Tarım Kredi

1 Keçi Günde Kaç Kg. Yem Yer? Maliyet Hesaplama

Koyun keçi gibi küçükbaş hayvanların yetiştiriciliğini yapacak olanlar ilk olarak tüketilecek olan yemin maliyet hesaplamasını araştırmaya başlıyor. Çünkü meydana gelecek olan masrafın büyük bir yoğunluğu hayvanların beslenmesi için harcanıyor. İçeriğimiz de sizlere bir keçinin yıllık maliyetini, günde kaç kg yem yiyeceğinin maliyet hesaplamasını yapacağız.

1 Keçi Günde Kaç Kg. Yem Yer? Maliyet Hesaplama

Keçi Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Keçi yetiştiriciliği yapmak için başlangıçta bu işi yapan birilerinden bilgi almanız gereklidir. Bunun yanı sıra hayvanlarla vakit geçirmeyi seviyor olmanız da büyük bir artı olacaktır. Çünkü gündelik vaktinizin büyük bir kısmını onlarla geçirmek zorunda kalacaksınız. İşinizi severek yapmazsanız verim elde edemezsiniz. Daha sonra bu işi keçinin eti için mi sütü için mi yapmak istiyorsunuz buna karar vermelisiniz. Çünkü gerek ülkemizde yetişen gerekse de farklı ülkelerin ırklarından olan pek çok keçi çeşidi bulunmaktadır. Bu keçilerin bazıları eti konusunda verimli iken bazıları da yıllık bazda hesaplandığında sütü hususunda oldukça fazla verim sağlayabiliyor. Keçi yetiştiriciliği yaparken dikkat etmeniz gerekenleri maddeler halinde vererek daha iyi anlamanızı sağlayalım;

 • İlk olarak konuya ilişkin tüm bilgileri edinin ve bu işi gerçekten yapabileceğinize inanıyorsanız başlayın. Kolay gibi görünse de oldukça zahmetli ve günün her saati ilgi isteyen bir meslek dalı olduğunu unutmayın.
 • Eti, sütü ve kılı verimli olan keçi türlerini araştırarak bu türleri yetiştirmeye çalışın. (En verimli keçi türlerini içeriğin devamında sizlerle paylaşacağız.)
 • Yetiştireceğiniz keçi sayısına göre uygun kapasitede bir barınak kiralamanız, satın almanız veyahut var olan bir yeri keçi yetiştiriciliği için uygun hale getirmeniz gereklidir.
 • Temin edeceğiniz alanın mera alanınında olmasına özen göstermenizi öneririz. Keçilerin beslenmeleri ve açık hava gereksinimlerinin karşılanması adına bu gereklidir. Yani bu kapsamında kırsal bir yerde yetiştiricilik yapmanız oldukça yüksek kar sağlayacaktır. Bu sayede yem maliyetlerini az da olsa düşürebilirsiniz.
 • Soğuğa ve yağışa karşı koyunlardan daha hassas olan bu hayvanlar için uygun iklim koşulları gerekli olmaktadır. Bu sebeple iklim koşullarının sert geçmediği yerlerde yetiştiricilik yapmanızı öneririz.
Keçi Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
Keçi Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
 • Keçiler koyunlara göre daha fazla yem almakta olup daha uzun süre otlama gereksinimi duymaktadır. Bu sebeple çayır ve mera alanlarında bir tesis kurulumu gerçekleştirin.
 • Kırsal bir alanda yani köyde yaşamınızı sürdürüyor iseniz koku çok sorun teşkil etmeyecektir. Ancak il veya ilçelerin belirli kesimlerinde bu işi yapmak istiyorsanız oluşacak rahatsız edici kokular ve seslere karşın gelecek şikayetleri önlemek adına insanlardan uzak bir yere işletme kurmanız gereklidir.
 • Hayvan hastalıklarına karşın bir veteriner ile anlaşma sağlayın.
 • Keçilerin işletme içerisinde gereksinim duyacağı suluk ve yemlikleri, havalandırma sistemleri, aydınlatma vb. hususları hayvan kapasitesine göre ayarlayarak temin edin.
 • Et ve sütlerin satışını gerçekleştirmek adına toptancı bir firma ile anlaşın. Firmaların yanı sıra Carrefoursa, Migros gibi marketler organik ürün bölümleri için et, süt, yumurta gibi pek çok ürünü yetiştiricilerden satın alabiliyorlar. Bu gibi yerler ile anlaşın. Pazar gücü kuvvetli ürünler olması sebebi ile bilinçli adımlar atmanız halinde yatırımınızı kısa süre içerisinde geri kazanabilirsiniz.

