Tarım Kredi

Mazot Gübre Toprak Analiz Destekleme Ödeme Tarihleri

Tarımsal işletmelerin girdilerini oluşturan mazot ve gübre fiyatlarının bir hayli yüksek olması çiftçilerimizin faaliyetlerini kısıtlamaktadır. Bu amaçla ilgili bakanlık tarafından çiftçilerimize mazot ve gübre desteği verilmektedir. Bu desteğin yanı sıra ülkemizin topraklarının korunması ve verimlilik seviyesinin artırılması amacı ile toprak analiz desteği de verilmektedir. Çiftçilerimiz ilan edilen tarihlerde başvurularını yaparak destekleme parası almaktadır. Mazot gübre toprak analiz desteği tutarlarının ne kadar olduğu merak edilmektedir. İçeriğimizde 2022 mazot gübre başvuru ve ödeme tarihleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Mazot Gübre Toprak Analiz Destekleme Ödeme Tarihleri

Devletimiz tarım alanlarının değerlendirilmesi, üretim kapasitesinin artırılması, bilinçli ve sağlıklı bir tarım yapılması amacı ile çiftçilerimizi desteklemektedir. Verilen bu destek konularından bir tanesi de mazot, gübre ve toprak analiz desteği olarak karşımıza çıkmaktadır. Hayvansal işletmelerin nasıl ki yem gibi giderleri için paraya ihtiyacı varsa, durum tarımsal işletmelerde de mazot ve gübre ihtiyacı olarak karşımıza çıkmaktadır. Gübre, üretimden verim alınması için kullanılmaktadır. Tarlaların sürülmesi, ekilip biçilmesi için kullanılan tarımsal aletler de mazotla çalışmaktadır. Ayrıca; 50 dekardan fazla arazisi olanların da toprak analizi yaptırması gerektiği söylenmektedir.

Mazot ve Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarımsal üretimden verim alınması ve çiftçilerimizin ihtiyaç duydukları kaynakların sağlanması amacı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından destek almaya hak kazanan çiftçilerimize her yıl yine tutarları bakanlık tarafından belirlenmek kaydı ile destekleme ödemesi yapılmaktadır. Bu desteklerden biri olarak karşımıza mazot ve gübre desteği çıkmaktadır.

Ürün fiyatlarının artması ne yazık ki üreticilerin kazandığı anlamına gelmiyor. En çok emek sarf eden üretici oladursun, en az kazanan da yine kendisi oluyor. Tarımsal üründen alınan verim ne kadar fazla olursa olsun ürün para etmiyorsa çiftçi uğraşsın dursun bir anlam ifade etmiyor. Ayrıca tarım oldukça zor bir iş. Çünkü verim alınması sadece çiftçinin elinde olan bir durum değil. İklim, hava koşulları, mevsim, coğrafya adına her ne denirse deyin, hepsi üretimi derinden etkiliyor.

Mazot gübre desteği en osn 18 Mart 2022 tarihinde yatırıldı. T.C kimlik numarasının son hanesine göre saat 18:00′ dan hesaplara yatacak.

İklim ve hava durumu değiştiremeyeceğimiz kavramlar olsa da çiftçilerimizin üretim maliyetlerinin azalması ve daha çok kazanmalarının sağlanması amacı ile kendilerine devlet tarafından her yıl belirlenen tutarlarda destekleme ödemesi yapılıyor. Bu ödemeler halk arasında mazot parası ve gübre parası gibi isimlerle anılıyor. Başvurular ise İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri aracılığı ile kabul ediliyor. E-devlet üzerinden de mazot gübre desteği başvurusu yapılmaktadır.

2022 Mazot ve Gübre Parası Ne Kadar Verilecek?

Mazot ve gübre destekleri her yıl olduğu gibi 2022 yılında da vatandaşlarımıza verilecektir. Buğday, arpa, çavdar, fındık, aspir gibi havza bazlı ürün modeli kapsamında belirlenen türlerde üretim yapan çiftçilerimiz aşağıdaki tutarlarda mazot ve gübre desteği alacaktır.

Tabloda görüldüğü gibi nadasa bırakılan alanlar için gübre desteği verilmemekle birlikte diğer ürünlere dekar başına 8 TL gübre desteği verilmektedir. En çok destek tabloda görüldüğü gibi çeltik ve pamuk üretimine verilmektedir.

Mazot ve Gübre Desteği Kimlere Verilecek?

Mazot ve gübre desteğinden yararlanmak için gerekli olan şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Reşit olmak,
  • Çiftçilerimizin ÇKS kayıtlarının olması,
  • Arazi büyüklüğünün 1 dekardan az olmaması ve arazinin sisteme kayıtlı olması,
  • Rekreasyon amacı ile yem bitkisi üretilmiyor olması,
  • Yukarıdaki tabloda yer alan ürünleri üretiyor olmak,
  • Başvuru tarihlerinde gerekli evraklar ile birlikte başvuru yapmaktır.
Mazot ve Gübre Desteği Kimlere Verilecek?
Mazot ve gübre destekleri ÇKS kaydı olan çiftçilerimize verilecektir.

