Tarım Kredi

Öğrencilere Kıyafet Ayakkabı Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?

Öğrencilere Kıyafet Ayakkabı Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?

Yoksulluk ve maddi sıkıntılar çeken ve bu yüzden zaruri ihtiyaçlardan bir tanesi olan eğitim ihtiyaçlarını giderememelerinden dolayı mağduriyet yaşayan öğrenciler için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Eğitim Materyalleri Yardımı adı altında destek sağlıyor. Verilen destek sosyal yardım kapsamında olup belirli şartlar doğrultusunda öğrencilere verilmektedir. Sosyal yardımlaşma tarafından nakdi yardımlar ve kıyafet yardımı yapan kuruluşlar bulunmaktadır. Maddi ve diğer yardımlarınızın başvurularını nereye yapacağınızı, gıda yardımı hakkında detaylı bilgileri ve sosyal yardımın ne olduğunu içeriğimizden inceleyebilirsiniz. 

Öğrencilerimize Devletten Yardım

Sosyal yardımlar devlet tarafından birçok alanda sağlanan desteklerin tümünü kapsamaktadır. Ülkemizde her insanın hayat şartları aynı olmadığından hatta fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken vatandaşlara temel ihtiyaçlar için devlet tarafından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca birçok alanda desteklemeler yapılmaktadır.

Öğrencilere Eğitim Materyali Yardımı

Her eğitim ve öğretim döneminin başlangıcında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ilköğretim, ortaöğretim ve lise düzeyindeki muhtaç ve ihtiyaç sahibi durumundaki çocuklara ayakkabı, kırtasiye, çanta, önlük gibi eğitim için temel ihtiyaçlarını karşılamak adına destekler sağlanmaktadır. Bu sayede de durumu, çocuklarının eğitimini karşılamakta zorluk çeken ailelerin bir nebze olsun cepleri rahatlamış oluyor. Muhtaç konumdaki ailelere destek olmak amacı ile verilen bu desteklerden faydalanmak için ailelerin bazı koşulları sağlıyor olmaları gereklidir.

Eğitim Yardımı Şartları Nelerdir?

Bu yardımdan faydalanmak için gerekli olan koşullar diğer yardımların şartları ile benzerlik göstermektedir. Çalışamaz durumda olan veya çalıştığı halde çocuklarının masraflarını karşılayamayacak durumda olan ailelere sağlanan bu desteklerin amacı çocukların diğer çocuklar ile arasındaki eşitliği bir nebze de olsa sağlamaktır. Özellikle günümüz ekonomisine bakılacak olursak yoksul durumda birçok insanın bulunduğunu söyleyebiliriz. Eğitimin de hayatımızda öneminin büyük olması sebebi ile bütün çocuklarımızın bu zorunlu ihtiyacı karşılaması gereklidir. Bu sebeple de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yaptığı yardımların büyük bir kısmını çocukların eğitim yardımları için sağlamaktadır. Yapılan yardımlar yalnızca eğitim materyali ile sınırlı kalmayıp, eğitim hususunda birçok alanda yardım desteği sağlanmaktadır. Bu desteklerden faydalanmak için sağlanması gereken koşullar ise şu şekildedir;

 • Başvuru yapacak kişinin 18 yaşından büyük olması gereklidir.
 • Yardımdan faydalanacak olan ailede bulunanların kişi başına düşen gelirinin asgari ücret tutarının 3’de birinden az olan ailelere yardım verilmektedir.
 • Destekten faydalanacak olan hanelerde ilköğretim veya ortaöğretim çağında eğitim gören çocukların bulunması gereklidir.
 • Ailenin muhtaç durumda olduğunun tespit edilmesi gereklidir.
Yardımdan Faydalanmak İçin Gerekli Koşullar 
Yardımdan Faydalanmak İçin Gerekli Koşullar

Gerekli koşulların sağlanması halinde eğitim materyalleri kapsamında verilen desteklerden faydalanılabilmektedir.