En Verimli Keçi Türleri Hangileridir?

Ülkemizde yetişen ve verimliliği Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanmış olan yerli ırk keçi listesi ve özellikleri aşağıdaki tablodaki gibidir;

Keçi Türü

Özellikleri

Ankara Keçisi

Tiftik ve et alanında çok verimli olmaktadır. Ani olarak değişen yem çeşitlerine karşı dayanıklıdır. Erkeklerin ağırlıkları 35 ile 55 kg arasında, dişilerin ağırlıkları 30 ile 40 kg arasında olmaktadır. Tiftik üretimi dişilerde 3-4 kg, erkeklerde 4-6 kg arasında değişiklik göstermektedir. Süt verimi olarak kuvvetli olmamaktadır. Oğlakların emmesinin dışında 25-50 kilograma kadar süt vermektedir. Bu keçi türü daha çok eti ve tiftiği için alınmakta olup bu yönde verim sağlamaktadır.

Kıl Keçisi

Bir diğer adı ile kara keçi olarak da bilinmektedir. Erkek olanlarının canlı ağırlıkları 65 ile 90 kilogram, dişi olanlarının ise 45 ile 65 kilogram arasında olmaktadır. Hem et, hem süt, hem de kıl anlamında verim sağlanmaktadır. Soğuk ve sıcağa karşı dayanıklıdır. Laktasyon süresi 183 gün olup süt verimi 90 ile 150 kilogram arasında olabilmektedir. Her keçi doğumda bir oğlak verebilmektedir.

Norduz Keçisi

Kış aylarında ağıl içerisinde saman ve kesif yem ile beslenmekte yaz aylarında meralarda beslenme ihtiyacını giderebilmektedir. Daha çok süt üreticileri tarafından kullanılmaktadır. Laktasyon süresi 185 gün ile 226 gün arasında değişiklik göstermekte olup 138-347 kg arasında verim sağlamaktadır. Her keçiden bir oğlak doğmakta olup ikiz olma olasılığı %30’dur. Kıl verimi ise 424,9 gram olarak tespit edilmiştir. Yani eti yerine sütü ve kılından faydalanabilirsiniz.

Kilis Keçisi

Hem et hem de süt verimi yüksek olması sebebi ile yetiştirilmesi gereken bir keçi ırkıdır. 227 günlük laktasyon sürecinde 217 kg civarı süt verimi olmaktadır. İyi beslenirler ise 500 kilograma kadar süt verebilirler. Kıl verimleri ise 500 ile 600 gram arasında değişmektedir.

Saanen Keçisi

Süt verimi oldukça yüksek bir keçi türüdür. Bunun yanı sıra doğurgan bir hayvandır. 280 günlük süreçte 3 ile 6 litre süt vermekte olup 1. laktasyon döneminde 3200 litre, ikinci laktasyon döneminde ise 3396 litre süt vermektedir. Etçi bir ırk değildir. Ancak eti lezzetlidir. Canlı ağırlıkları 50 ile 55 kilogram arasındadır.

Boer Keçisi

Et üretimi yapacak olanlar için uygun bir keçidir. Karkas kalitesi ve büyüme hızı oldukça yüksek olması sebebi ile en iyi ıslah edilen etçi keçi ırkı sınıfında yer almaktadır. Hastalıklara karşı dirençlidir. İkiz doğum yapma oranı çok yüksektir. Erişkin tekelerin canlı ağırlığı 110 ile 135 kg arasında değişmekte olup ergin dişiler 90 ile 100 kg ağırlığında olmaktadır.

Etçi, sütçü ve kombine ırklardaki keçiler tabloda belirtilmiştir. Et üreticiliği yapmak için Boer keçisi, süt üretimi için ise Saanen keçisi son zamanların popüler keçileri halindedir.

Bir Keçi Günde Kaç Kilogram Yem Yer?

Keçi yetiştiriciliği yapmak için verimi yüksek olan keçi ırkları üzerinde durmanız gerektiğini belirtmiştik. Tabloda verdiklerimizin yanı sıra Damaskus, Toggenburg, Anglo-Nubian, Alpin gibi ırklar da keçi ırkı olarak verim sağlamaktadır. Hayvan masraflarının neredeyse %55- %75 oranındaki kısmını yem masrafları olmaktadır. Yem için oluşacak giderleri bir nebze olsun azaltmak adına işletmenizi çayır ve meraların bulunduğu alanlara kurmanızı tavsiye ederiz. Bu hayvanlar otçul olmaları sebebi ile kesif yemlerin yanı sıra otlayarak da besin ihtiyacını giderebilmektedir. Süt keçilerinin beslenme ihtiyaçlarının giderilmesi için üç çeşit dönem bulunmaktadır. Bu dönemlerde verilen yem miktarları doğurganlık için büyük önem arz etmektedir. Aşağıdaki tabloda keçilere verilmesi gereken yem miktarları belirtilmiştir;