Bu şartları taşıyanlar başvurularını yapabilir. Ayrıca bu ürünleri belirlenen havzalar dışında üretenlere destek verilmeyecektir. Aynı alana birden çok türde ürün ekilmesi durumunda miktarı en çok olan ürün desteklenecektir. Arazı ayni yıl içinde birden fazla kişi tarafından ekilip biçiliyorsa mazot gübre parası ilk üretimi yapan çiftçiye ödenecektir. Ancak kendisi tarafından müdürlüğe herhangi bir başvuru gelmezse, talep eden çiftçimize destekleme ödemesi verilecektir. 50 dekardan fazla arazisi olanların ise toprak analizi yaptırması gerekmektedir. İşte bu noktada karşımıza toprak analiz desteği çıkmaktadır. Ayrıca iyi tarım uygulamaları için de devlet tarafından çiftçilerimize destek verilmektedir.

Toprak Analiz Desteği Nedir? Kimlere Verilir?

Mazot ve gübre desteği almak isteyen çiftçilerimizin arazilerinin 50 dekardan fazla olması durumunda bakanlık tarafından toprak analizinin yapılması zorunlu tutulmaktadır. Bu da çiftçilerimiz için bir maliyet anlamına gelmektedir. Toprağın analiz edilmesi amacı ile laboratuvar yetkilendirilir. Bu yetkili laboratuvar toprak analizi yapar ve çiftçiye onaylı bir belge verir. Mazot ve gübre parası için başvuru yapan çiftçilerimiz aynı zamanda toprak analiz desteğinden de yararlanabilecektir. Ancak arazi büyüklüğü 50 dekarın altında değilse çiftçimizin arazisi için böyle bir işlem yapmasına gerek yoktur.

Destek TürüNumune/TL
Toprak analiz desteği40 TL.

Örneğin çiftçimizin 120 dekar arazisi var. Her 50 dekar için destek alabilecek. Bu sebeple çiftçimiz her 50 dekar için destekleme ödemesi alabilir. Bu şartlarda çiftçimize yapılacak olan destekleme ödemesi tutarı 80 TL olacaktır. Kalan 20 dekar için destek almayacaktır. Bu destek analiz yapmaya yetkilendirilmiş olan laboratuvarlara verilmektedir. Şayet arazinin sistem üzerinde kaydı yoksa destekleme ödemesi yapılmayacaktır. Analiz tarihleri bakanlık tarafından ilan edilmektedir. Bu arazilerin analizlerinde koordinat belirleyen cihazlar kullanılmakta ve numuneler teknik personel tarafından yapılmaktadır. Parsellerin Laboratuvar Bilgi Sistemi‘ne kayıtlı olması gerekmektedir.

Toprak Analiz Desteği Nedir? Kimlere Verilir?

50 dekara 40 TL analiz desteği verilmektedir.

Mazot Gübre Toprak Analiz Desteği Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Başvuruların İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne yapıldığını söyledik. İlan edilen tarihlerde çiftçilerimizin aşağıdaki evraklar ile başvurularını yapması gerekiyor.

  1. Destek talep edildiğine dair çiftçi tarafından yazılmış başvuru dilekçesi (tıklayarak bilgisayarınıza word formatında indirebilirsiniz.)
  2. Toprak analiz desteği alacak olanların Toprak Analiz Formu ve analiz raporu
  3. ÇKS belgesi 
  4. Havza bazlı üretim destekleri kapsamında belirlenen alanlarda doğru ürünün üretiminin yapıldığını gösteren belge

Mazot ve Gübre Desteği Ne Zaman Verilecek?

Çiftçilerimiz tarafından mazot gübre toprak analiz desteklerinin ne zaman ödeneceği merak ediliyor. Geçtiğimiz yıl başvuruları alınan bu destek için bakanlık kanadından tarihler ile ilgili net bir açıklama gelmedi. Destekleme ödemelerinin büyük bir çoğunluğu Mart ayında ödeniyor. Tarihler ilan edildiğinde çiftçilerimiz Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre ödemelerini alabilecek. Ancak haksız yere ödeme alanların 6183 sayılı kanun uyarınca gecikme zamları ile birlikte bu tutarları geri ödemeleri gerekecek.

Ayrıca bilindiği gibi bu yıl başvuru yapacaklara tutarlar bir sonraki yıl veriliyor. Yani bu yıl yapılacak olan ödemeler aslında geçen yıl başvuran ve destekleme ödemesi almaya hak kazanan çiftçilerimize yapılacak.

Mazot ve Gübre Desteği Ne Zaman Verilecek?
Mazot ve Gübre Desteği Ne Zaman Verilecek?

Tümosan traktörler dekar başına 2 litre yakıyor. Ancak mazot, gübre, yem, ilaç gibi konularda finansmana ihtiyaç duyuyorsanız bankaların başlattığı çiftçi kredisi kampanyaları dahilinde uygun faiz oranları ile kredi alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.