Eğitim Desteği İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Yardım kapsamında ilköğretim, ortaöğretim ve lise denginde ki çocukların yardıma muhtaç ve ihtiyaç sahibi olanları tespit edilecek ve bu çocukların; kırtasiye ihtiyaçları, çanta, önlük, ayakkabı gibi temel ihtiyaçları devlet tarafından karşılanacaktır. Sosyal devlet ilkesini geliştirmek adına sağlanan bu destekler sosyal yardım niteliğinde verilmektedir. İhtiyaç sahibi aileler de bu yardımlardan faydalanarak çocuklarının gereksinim duyduğu ihtiyaçların karşılanmasını sağlamaktadır. Sağlanan eğitim desteğine başvuru yapmak için kişilerin ikamet ettiği adreste bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmaları gereklidir. Başvuru için gerekli belgeler ise şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı, 
 • Eğitim yardımı talebinde bulunduğunuzu beyan eden bir dilekçe, 
 • Öğrenci belgesi,
 • Maddi durumunuzu belirtecek olan bir belge gerekli olacaktır.

Sağlanan Tutar Nedir ve Ödeme Dönemi Ne Zaman Yapılır?

İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına yapılan yardımların belirli tutarları ve yıl içerisinde ödeme dönemleri bulunuyor. İlköğretim, ortaöğretim ve lise eğitimi gören çocuklara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca verilecek olan desteğin tutarlarına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca belirlenmiş Mütevelli Heyeti karar vermektedir. Sağlanacak olan desteklerin çocuklara tahsis edileceği ödeme dönemleri ise eğitim ve öğretim dönemi içerisinde Vakıf tarafından belirlenmektedir. 

Öğrenciye Kıyafet Yardımı Nasıl Alınır?

Giyecek yardımı; yoksul, ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve Belediyeler aracılığı ile yapılmaktadır. Giyecek yardımı da tıpkı beslenme, barınma, yakacak yadımı kadar büyük önem arz etmektedir. Muhtaç insanlara yardım etmek adına gerek devlet kurumları gerekse de özel statüdeki vakıflar ve hayırsever kişiler bulunuyor. Bu kurumların ve kişilerin amaçları ihtiyaç sahibi vatandaşların bir nebze de olsa refah bir hayat yaşaması ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamamaları ve mağdur olmalarını önlemektir. Bu kapsamda dikkat edilen husus hakkaniyet çerçevesi içerisinde yardımlar yapılması ve yapılan yardımların doğru yerlere ulaşmasını sağlamaktır.

Okuyan Öğrencilere Belediyelerin Yardımları Nelerdir?

Belediyeler bölgelerinde bulunan muhtaç ve ihtiyaç sahibi kişilere gıda, erzak, yakacak, barınma, eğitim gibi birçok alanda yardım sağlamaktadır. Kıyafet yardımı da bunlardan bir tanesidir. Bu kişilerin bazıları belediyelere yardım başvurusunda bulunurken, bazıları da yardım gelmesini beklemektedir. Bu kapsamda da belediyeler mahalle muhtarlıklarında bulunan yoksul listelerine önem vermektedir. Bu yüzden eğer yoksul durumda iseniz mahalle muhtarına durumunuzu belirterek gerek belediyelerin gerekse de Vakıfların sizlere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

İl ve ilçelerde bulunan belediyelerde giysi bankası adı verilen bölümler bulunuyor. Bu yerlere varlıklı kişiler veya firmalar gerek kullanmadıkları kıyafetlerini, gerekse de sırf yardım olsun diye kıyafet alıp bırakabiliyorlar. Kaymakamlıklar ve belediyeler tarafından verilen giysi yardımlarından faydalanmak için başvuru yapılması gereklidir. Başvurunuzu nüfus cüzdanı ve bir adet başvuru dilekçesi ile gerçekleştirebilirsiniz. Başvurudan sonra durumunuz incelenecek ve uygunluğunuzun tespiti halinde giyecek yardımı yapılacaktır.