Keçi beslenme tablosu
Keçi beslenme tablosu

Tabloda verilen yem miktarlarında belirtildiği üzre meralarda hayvanların otlatılmasının sınırı yoktur. Ancak verilmesi gereken kesif yemlerin tutarları bellidir. Erkek keçiler dişilere göre daha çok yem tüketeceklerdir.

Bir Keçinin Yıllık Yem Maliyeti

Bir keçinin beslenmesi için kuru ot ve kesif yem verilmektedir. Kesif yemleri baklagil ya da baklagil karışımları oluşturuyor iken kuru otu yani kaba yemi yeşil otlar oluşturmaktadır. Hayvanların fiziksel durumu güçlü ise hayvan başı 227 ile 454 gram yoğun yem verilebilmektedir. Hayvanların yem tüketimlerinin zaman zaman arttığını ya da azaldığını biliyoruz. Kaba bir yıllık maliyet hesaplaması yapalım;

 • Kesif arpa posasının İnternet piyasası üzerinde bir tonluk satış fiyatı= 380 TL’dir
 • Kaba yem olarak verilen yoncanın internet piyasası üzerindeki satış fiyatı ise 750 TL’dir.
Bir Keçinin Yıllık Yem Maliyeti 
Bir Keçinin Yıllık Yem Maliyeti

Hayvanların beslenmesi için yalnızca kesif değil kaba yemlere de ihtiyaç duyulması sebebi ile karma olarak verilmesi gerekmektedir. Hayvanlara %5 oranında kesif yem, %15 oranında da kaba yem verildiğini varsayalım. Bir keçinin gebeliğin son döneminde olduğunu ve 300 gram kesif yem, 1.500 gram da kaba yem yiyecektir. Yani bir keçinin toplamda yediği yem 1 kilo 800 gram olacaktır. Yani bu kapsamda bir keçinin günlük yem maliyeti 1,80 TL olsa aylık 54 TL, yıllık 657 TL olacaktır. Bir keçinin yıllık yem maliyeti 657 TL‘dir.

Keçi yetiştiriciliği yapmak isteyenler için verimli keçileri ve yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken hususlara içeriğimizde yer verdik. Eğer küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak için yeterli sermayeniz yok ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen küçükbaş hayvan parası hibe desteğinden yararlanabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Murat YILMAZ dedi ki:

  Selamlar,
  Çok saglam bir kadrom var
  25-30 sene kucuk bas hayvancılıkla uğraşmış
  Sütün işlenmesi ile bilgilerede sahip
  Bir ailenin kızı ile evlendim
  Su an bu işi yapmasalarda imkan olsa devam etmek istiyorlar
  Yerimiz ve imkanımız yok
  Hayvancılık kredisi için hazirlayacagimiz bir proje ile
  Çiftlik, işleme tesisi ,Satış magazasi gibi tümüne kredi alınabilirmi

  1. Halepci dedi ki:

   Merhaba! Kardeşim öncelikle her şey gönlüne göre olsun
   Bence kredi belasından uzak durmaya çalış imkanlar çerçevesinde yerin varsa müsait durumdaysa süt keçisi ırkları araştır 3,5,10 satın al ırk seçimi Halep (şami) ırkına yoğunlaş iyi sonuçlar alabilirsin Doğum oranı yüksek süt verimi yüksek et randımanı çok iyi bir kaç yılda koca sürü Sahibi olursun
   Bol kazançlar

  2. Cuma kaymaz dedi ki:

   Murat Yılmaz telefon numaranı verırsen görüşelim

 2. GİRİŞİMCİ BİR ÖĞRENCİ dedi ki:

  SELAMUN ALEYKÜM KARDEŞİM, İlk önce şöyle başlıyayım üniversite işletme son sınıf öğrencisiyim ve herhangi bir girişimcilik için can atıyorum ama tam olarak nasıl ve nerden başlayacağımı belirleyemiyorum. ŞİMDİ şöyle diyeyim ilk önce almam gereken keçi sayısı 50 adet olsa ve bunların bana getirisi yaklaşık olarak ne zaman olur? Ve 50 adetlik bu malın bana ilk önce kurmak için maliyeti ne kadar olur?

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.