36 ay ile 47 ayYüzde 105.019,45 TL
48 ay ile 59 ayYüzde 155.646,89 TL
60 ve daha fazlaYüzde 259.279,75 TL
Çeyiz hesabına verilecek devlet katkısı

Çeyiz hesabı en geç 24 yaşına kadar açılabilir. 25 yaşına girenler ne yazık ki çeyiz hesabı açılamaz. 27 yaşından önce evlilik yapanlar bu katkılardan yararlanabileceği gibi ikinci evliliklerini yapanlara devlet katkısı verilmiyor.

Çeyiz Hesabı Açabileceğiniz Bankalar Hangileridir?

Çeyiz hesapları pek çok banka tarafından açılmakta olup bu bankaların şartları yukarıda ifade ettiğimiz gibidir. Devlet katkılı çeyiz hesabı açarak siz de maddi anlamda evliliğe kendinizi hazırlayabilirsiniz.

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Akbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Kuveyt Türk
 • İş Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Türkiye Finansbank
 • Garanti Bankası
 • Albaraka Türk
Çeyiz Hesabı Açabileceğiniz Bankalar
Çeyiz Hesabı Açabileceğiniz Bankalar

gibi bankalardan çeyiz hesabı açabilir ve verilecek olan yüzde 25 oranında devlet katkısından yararlanabilirsiniz. Bunların yanı sıra bir de halk arasında bilinen çeyiz parasından bahsetmek gerekiyor. Çeyiz parasının yanı sıra bankalardan konut hesabı açanlara da devlet katkısı verilmektedir. Konut desteği hesaba yatırılan tutarın en fazla yüzde 15‘ i kadar olmaktadır.

SGK Çeyiz Parası Veriyor mu?

Devlet tarafından evlenecek olan gençlere verilen yardımlardan bir tanesi de çeyiz parasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan herhangi bir gelir ya da yetim aylığı alan kız çocukları çeyiz parası desteğinden yararlanmaktadır. Çeyiz parası tutarı aldıkları son maaşın 24 katı, yıllık gelirin ise 2 katı tutarında olmaktadır.

Örneğin 700 TL yetim aylığı akan bir kız çocuğu: 24*700 = 16.800 TL çeyiz parası desteği alacaktır. Bu yardım tek seferde ve peşin olarak verilmektedir. Ancak bu paranın nasıl alınacağı merak edilen konulardan bir tanesi olmaktadır. Çeyiz parası almak için bir dilekçe ile başvuru yapmak yeterli olmaktadır. Evliliğin resmi olarak kayıtlara geçmemesi dahilinde evlilik cüzdanı da talep edilmektedir.

Kız çocuğunun bu çeyiz parasını aldıktan sonra SGK’ dan aldığı ölüm aylığı kesilmektedir. Bu gelirin iki yıl daha ödenmiş olması anlamına geldiği için evlendikten sonra elde edilen bu maaş kesilmektedir. Bu konuda değerlendirilmesi gereken bir başka nokta, kız çocuğunun aylık hissesi kesildikten sonra diğer hak sahiplerine verilen maaş tutarlarında değişiklik olup olmayacağıdır. Evlenen kızdan kesilen hisse diğer hak sahiplerine hemen değil, 2 yılın sonunda bağlanır.

SYDV Aile Yardımları Nelerdir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ailelere verilen yardımlardan da söz edelim.

1- Gıda yardımları : Maddi anlamda durumu kötü olan ailelerin gıda ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde yılda iki kez verilmektedir. Başvuru için T.C. kimlik belgesi yeterli olmaktadır.

Verilecek yardım tutarı mütevelli heyet tarafından belirlenmektedir. Mütevelli heyet, başvuran aileye yerinde inceleme yaparak, ihtiyaç olup olmadığını tespit eder.

2- Barınma Yardımı : Ailelere verilen yardımlardan bir tanesi de barınma yardımıdır. Eski ve sağlıksız yaşam koşullarından ailelerin kurtarılması, tadilat vb. çalışmaların yapılması adına verilen yardımlardır. Yardımlardan yararlanabilmek için hane içi gelirin asgari ücretin 1/3′ ünden az olması gerekmektedir.

Verilecek olan destek tutarları 15 bin, 20 bin, 25 bin olabilmektedir. Tutarlar ihtiyaçlara göre değişecektir.

3- Sosyal Konut Projesi : Verilen yardımlardan yararlanmak için hane içi kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 1/3′ ünden az olması gerekmektedir. İhtiyaç sahibi ailelere verilen yeni konut desteği geri ödemeli olmaktadır. 1+1 konutlar için taksitler 100 TL, 2+1 konutlar için 130 TL tutarında olup 270 ayda tamamlanmaktadır.

4- Yakacak yardımları : Hane başına minimum 500 kilogram olacak şekilde verilir. Yoksullara verilecek olan bu yardımlar yılda bir kez kış döneminden evvel verilmektedir. Hane içi kişi başı gelirin asgari ücretin 1/3 ünden olması kaydı ile destek verilmektedir.

5- Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımlar : SYDV’ ler tarafından verilen yardımlardan bir tanesi de eşi vefat etmiş kadınlara yönelik olarak verilen maddi yardımlardır. Verilecek yardım tutarı 2 ayda bir olmak üzere ödenir. Aylık 275 TL, yıllık ise 550 TL nakdi yardım yapılmaktadır. Bu yardımlardan yararlanacak olan kadınlar, ödemeleri PTT’ ler aracılığı ile alabilecektir.

6- Asker ailelerine yönelik yardımlar : Verilen yardımlardan bir tanesi de asker ailelerine verilen nakdi yardımlardır. Zorunlu olarak askerlik vazifesini yapan er ve erbaş ailelerine düzenli olarak ödenir. Öncelik olarak bu yardımdan anne yararlanır. Ancak annenin sağ olmaması durumunda başvuruyu baba yapacaktır. Verilen yardım tutarı 275 TL’ dir.

7- Öksüz ve Yetim Yardımı : Anne ya da babası rahmetli olmuş çocuklara yönelik olarak öksüz ve yetim yardımı yapılmaktadır. 2 ayda bir 200 TL olarak ödenmektedir.

8- Doğum yardımı : Yardım konularından bir diğeri doğum yardımlarıdır. 2020 yılından sonra çocuğu sağ olarak dünyaya gelenler için  verilir. Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve diğer çocuklar için 600 TL yardım verilmektedir.

Aile yardımları hakkında bilgi alabilir ve T.C. kimlik belgeniz ile SYDV’lere başvuru yapabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları direkt olarak evlenme yardımı adı altında bir yardım vermiyor. Fakat bankalara başvurarak kredi alabilirsiniz. Devlet destekli çeyiz hesabı açabilir ya da konut alabilirsiniz. Ayrıca SGK’dan aylık ve gelir elde eden kızlar çeyiz parası adı altında verilen ödeneğe başvurabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.