Belediyelerden verilen bu yardımlardan faydalanmak isteyen kişiler 6 ayda bir yardım alabiliyor. Daha önce hiç kıyafet almamış vatandaşlara öncelik tanınıyor. Vatandaşlara verilen kıyafetlerin teslim tarihleri sisteme kaydediliyor. Yani bir kişi süresi dolmadan tekrar kıyafet tahsis edemiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eğitim Yardımı (İBB)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim ve öğretim gören yetim ve öksüz çocuklara, şehit çocuklarına ve engelli çocuklara eğitim desteği sağlamak adına yardım yapmaktadır. İstanbul’da bulunan tüm ilkokul, ortaokul ve liseleri kapsayan bu proje ile birçok öğrencinin eğitim hayatını iyileştirme çalışmaları yapmakta ve kırtasiye dışında da zorunlu ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eğitim Yardımı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eğitim Yardımı

Öğrencilere yapılacak olan ödemelerde talep edilecek olan belgeler şu şekildedir;

 • Öksüz ve yetim öğrenciler için; veraset ilamı, ölüm tutanağı, hastaneden alınan ölüm raporu, mühürlü mezar defin raporu, vukuatlı nüfus kayıt örneği, gömme izin kağıdı belgelerinden hangisi olduğu fark etmeksizin bir tanesi talep edilmektedir.
 • Öğrenci belgesi,
 • Engelli öğrencilerden talep edilecek olan belge ise %40 işgöremez Heyet Raporu belgesi gereklidir.
 • Şehit çocuklarının bu iş ile ilgilenen Emniyet Teşkilatı ya da Türk Silahlı Kuvvetlerinden temin edecekleri şehitlik belgesi gereklidir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi öğrencilere kırtasiye ihtiyaçlarının yanı sıra zorunlu ihtiyaçların karşılanması adına da destek sağlamaktadır. Belirtilen belgelerin hazırlanması gereklidir.

18 yaşından küçük olan öğrenciler ödeme almak için herhangi bir hak talep edecek yetişkinlikte olmadıkları için yasal olarak vasisi olan kişinin alması gereklidir.

Sosyal yardım niteliğinde belirtildiği üzere birden fazla yardım yapılmaktadır. Verilen yardımlardan faydalanmak için ilgili belediyelere ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 26 YORUM
 1. Zehra kayan dedi ki:

  4 cocugumdan 2 si okuyor.calisamadigimizdan okul için gerekli olan esyalari alacak kadar paramiz yok esimin bel fittigi oldugu için calismiyor.

 2. Hakan dedi ki:

  İkitane okuyan çocuğum var 1 e gidene okul kıyafeti alamadık

 3. Ahmet dedi ki:

  Cocugumum kirtasiye ürunune ihtiyaci var

 4. Nurhayat dedi ki:

  Nolur bana kiyafet olur kitap olur gida olur ama bi sekilde el uzatin artik gercekten bu zor durumda yardim edin lutfen

 5. Ayse dedi ki:

  Çocuklarıma giyecek yiyecek istiyorum 4 cocuk 3 okuyu bir bebek yardim edin lutfen ev yok esim issiz banada yardim ci olun lutfen kırtasiye yardimi istiyorum ne olur ihtiyacım var cok

 6. Elçin dedi ki:

  3cocugum var ikisi okula gidiyo çok kırtasiye ihtiyacım var

 7. elif cilgin dedi ki:

  çocuklarımın okul eşyası yok ve durumumda yok kimsede geri dönmüyor çocugum cahil kalıyor 2 çocugum var ve durumum çok kötü

 8. Şirvan acabey dedi ki:

  Okula giden iki tane çocuğum var biri 4’e gidiyor Öbürü de 3’e gidiyor kırtasiyeye ihtiyacımız var

 9. Münevver polat dedi ki:

  Madi durumsu iyi degil 3 tane çocuk um var ilik okula gittyoru oğlum alçak ekmek paramız yok geçemiz zor saliyoruz Allah rizas için yardim ediniz yardim

 10. Sultan coşkun dedi ki:

  4 çocuğundan ikisi okuyor okul ihtiyaçlarını karşılıyamıyoruz.

 11. Özlem GEDİK dedi ki:

  Ben özlem gedik evim kira doğal gaz sobası eşim çalışmıyor kiramı ödüyemiyorum diye ev sahibi bizi evden çıkarıyor çok zor durumdayız çocuklarıma hiç birşey alamıyorum yardım eli bizede uzatın lütfen bizede destek olun çok zor durumdayız faturalarımı kirama veremiyorum çocuklarım ihtiyaçlarını karşılamak için çok zorlanıyorum 3 tane çocuğum var iki tanesi okuyor 3 yaşındaki kızım böbrek hastası bitane böbreği çalışmıyor hastaneye götüremiyorum sürekli rahatsız lütfen bizede destek olun bizede yardım edin hasta çocuğum var okuyan çocuklarımın eksikleri çok alamıyorum ev sahibi bizi evden çıkarıyor bayrama kadar süremiz var nasıl ev bulucam banada destek çıkın gelin isterseniz evime bakın ne kadar zordayım görüceksiniz gerçekten napıcam bilmiyorum ev yok sokmakta mı kalalım 3 çocukla hasta kızım var küçük da bizede destek olun

 12. Fatma dedi ki:

  Bende kızım için destek paketi bekliyorum kızım ortaokula gidiyor Ardahan Nebi oğlu köyünde oturuyoruz kızımızın ihtiyaçlarını karşılayamıyor uz lütfen bir paketi bize çok görmeyin lutfen kızıma destek çıkın lütfen yoksa okulldan almak zorunda kalacam lütfen kızım in okumasını çok istiyorum onun hayalari var lütfen siz hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olun saygılarımla

 13. REMZİYE AKYASAN dedi ki:

  4çocuğum var ikisi öğenci kikisi küçük yafet yardlmml almak istiyorum ayakabl üst gibi seyler nolursunuz

 14. Kevser gulmez dedi ki:

  Merhabalar ben cocoklarim için kırtasiye malzemesi atıyon kırda oturuyom eşimin doğru düzgün bitişi yok yardım istiyo

 15. Siddika dedi ki:

  4 tane çocuğum var bir tanesi anaolu diğer 3 tanesi ilkokul lütfen yardım edin

 16. Kıymet göktaş dedi ki:

  3 tane cocugum var okuyan evım kıra eşim calışiyor ama zor gecınıyoruz bızede yardımcı olursanız cok memnun olurum

 17. Duygu acik dedi ki:

  Eșim çalıșmıyor sigortası yok evim kira 2 çocugum var geçinemiyorum okul ihtiyaçlarını karşılayamıyorum okul kıyafetlerini alamadım kiyafet ve çantaya ihtiyacım var zor durumdayım

 18. Emine dedi ki:

  Çok fakiriz yardım edin çocuklarımın elbiselerini alamıyorum

 19. Emine dedi ki:

  Bizim evin adresi kıbrıs mahallesi çok fakiriz altı çocuğum var herşeylerini almiyom bizede bi yardım eli uzata bilirmisiniz kurban olurum

 20. Harun arlan dedi ki:

  Iki tane öğrencim var yardıma ihtiyacım var tek çalışanım evde

 21. Fadime dedi ki:

  Liseyegiden 2 cocugum.var bende yardm isdi yorum

 22. Halil0 dedi ki:

  Kıyafete ihtiyacım var

 23. Leyla dedi ki:

  3 ögrencim var kiradayim esim insatci yardim almak istiyorum

 24. Çiğdem dedi ki:

  Bu sene üçtane cocuğum okuyacak okul kıyafetilerini almakta zorlanıyorum eşimin yüzde seksen raporlu hiç çalışamıyor ilaçları ve iğnelerivar bana destek olumusunuz

 25. İslam yaşar dedi ki:

  İyi akşamlar benim üçtane okuyan çocuğum var üçünde bişey anlamadım Allah rızası için banada yardım edin

 26. tansu dedi ki:

  eşimin sürekli işi olmadığı için maddi sıkıntısı çekiyorum 4 çocuğum var okula giden 3 tane öğrenci var herhangi ne yardımı varsa istiyorum dönüş yaparsanız sevinirim

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.